De klacht van Waasland-Beveren: terecht, maar om de foute reden

1434
De klacht van Waasland-Beveren: terecht, maar om de foute reden

Het is stilaan een traditie geworden aan het eind van elk seizoen in de Jupiler Pro League. Wie dreigt te degraderen, vecht de licentie van een of meerdere van haar concurrenten aan. Gisteren was het zo de beurt aan Waasland-Beveren, onder meer KV Oostende en RSC Anderlecht in het vizier neemt. Mét enkele gegronde redenen, maar dus niet omwille van de juiste motieven.


Vorige zomer was er uiteraard het hele circus rond Operatie Propere Handen, maar ook de jaren voordien maakten we ons rond deze periode telkens op voor een heuse procedureslag. Doorgaans georkestreerd door rode lantaarns als KV Mechelen, Westerlo en OH Leuven, vaak met vooral Moeskroen als mikpunt. Dit keer besluit de hekkensluiter haar pijlen dus echter op enkele andere clubs te richten.

EIGEN HACHJE EERST
Want naast Anderlecht en KVO, zou ook KV Mechelen volgens diverse bronnen in de zaak betrokken kunnen worden. In oktober vocht Beerschot, dat vorig seizoen niet kon promoveren ten voordele van KVM, de licentie van Malinwa al aan bij de licentiecommissie. De Antwerpenaren stelden dat een bepaald bestuurslid die geschorst werd in de Propere Handen-affaire, meer bepaald Johan Timmermans, nog aan het hoofd van de club stond op het moment dat de licentie werd uitgereikt. Volgens het bondsreglement mag een licentie echter niet worden toegekend indien een bestuurslid op dat moment gesanctioneerd is. De klacht van Beerschot haalde uiteindelijk niets uit, maar KVM vreesde toen al dat het hier op het einde van het seizoen opnieuw mee geconfronteerd zou worden. Allicht door de clubs die op dat moment dreigden te degraderen. 



En dat lijkt ook het geval, want naar verluidt was het Cercle Brugge dat deze klacht zou hebben voorbereid. Eens Groen-Zwart de redding reeds op sportieve wijze bewerkstelligd had, borgen ze in Jan Breydel hun plannen evenwel graag weer op. En laat dat nu net onze grootste irritatie zijn. Tijdens de jaarlijkse licentietwisten wordt immers telkens weer schrijnend blootgelegd hoe niemand werkelijk het algemeen belang van het Belgisch voetbal voorop lijkt te stellen. Veel meer dan om het aanklagen van een onrecht, gaat het hier tenslotte stelselmatig louter om het proberen redden van het eigen hachje. Niets anders dan eigenbelang dus, waardoor de kern van de zaak zelf ook van meet af aan met het nodige argwaan wordt behandeld.

VRAGEN BIJ VANDENHAUTE
Mocht Waasland-Beveren komend weekend alsnog zelf de degradatie vermijden, zijn we er dan ook van overtuigd dat de klacht op de Freethiel even vlug weer vervalt – en allicht naar de kust verhuist. Nochtans hebben de Waaslanders niet per se ongelijk wanneer ze de rol van Wouter Vandenhaute bij Anderlecht aankaarten. Al van bij diens aanstelling als extern adviseur werden namelijk heel wat vraagtekens geplaatst bij zijn betrokkenheid in het makelaarsbureau Let’s Play, dat onder andere Vadis Odjidja in de rangen telt. Een dubbele functie die volgens de bondsvoorschriften per slot van rekening onmogelijk te rijmen valt.



Anderlecht moest sowieso al uitleg geven over de constructie en maakt zich in principe weinig zorgen. Een intrekking van de licentie zou dan ook meer dan een brug te ver zijn. Bovendien geloven ook wij oprecht in de integriteit van Vandenhaute, al zou die er in het huidige klimaat misschien toch beter aan doen alle twijfel weg te nemen en zich – tenminste wat zijn voetbalactiviteiten betreft – exclusief aan Paars-Wit te binden. Waasland-Beveren heeft gelijk dat dit liefst niet hoeft te wachten tot er zich opnieuw een penibele situatie voordoet. Alleen jammer dat die ethische kwestie weer louter als reddingsboei wordt ingeroepen.

