Onrust bij Antwerp: toekomst publiekslieveling in gevaar

door
Onrust bij Antwerp: toekomst publiekslieveling in gevaar

Als hij fit is, wordt Ritchie De Laet steevast opgesteld in het basiselftal door coach Mark van Bommel. Ondanks dat hij op 34-jarige leeftijd nog steeds een hoog sportief niveau haalt, kampt de verdediger steeds meer met fysieke kwaaltjes en kiest hij meer zijn momenten uit om naar voren te trekken.

Eind dit seizoen is De Laet einde contract bij Antwerp FC, waardoor de club voor een moeilijke en delicate beslissing staat. Of ziet de club een toekomst voor hem als centrale verdediger?

LEES OOK: Natte droom Anderlecht: Overmars naar Lotto Park?

De onderschatte waarde van De Laet

Met amper 5 tegendoelpunten in 10 wedstrijden beschikt Antwerp FC veruit over de beste defensie in het land. Alleen Standard komt nog enigszins in de buurt met 9 tegendoelpunten.

De defensieve prestaties van Antwerp zijn indrukwekkend te noemen, met gemiddeld slechts één doelpunt per twee competitiewedstrijden. Het defensieve succes van Antwerp kan worden toegeschreven aan een stevig verdedigend blok in het elftal.

Jean Butez, Soumaila Coulibaly, Toby Alderweireld, Mandela Keita en Arthur Vermeeren vormen naar Belgische normen een absolute topverdediging. Een belangrijke bijdrage aan deze sterke defensieve prestaties komt ook van Ritchie De Laet.

Als hij fit is, wordt de 34-jarige steevast opgesteld in het basiselftal door coach Mark van Bommel. Bovendien is hij samen met Butez, Alderweireld en Vincent Janssen het aanspreekpunt voor de coach, om bijvoorbeeld belangrijke input te geven.

Daarnaast heeft De Laet ook een cruciale rol in de kleedkamer. Als clubicoon en een van de meest ervaren spelers, brengt hij kalmte, sereniteit en een vechtersmentaliteit in de groep. Zijn communicatievaardigheden en zijn vermogen om jonge spelers te begeleiden, zijn aanstekelijk en dragen bij aan de teamdynamiek van Antwerp FC.

“Als het moet trapt hij zijn tegenstander over de balustrade”

Ook de pure sportieve impact van Ritchie De Laet op het veld mag absoluut niet worden onderschat. Ondanks dat hij volgende maand 35 jaar wordt, is zijn toewijding, inzet en over-mijn-lijk-mentaliteit nog net zo hoog als pakweg vijf jaar geleden.

“Je moet hem vijf keer passeren voor je hem écht gepasseerd bent. Duwen, trekken, sleuren en als het moet trapt hij zijn tegenstander over de balustrade”, schreef Het Laatste Nieuws over hem.

In het kampioenenjaar vorig seizoen heeft De Laet met overtuiging laten zien dat hij zeker nog mee kan op het hoogste niveau, en voorlopig lijken de jaren geen vat te hebben op hem. Ook dit seizoen draagt hij bij aan het succes van de ploeg, zelfs op Europees niveau.

In de cruciale kwalificatiewedstrijd voor de Champions League tegen AEK Athene, slaagde hij er bijvoorbeeld nog in om Mijat Gacinovic uit de wedstrijd te houden. Daarnaast is de veelzijdigheid van De Laet eveneens een grote troef. Hij kan zowel als links- en rechtsback spelen, maar ook centraal in de verdediging.

De Laet kiest meer zijn aanvallende momenten

Ritchie De Laet brengt nog steeds wat er van hem verwacht wordt, maar de laatste tijd heeft hij steeds vaker te maken met fysieke ongemakken. Tijdens het tussenseizoen herstelde hij van een kuitblessure die hij aan het einde van het vorige seizoen opliep, en trainde hij vooral individueel.

