Vormer krijgt ultiem genadeschot bij Club Brugge

door
Vormer krijgt ultiem genadeschot bij Club Brugge

Club Brugge blijft maar stunten in de Champions League. Na het onverhoopte gelijkspel tegen Paris Saint-Germain, ging de Belgische landskampioen dinsdag nu ook winnen op het veld van RB Leipzig. Mats Rits maakte andermaal een uitstekende beurt, waardoor Ruud Vormer te kampen heeft met een groot probleem.


BANKZITTER RITS 

Even leek het erop dat het verhaal van Mats Rits bijna afgelopen was bij Club Brugge. De 28-jarige middenvelder was dit seizoen meer op de bank te vinden dan op het voetbalveld, terwijl hij vorig jaar nochtans een onbetwiste certitude was op de nummer zes. Eind augustus vierde Rits zijn jubileum in het shirt van Club Brugge, maar dat gebeurde in groot mineur met een invalbeurt van amper één minuut tegen Beerschot – de club waar hij ooit doorbrak in de eerste klasse …

Philippe Clement lijkt vandaag niet te tornen aan de sterke Eder Balanta als nummer zes, waardoor Mats Rits opeens een opmerkelijke en plotse daling beleefde in de hiërarchie. “Je wil spelen en elke wedstrijd op de bank is er één te veel”, verklaarde Mats Rits eerder dit seizoen aan Krant van West-Vlaanderen. De middenvelder sprak er ook niet over met Philippe Clement. Daar heeft-ie geen nood aan. Waarom Rits een bankzitter is dit seizoen? “Dat moet je aan de trainer vragen.”



En het ging precies van kwaad naar erger voor Mats Rits. Nadat Eder Balanta geblesseerd uitviel tegen KV Oostende, enkele dagen voor de Champions League-opener tegen Paris Saint-Germain, koos Philippe Clement voor de 16-jarige Noah Mbamba als de invaller voor de Colombiaan. Pijnlijk voor Rits, die uiteindelijk later in de match aanvoerder toch Ruud Vormer kwam vervangen. En die bewuste wissel Vormer-Rits zou achteraf veelbetekenend zijn met het oog op de Champions League-campagne.

VORMER OUT, RITS IN 

Met 33 lentes op de teller is Ruud Vormer – in voetbaltermen toch – al aardig op leeftijd gekomen. 't Was tevens opvallend dat hij dit seizoen al vier keer vroegtijdig werd vervangen in zeven basisplaatsen tijd. “Ik denk niet dat hij nog om de drie dagen elke match kan spelen”, gaf Philippe Clement toelichting over de situatie van zijn aanvoerder in een interview met Het Laatste Nieuws. Die stelling wordt trouwens bevestigd door de fysieke data waarover Club Brugge beschikt.

En het is daarom dat Mats Rits dit seizoen vaker dan gewoonlijk op de invallersbank te vinden is dan op het veld. Philippe Clement beschouwt de 28-jarige middenvelder veeleer als een alternatief voor Ruud Vormer, eerder dan een wisselmogelijkheid voor Eder Balanta. 't Was trouwens al altijd de bedoeling geweest dat Rits de doublure zou worden van Vormer – daarom werd Rits in de eerste instantie ook aangetrokken door Club Brugge. En dit jaar krijgt hij daar dus eindelijk de kans toe.



Philippe Clement passeerde zijn aanvoerder Ruud Vormer in de Champions League-opener tegen Paris Saint-Germain, en de coach van Club Brugge stelde Mats Rits op in zijn plaats. Pijnlijk voor het clubicoon en de hyper-ambitieuze Vormer, maar een opsteker voor Rits, die “defensief meer zekerheid biedt”, dixit Clement. Aan het eindresultaat te merken (1-1) tegen de Franse topclub, en alsook de superprestatie van Rits, kreeg Philippe Clement overschot toen van gelijk. Al dacht niet iedereen daar op deze manier over.

STEUN VOOR VORMER 

Het gros van de kenners en analisten bewonderden de opmerkelijke en gedurfde keuze van Philippe Clement om Mats Rits te prefereren boven Ruud Vormer in de topmatch tegen Paris Saint-Germain. Maar Jan Mulder was echter verbaasd over die grote lof voor Clement. “Hij haalde niet alleen de hiërarchie in de kleedkamer overhoop”, citeerde HUMO. “Ook op tactisch vlak had hij ongelijk, aangezien Club beter was dan de gevreesde tegenstander.” Volgens Mulder was er tegen PSG meer kans geweest op de overwinning met de creatieve Vormer dan met Rits als opruimer achterin.

