Abdoulay Diaby: droomspits of miscast voor Anderlecht?

642 stemmen
Abdoulay Diaby: droomspits of miscast voor Anderlecht?

15 mei 2016. In een kolkend Jan Breydel verschalkt Abdoulay Diaby met een rake kopbal en subtiele punter tweemaal Silvio Proto, waarmee hij een belangrijk aandeel heeft in de 4-0 zege die Club Brugge voor het eerst in 11 jaar tijd de landstitel schenkt. Bijna vijf jaar later moet de intussen 29-jarige Malinees de tegenstander van toen vlotter helpen scoren. Maar maakt Anderlecht daarmee wel de juiste keuze?


35 doelpunten en 18 assists in 88 Jupiler Pro League-optredens voor Moeskroen en Club Brugge, aangevuld met acht en vier stuks in 17 PO I-wedstrijden. Dat de linkspoot het doel wel weet staan in onze competitie, is een understatement van formaat. In totaal tikt Diaby bij Blauw-Zwart af op 36 goals en 20 assists in 106 duels, al is enige wisselvalligheid in zijn prestaties hem op dat moment al verre van vreemd. Zo sluit hij de Brugse kampioensjaren in 2016 en 2018 telkens af als clubtopschutter, met respectievelijk 15 en 16 treffers, maar zwijgt zijn kanon tussendoor wel een volledig seizoen. Ondanks zijn cruciale bijdrage aan de beide landstitels, verklaart het wellicht voor een groot stuk waarom Club hem na drie jaar vervolgens voor 'slechts' vierenhalf miljoen naar Sporting Lissabon laat vertrekken.

Daar mag Diaby aanvankelijk nog rond Bas Dost zwerven, tegenwoordig bij zijn voormalige werkgever aan de slag. Een vertrouwd stramien voor de snelle spits, die onder Michel Preud'homme nog eenzaam diep in de punt of op de flank vertoefde maar na de intrede van Ivan Leko een dodelijk duo vormde met targetman Wesley Moraes. Toch kan hij met zijn zeven treffers en acht assists in 44 matchen lang niet iedereen in Portugal overtuigen, en dus wordt Diaby het jaar nadien al uitgeleend aan Besiktas. Daar oogt de balans met vijf doelpunten en twee assists nog veel matiger. De afgelopen maanden kwam hij dan weer nauwelijks aan de bak bij Getafe. 121 minuten: meer is hem niet gegund, waarop de Spanjaarden de huurovereenkomst met plezier verbreken en Diaby dus naar Anderlecht verhuist.

MOGELIJKE MINPUNTEN
Sinds hij tweeënhalf jaar geleden zijn koffers pakte op Jan Breydel was de goalgetter zo in totaal goed voor 13 doelpunten en 11 assists in 87 wedstrijden. Geen cijfers om bij weg te dromen dus, al focussen de Brusselaars zich liever op zijn rendement in de JPL. Zoals gezegd bewees Diaby daar tenslotte wél al vlot de weg naar de netten te vinden. De vraag is natuurlijk in welke mate hij de voorbije jaren van zijn pluimen – en dan in het bijzonder zijn explosiviteit, samen met zijn alertheid in de zestien toch zijn voornaamste wapen – heeft verloren. En vooral wanneer de nieuwkomer klaar zal zijn voor de dienst. Na een halfjaar inactiviteit zou het niet verbazen mocht Diaby eerst nog wat ritme moeten opdoen, net zoals Vincent Kompany geduld predikt met Majeed Ashimeru. Een bekend riedeltje in het Lotto Park.



