KRC Genk grijpt zwaar in: drastische actie in transferbeleid

896
KRC Genk grijpt zwaar in: drastische actie in transferbeleid

Als vzw-vennootschap zonder externe investeerders is KRC Genk (te) afhankelijk van uitgaande transfers en Europees voetbal om te overleven en te groeien. Ondanks een recordomzet van 88,4 miljoen euro, is het doel van de club om minder afhankelijk te zijn van transfers.

De focus verschuift naar investeringen in jeugdontwikkeling en faciliteiten, waaronder het H.Essers Training Center. Genk zoekt naar een balans tussen financiële stabiliteit en sportief succes.

LEES OOK: Computer voorspelt Belgische kampioen: Anderlecht verrast

KRC Genk heeft cash nodig om te overleven en te kunnen groeien

KRC Genk onderscheidt zich als een familieclub en niet als een businessclub zoals Club Brugge. Het is de wens van Dimitri de Condé om het beleid dat Vincent Mannaert heeft toegepast bij Club Brugge te integreren binnen de werking van Racing.

“Al was het maar een kwartje van die aanpak”, volgens De Morgen. De moeilijkheid voor Genk is dat het de enige eersteklasser is met een vzw als vennootschapsvorm. Dat betekent dat de club niet beoogt om winst uit te keren aan de aandeelhouders en in plaats daarvan een belangeloos doel moet nastreven zonder eigenbelang.

De vzw vennootschapsvorm maakt het Genk op financieel gebied er niet altijd gemakkelijker op, omdat de club geen geldschieter of suikeroom heeft in geval van nood. Om te overleven, competitief te blijven en te kunnen groeien, is Genk als 'verkoopclub' afhankelijk van uitgaande transfers, de eigen jeugdwerking en Europees voetbal.

Niet voor niets noemde De Condé de kwalificatiewedstrijd voor de Champions League tegen Servette Genève begin dit seizoen de ‘belangrijkste wedstrijd van het jaar’.

Kwalificatie voor de derde voorronde van de Champions League had voor broodnodige financiële zuurstof gezorgd, aangezien Genk vorig seizoen een aanzienlijk verlies had geleden. De zekerheid van vijf tot tien miljoen euro extra inkomsten zou het jaarlijkse structurele exploitatieverlies gecompenseerd hebben.

Maar Genk werd meedogenloos uitgeschakeld door Servette.

KRC Genk boekt recordomzet door transfers van De Condé

In november heeft KRC Genk haar nieuwe jaarrekening gepresenteerd, waaruit blijkt dat de club voor het eerst sinds het uitbreken van de coronacrisis weer winst heeft geboekt, voornamelijk dankzij een recordomzet van 88,4 miljoen euro.

Deze indrukwekkende cijfers zijn voornamelijk te danken aan het transferbeleid van Dimitri de Condé, waarbij voor maar liefst 50 miljoen euro aan spelers werd verkocht, een verdubbeling ten opzichte van het voorgaande jaar.

Opmerkelijk is dat de transfer van Mike Trésor naar Burnley voor 18 miljoen euro nog niet in de balans is opgenomen. Tegelijkertijd zijn de bedrijfskosten ook aanzienlijk gestegen, onder meer door investeringen in de selectie en de toetreding van Jong Genk tot de Challenger Pro League.

Deze knappe financiële resultaten zijn opmerkelijk voor een club die geen externe investeerders heeft en opereert in een competitief landschap waar veel consortiums de markt sterk beïnvloeden.

Genk is zelfs de gezondste club van België. “Daar ben ik trots op. De atleet is het belangrijkst, maar het besturen van een club als een goede vader is belangrijk”, zei Dimitri de Condé in november aan La Dernière Heure.

De nettowinst van de jaarrekening van KRC Genk bedroeg 261.000 euro, slechts een fractie van de totale omzet van 88,4 miljoen euro. Het is duidelijk dat Europees voetbal en een doordacht transferbeleid Racing Genk tientallen miljoenen opleveren, en zonder deze inkomsten zou de club aanzienlijke financiële verliezen lijden.

“Het slaagt daar elke keer in, maar het maakt de druk op het aan- en verkoopbeleid groot”, waarschuwt Het Laatste Nieuws.

KRC Genk wil minder afhankelijk zijn van transfers

Als verantwoordelijke voor zowel inkomende als uitgaande transfers moet Dimitri de Condé voortdurend als een zorgzame huisvader waken over het budget, terwijl hij tegelijkertijd ambitieus blijft streven naar sportief succes.