Ook René Vandereycken hield er dezelfde gedachtegang op na. De ex-bondscoach verklaarde in Het Nieuwsblad dat hij de ontgoocheling van Ruud Vormer goed begrijpt, nadat de aanvoerder negentig minuten lang aan de bank gekluisterd bleef tegen Paris Saint-Germain. Maar Vandereycken voegt daar ook een belangrijke kanttekening aan toe, in analogie met de mening van Jan Mulder. “Je kunt je afvragen of Vormer in de rol die Rits nu vertolkt heeft, dus met andere taken, niet hetzelfde had kunnen presteren. Dan had deze onrust vermeden kunnen worden.”



Nadat hij gepasseerd werd tegen Paris Saint-Germain was de ontgoocheling bij Ruud Vormer groot. Erg groot. Zoals het ook hoort, deelde Philippe Clement zijn beslissing mee aan Ruud Vormer tijdens een persoonlijk onderhoud, zo'n enkele dagen voor de clash tegen de Parijzenaren. De Nederlander reageerde uiteraard gepikeerd en hij wilde in een emotionele reactie zelfs zijn aanvoerdersband inleveren. Uiteindelijk kon Clement hem overtuigen om dat niet te doen, maar dat Vormer niet tevreden is met zijn nieuwe rol, is overduidelijk.

RITS DOET VORMER VERGETEN 

In de twee voorbije competitiewedstrijden tegen Sporting Charleroi en Oud-Heverlee Leuven moest Ruud Vormer nog verstek geven door een blessure, maar voor de Champions League-wedstrijd tegen RB Leipzig werd hij terug wedstrijdfit bevonden. Maar opnieuw koos Philippe Clement in het Kampioenenbal voor Mats Rits in de plaats van zijn aanvoerder. Dit keer niet verrassend, maar eerder te verwachten. En Rits ontgoochelde weeral niet. Sterker nog, hij leverde op het hoge niveau van de Champions League wederom een glansprestatie af én bovendien scoorde Rits zelfs de winning-goal voor de 1-2 overwinning.

Na het onverhoopte 1-1 gelijkspel tegen Paris Saint-Germain, verwezenlijkte Club Brugge nu al een tweede stunt in de Champions League. En andermaal speelde Mats Rits aldus een prominente rol. De 28-jarige middenvelder kweet zich niet alleen aan zijn defensief werk, de hoofdreden waarom Philippe Clement hem in de Champions League nochtans verkiest boven Ruud Vormer. Rits deed veel meer dan zich enkel op de verdedigende arbeid focussen. Toen hij de belangrijke 1-2 scoorde, was dat bijvoorbeeld niet de eerste keer dat hij opdook in de zestienmeter van RB Leipzig. Rits was dinsdagavond werkelijk overal. 



Mats Rits scoorde dinsdag uiteindelijk de winning-goal, waarmee hij bovendien ook de 25ste speler is van Club Brugge die een doelpunt kon lukken in de Champions League. Maar zelfs zonder dat doelpunt was de wedstrijd van Rits meer dan geslaagd. “Dit is een geweldige Europese avond geworden voor Club”, sprak een tevreden Rits enkele minuten na het laatste fluitsignaal. “Wat uiteraard fantastisch is. We wisten dat één punt hier halen heel goed zou zijn, maar hier verdiend de drie punten pakken is eigenlijk fenomenaal”, citeerde de clubwebsite van Club Brugge.

Door zijn algemene bevredigende prestatie tegen RB Leipzig, waarmee hij al het goede van tegen Paris Saint-Germain bevestigt, lijkt Mats Rits zich aldus op te werpen tot méér dan enkel een doublure voor Ruud Vormer. De analisten Jan Mulder en René Vandereycken namen eerder nog de offensieve impulsen van Vormer voor op die van Rits, maar na dinsdagavond bewees die laatste ook op dat gebied het verschil te kunnen maken in de Champions League. Rits wint na twee uitstekende Champions League-wedstrijden veel krediet en stelselmatig bouwt hij intern en extern een mooie reputatie op. En da's geen goed nieuws voor Vormer ...

LEES OOK: 'Klokt tikt voor Renard: 7 (!) last-minute transferdossiers'

Doet Rits het beter dan Vormer?

Meest recent

Onmisbaar bij Anderlecht: tijd dringt voor Renard

Thorgan Hazard krijgt vreemd genoeg kritiek de laatste weken. Zelfs Besnik Hasi was kritisch voor ...

31
31
STVV houdt hart vast: weldra witte rook over Vrancken

STVV kent een droomseizoen in de Jupiler Pro League. De club hoopt dat ze Wouter Vrancken nog langer ...