Ten tijde van Herman Van Holsbeeck maakte de rekrutering van vedetten op een zijspoor jaarlijks een vertrouwd onderdeel uit van de wintermercato, helaas met meer flops dan voltreffers. Vaak deels door een fysieke achterstand, waardoor die aanwinsten pas te laat een bijdrage konden leveren. Een steen waar Paars-Wit zich ook vorig jaar nog aan stootte met Marko Pjaca en Dejan Joveljic. Kompany mag dan wel mikken op money time om iedereen op scherp te krijgen, met nog maar 13 speeldagen te gaan voor de play-offs is de tijd zeker niet onbeperkt. Bovendien kan het kalf na een paar tegenvallende resultaten op rij reeds verdronken zijn. Het is dus toch zaak om Diaby zo vroeg mogelijk helemaal wedstrijdfit te krijgen. Dat de deal zo snel beklonken raakte, is in dat opzicht alvast een fikse opsteker.

HUURLING NUMMER 7
Een pak vraagtekens dus, maar behalve het raken van een paar gevoelige snaartjes – ook bij de eigen achterban – blijft het risico gelukkig beperkt. Opnieuw opteert Anderlecht immers voor een huur, waarmee de teller voor dit seizoen al op zeven komt te staan. Derrick Luckassen en Percy Tau zochten alweer andere oorden op, Lukas Nmecha en Matt Miazga werden geleend zonder aankoopoptie terwijl Diaby net als Paul Mukairu en Ashimeru volgende zomer definitief kan worden overgenomen. Tenminste, indien er dan ruimte is in het budget. Geen ideale manier van werken, wat Peter Verbeke zelf vast ook beseft. Alleen moet hij roeien met de riemen die hij heeft om de recordkampioen te wapenen voor de korte termijn. Het beleid kan nu eenmaal niet volledig op de toekomst worden afgestemd.



Binnen de nagestreefde data-gedreven aanpak en zoektocht naar ruwe diamanten valt de komst van Diaby dus niet te kaderen, waarbij zijn Brugs verleden het artificieel karakter van het huurlingenlegioen extra onderstreept. Als het haar jonge talenten wil omkaderen met kwaliteitsvolle en betaalbare routiniers, is Anderlecht door het gebrek aan middelen echter aan handen en voeten gebonden om dit soort pistes te bewandelen. Het lage risico dat daarmee gepaard gaat, is trouwens een handige bonus. De zwakke start van Mustapha Bundu, vorige zomer met een prijskaartje van drie miljoen de duurste vogel, baart nu al zorgen omtrent een nieuwe stapel weggesmeten geld. Luckassen daarentegen werd in alle anonimiteit doorgestuurd, zonder financiële kater. Baat het niet, dan schaadt het alleszins niet.

TROEVEN IN TANDEM
Desalniettemin is het uiteraard de bedoeling dat Diaby wél zijn draai vindt, en liefst snel. Als het van hemzelf afhangt tekent de spits tegen Waasland-Beveren alvast reeds present, muziek in de oren van Kompany en Verbeke. Allicht wordt zijn enthousiasme wel nog wat getemperd, en valt het dus te betwijfelen of Diaby vrijdag echt aan de aftrap staat. Toch mogen we gerust de denkoefening al inzetten: hoe is Kompany van plan om zijn nieuwste speeltje te gebruiken? Alleen diep in de punt zullen we hem zeker niet terugvinden, want daar is Nmecha een certitude. De intentie is dan ook ongetwijfeld om hen als duo uit te spelen, een tandem die op papier perfect past. Hoewel hij niet exact hetzelfde type is, beschikt Nmecha tenslotte over veel van Wesley zijn capaciteiten. Een vrij complete spits dus.



De toegevoegde waarde van Diaby laat zich dan simpel samenvatten: diepgang en doelgerichtheid. Nmecha haakt graag af, wat ruimte biedt om in de rug van de vijandige verdediging te duiken. Iets wat Tau tegen pakweg Antwerp uitstekend deed, maar waar Diaby met zijn grotere versnelling nog beter in staat toe moet zijn. Daarnaast komt hij als killer in de box ook tegen gesloten defensies prima van pas. In de zone van de waarheid is Diaby, die veel doelgerichter is dan Nmecha, namelijk steeds bij de pinken. Een eigenschap die Anderlecht goed kan gebruiken, zeker indien Michel Vlap – eveneens altijd geil voor de goal – in de onderste schuif blijft liggen. Een situatie die er nu niet echt op zal verbeteren.