COUCKE & DE KUSTBOYS
Indien de zaak werkelijk voor de commissie komt, moet Marc Coucke zich echter niet alleen voor de taken van Vandenhaute verantwoorden. De Anderlecht-voorzitter wordt immers tevens genoemd in het dossier tegen de rode boekhouding van zijn ex-club KV Oostende, dat nog steeds huur aan hem betaalt voor het gebruik van de Versluys Arena. Opnieuw zonder zelfs het minste gewag te willen maken van invloed door belangenvermenging, blijft zulk een constructie op het hoogste niveau toch vreemd. Een eersteklasser die haar thuishaven huurt van de preses van een andere club: we weten niet waar het elders nog zou kunnen.



Nogmaals, we willen Coucke hier zeker niet afbranden. Uiteraard zijn er verzachtende omstandigheden, al lijkt het wel een logisch gevolg van de intrede van topzakenmannen in het Belgische voetbal. Zie ook de recente wandel van Paul Gheysens. Bouwer van een stadion in Gent en ei zo na ook in Brussel, om dan stiekem Antwerp over te kopen en later vervolgens een bod op Anderlecht uit te brengen. Bart Verhaeghe en Bruno Venanzi hebben een hart voor Club Brugge en Standard, maar voor Coucke en Gheysens geldt toch vooral bigger, better, faster als motto. Business as usual in het bedrijfsleven, ongebruikelijk in de JPL.

KAT IN HET NAUW
En passant kan dat dan al eens voor hachelijke situaties zorgen, zoals de plotse verkoop van Oostende die Coucke dik twee jaar geleden in allerhaast moest regelen – we vragen ons al af hoe Gheysens zijn overstap vanuit Antwerpen gelopen zou zijn. Dat de Kustboys hun ex-voorzitter nog huur moesten betalen, was dan ook een bijzaak die pas relevant werd toen het faillissement dreigde en ze hun vroegere mecenas om een soepelere regeling vroegen. Voor het overige maakte niemand ooit heisa over de achterstallige betalingen die Coucke nog van KVO moest ontvangen. Tot Waasland-Beveren er nu plots mee op de proppen komt.



Wederom geldt dus dat de hekkensluiter wat de essentie van de zaak betreft allicht een punt heeft, maar daar eigenlijk zelf geen moer om geeft. Het enige wat de Waaslanders tenslotte interesseert, is het behoud verzekeren. Lukt het niet via sportieve, dan hopelijk langs juridische weg. Begrijpelijk, want een kat in het nauw maakt rare sprongen. Alleen wordt zo nog dus nog maar eens duidelijk hoe iedereen vooral voor zijn eigen winkel denkt en spreekt. Mocht Waasland-Beveren écht haar bedenkingen hebben bij de gang van zaken in Anderlecht, Oostende en Mechelen, had het de kwestie immers al veel vroeger kunnen aanhalen.

SERIEUZE KLACHT, FOUT MOTIEF
In plaats daarvan zien ze op de Freethiel nu hun kans schoon om, mocht het doek zondag vallen, de dans via deze uitweg te ontspringen. Een tactiek die voor hun vele lotgenoten die de voorbije jaren soortgelijke pogingen ondernamen echter weinig vruchten afwierp. Aan de licentiecommissie om nu dan ook een krachtig signaal te sturen dat aan deze traditie dringend een einde moet worden gemaakt. En tussendoor, als het even kan, misschien toch ook de grond van de klacht aan te pakken. Die mag, ondanks de verkeerde redenen die er aan de oorsprong van liggen, per slot van rekening wel nog altijd serieus genomen worden.

LEES OOK: Transferrapport Anderlecht: twee voltreffers, één groot alarm

Is er teveel potentiële belangenvermenging in de JPL?

Meest recent

Patro verrast compleet met nieuwe functie Nilis

Luc Nilis is nog steeds één van de meest iconische spitsen die België ooit ...

0
0
Courtois onthult: "Bij deze club wil ik carrière afsluiten"

Real Madrid boekte woensdagavond in de Champions League uiteindelijk een vlotte zege tegen RB ...

13
13
Club binnen 2 weken al zo goed als zeker van kwalificatie?

In drie van de laatste vier seizoenen wist Club Brugge door te stoten tot de knock-outfase van de ...

