Martinez al met één been buiten bij Rode Duivels

door
Martinez al met één been buiten bij Rode Duivels

De houdbaarheidsdatum van Roberto Martinez bij de Rode Duivels oogt hoe langer hoe meer verstreken. Mocht het donderdag misgaan tegen Kroatië lijkt de kans daarom klein dat hij na het WK nog aan zal blijven als bondscoach van de Belgen. Meer nog: wellicht kan alleen een half mirakel de Spanjaard zijn vel nog redden.


De poging vanuit Frankrijk om de boel nog wat verder op te stoken werd afgedaan als klinkklare onzin. Toch kon zelfs Martinez de spanningen binnen zijn kern daags na de nederlaag tegen Marokko niet langer ontkennen. Diverse spelers uitten de voorbije dagen dan ook reeds hun ongenoegen met elkaar, de ene al wat explicieter dan de andere. Logischerwijs nefast voor de sfeer, die in het nochtans warme Qatar stilaan haast onder het vriespunt lijkt te zijn gezakt. Bovendien ontsnapt Martinez zelf evenmin nog aan de kritiek. De opmerkingen van buitenaf raken hem dan wel al lang niet meer, voor het eerst zorgt de zogenaamde people manager in zijn eigen kleedkamer voor wrevel die het daglicht bereikt.

INTERNE ONRUST
Het meest sprekende voorbeeld hiervan is uiteraard de uithaal van Kevin De Bruyne. Na de gevleide zege tegen Canada stelde de nukkige dirigent de tactiek van Martinez, met wie hij ook tijdens de match in discussie ging, aan de kaak. De bondscoach zit dus niet op één lijn met zijn verlengstuk op het veld: een zorgwekkende vaststelling die mogelijk deels verklaart waarom KDB plots achter zijn beste vorm aanholt. Ook iets mindere goden in de selectie zoals Leander Dendoncker, Wout Faes, Arthur Theate, Jérémy Doku en vooral Leandro Trossard fronsen naar verluidt hun wenkbrauwen bij de knopen die Martinez onder meer in zijn wisselbeleid doorhakt. De bankzitters verlangen meer speelgelegenheid.



Langs alle kanten steken ineens dus onheilspellende geluiden de kop op. De buitenwereld stelde zich soms wel eens vragen, maar in de zes jaar onder Martinez was het van binnenuit nooit onrustiger rond het nationale elftal. In zijn zoektocht naar het gehekelde lek in de kleedkamer weet de Catalaan allicht niet waar eerst te zoeken. Het doet zijn sowieso al wat verzuurde relatie met de pers ook geen deugd, in zijn afgelopen persbabbels maakte Martinez telkens een gepikeerde indruk. Zelf straalt de eeuwige optimist alvast niet de spelvreugde uit die hij van zijn troepen graag terug wil zien. Hen motiveren en raken, De Bruyne als sleutelfiguur voorop, behoort nochtans eveneens tot zijn uitgebreid takenpakket.

SPOOR VAN WILMOTS
Martinez doet wel zijn stinkende best, maar blijkt momenteel niet meer in staat om zijn spelers bij de les te houden. Noch zijn boodschap aan hen over te brengen: de voorbije weken hoorden we vaak hoe opdrachten niet correct werden uitgevoerd. Van kameraadschap is evenmin nog sprake, de Gouden Generatie gaat niet langer voor elkaar door het vuur. Laat staan voor de trainer, wiens grip op de groep met wie hij zoveel beleefde alsmaar slinkt. Hun onvoorwaardelijke steun lijkt de bondscoach alleszins kwijt. Laat dat, samen met het brons in Rusland en algemene tevredenheid over zijn werk in Tubeke, nu net de voornaamste reden zijn waarom Martinez tot hiertoe altijd zo stevig in het zadel bleef zitten.



Het blinde vertrouwen van de Rode Duivels zelf in zijn kunnen volstond tenslotte om de irritaties en twijfels van veel fans en waarnemers, die de Spanjaard al een tijdje beu zijn, te negeren. Zijn krediet was dus wel reeds beperkt, sinds de wedstrijd tegen Marokko bereikte de populariteit van Martinez een absoluut dieptepunt. Samen met de tegenvallende resultaten neemt nu tevens de interne kritiek toe, waarmee hij op weg lijkt om hetzelfde pad als zijn voorganger Marc Wilmots te bewandelen. Ook hij viel na verloop van tijd zowat overal uit de gratie, de vroegtijdige exit op het EK 2016 in de achtste finales tegen Wales bleek toen het nekschot. Zou Martinez een nog veel grotere blamage overleven?

SCHOONHEID OF MINEUR
Zelfs indien dat rampscenario vermeden wordt zit er duidelijk sleet op de relatie. Het nogal paniekerige matchmanagement tegen Marokko toont trouwens aan dat Martinez het zelf al warm onder de voeten krijgt. Zijn contract loopt na het WK af, ondanks de recente poging van zijn zaakwaarnemer om de druk op te voeren wenst de voetbalbond pas dan de onderhandelingen over een verlengde samenwerking verder te zetten. Hoewel het eerst de bedoeling was om nog voor de afreis naar Qatar een akkoord te vinden is het ineens evenwel nog maar de vraag of die gesprekken wel nog zullen volgen. In het huidige klimaat lijkt het alvast niet echt aangewezen om zijn verbintenis zomaar open te breken. Integendeel.



