Anderlecht-alarm: ‘Verschueren sneuvelt in recordtijd’

1055
Anderlecht-alarm: ‘Verschueren sneuvelt in recordtijd’

Wordt Michael Verschueren straks de ceremoniële voorzitter die het vuur opvangt voor Marc Coucke? Zonder duidelijk mandaat dreigt de “giftige stoel” hem in recordtijd te verbranden, zeker met zijn beladen verleden en broze consensus. Sneuvelt Verschueren sneuvelt in recordtijd? Lees hoe dicht Anderlecht bij die valkuil staat — en wat het kan redden.

LEES OOK: Verschueren geeft update over stadionplannen van Anderlecht

Ceremoniemeester van Coucke: schild of schijnmacht?

Als Michael Verschueren straks voorzitter wordt van Anderlecht, dan wordt dat niet als sterke man, maar wel als ceremoniemeester. Dat is de expliciete wens van Marc Coucke: een voorzitter die lintjes doorknipt, handjes schudt, het paars-witte verhaal vertelt — en niet beslist.

Coucke heeft iemand nodig tussen hem en de vurige achterban. Iemand met paars-wit DNA, iemand die de taal van de tribunes spreekt. Verschueren heeft de naam, het stamboek en het sentiment. Hij zat recent zichtbaar dicht bij Coucke van de bekerfinale, VIP in Parijs, tot een match van de Rode Duivels.

Perfecte bliksemafleider, zeggen de voorstanders. Een schild. En hij brengt toegang mee. Zijn rol bij de ECA leverde hem een netwerk op waar Anderlecht vandaag alleen van kan dromen.In een club die weer wil aanknopen met de grote tafel is dat geen detail.

Bovendien kan Verschueren verhalen verkopen: nationaal én internationaal. Anderlecht hunkert naar iemand die niet vanaf dag één als “de vijand” wordt gezien.

De giftige stoel: oud zeer, dun mandaat — recordtijd lonkt

Maar: de stoel is giftig. Wie op die stoel gaat zitten, wordt stuurman in een mistbank van belangen. Zonder duidelijke afspraken over wie beslist — management of aandeelhouders, sport of communicatie — wordt de nieuwe voorzitter geen dirigent, maar een marionet.

En dan is er het dossier-Verschueren zelf. Zijn passage in de operationele top van RSCA was geen succes. Te dure contracten in de verkeerde periode, sportieve stilstand, uiteindelijk een administratieve rol. Hij verkocht zijn aandelen, stapte uit de raad van bestuur, en verdween vorig jaar zelfs uit het stadion.

Dat vergeten fans niet zomaar. Je kan een comeback verkopen als revanche op Vandenhaute, maar wie revanche als drijfveer heeft, slaagt zelden. Bovendien is er de procedure. Verschueren is geen bestuurder meer. Wil hij voorzitter worden, dan moet hij eerst terug de board in. En hij kan die voorzittersrol alleen combineren met zijn ECA-functie als Nasser Al-Khelaïfi daar zijn zegen voor geeft.

Status zonder mandaat: marionet in recordtijd — tenzij

Het grootste risico is eenvoudiger: status zonder mandaat. Een “ceremoniële” voorzitter die tegelijk het vuur moet opvangen, is gedoemd om te branden. Als hij binnenkomt als “man van Coucke” maar zonder beslissingsrecht, dan heet hij binnen drie weken marionet.

De leuze “Wouter Buiten” kan in een handomdraai “Michael Buiten” worden. Er is nog iets. De club lekt scenario’s over andere namen die “meer eensgezindheid” zouden brengen — vertrouwelingen van Coucke, zelfs de schaduw van Romelu Lukaku duikt in het geruchtencircuit op.

Dat is niet per se serieus, maar het is wel signaal: de consensus rond Verschueren is broos. Een voorzitter begint het liefst met een breed mandaat, niet met een stemronde “tegen erger”. Betekent dit dat het niet kan slagen? Nee. Het kan, op drie voorwaarden.

Eén: mandaat op papier. Wie beslist wat, wanneer en met welk vetorecht? Twee: de voorzitter vertegenwoordigt, de CEO en sportieve cel beslissen. Eén woordvoerder. Drie: lever meteen. Met concrete daden die de supporters voelen. Doet hij het zonder mandaat, dan wordt hij weggeblazen nog voor de storm echt losbarst.

Zonder die drie voorwaarden kan het snel verkeerd lopen. Dan wordt de “ceremoniële” voorzitter het gezicht van elke misser, zonder de invloed om te corrigeren. De macht blijft elders, de schuld landt bij hem. Zo brand Verschuerens krediet meteen op.

Wat denk jij van een ceremoniële voorzitter Verschueren?

Meest recent

Volgend trainersontslag op til in de Jupiler Pro League?

Michiel Jonckheere heeft KV Kortrijk al verlaten. Het eerste trainersontslag in de Jupiler Pro ...

