Anderlecht-schandaal barst open: ‘Coucke wist van niets’

1061 stemmen
Anderlecht-schandaal barst open: ‘Coucke wist van niets’

Het blijft spoken bij Anderlecht. Jaren na de overname duiken opnieuw pijnlijke details op over wat er allemaal speelde vóór Marc Coucke de club kocht.

LEES OOK: Furieuze Marc Coucke haalt vernietigend uit: "Niet genoeg!"

Cash in dikke enveloppen

Bij Anderlecht komt een oud dossier opnieuw hard boven water. Niet op het veld, niet in de bestuurskamer van vandaag, maar in de rechtbank. Herman Van Holsbeeck, jarenlang de sterke man van paars-wit, staat centraal in het dossier. De voormalige manager wordt samen met ex-CEO Jo Van Biesbroeck en makelaar Christophe Henrotay genoemd in het onderzoek naar de verkoop van RSC Anderlecht. Coucke voelt zich voor miljoenen opgelicht. De meest hallucinante passage komt uit het onderzoek naar Van Holsbeeck zelf.

Sudinfo beschrijft hoe speurders eind 2018 een bankkluis van de ex-manager openden in Sint-Genesius-Rode. Daar lagen 21 dikke omslagen vol cash. Alles samen ging het om 201.250 euro. Alleen al van de briefjes van 50 euro zaten er bijna 3.000 stuks in. Volgens Van Holsbeeck kwam dat geld niet uit illegale commissies, maar wel van Constant en Roger Vanden Stock, de vroegere machthebbers van Anderlecht. “Dat geld kreeg ik eerst van Constant en later van Roger Vanden Stock”, verklaarde hij volgens De Franstalige krant.

Het zou gaan om enveloppen die hij tussen 2003 en 2010 kreeg, vaak rond Nieuwjaar of na sportieve successen zoals een titel of Champions League-kwalificatie. Maar de speurders zouden niet overtuigd zijn door die uitleg.

Makelaar duikt overal op

De naam van makelaar Dejan Veljkovic keert voortdurend terug in het dossier en in de verklaringen van Van Holsbeeck. Hij werd in het Belgische voetbalschandaal Propere Handen spijtoptant en legde verklaringen af over zijn samenwerking met Van Holsbeeck. Volgens Veljkovic werden bij verschillende transfers illegale commissies betaald. Van Holsbeeck ontkent dat hij cash geld van hem heeft aangenomen. Toch zijn er opvallende cadeaus, zoals 19 op maat gemaakte hemden met initialen erin. Volgens Veljkovic was dat gelinkt aan een transferdossier. Volgens Van Holsbeeck wat dat omdat Veljkovic vond dat hij niet “stijlvol” genoeg gekleed.

Ook zijn band met Mogi Bayat wordt in het dossier beschreven. Speurders vonden een Rolex-certificaat bij Van Holsbeeck thuis en botsten op een Whatsapp-bericht aan Bayat. “Goeienavond Mogi, ik heb mijn cadeau net geopend. Het uurwerk is magnifiek. Heel erg bedankt, uit de grond van mijn hart”, stond in het bericht die volgens Sudinfo met de gsm van Van Holsbeeck werd verstuurd. Pas tijdens een zevende verhoor zou hij hebben toegegeven dat hij ook van Bayat een Rolex kreeg.

Waarom Coucke zich bedrogen voelde

In december 2017 kocht Marc Coucke Anderlecht voor 59,2 miljoen euro. Kort daarna vond Coucke dat hij bij de overname niet correct was geïnformeerd en voelde zich benadeeld. In het dossier gaat het onder meer over mogelijke valsheid in geschrifte en oplichting. Een gevoelig element is het contract van Leander Dendoncker. Van Holsbeeck gaf toe dat hij de datum van een contract antidateerde, zodat makelaar Christophe Henrotay zeker nog aanspraak kon maken op een commissie van 2 miljoen euro.

Van Holsbeeck blijft zich verzetten tegen het beeld dat hij Anderlecht of Coucke bewust heeft bedrogen. In april brak hij bij DAZN zijn stilte. “Bij een verkoop laat men u veel documenten tekenen en er is één document dat ik beter niet had getekend”, zei hij. Tegelijk verdedigde hij zijn periode bij paars-wit: “Maar in die 15 jaar bij Anderlecht heb ik altijd het beleid uitgevoerd dat door de raad van bestuur was uitgestippeld.”

Dit blijft Anderlecht achtervolgen

De huidige malaise bij Anderlecht wordt vaak volledig op het conto van Coucke geschreven: geen prijzen, veel sportieve wissels, te weinig stabiliteit. Maar dit proces herinnert eraan dat de nieuwe eigenaar ook een club overnam waarvan achter de schermen veel meer speelde dan supporters toen konden zien. Acht jaar na de overname kan Anderlecht zich niet blijven verschuilen achter het verleden, maar de lijken die uit de kast vielen, verklaren wel veel.

Heeft Coucke gelijk dat hij zich bedrogen voelt door wat er vóór zijn overname bij Anderlecht speelde?