Ondanks de druk om spelers te verkopen, mag dit nooit ten koste gaan van de sportieve prestaties. De noodzaak om spelers te verkopen werd in de vorige wintermercato nogmaals benadrukt toen Gerardo Arteaga en Daniel Munoz voor een bedrag van 12,5 miljoen euro (exclusief bonussen) werden verkocht.

Hierbij komen nog eens 6 miljoen euro aan Europese inkomsten, plus de 18 miljoen euro die Genk aan het einde van dit seizoen zal ontvangen van Burnley voor Mike Trésor.

“Dan kom je al aardig in de buurt van het benodigde bedrag dat nodig is om het structureel tekort te compenseren”, stelt Het Laatste Nieuws. “Al gaat het hier om bruto bedragen. Genk is er dus nog niet.”

Het is duidelijk dat Genk ook tijdens de komende zomermercato spelers zal moeten verkopen. Bilal El Khannouss en Mark McKenzie worden gezien als de voornaamste kandidaten om te vertrekken.

“Onze realiteit is niet anders dan die van andere Belgische topclubs, die via uitgaande transfers hun cijfers in het groen moeten brengen of houden”, zei Dimitri de Condé in januari aan Het Nieuwsblad.

Om deze uitdaging aan te gaan, maakt de Head of Football ook gebruik van clausules in spelerscontracten die bepalen dat ze voor een vooraf bepaald bedrag kunnen vertrekken.

Een voorbeeld hiervan is Joseph Paintsil, voor wie tot 16 januari een gelimiteerde transfersom van 8 miljoen euro gold. Hoewel dergelijke clausules niet altijd in goede aarde vallen bij de supporters, benadrukt De Condé de noodzaak om tot constructieve oplossingen te komen:

“Wij kunnen het ons niet veroorloven om spelers gratis te laten vertrekken, dus moet je tot een constructieve oplossing komen. Spelers willen geen nieuw langdurig contract, zonder dat daar iets tegenover staat.”

KRC Genk investeert meer in jeugdontwikkeling en faciliteiten

Om de druk te verlichten en minder afhankelijk te zijn van het transferbeleid, gelooft KRC Genk steeds sterker in het verder investeren in jeugdontwikkeling. Maar dit brengt echter ook aanzienlijke investeringen met zich mee.

“De lat ligt zeer hoog voor jonge spelers, omdat wij elk jaar opnieuw aan de top willen meedraaien. Daarom moeten we onze werking professionaliseren en daar hangt een stevig prijskaartje aan vast”, zei Dimitri de Condé in november aan Het Nieuwsblad.

Dankzij een sterke jeugdwerking is Genk in staat om toptalenten weg te halen bij clubs als Anderlecht en Ajax. De verwachtingen zijn nu ook hoger dan voorheen, waarbij de club van een 18- tot 20-jarige verwacht dat hij de top drie van België aankan.

Als onderdeel van deze investeringen begint Genk met de bouw van een nieuw, hypermodern trainingscomplex, het H.Essers Training Center, met als doel verdere groei van de club te faciliteren.

Tegelijkertijd zal ook de Cegeka Arena grondig worden gerenoveerd. “Als we met KRC Genk ook in de toekomst nationaal en internationaal relevant willen blijven, moeten we mee stappen blijven zetten. We vragen van spelers dat ze naar Genk komen om prijzen te pakken”, klonk het tijdens de voorstelling van het project.

Het Training Center, samen met de Jos Vaessen Talent Academy, zal deel uitmaken van het H.Essers Talent Park, waar op termijn ook Jong Genk haar wedstrijden zal afwerken. Het totale masterplan heeft een begroting van 70 miljoen euro.

Met een eigen vermogen van 68,4 miljoen euro heeft de club de nodige financiële garanties om dit ambitieuze project uit te voeren.

Genk moet minder afhankelijk worden van het transferbeleid

Meest recent

Van Himst: "Ze hebben hem bij Anderlecht een vuile loer gedraaid"

Bij Anderlecht rekenen ze nog steeds hard op Neerpede om talent te leveren aan de A-ploeg én ...

20
20
Kompany krijgt zeer heldere opdracht van Bayern-bestuur

Vincent Kompany mag dan wel ontslagen zijn uit het ziekenhuis, maar op de bank moeten we hem ...

14
14
'Godts krijgt geweldig nieuws van PSG én privé'

Mika Godts versierde vorige zomer een absolute droomtransfer, want na een sensationeel seizoen bij ...