24
24
Topper baart een muis: Club haalt Genk door gehaktmolen

Club Brugge mag met een zalig gevoel richting de interlandbreak. Blauw-Zwart haalde een defensief ...

77
77
'Ito op weg naar spraakmakende terugkeer in JPL'

Ryotaro Ito wordt nog steeds gesignaleerd in Sint-Truiden. De Japanse smaakmaker wacht in Haspengouw ...

58
58
'Nieuw stadion bezorgt Club-fans stevige mokerslag'

Club Brugge droomt al jaren van een nieuw stadion, maar voor de supporters komt daar ook een minder ...

763
763
Compper maakt ref met de grond gelijk na nieuw verlies

Royal Antwerp FC is ronduit matig aan het seizoen begonnen. Een 7 op 21 zijn de cijfers. Trainer ...

49
49
Man Utd verliest weer punten: knullige tegengoal nekt Lammens

Manchester United is alweer slecht begonnen aan het seizoen. Ze moesten vanavond op bezoek gaan bij ...

25
25
Club Brugge op rozen tegen Genk: "Hij is te goed voor JPL"

Club Brugge begon om 18u30 aan zijn thuismatch tegen KRC Genk. De eerste 45 minuten liggen achter de ...

170
170
Lukaku slikt: concurrent scoort 4 keer in immense afstraffing

Romelu Lukaku kan met een overwinning op zak naar de nationale ploeg afzakken. Maar op individueel ...

48
48
Optater Courtois en co: rode kaart hypothekeert pittige derby

Real Madrid heeft daags voor het ingaan van de interland-periode een flinke opdoffer moeten slikken. ...

58
58
Lokeren bijt tanden stuk op stevig blok van Virton in CPL

Na de indrukwekkende 2-6 overwinning op het veld van Anderlecht wilde Lokeren ook tegen promovendus ...

22
22
Hubert krijgt extra wapen: "Wou alleen maar naar Union"

Union SG heeft zijn ijzersterke reeks van de laatste weken bevestigd. Op het veld van Antwerp FC ...

42
42
Westelse machine draait overuren: Kanaries kind van rekening

Wat een machine is Westerlo geworden de laatste weken! De Kemphanen speelden ook op Stayen een ...

41
41
Opstellingen: drie wissels bij Club, Genk met Adedeji-Sternberg

Daags voor de start van een lange interland-periode staat in de Jupiler Pro League nog een affiche ...

79
79
City leider na doelpuntenfeest; opvallende koploper Eredivisie

Manchester City mag de interland-break inzetten als enige leider in de Premier League. De ...

27
27
Drastische wissel bij Duivels: "Van Bommel start met hem"

Maandag is het zover, dan blazen de Rode Duivels een eerste keer dit seizoen verzamelen. En er wacht ...

154
154
Nieuwe lieveling bij Anderlecht: tweetal krijgt klappen

RSC Anderlecht won zaterdagavond op overtuigende wijze van Zulte Waregem: 3-0. Daarbij scoorde ...

303
303
Union bevoordeeld? Antwerp-coach haalt uit naar arbitrage

Antwerp FC blijft in de hoek waar de klappen vallen. De Great Old zette zondagmiddag bij momenten ...

266
266
Wéér averij De Bruyne en co; Feyenoord haalt sloophamer uit

In de Serie A heeft SSC Napoli al voor de derde keer op vijf speeldagen tijd averij opgelopen. Kevin ...

40
40
Cercle Brugge in vieze papieren: "Dit komt hard aan"

Cercle Brugge is er niet in geslaagd om de interland-periode al winnend in te zetten. Groen-Zwart ...

263
263
Dominant Union bezorgt dolend Antwerp nieuwe mokerslag

Union is andermaal aan een ijzersterk seizoen bezig. Het team van David Hubert won nu ook ...

53
53
Real Madrid-icoon Guti dropt sensationele Courtois-uitspraak

Bondscoach Mark van Bommel zal tijdens de komende Nations League-campagne geen beroep kunnen doen op ...

106
106
Noodlot treft Jelle Vossen: Beerschot bevestigt mokerslag

Na het debacle in zijn afscheidsseizoen bij Zulte Waregem, heeft Jelle Vossen op 37-jarige leeftijd ...

120
120
Poppen aan dansen in Antwerp-Union: "Hij verdient 4 keer geel"

In de Jupiler Pro League kruisten de landskampioenen van 2023 en 2025 zondagmiddag de degens met ...

369
369
Razend spannende Ballon d'Or-strijd: dit zijn de topfavorieten

Eind volgende maand wordt de winnaar van de Ballon d'Or bekend gemaakt. Onder meer ter ere van de ...

250
250
Kippenvel op Bosuil: Overmars krijgt pakkend afscheid

Royal Antwerp FC kruist zondagmiddag de degens met vicekampioen Union SG. Die wedstrijd staat in ...

123
123

Meer sportnieuws