Maandag klonk het plots dat Martinez zijn kribbel reeds had gezet, een gerucht dat de bondscoach zelf meteen de kop indrukte. Met de teleurstelling van zondag vers in het geheugen zou de timing dan ook op z’n zachtst gezegd bizar zijn. Qua statement kon het anders nochtans tellen. Martinez nu vastleggen zou getuigen van toewijding en boekdelen spreken over het vertrouwen dat de KBVB in hem vestigt. Toch oogt de status quo behouden alsmaar aanlokkelijker, meer nog: misschien is het gewoon ook tijd voor een frisse wind. Tenzij hij het tij alsnog volledig kan keren komt het afscheid zelfs mits kwalificatie tegen Kroatië dus steeds dichterbij. In schoonheid of in mineur: aan de Gouden Generatie de keuze.

AD

LEES OOK: Garcia kondigt opmerkelijk experiment aan bij Duivels

Bij uitschakeling in welke ronde mag Martinez volgens u aanblijven?

Meest recent

Garcia kondigt opmerkelijk experiment aan bij Duivels

De Rode Duivels staan om 20u30 tegenover de Verenigde Staten. Het is de eerste oefenpartij die ze ...

5
5
U19: Tien Jonge Duivels doen geweldige zaak voor EK

Heel wat Belgische jeugdteams proberen in de komende dagen om een EK-ticket af te dwingen. De U19 ...

18
18
'Club eraan voor de moeite: transferplan Stankovic bekend'

Club Brugge staat voor alweer een zeer bewogen transferzomer. Net als een jaar geleden zal het weer ...

46
46
'PSV ziet kersverse Jonge Duivel naar België trekken'

Bij PSV lijken er weer enkele Belgen aan het doorbreken te zijn. Er wordt veel verwacht van de ...

43
43
'Geen Duivels, wel knaltransfer voor Mandela Keita'

De Rode Duivels nemen het om 20u30 op tegen de Verenigde Staten. Dat zal met enkele nieuwe namen in ...

29
29
'Club Brugge beeft: eerste topploeg in actie voor Tresoldi'

Club Brugge dreigt zijn speerpunt Nicolo Tresoldi al na amper één seizoen kwijt te ...

161
161
Extra boost Cercle: publiekslieveling blijft aan boord

Cercle Brugge wil zich in de Relegation Play-Offs zo snel mogelijk verzekeren van het behoud. Na de ...

46
46
'Deal van 9 miljoen: Premier League gek van JPL-revelatie'

De Jupiler Pro League zal ook komende zomer weer verschillende spelers voor de nodige miljoenen zien ...

63
63
Gent doet Pro League daveren: bom onder competitiehervorming

De Jupiler Pro League staat aan de vooravond van de laatste editie van de Play-Offs. Voorlopig toch ...

436
436
Duivels dilemma: man in vorm of ervaren Mechele in basis?

De Rode Duivels werken zaterdagavond in Atlanta een oefenwedstrijd af tegen de Verenigde Staten. ...

162
162
'Barça onder druk: eerste zomertransfer staat op klappen'

FC Barcelona is momenteel al drukke plannen aan het maken voor de komende zomermercato. De club zou ...

97
97
'Vertrek Karetsas krijgt vorm: Genks clubrecord verpulverd'

Ondanks de tegenvallende prestaties van de voorbije maanden, is KRC Genk op weg om serieus te cashen ...

426
426
Mignolet-dossier bereikt kookpunt: de drie opties voor Club

De sportieve leiding van Club Brugge gaat een drukke zomer tegemoet. Verschillende sterkhouders ...

653
653
'Kompany en co hard: international zonder pardon doorgestuurd'

Ook bij Bayern München wordt van de interland-break gebruik gemaakt om de krijtijnen voor ...

91
91
TRANSFERUURTJE: 'Barça lonkt naar Duivel, smaakmaker weg bij Club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

137
137
Witsel duidelijk over speelkansen onder Garcia

Axel Witsel was jarenlang een vaste pion van de Gouden Generatie bij de Rode Duivels. Op zijn 37e ...

45
45
Garcia speelt open kaart over penibele situatie Lukaku

Romelu Lukaku werd opgenomen in de selectie van de Rode Duivels, maar gaf al meteen verstek. De ...

67
67
Géén Messi op WK? 'Bondscoach Scaloni dropt bommetje’

Lionel Messi maakt momenteel het mooie weer bij Inter Miami in de Verenigde Staten en de Argentijnse ...

59
59
‘Tresoldi wil weg bij Club Brugge: prijskaartje bekend’

Nicolo Tresoldi is in de tweede seizoenshelft volledig ontploft bij Club Brugge. De Duitse aanvaller ...

516
516
Échte reden voor clash tussen Lukaku en Napoli onthuld

Romelu Lukaku werd opgeroepen door bondscoach Rudi Garcia voor de oefenstage van de Rode Duivels in ...

249
249
Axel Witsel verbaast iedereen met toekomstplannen

Axel Witsel is inmiddels al 37, maar de verdediger annex middenvelder zit nog steeds bij de Rode ...

168
168
Flops kosten Genk duur: De Condé onder vuur

KRC Genk greep naast de top zes en mag, ondanks de geslaagde campagne in Europa, dus gerust spreken ...

539
539
België vs VS op tv: waar kijk je live naar de Rode Duivels?

De Rode Duivels trappen zaterdagavond hun oefencampagne richting het WK af. In Atlanta kruisen de ...

307
307
Alderweireld ontroert met stap die niemand verwacht

Toby Alderweireld was deze week nog te zien in het Play-programma Komen Eten, waar hij een zeer ...

131
131
VS en België sluiten deal: opvallende details oefenduel

De Rode Duivels werken zaterdagavond een oefenwedstrijd af tegen de Verenigde Staten. Die partij zal ...

290
290

Meer sportnieuws