Martinez al met één been buiten bij Rode Duivels

992 stemmen
Martinez al met één been buiten bij Rode Duivels

De houdbaarheidsdatum van Roberto Martinez bij de Rode Duivels oogt hoe langer hoe meer verstreken. Mocht het donderdag misgaan tegen Kroatië lijkt de kans daarom klein dat hij na het WK nog aan zal blijven als bondscoach van de Belgen. Meer nog: wellicht kan alleen een half mirakel de Spanjaard zijn vel nog redden.


De poging vanuit Frankrijk om de boel nog wat verder op te stoken werd afgedaan als klinkklare onzin. Toch kon zelfs Martinez de spanningen binnen zijn kern daags na de nederlaag tegen Marokko niet langer ontkennen. Diverse spelers uitten de voorbije dagen dan ook reeds hun ongenoegen met elkaar, de ene al wat explicieter dan de andere. Logischerwijs nefast voor de sfeer, die in het nochtans warme Qatar stilaan haast onder het vriespunt lijkt te zijn gezakt. Bovendien ontsnapt Martinez zelf evenmin nog aan de kritiek. De opmerkingen van buitenaf raken hem dan wel al lang niet meer, voor het eerst zorgt de zogenaamde people manager in zijn eigen kleedkamer voor wrevel die het daglicht bereikt.

INTERNE ONRUST
Het meest sprekende voorbeeld hiervan is uiteraard de uithaal van Kevin De Bruyne. Na de gevleide zege tegen Canada stelde de nukkige dirigent de tactiek van Martinez, met wie hij ook tijdens de match in discussie ging, aan de kaak. De bondscoach zit dus niet op één lijn met zijn verlengstuk op het veld: een zorgwekkende vaststelling die mogelijk deels verklaart waarom KDB plots achter zijn beste vorm aanholt. Ook iets mindere goden in de selectie zoals Leander Dendoncker, Wout Faes, Arthur Theate, Jérémy Doku en vooral Leandro Trossard fronsen naar verluidt hun wenkbrauwen bij de knopen die Martinez onder meer in zijn wisselbeleid doorhakt. De bankzitters verlangen meer speelgelegenheid.



Langs alle kanten steken ineens dus onheilspellende geluiden de kop op. De buitenwereld stelde zich soms wel eens vragen, maar in de zes jaar onder Martinez was het van binnenuit nooit onrustiger rond het nationale elftal. In zijn zoektocht naar het gehekelde lek in de kleedkamer weet de Catalaan allicht niet waar eerst te zoeken. Het doet zijn sowieso al wat verzuurde relatie met de pers ook geen deugd, in zijn afgelopen persbabbels maakte Martinez telkens een gepikeerde indruk. Zelf straalt de eeuwige optimist alvast niet de spelvreugde uit die hij van zijn troepen graag terug wil zien. Hen motiveren en raken, De Bruyne als sleutelfiguur voorop, behoort nochtans eveneens tot zijn uitgebreid takenpakket.

SPOOR VAN WILMOTS
Martinez doet wel zijn stinkende best, maar blijkt momenteel niet meer in staat om zijn spelers bij de les te houden. Noch zijn boodschap aan hen over te brengen: de voorbije weken hoorden we vaak hoe opdrachten niet correct werden uitgevoerd. Van kameraadschap is evenmin nog sprake, de Gouden Generatie gaat niet langer voor elkaar door het vuur. Laat staan voor de trainer, wiens grip op de groep met wie hij zoveel beleefde alsmaar slinkt. Hun onvoorwaardelijke steun lijkt de bondscoach alleszins kwijt. Laat dat, samen met het brons in Rusland en algemene tevredenheid over zijn werk in Tubeke, nu net de voornaamste reden zijn waarom Martinez tot hiertoe altijd zo stevig in het zadel bleef zitten.



Het blinde vertrouwen van de Rode Duivels zelf in zijn kunnen volstond tenslotte om de irritaties en twijfels van veel fans en waarnemers, die de Spanjaard al een tijdje beu zijn, te negeren. Zijn krediet was dus wel reeds beperkt, sinds de wedstrijd tegen Marokko bereikte de populariteit van Martinez een absoluut dieptepunt. Samen met de tegenvallende resultaten neemt nu tevens de interne kritiek toe, waarmee hij op weg lijkt om hetzelfde pad als zijn voorganger Marc Wilmots te bewandelen. Ook hij viel na verloop van tijd zowat overal uit de gratie, de vroegtijdige exit op het EK 2016 in de achtste finales tegen Wales bleek toen het nekschot. Zou Martinez een nog veel grotere blamage overleven?

SCHOONHEID OF MINEUR
Zelfs indien dat rampscenario vermeden wordt zit er duidelijk sleet op de relatie. Het nogal paniekerige matchmanagement tegen Marokko toont trouwens aan dat Martinez het zelf al warm onder de voeten krijgt. Zijn contract loopt na het WK af, ondanks de recente poging van zijn zaakwaarnemer om de druk op te voeren wenst de voetbalbond pas dan de onderhandelingen over een verlengde samenwerking verder te zetten. Hoewel het eerst de bedoeling was om nog voor de afreis naar Qatar een akkoord te vinden is het ineens evenwel nog maar de vraag of die gesprekken wel nog zullen volgen. In het huidige klimaat lijkt het alvast niet echt aangewezen om zijn verbintenis zomaar open te breken. Integendeel.



