KRC Genk grijpt zwaar in: drastische actie in transferbeleid

door
KRC Genk grijpt zwaar in: drastische actie in transferbeleid

Als vzw-vennootschap zonder externe investeerders is KRC Genk (te) afhankelijk van uitgaande transfers en Europees voetbal om te overleven en te groeien. Ondanks een recordomzet van 88,4 miljoen euro, is het doel van de club om minder afhankelijk te zijn van transfers.

De focus verschuift naar investeringen in jeugdontwikkeling en faciliteiten, waaronder het H.Essers Training Center. Genk zoekt naar een balans tussen financiële stabiliteit en sportief succes.

LEES OOK: Kleedkamer Genk davert: Hayen zet spelers hard op hun plaats

KRC Genk heeft cash nodig om te overleven en te kunnen groeien

KRC Genk onderscheidt zich als een familieclub en niet als een businessclub zoals Club Brugge. Het is de wens van Dimitri de Condé om het beleid dat Vincent Mannaert heeft toegepast bij Club Brugge te integreren binnen de werking van Racing.

“Al was het maar een kwartje van die aanpak”, volgens De Morgen. De moeilijkheid voor Genk is dat het de enige eersteklasser is met een vzw als vennootschapsvorm. Dat betekent dat de club niet beoogt om winst uit te keren aan de aandeelhouders en in plaats daarvan een belangeloos doel moet nastreven zonder eigenbelang.

De vzw vennootschapsvorm maakt het Genk op financieel gebied er niet altijd gemakkelijker op, omdat de club geen geldschieter of suikeroom heeft in geval van nood. Om te overleven, competitief te blijven en te kunnen groeien, is Genk als 'verkoopclub' afhankelijk van uitgaande transfers, de eigen jeugdwerking en Europees voetbal.

Niet voor niets noemde De Condé de kwalificatiewedstrijd voor de Champions League tegen Servette Genève begin dit seizoen de ‘belangrijkste wedstrijd van het jaar’.

Kwalificatie voor de derde voorronde van de Champions League had voor broodnodige financiële zuurstof gezorgd, aangezien Genk vorig seizoen een aanzienlijk verlies had geleden. De zekerheid van vijf tot tien miljoen euro extra inkomsten zou het jaarlijkse structurele exploitatieverlies gecompenseerd hebben.

Maar Genk werd meedogenloos uitgeschakeld door Servette.

KRC Genk boekt recordomzet door transfers van De Condé

In november heeft KRC Genk haar nieuwe jaarrekening gepresenteerd, waaruit blijkt dat de club voor het eerst sinds het uitbreken van de coronacrisis weer winst heeft geboekt, voornamelijk dankzij een recordomzet van 88,4 miljoen euro.

Deze indrukwekkende cijfers zijn voornamelijk te danken aan het transferbeleid van Dimitri de Condé, waarbij voor maar liefst 50 miljoen euro aan spelers werd verkocht, een verdubbeling ten opzichte van het voorgaande jaar.

Opmerkelijk is dat de transfer van Mike Trésor naar Burnley voor 18 miljoen euro nog niet in de balans is opgenomen. Tegelijkertijd zijn de bedrijfskosten ook aanzienlijk gestegen, onder meer door investeringen in de selectie en de toetreding van Jong Genk tot de Challenger Pro League.

Deze knappe financiële resultaten zijn opmerkelijk voor een club die geen externe investeerders heeft en opereert in een competitief landschap waar veel consortiums de markt sterk beïnvloeden.

Genk is zelfs de gezondste club van België. “Daar ben ik trots op. De atleet is het belangrijkst, maar het besturen van een club als een goede vader is belangrijk”, zei Dimitri de Condé in november aan La Dernière Heure.

De nettowinst van de jaarrekening van KRC Genk bedroeg 261.000 euro, slechts een fractie van de totale omzet van 88,4 miljoen euro. Het is duidelijk dat Europees voetbal en een doordacht transferbeleid Racing Genk tientallen miljoenen opleveren, en zonder deze inkomsten zou de club aanzienlijke financiële verliezen lijden.

“Het slaagt daar elke keer in, maar het maakt de druk op het aan- en verkoopbeleid groot”, waarschuwt Het Laatste Nieuws.

KRC Genk wil minder afhankelijk zijn van transfers

Als verantwoordelijke voor zowel inkomende als uitgaande transfers moet Dimitri de Condé voortdurend als een zorgzame huisvader waken over het budget, terwijl hij tegelijkertijd ambitieus blijft streven naar sportief succes.