Eerder in dit seizoen viel hij geblesseerd uit tijdens de wedstrijd tegen Union, en daarna miste hij ook nog eens vier wedstrijden (tegen AA Gent, KV Mechelen, KAS Eupen en Shakhtar Donetsk) als gevolg van een knieblessure. Normaal gesproken zal hij na de interlandbreak weer terugkeren.

Op bijna 35-jarige leeftijd zijn dergelijke fysieke ongemakken bijna onvermijdelijk, en zowel Mark van Bommel als De Laet zelf zijn zich daarvan bewust. Als flankverdediger wordt het voor hem moeilijker om voortdurend de hele flank te bestrijken, waardoor hij meer zijn momenten uitkiest om naar voren te trekken.

In de opbouw fungeert De Laet vaak als de derde centrale verdediger, wat ook een reden is waarom zijn rushes er minder vaak uitkomen. “Daar heb ik, gezien mijn leeftijd, geen problemen mee ( knipoogt )”, zei De Laet eerder dit jaar in een interview met Gazet van Antwerpen.

Het plan als centrale verdediger

Ritchie De Laet geniet ook van het privilege om af en toe een extra rustdag te nemen tijdens de trainingsweek, zodat hij in het weekend in topvorm aan de aftrap kan verschijnen. Hij begrijpt dat hij hard moet werken om de jongere spelers voor te blijven.

“Geloof mij: ze dwingen mij om tot het ­uiterste te gaan ( lacht )”, zei hij aan GvA. Misschien ligt de toekomst van De Laet daarom wel meer in het hart van de defensie dan op de intensieve positie van flankverdediger.

Tijdens de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen werd De Laet vaak ingezet als centrale verdediger tijdens oefenwedstrijden en trainingen. Hierdoor was het aantrekken van een nieuwe centrale verdediger lange tijd niet de hoogste prioriteit op de zomermercato, zelfs niet na het vertrek van Willian Pacho.

Marc Overmars opperde toen in een interview met Het Nieuwsblad dat Zeno Van den Bosch, Gaston Avila en De Laet allemaal in het centrum van de verdediging naast Toby Alderweireld konden spelen. Pas nadat Avila vertrok naar Ajax, besloot Antwerp om Soumaila Coulibaly aan te trekken als nieuwe centrale verdediger.

Einde contract

Op basis van zijn enorme verdiensten voor de club, zijn sportieve waarde als hij fit is, zijn populariteit in de kleedkamer, bij de supporters en in de bestuurskamer, rechtvaardigt De Laet zeker een contractverlenging bij Antwerp.

Aan de andere kant erkent de ervaren verdediger zelf dat hij steeds vaker met fysieke ongemakken te maken heeft, wat ook blijkt uit het feit dat hij dit seizoen al twee keer geblesseerd is geraakt. Antwerp staat dus voor een delicate en gevoelige afweging in de komende maanden bij het bepalen van de toekomst van De Laet bij de club.

Moet De Laet een nieuw contract krijgen bij Antwerp?

Meest recent

'Garcia slaakt zucht van opluchting na blessurenieuws'

Het aftellen naar de start van het WK kan stilaan beginnen. Binnen vier maanden en vier dagen gaat ...

2
2
Oosting onthult opvallende voorbereiding bij Antwerp

Deze week ontdekken we wie op 14 mei mag aantreden in de finale van de Croky Cup, want de ...

16
16
Rechtbankdrama's: D-Day voor Snelders en Van Holsbeeck

Enkele figuren uit de voetbalwereld kwamen de laatste jaren fel in opspraak. Daarbij onder meer ...

32
32
Hooligans Anderlecht bedreigen Coucke: "Bol het af!"

Anderlecht is de laatste week in een ongeziene crisis beland, want het ontsloeg zijn hoofdtrainer ...