49
49
Marc Coucke slaat hard toe aan kust: dit bedrag betaalt hij

Marc Coucke blijft de investeringen opstapelen. De ondernemer is in voetbalmiddens uiteraard vooral ...

25
25
Kogel door de kerk: Gunnarsdottir ontslagen bij Red Flames

De Red Flames liepen deze maand tegen een enorme domper aan, want nadat ze in een tweeluik ...

50
50
TRANSFERUURTJE: 'Miljoenentransfer STVV, Haaland kiest volgende club'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

68
68
Franse media geloven ogen niet: “Eerst dominant, dan onhandig"

Club Brugge heeft weer een glansprestatie in de Champions League achter de rug. In het Jan ...

178
178
Klopp haalt uit naar Kompany: "Hij mag doen wat hij wil, maar..."

Vincent Kompany maakte van Bayern München weer een geoliede machine, maar toch is niet iedereen ...

111
111
Steward gewond tijdens Club-Lens: UEFA én politie grijpen in

Club Brugge won overtuigend met 3-0 van RC Lens, maar de Champions League-clash zindert nog na. De ...

155
155
'Union kruist vingers voor twee sterkhouders'

Union pakte in de Europa League tot dusver een nette vier op zes, met een vlotte zege op het veld ...

44
44
Klopp spreekt zich uit over Tresoldi: "We zijn niet dom"

Tegen Lens stond hij voor één keer niet aan het kanon, maar Nicolo Tresoldi droeg wel ...

119
119
'Crisis compleet bij Man Utd: opvolger Carrick staat klaar'

Het lijkt alleen maar van kwaad naar erger te gaan met Manchester United. De Engelse grootmacht ...

82
82
Seys spreekt over droomtransfer: "Dit is de club waar ik van houd"

Club Brugge blijft maar indruk maken in de Champions League. Na de stuntzege van vorige week op het ...

532
532
De Ketelaere krijgt waarschuwing: "Vroeg of laat op de bank"

Donderdagavond komen weer vier Belgische teams in actie in Europa, maar ook heel wat andere Belgen. ...

68
68
Mechele en Spileers geloven ogen niet bij Brugse uitblinker

Club Brugge heeft woensdagavond opnieuw een statement gemaakt in de Champions League. Het klopte ...

189
189
STVV wint de jackpot: miljoenentransfer op komst

STVV neemt het vanavond op tegen FC Midtjylland. Dat is een zware opgave voor de Kanaries, maar wel ...

159
159
Transferrapport Anderlecht: twee voltreffers, één groot alarm

Nu de balans bij RSC Anderlecht negatief aan het uitdraaien is, komt ook sportief directeur Antoine ...

377
377
Hubert met fikse waarschuwing: "Geloof me..."

Union-coach David Hubert is op zijn hoede voor Hapoel Be’er Sheva. De Israëlische ...

32
32
Leko ziet 3 uitblinkers: "Hij speelt volgend jaar in Premier League"

Club Brugge is met een zes op negen zeer goed begonnen in de Champions League. Blauw-Zwart won met ...

601
601
De Mil waarschuwt: "Grootste uitdaging voor AA Gent"

AA Gent staat voor een stevige opdracht in Braga. De Portugese tegenstander heeft met een geschatte ...

67
67
Frankrijk witheet: Rode Duivel van Club gaat over de schreef

In Frankrijk zijn ze witheet op een Rode Duivel van Club Brugge. Eén zinnetje over RC Lens ...

731
731
Club tankt vertrouwen: "Dat kunnen we, tegen wie dan ook"

Club Brugge heeft een zes op negen geboekt in de Champions League en lijkt op weg naar een plaats ...

105
105
Biancone laat van zich horen bij Anderlecht: "Dat hoort zo"

RSC Anderlecht speelt vanavond in Polen tegen Jagiellonia. Een partij die de Brusselaars winnend ...

119
119
Grote uitblinker bij Club Brugge: "Ik ga genieten"

Club Brugge won gevleid met 3-0 van RC Lens, maar de zes op negen staat er wel. De ervaren jongens ...

290
290
Leko zag Club Brugge afzien:" Zonder hem was het 0-3"

Club Brugge won met 3-0 van RC Lens, maar die uitslag was niet correct. De Bruggelingen waren ...

229
229

Meer sportnieuws