Ondanks de druk om spelers te verkopen, mag dit nooit ten koste gaan van de sportieve prestaties. De noodzaak om spelers te verkopen werd in de vorige wintermercato nogmaals benadrukt toen Gerardo Arteaga en Daniel Munoz voor een bedrag van 12,5 miljoen euro (exclusief bonussen) werden verkocht.

Hierbij komen nog eens 6 miljoen euro aan Europese inkomsten, plus de 18 miljoen euro die Genk aan het einde van dit seizoen zal ontvangen van Burnley voor Mike Trésor.

“Dan kom je al aardig in de buurt van het benodigde bedrag dat nodig is om het structureel tekort te compenseren”, stelt Het Laatste Nieuws. “Al gaat het hier om bruto bedragen. Genk is er dus nog niet.”

Het is duidelijk dat Genk ook tijdens de komende zomermercato spelers zal moeten verkopen. Bilal El Khannouss en Mark McKenzie worden gezien als de voornaamste kandidaten om te vertrekken.

“Onze realiteit is niet anders dan die van andere Belgische topclubs, die via uitgaande transfers hun cijfers in het groen moeten brengen of houden”, zei Dimitri de Condé in januari aan Het Nieuwsblad.

Om deze uitdaging aan te gaan, maakt de Head of Football ook gebruik van clausules in spelerscontracten die bepalen dat ze voor een vooraf bepaald bedrag kunnen vertrekken.

Een voorbeeld hiervan is Joseph Paintsil, voor wie tot 16 januari een gelimiteerde transfersom van 8 miljoen euro gold. Hoewel dergelijke clausules niet altijd in goede aarde vallen bij de supporters, benadrukt De Condé de noodzaak om tot constructieve oplossingen te komen:

“Wij kunnen het ons niet veroorloven om spelers gratis te laten vertrekken, dus moet je tot een constructieve oplossing komen. Spelers willen geen nieuw langdurig contract, zonder dat daar iets tegenover staat.”

KRC Genk investeert meer in jeugdontwikkeling en faciliteiten

Om de druk te verlichten en minder afhankelijk te zijn van het transferbeleid, gelooft KRC Genk steeds sterker in het verder investeren in jeugdontwikkeling. Maar dit brengt echter ook aanzienlijke investeringen met zich mee.

“De lat ligt zeer hoog voor jonge spelers, omdat wij elk jaar opnieuw aan de top willen meedraaien. Daarom moeten we onze werking professionaliseren en daar hangt een stevig prijskaartje aan vast”, zei Dimitri de Condé in november aan Het Nieuwsblad.

Dankzij een sterke jeugdwerking is Genk in staat om toptalenten weg te halen bij clubs als Anderlecht en Ajax. De verwachtingen zijn nu ook hoger dan voorheen, waarbij de club van een 18- tot 20-jarige verwacht dat hij de top drie van België aankan.

Als onderdeel van deze investeringen begint Genk met de bouw van een nieuw, hypermodern trainingscomplex, het H.Essers Training Center, met als doel verdere groei van de club te faciliteren.

Tegelijkertijd zal ook de Cegeka Arena grondig worden gerenoveerd. “Als we met KRC Genk ook in de toekomst nationaal en internationaal relevant willen blijven, moeten we mee stappen blijven zetten. We vragen van spelers dat ze naar Genk komen om prijzen te pakken”, klonk het tijdens de voorstelling van het project.

Het Training Center, samen met de Jos Vaessen Talent Academy, zal deel uitmaken van het H.Essers Talent Park, waar op termijn ook Jong Genk haar wedstrijden zal afwerken. Het totale masterplan heeft een begroting van 70 miljoen euro.

Met een eigen vermogen van 68,4 miljoen euro heeft de club de nodige financiële garanties om dit ambitieuze project uit te voeren.

Genk moet minder afhankelijk worden van het transferbeleid

Meest recent

Hoogspanning Union: oorzaak gekend voor uithaal Burgess

Christian Burgess heeft afgelopen weekend heel wat stof doen opwaaien. Na de nederlaag op STVV pakte ...

3
3
Club onverzadigbaar: Vanaken streng voor Tzolis

Bij Club Brugge maakten ze de voorbije maanden er geen geheim van dat de titel een absolute must is. ...

138
138
Taravel verdedigt ongelukkige debutant bij Anderlecht

Voor Anderlecht is de klassieker tegen Club Brugge een nieuwe ontgoocheling geworden. Het moest ...