Meest recent

STVV ontvangt jackpot na absolute knaltransfer

STVV kende een wonderseizoen en zal volgend seizoen Europees voetbal spelen. Verschillende ...

16
16
Meunier doet Lukaku-onthulling: “Traint bij Anderlecht”

Sommige Rode Duivels zijn al gearriveerd in Tubeke om het WK-kamp te beginnen. Thomas Meunier is ...

36
36
‘Chelsea verkoopt Mike Penders nieuwe mokerslag’

Mike Penders maakte afgelopen seizoen enorm veel indruk bij Strasbourg. De doelman maakte op jonge ...

68
68
Mac Allister spreekt open over vertrek bij Union SG

Kevin Mac Allister was dit seizoen ongetwijfeld een van de beste spelers bij Union SG. Op zijn 28 ...

56
56
'Anderlecht denkt aan terugkeer ex-publiekslieveling'

Antoine Sibierski is volop bezig met de mercato. De sportief directeur moet samen met de scouting de ...

208
208
Furieuze Marc Coucke haalt vernietigend uit: "Niet genoeg!"

Wanneer Marc Coucke van zich laat horen, wordt er doorgaans geluisterd. De ondernemer en ...

143
143
Ex-sterkhouder Anderlecht stopt met voetballen

Zeer groot nieuws uit Denemarken. Daar heeft Kasper Schmeichel vandaag aangekondigd dat hij de ...

74
74
Van der Elst over JPL-topper: "Misschien iets voor Union?"

Bij Union SG kenden ze een goed seizoen. De Brusselaars gaan echter aan de bak moeten, want er ...

59
59
Lommel SK de markt op: sterkhouder moeilijk houdbaar

Lommel SK promoveerde naar de Jupiler Pro League. De Limburgers gaan nu volop aan de bak moeten op ...

62
62
'Anderlecht maakt kans: vreemd bod op Duranville'

Borussia Dortmund is bereid om Julien Duranville van de hand te doen. De 20-jarige winger kende een ...

360
360
'Nieuwe Tzolis-wending: Club Brugge richting recordsom'

Club Brugge zal tijdens de zomermercato tal van sterkhouders verliezen. Ook Christos Tzolis lijkt ...

479
479
'Heropbouw Antwerp: Overmars krijgt loodzware transfertaak'

Antwerp FC heeft afgelopen weekend een punt gezet achter een tegenvallend seizoen. Het woord is nu ...

158
158
'Sibierski krijgt transferbudget te horen: víér topaanwinsten'

Antoine Sibierski staat in de komende weken en maanden voor een loodzware uitdaging. Hij moet bij ...

345
345
189 Beste Premier League-transfers: straffe notering Lammens

Senne Lammens kan straks met een serieuze portie vertrouwen richting het WK trekken. De doelman ...

87
87
Tzolis-debat breekt los: "City of Liverpool? Heb mijn twijfels"

Christos Tzolis kroonde zich maandag tot 'Player of the Season' in de Jupiler Pro League. De ...

261
261
Anderlecht-schandaal barst open: ‘Coucke wist van niets’

Het blijft spoken bij Anderlecht. Jaren na de overname duiken opnieuw pijnlijke details op over wat ...

1061
1061
'Transfer Karetsas explodeert: vraagprijs Genk maakt brokken'

Dat Kos Karetsas in de zomermercato zal vertrekken bij KRC Genk lijkt al een tijdje duidelijk. Maar ...

749
749
Kompany opvolger Guardiola? Nieuwe onthulling duikt op

Vincent Kompany was afgelopen maandag één van de eregasten op de afscheidsviering van ...

211
211
Harde actie na malaise Anderlecht: "Coucke moet verkopen"

RSC Anderlecht heeft andermaal een teleurstellend seizoen achter de rug waarin het zonder prijzen ...

516
516
Opmerkelijk transferadvies: "Koop Tresoldi niet!"

Bij Club Brugge maken ze zich op voor een hete transferzomer. Verschillende goudhaantjes zijn grof ...

656
656
'Rode Duivels krijgen belangrijk nieuws na brand'

De Rode Duivels zagen hun voorbereiding op het WK dinsdag opgeschrikt worden. Een stevige brand ...

91
91
Werk voor De Condé: Genkse transferprioriteit aangereikt

KRC Genk kan nog een Europees ticket pakken als het in de barrages AA Gent klopt, maar al bij al is ...

452
452
Lukaku neemt laatste twijfels over toekomst weg

Romelu Lukaku doet er alles aan om in topvorm op het WK te verschijnen na een verloren seizoen. Hij ...

116
116
'Charleroi neemt verrassende trainersbeslissing'

Verschillende eersteklassers zijn nog op zoek naar een trainer voor volgend seizoen. Charleroi is ...

107
107
Mignolet onthult: dit wordt zijn functie bij de KBVB

Simon Mignolet is niet langer profvoetballer. Zondag zette de 38-jarige doelman een punt achter zijn ...

210
210

Meer sportnieuws