TACTISCH PLAATJE
Hoewel hij in principe tevens op de flank terecht kan, en daar dus een concurrent voor Francis Amuzu vormt, komt Diaby immers het best tot uiting in een centrale rol. In zekere zin ziet het er dan ook naar uit dat hij Tau zal opvolgen als nummer 10, zij het wel met een andere invulling van de positie. Al opereerde zijn voorganger ook geregeld als hangende spits. Toch zal Diaby doorgaans in een nog hogere zone op het veld vertoeven, waar hij voor meer infiltraties en dreiging moet zorgen. Iets waar ook Nmecha zelf van kan profiteren. Anderlecht boet zo wel in aan voetballend vermogen, want snedige passes of dribbels zijn niet echt aan hem besteed. Wat op zijn beurt opgelost kan worden door in zijn rug Sambi Lokonga te koppelen aan Ashimeru, toch aangekondigd als polyvalente spelmaker. Eens ze beiden fit zijn, uiteraard.



Naast de integratie van Yari Verschaeren in het elftal na zijn herstel rest dan natuurlijk wel nog de vraag of het defensief evenwicht op die manier niet te fel verstoord wordt. Het zou de voornaamste reden zijn om Diaby alsnog op de flank neer te poten, tenzij Kompany zijn hele systeem omgooit en met drie achterin gaat spelen. Een soort 4-4-1-1 lijkt evenwel de meest logische oplossing. De komst van Diaby brengt zo meteen ook een pak slachtoffers met zich mee. Landry Dimata, Antoine Colassin, Mohammed Dauda en Bundu zakken al zeker (verder) in de pikorde, en ook jongens als Vlap en Anouar Aït El Hadj zien hun speelkansen weldra drastisch slinken. Als dan Kompany nog eens werkelijk de kaart der artiesten trekt, dreigen zelfs breekijzers Josh Cullen én Adrien Trebel tegelijk uit de boot te vallen.

LOW RISK, HIGH REWARD
Luxeproblemen zowaar, al spreken we dan wel erg veel voor onze beurt. Eerst zien of de mayonaise pakt, en of Diaby effectief een meerwaarde biedt. Per slot van rekening vallen er dus zowel omtrent zijn eigen persoon, zijn plek in het tactisch plaatje áls de gevolgen daarvan voor de rest van het elftal nog heel wat vraagtekens weg te werken. Een gok die Paars-Wit bereid is om te nemen, want met zijn diepgang, doelgerichtheid en scorend vermogen is Diaby – los van zijn positie – in theorie precies waar het nood aan heeft. Nu die bedoelingen nog omzetten in de praktijk, en hopen dat de neveneffecten meevallen. Zo niet, blijft de schade alvast beperkt. Low risk, high reward: het zal nog een tijdje het mantra van Verbeke blijven. Zelfs als die opportuniteiten dan eens een verleden bij de aartsrivaal met zich meedragen.

LEES OOK: Club Brugge-fans ontdekken iets wat normaal verboden is

Waar moet Diaby volgens u spelen?

Meest recent

De Bruyne leeft weer op en dankt daarbij één man

België neemt het maandag op tegen Egypte. De Rode Duivels rekenen uiteraard onder meer op Kevin ...

93
93
Yaya Touré heeft verrassende eerste job als T1 beet

Yaya Touré was een zeer goede middenvelder, maar ondertussen is hij al enkele jaren trainer. ...

15
15
Qatar zorgt voor eerste stunt op het WK

Om 21u stond het duel tussen Qatar en Zwitserland op het programma. De Zwitsers waren de grote ...

49
49
Buitenkans JPL-clubs: via jeugd Club naar het WK

Australië opent zijn WK met een partij tegen Turkije. De Socceroos willen de volgende ronde ...

31
31
'KV Mechelen ruikt miljoenentransfer dankzij grote interesse'

KV Mechelen gaat komende zomer de nodige spelers verkopen. De club wil de kassa vullen met enkele ...