336
336
'De Ketelaere bezorgt Atalanta en Duivels enorme domper'

De voorbije maanden was de spitspositie een item bij de Rode Duivels en dat zal wellicht niet snel ...

28
28
'Lommel vreest: succescoach grof wild in Engeland'

In de Challenger Pro League is de hiërarchie dit seizoen duidelijk. SK Beveren is oppermachtig ...

19
19
Weer straf transferverhaal Union: aanwinst doet boekje open

Het gaat Union dit seizoen alweer voor de wind: het staat aan de leiding in de Jupiler Pro League, ...

47
47
'Jordan Lukaku stuurde Belgische club wandelen'

De voorbije jaren zijn een aantal Rode Duivels helemaal van de radar verdwenen. Divock Origi is een ...

103
103
'Zwak' Club Brugge legt opmerkelijke statistiek voor

Club Brugge beleeft een wisselvallig seizoen. Het legde wel weer een straf parcours af in de ...

216
216
Erik Van Looy breekt Antwerp-harten: "Twee keer verkwanseld"

Hij heeft jarenlang vragen gesteld, verhalen verteld en miljoenen kijkers geboeid. Maar dit keer ...

42
42
Antwerp met fikse mee- en tegenvaller voor bekertreffen

Royal Antwerp FC staat op een best beschamende tiende plaats in de Jupiler Pro League. Via die weg ...

219
219
Te weinig kwaliteit bij Anderlecht? Taravel velt oordeel

Jérémy Taravel moet RSC Anderlecht naar de Beker van België proberen te loodsen. ...

230
230
Einde van een voetbalgedrocht: Real Madrid stopt ermee

FC Barcelona kondigde vorige week aan dat ze uit de Europese Super League stapten. Deze competitie ...

122
122
Hayen waarschuwt: "Kan anders fataal zijn"

KRC Genk pakte een zes op zes in de Jupiler Pro League, maar de weg naar een ticket voor Play-Off 1 ...

179
179
Taravel komt meteen met zéér goed nieuws voor RSCA

RSC Anderlecht verloor met een zeer gehavend elftal met 2-0 van KRC Genk. Er stond eigenlijk een ...

612
612
'Keita grof wild: 3 clubs in de running voor handtekening'

In oktober 2023 maakte Mandela Keita nog zijn debuut voor de Rode Duivels, maar voorlopig is het bij ...

69
69
Taravel onthult meteen aanbieding om Anderlecht te verlaten

Anderlecht wil donderdag een ticket voor de bekerfinale pakken, maar dat belooft een zeer lastige ...

427
427
Seizoensverrassing duidelijk over toekomst bij Club

Bij Club Brugge mogen we in de zomer weer heel wat beweging gaan verwachten. Heel wat smaakmakers ...

279
279
Alderweireld tipt op verrassing in WK-selectie Duivels

Voor de Rode Duivels staan de komende maanden volledig in het teken van het WK. In maart staat er al ...

97
97
'Standard schuift titularis plots opzij: transfer op komst'

De strijd om de Champions' Play-Off blijft razend spannend. Ook Standard is nog niet uitgeteld, al ...

170
170
'Pikante transfer Bayern: Kompany haalt oud-ploegmaat'

Bayern München ligt nog steeds goed op koers om dit seizoen meer dan één prijs te ...

127
127
'Bizarre transferwending Vandevoordt: oorzaak bekend'

Het werd voor een aantal Rode Duivels een bewogen wintermercato. Ook Maarten Vandevoordt werd her en ...

83
83
Nieuw rampseizoen Tottenham: trainer alweer ontslagen

In de Premier League vallen dit seizoen alweer enkele topclubs door de mand. Titelverdediger ...

65
65
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht moet TD schrappen, Kane weg bij Bayern'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

430
430
Zéér straf: Union verbaast en hoort bij top van Europa

Union SG is de titelverdediger in de Jupiler Pro League en de Brusselse club prijkt weer bovenaan ...

88
88

Meer sportnieuws