40
40
Snoop Dogg zorgt voor stevig bommetje in Engels voetbal

Iedereen kent Snoop Dogg vooral als rapper. Hij was vele jaren een van de beste rappers en hij ...

19
19
Sterk tegen Man Utd en Liverpool: weldra Rode Duivel?

Rudi Garcia heeft zijn WK-selectie wellicht al zo goed als in zijn hoofd voor het WK van komende ...

46
46
'Anderlecht rondt verrassende deal af in Serie A'

Bij RSC Anderlecht gaat er de komende dagen ingaand wellicht nog weinig gebeuren. Bij RSCA Futures ...

175
175
'Cercle Brugge verwent fans met twee toptransfers'

Cercle Brugge gaat de komende dagen nog een aantal stevige transfers afronden. De Bruggelingen gaan ...

94
94
Lierse SK en Lokeren trakteren fans op aanwinsten

In de Challenger Pro League hebben Sporting Lokeren en Lierse SK nog twee nieuwe spelers ...

39
39
'Club Brugge slikt: in extremis transferbom bij Atlético'

Club Brugge weet waar het aan toe is in de tussenronde van de Champions League. Om de 1/8ste ...

319
319
Match van laatste kans: Hasi grijpt in bij Anderlecht

Zondagmiddag zullen de zenuwen hooggespannen staan op Sclessin. Zowel Standard als RSC Anderlecht ...

225
225
'Club speelt publiekslieveling kwijt: ook United mengt zich'

Club Brugge maakte afgelopen woensdag voor de ogen van heel Europa indruk met een 3-0-zege tegen ...

544
544
Boskamp deelt hallucinant verhaal: "Dat bij AA Gent..."

Jan Boskamp is nog steeds één van de populairste voetbalanalisten van de lage landen. ...

77
77
Clement pakt uit met bijzondere Vanaken-ontboezeming

Philippe Clement levert momenteel uitstekend werk af als hoofdcoach van Norwich City. De oud-Rode ...

139
139
Nainggolan's nieuwe leven verrast: Stephanie onthult alles

Sinds de komst van Radja Nainggolan gaat het Patro Eisden Maasmechelen stevig voor de wind. De club ...

50
50
TRANSFERUURTJE: 'Last-minute vuurwerk bij Club, miljoenendeal Genk'

De winterse transferperiode nadert zijn ontknoping, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn ...

407
407
STVV vreest vertrek Vrancken: succescoach reageert

Wouter Vrancken verbaast dit seizoen vriend en vijand bij STVV. De Kanaries hebben in de competitie ...

334
334
‘KAA Gent rondt winterse miljoenentransfer af’

KAA Gent zal snel moeten zijn wil het zich nog roeren op de wintermercato. Journalist Sacha ...

180
180
Faris Haroun verklapt interesse: uitdaging als T1

Faris Haroun maakte de opmars van Royal Antwerp FC van dichtbij mee. Van tweede klasse naar de ...

193
193
Grote leegloop bij STVV? Vrancken houdt hart vast

Sint-Truiden VV is dit seizoen dé grote revelatie van de Jupiler Pro League. De Kanaries ...

140
140
Rode Duivel maakt knaltransfer bekend: 16 miljoen euro

Het WK 2026 staat voor de deur dus de internationals die niet veel aan de bak kwamen in de eerste ...

109
109
Oosting schrikt bij Antwerp: plotse vertrekker en blessures

Royal Antwerp FC heeft tij weten te keren onder Joseph Oosting, maar de reguliere competitie is nog ...

503
503
Lek boven voor Pocognoli? "Bewees ik bij Union SG"

Sebastien Pocognoli heeft zichzelf wat ademruimte gegeven door AS Monaco te plaatsen voor de ...

96
96
Druk op Hasi: Deschacht velt verrassend oordeel

Met amper 18 zeges in 42 matchen is het de logica zelve dat Besnik Hasi moet vrezen voor zijn job. ...

354
354
AA Gent aan de bak: De Mil geeft aan wat er misging

AA Gent blijft ook onder Rik De Mil wisselvallig voor de dag komen. Na de goede resultaten van de ...

147
147
Van der Elst glashelder: "De titel is voor hen"

De Jupiler Pro League is inmiddels begonnen aan de 23ste speeldag van de reguliere competitie. Er ...

916
916
'Club houdt zich niet in: eerste zomertarget al gelekt'

Behoudens last-minute wendingen zal Club Brugge in zijn opzet slagen om zijn sterkhouders ...

469
469

Meer sportnieuws