106
106
Bijna in Anderlecht, nu ‘dark horse’ bij Brazilië

Jesper Fredberg was de laatste sportieve baas die RSC Anderlecht voor de titel liet meespelen. De ...

118
118
'Westerlo is 'hot' : Galatasaray informeert'

KVC Westerlo krijgt heel veel telefoontjes. De Kemphanen merken dat er heel veel interesse is voor ...

28
28
Pittige strijd bij Rode Duivels: De Cuyper geeft update

Bondscoach Rudi Garcia gaat nog een aantal knopen moet doorhakken voor de partij tegen Egypte. Onder ...

46
46
Qatar rekent op man die de Jupiler Pro League liet daveren

Qatar wil dit WK zich tonen aan de voetbalwereld. Het land opent met een duel tegen Zwitserland. ...

56
56
'Mokerslag voor Rode Duivels uit ziekenboeg'

De Rode Duivels leggen de laatste hand aan hun voorbereiding op het WK. Maandag beginnen ook zij aan ...

285
285
Club Brugge-fans ontdekken iets wat normaal verboden is

Supporters dromen er al jaren van om eens te zien wat zich afspeelt achter de schermen van hun ...

157
157
Vertrek na WK? Garcia spreekt zich uit

De Rode Duivels hebben in de aanloop naar het WK alvast vertrouwen getankt met overtuigende zeges ...

47
47
'Club verbaast 'overbodige' spelers: slechts 2 vertrekkers?'

Het wordt bij Club Brugge een zeer drukke transferzomer. Aleksandar Stankovic, Simon Mignolet en ...

214
214
Club Brugge maakt twee vertrekkers officieel bekend

Club Brugge heeft vandaag het vertrek van twee assistent-trainers meegedeeld. Beiden waren nog maar ...

143
143
'Jackpot Standard: Serie A en Ligue 1 lonken'

Bij Standard gaat er deze zomer zeker volk vertrekken. De club moet geld innen, net zoals elke ...

143
143
Ooit beloftevol bij Anderlecht, nu verrassend op het WK

Bij RSC Anderlecht braken er heel veel spelers van Neerpede door. Niet allemaal maakten ze ...

92
92
De Cat openhartig over vertrek bij Anderlecht

Waar speelt Nathan De Cat volgend seizoen? Dat is nog steeds een heel groot vraagteken. RSC ...

428
428
Fink verrast en haalt boegbeeld Genk naar Turkije

KRC Genk haalde Thibaut Courtois terug als investeerder. Een boegbeeld dat terugkeert naar de ...

335
335
Van Club Brugge-flop tot droomverhaal op het WK

Club Brugge haalde de afgelopen jaren heel veel spelers naar het Jan Breydelstadion. De ene werd een ...

133
133
Lierse krijgt rechtszaak van oude eigenaar aan been

Lierse is tegenwoordig een stabiele club in de Challenger Pro League, die geen gekke dingen doet en ...

136
136
Ruben Van Gucht doet schokkende bekentenis over privé-leven

Hij lijkt tegenwoordig werkelijk overal op te duiken. Van televisieprogramma's tot radio en ...

97
97
Ex-Rode Duivel wil voor WK-stunt zorgen met enorm voordeel

Op het komende WK staan er niet 26 spelers die al het shirt van de Rode Duivels droegen, maar wel ...

34
34
'Union heeft wéér beet: medische keuring gepland'

Geen Belgische club leverde de voorbije jaren zo'n indrukwekkend werk op de transfermarkt als Union, ...

167
167
'Club blijft inzetten op jeugd: twee talenten naar A-kern'

Bij Club Brugge zetten ze de voorbije jaren zwaar in op de eigen jeugdopleiding. Dat bleek dit ...

201
201
Na openingsceremonie WK gaat opvallende theorie over Shakira rond

Het WK 2026 werd donderdagavond officieel op gang getrapt. Voor de openingswedstrijd tussen Mexico ...

42
42

Meer sportnieuws