Maandag klonk het plots dat Martinez zijn kribbel reeds had gezet, een gerucht dat de bondscoach zelf meteen de kop indrukte. Met de teleurstelling van zondag vers in het geheugen zou de timing dan ook op z’n zachtst gezegd bizar zijn. Qua statement kon het anders nochtans tellen. Martinez nu vastleggen zou getuigen van toewijding en boekdelen spreken over het vertrouwen dat de KBVB in hem vestigt. Toch oogt de status quo behouden alsmaar aanlokkelijker, meer nog: misschien is het gewoon ook tijd voor een frisse wind. Tenzij hij het tij alsnog volledig kan keren komt het afscheid zelfs mits kwalificatie tegen Kroatië dus steeds dichterbij. In schoonheid of in mineur: aan de Gouden Generatie de keuze.

AD

LEES OOK: 'Toptransfer Diego Moreira: hinderpaal van 10 miljoen'

Bij uitschakeling in welke ronde mag Martinez volgens u aanblijven?

Meest recent

'Club Brugge bibbert: steenrijke ploeg lonkt naar Seys'

Joaquin Seys maakt handig gebruik van zijn verlofperiode na een lang en slopend seizoen. Zo liet hij ...

78
78
'Westerlo wil uitpakken: gesprekken voor eenmalige Duivel'

KVC Westerlo beleefde tot dusver een bijzonder lucratieve mercato. Maar om al die vertrekkers op te ...

22
22
'Toptransfer Diego Moreira: hinderpaal van 10 miljoen'

Youri Tielemans trok naar Manchester United, Thomas Meunier koos Sunderland en Leandro Trossard ...

39
39
KV Mechelen ruikt miljoenen; Ndongala terug naar België

De start van het nieuwe seizoen op de Belgische velden nadert met rasse schreden. De ploegen uit de ...

78
78
Club scherpt de messen: vijf inkomende deals op agenda

Club Brugge haalde tijdens de huidige transferperiode al een drietal versterkingen in huis. Maar ...

450
450
Hommeles bij Fransen: "Zo'n gedrag zag ik nog nooit"

Frankrijk heeft het WK 2026 met lege handen moeten verlaten. In de troostfinale om de bronzen ...

114
114
Vandenbempt bekent kleur: lichte favoriet in WK-finale

Zondagavond betwisten Argentinië en Spanje de finale van het WK 2026. Peter Vandenbempt zal in ...

101
101
"Een nachtmerrie" - Frankrijk spuwt één speler massaal uit

Frankrijk heeft zaterdagnacht een flinke tik gekregen in de troostfinale van het WK. Zo werd met ...

145
145
'Genk krijgt cruciaal transfernieuws: deal van 60 miljoen'

KRC Genk wil in de zomermercato stevig cashen op bepaalde spelers. Met name Konstantinos Karestas ...

492
492
'Union schrikt op: plotse toptransfer Kjell Scherpen'

Union SG moet komend seizoen al snel aan de bak in de voorrondes van de Champions League. Maar de ...

81
81
'Bayern legt megacontract klaar: bij drie beste verdieners'

Zijn WK werd er eentje met ups en downs, maar over het algemeen kan Michael Olise terugblikken op ...

243
243
Loting Europa League: Anderlecht vreest zware dobber

RSC Anderlecht begint aanstaande donderdag aan zijn nieuwe seizoen. Maar maandag volgt ook al een ...

657
657
Club haalt miljoenenzak boven: dríé topaanwinsten onderweg

Club Brugge is goed op weg om opnieuw meer dan 100 miljoen euro te verdienen op de transfermarkt. ...

1086
1086
DAZN-soap krijgt staartje: voetballiefhebber grote winnaar

De soap ronde wedstrijdbeelden in het Belgische voetbal deden afgelopen seizoen heel wat stof ...

759
759
Einde Garcia in zicht? "Gaat niet lang meer bondscoach zijn"

Terwijl dit weekend de ontknoping van het WK 2026 wordt afgewerkt, is de KBVB-top volop bezig met ...

629
629
Totale afgang Frankrijk: superster barst in tranen uit

Het WK 2026 is uitgedraaid op een flinke sisser voor Frankrijk. Na de uitschakeling in de halve ...

153
153
Antwerp-achterban neemt standpunt in na komst Vandenhaute

Antwerp FC kan beginnen aan een nieuw hoofdstuk. Vrijdagavond werd de overname van de Great Old ...

632
632
TRANSFERUURTJE: 'Bom in Premier League, exodus Club Brugge'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

577
577
Anderlecht verschaft update over grasmat-perikelen

RSC Anderlecht opent aanstaande donderdag zijn seizoen in Zweden, waar het in de tweede voorronde ...

208
208
'Onyedika out: Club Brugge richt pijlen op vervanger'

Op inkomend gebied haalde Club Brugge met Yann Sommer, Cheveyo Tsawa en Andrej Vasovic al drie ...

639
639
Hoe Donald Trump vanavond voor een groot WK-dilemma staat

Vanavond wacht ongetwijfeld een zinderende finale tussen Spanje en Argentinië, het absolute ...

251
251
'Bruno hakt knopen door: basisploeg Anderlecht bekend'

De start van het nieuwe seizoen nadert met rasse schreden voor RSC Anderlecht, dat donderdag al vol ...

572
572
'Club Brugge verbaast: sterkhouder weg aan spotprijs'

Club Brugge staat internationaal bekend als een ploeg die zijn huid doorgaans duur verkoopt aan de ...

506
506
Lionel Messi deelt WK-boodschap die niemand verwachtte

Enkele uren voor een wedstrijd die geschiedenis kan schrijven, kiest Lionel Messi niet voor ...

193
193
Nederland of Italië? Guardiola héél duidelijk over vacatures

Pep Guardiola zal voorlopig niét aan de slag als trainer. De succescoach, die de voorbije ...

140
140

Meer sportnieuws