26
26
Union vernieuwt sneller dan verwacht: Hubert velt oordeel

De voorbije jaren bleek het elk seizoen het lot van Union dat het zijn elftal grondig moest ...

22
22
Waalse pers slaat alarm bij Duivels: Van Bommel moet ingrijpen

Volgende week is Mark van Bommel weer aan zet, want dan moet hij zijn selectie bekend maken voor de ...

120
120
TRANSFERUURTJE: 'Standard liet topper liggen, dubbele exit Anderlecht'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

70
70
‘Standard moet verkopen: zestal voor miljoenenjackpot’

Standard Luik vocht de afgelopen jaren tegen financiële malaise. Het ergste lijkt voorbij, maar ...

108
108
Marc Coucke getroffen door spijkerharde beslissing

Voor Coucke zijn het niet meteen de leukste weken. De zakenman kreeg onlangs dan wel goed nieuws in ...

89
89
Vrancken zet Schotland op stelten: rel met grote rivaal

Het Hearts van Wouter Vrancken speelde 2-2 gelijk tegen Rangers. De Schotse revelatie van vorig ...

53
53
"Als ik het kon overdoen, had ik niet bij Standard getekend"

Standard zit niet bepaald in blakende vorm de laatste weken, want het kijkt intussen al tegen vier ...

99
99
Antwerp koestert nieuwe diamant: "Een mooie toekomst"

Antwerp rechtte vorig weekend de rug na maar liefst vijf nederlagen op rij. De Great Old pakte een ...

84
84
Nederlandse analist kraakt Europese toptrainer: 'Die is gestoord'

In de Nederlandse voetbalprogramma's zitten ze nooit verlegen om een gepeperde mening. In Vandaag ...

94
94
Mission impossible? 'Volgende klepper probeert voor Tresoldi'

Nicolo Tresoldi gaat de laatste tijd over de tongen van zowat heel voetbalminnend Europa. De ...

111
111
'Genk heeft eerste winteraanwinst nu al beet'

KRC Genk beleeft een moeilijk seizoen tot dusver, want het kan nog niet aan de verwachtingen ...

141
141
Bart Verhaeghe verrast met grote beslissing over dochter Lisa

Bart Verhaeghe heeft met Club Brugge de voorbije jaren grote successen geboekt, ook op het Europese ...

249
249
'Hersenvliesontsteking bij Kompany: terugkeerdatum bekend'

De voorbije dagen heersten er grote zorgen over de gezondheid van Vincent Kompany, nadat de trainer ...

180
180
Muja doet opvallende voorspelling: "Daar blijft STVV niet staan"

STVV verloor na een degelijke prestatie met 3-2 van Club Brugge, maar bleef zo wel achter met een ...

53
53
Exit bij Standard: "Na komst Euvrard was het snel over"

Bij Standard lieten ze afgelopen zomer een aantal spelers die het jaar voordien naar de Vurige Stede ...

132
132
Van Himst baalt enorm: "Hij had bij Anderlecht moeten blijven"

Bij RSC Anderlecht staat er druk op de ketel. Vooral door de bekeruitschakeling is er nu een soort ...

287
287
OHL krijgt harde kritiek na CL-afgang: "Het is alsof ze..."

OH Leuven is bij de vrouwen niet echt bezig aan een goed seizoen. De landskampioen heeft het toch ...

44
44
‘Lukaku niet welkom: Coucke woest op één man’

Marc Coucke droomt al maanden van een terugkeer van Romelu Lukaku naar Anderlecht. Vanuit Turkije ...

677
677
Ballon d’Or wordt nachtmerrie: Kane krijgt de volle laag

Harry Kane mag zich sinds maandagavond de beste voetballer ter wereld noemen. Maar lang niet ...

170
170
Antwerp legt de lat hoog: "Binnen de drie jaar..."

Royal Antwerp FC heeft officieel zijn Raad van Bestuur meegedeeld. Dat deden ze via de clubkanalen. ...

117
117
Standard liet JPL-topper schieten: "Sprak in de zomer met Wilmots"

Standard is niet goed bezig. De Rouches moeten dringend gaan winnnen, dat beseffen ze ook. Sportief ...

70
70
'Anderlecht heeft beslist: twee Renard-aanwinsten weg'

Bij RSC Anderlecht gaat er in januari wel wat gebeuren. Een aantal spelers zullen de club mogen ...

330
330

Meer sportnieuws