101
101
Real stelt titelfeestje van Barça nog even uit

In Spanje wordt de kampioen dit weekend nog niet gekroond. Dat had wel gekund, want FC Barcelona ...

30
30
Inter laat geen steek vallen en pakt 21ste Scudetto

In Italië is de titelstrijd zondagavond helemaal beslist. Inter had de champagne al een tijdje ...

22
22
Leko ziet één minpunt bij Club: "Ik was héél boos"

Na 36 speeldagen is Club Brugge voor de eerste keer dit seizoen leider in de Jupiler Pro League. Het ...

187
187
Toch nog redding? Spurs knokt zich naar veilige plaats

Tottenham Hotspur gaat mogelijk het rampscenario toch nog vermijden. De topclub moest de voorbije ...

70
70
Kranten pakken Anderlecht-schlemiel keihard aan

Anderlecht is zondagavond tegen zijn derde nederlaag op rij aangelopen. Na de verliespartijen tegen ...

405
405
Tzolis slaat terug na kritiek: "Er werden dingen gezegd..."

Club Brugge zou zondag de titelstrijd weleens naar zich toe getrokken te kunnen hebben. Het neemt op ...

154
154
Kana en Hazard zien ondanks kansloze nederlaag lichtpunt

Anderlecht is er zondag niet in geslaagd om voor een stunt te zorgen tegen Club Brugge. Het ging met ...

163
163
Zege van de hoop? Strijdend Dender legt Wolven over de knie

Het is een zege voor de statistieken, maar Dender heeft toch wat vertrouwen getankt vanavond. De ...

36
36
Stand Champions' Play-Offs: Club binnen twee speeldagen kampioen?

Na zes speeldagen heeft de Champions' Play-Offs in de Jupiler Pro League een nieuwe koploper. Club ...

376
376
"Onwaarschijnlijke non-match" - Vandenbempt spaart Anderlecht-schlemiel niet

RSC Anderlecht heeft zondagavond andermaal een flinke dreun geïncasserd in de Champions' ...

372
372
Titelstrijd kantelt: Club Brugge heerst in Lotto Park

Amper drie speeldagen na de pijnlijke nederlaag in het Dudenpark is Club Brugge weer springlevend. ...

295
295
Grote uitblinker bij KVM: Vanderbiest deelt compliment uit

Het heeft uiteindelijk zes speeldagen geduurd, maar de eerste zege ooit van KV Mechelen in de ...

119
119
Janse-bom ontploft: Ajax zet Club Brugge voor schut

Club Brugge ziet in Dies Janse een ideale versterking voor achterin, maar in Nederland klinkt een ...

216
216
Anderlecht-fans pakken Laforge fors aan: "Paljas!"

In de Champions' Play-Offs waren de ogen zondagavond gericht op het Lotto Park. Daar kon Club Brugge ...

546
546
Keepersvloek slaat weer toe: Jackers afgevoerd op brancard

In de Champions' Play-Offs was het zondagavond uitkijken naar de clash tussen RSC Anderlecht en Club ...

147
147
"Beschaamd, belachelijk" - Antwerp likt wonden na afgang

Antwerp FC had de laatste weken een knappe reeks neergezet in de Europe Play-Offs. Maar zondag werd ...

116
116
United klopt Liverpool: Lammens ontsnapt na gruwelijke blunder

Manchester United maakt komend seizoen zijn wederoptreden in de Champions League. Door de resultaten ...

75
75
De Mil snoeihard: "Dan kan je niet voor AA Gent spelen"

AA Gent dreigt opnieuw het kneusje te worden in de Champions' Play-Offs. Met nog slechts vier ...

258
258
Ketchupfles ontploft: Standard vernedert Antwerp op Bosuil

Na een knotsgekke wedstrijd heeft Standard vandaag de vloer aangeveegd met Antwerp. In het eerste ...

162
162
Taravel dropt verrassing in basiself, Leko maakt statement

Staat er zondagavond een nieuwe ploeg aan de leiding in de Champions' Play-Offs? Die kans is ...

130
130
Pijnlijke middag Milan-Belgen, ook Lille-Duivels vloeken

Ook in de grote Europese competities is de ontknoping volop aan de gaan. In Italië ...

20
20
Kleedkamer Genk davert: Hayen zet spelers hard op hun plaats

In de Europe Play-Offs heeft KRC Genk opnieuw een bijzonder slechte zaak gedaan. De Limburgers ...

410
410

Meer sportnieuws