Kompany gaat vriend en vijand verbazen bij RSCA

2227
Kompany gaat vriend en vijand verbazen bij RSCA

RSC Anderlecht legt dit seizoen een hobbelig parcours af in de Jupiler Pro League. Vincent Kompany wijkt slechts zelden af van zijn principes als hoofdcoach, en dat kostte Sporting vaak dure punten. Maar in de Clasico tegen Standard bewees Kompany het tegendeel. Zijn flexibele tactische benadering resulteerde in een collectieve prestatie, die ook nog eens de drie punten opleverde. Kompany zet daarmee belangrijke stappen in zijn evolutie tot topcoach in spe. 


ANTWOORD OP KRITIEK

Het succes van een voetbalploeg wordt grotendeels gemeten op basis van één parameter. Het resultaat. Bij RSC Anderlecht moet daar tevens nog goed voetbal aan toegevoegd worden, en die dubbele betrachting wil hoofdcoach Vincent Kompany in het Lotto Park uiteindelijk ook realiseren. Maar vandaag beschikt de ploeg van Sporting niet over voldoende kwaliteit om Kompany's ideologie van totale dominantie helemaal uit te rollen. Wat nu primeert zijn de resultaten.

Vincent Kompany kreeg tijdens de voorbije weken pakken kritiek te slikken. Nooit eerder was de negatieve commentaar op zijn trainerschap zo scherp en duidelijk. Hoewel er dit seizoen stevig gebouwd kan worden op de defensieve fundamenten, liet de ploeg het al te vaak afweten op het vlak van beleving, intensiviteit en aanvallende efficiëntie. Ook de stereotiepe manier van voetballen – weinig tot geen kansen, te voorspelbaar en geen diepgang – was ontoereikend.



Vincent Kompany was te flexibel bij de personeelsinvulling van zijn team, spelers in een goede vorm haalde hij een week later bijvoorbeeld uit zijn ploeg, maar op tactisch vlak vaak te rigide. De raadgevingen van kenners en analisten naar Kompany waren dan ook duidelijk. Hij moest maar eens afstappen van zijn strakke principes. Een flexibeler spelconcept opzetten. Misschien eens proberen vanuit de omschakeling in plaats van het balbezit. Meer realisme dan idealisme graag.

TOEKOMSTIGE TOPCOACH  

Met het aanwezige spelersmateriaal beantwoordt de ploeg RSC Anderlecht niet aan het vereiste sportief niveau dat Vincent Kompany voor ogen heeft. Maar dat is ook geen schande. Slechts een handvol coaches kan helemaal hun eigen visie en filosofie doorvoeren bij een club. Meestal is dat ook een intensief werk dat meerdere jaren behelst. Zie Jurgen Klopp bij Liverpool, Pep Guardiola bij Manchester City, Julian Nagelsmann bij RB Leipzig of Jesse Marsch bij RB Salzburg.

Ieder van deze moderne topcoaches moest keihard bouwen aan de identiteit van hun ploeg, terwijl Vincent Kompany als solo hoofdcoach nog geen volledig seizoen achter de kiezen heeft. Bovendien situeerden de voorgenoemde clubs zich op een totaal ander niveau dan dat van Anderlecht momenteel. 't Is net daarom dat Kompany vandaag eerder voor de veiligheid van het resultaat moet strijden, in plaats van halsstarrig en rigide zijn eigen visie en filosofie door te voeren. 



In de recente match tegen Standard bewees Vincent Kompany alvast dat hij het resultaat kan laten primeren op zijn ideaalbeeld. De hoofdcoach analyseerde de Rouches op voorhand op een minutieuze wijze, en hij paste zijn eigen ploeg aan op de sterktes en zwaktes van zijn tegenstander. Het resultaat was een felbevochten maar opluchtende 1-3 overwinning. Maar ook een volwassen en erg efficiënt Anderlecht. Kompany toonde zijn tactische expertise en daarmee zette hij een belangrijke stap vooruit in zijn queeste als toekomstig topcoach. 

DUIDELIJKE TACTIEK 

De eerste opvallende vaststelling tegen Standard was de veldbezetting van Anderlecht. Vincent Kompany voerde een duidelijke 4-4-2 formatie in, een opstelling die dit seizoen slechts zelden gebruikt werd. De hoofdcoach greep voor de vierde keer terug naar dit recept, dat eerder een wisselend, maar overwegend positief, succes kende tegen Sint-Truiden (3-1 winst), Sporting Charleroi (1-0 verlies), Beerschot (2-0 winst). In elk van deze wedstrijden werd er voor de volle 90 minuten niet afgeweken van de 4-4-2 opstelling. 

DODELIJK EFFICIËNT 

Voor de vijfde keer dit seizoen kon Anderlecht minstens drie doelpunten scoren in een wedstrijd. Dat had de ploeg te danken aan een enorme efficiëntie voor doel. Waar Sporting in de voorbije matchen tegen Cercle Brugge en KV Kortrijk geen énkel schot tussen de palen mikte, lukte Anderlecht vier schoten op doel tegen Standard. Uit die vier pogingen op doel resulteerden er dus maar liefst drie goals. Dat heet dodelijk efficiënt zijn. 



Volgens de expected goals, een wetenschappelijk algoritme dat de waarschijnlijkheid van doelkansen afweegt, moest Anderlecht nochtans slechts 1,6 doelpunt gescoord hebben. Ook die parameter bewijst de hoge mate van efficiëntie voor doel op Sclessin. Anderzijds duidt deze vaststelling op een erg matige kansencreatie van Anderlecht. De gemiddelde expected goals van Club Brugge dit seizoen bedraagt bijvoorbeeld 2,01.

UIT DE COMFORTZONE 

In de Clasico tegen Standard evolueerde Anderlecht van een ploeg pure voetballers tot een fysieke machine. Dergelijk strijdplan zijn de jongens van Vincent Kompany niet echt gewoon, maar desondanks hield de ploeg fysiek goed stand tegen de Rouches. Anderlecht moest duidelijk uit zijn comfortzone treden want de ploeg ging zondag maar liefst 30 procent meer duels aan dan hun seizoensgemiddelde. Anderlecht schuwde de duels dus allerminst, en dat was ook cruciaal tegen de Luikse strijders van Mbaye Leye. 

WEG BALBEZIT

Vincent Kompany koos ook duidelijk voor de verticaliteit, eerder dan het soms doelloze rondpassen van de bal. Het aantal passes nam zelfs met 46 procent af tegenover het paars-witte seizoensgemiddelde, en dat is dus helemaal in strijd met de filosofie van coach Kompany. Bijgevolg liet Anderlecht het balbezit over aan Standard, waardoor het paars-witte balaandeel slechts 37 procent bedroeg. Dit seizoen legde Anderlecht slechts één keer een nog lager balbezit voor. Dat was in de 1-0 overwinning tegen Antwerp FC, toen lag het balaandeel op 33 procent. 



De T1 van Anderlecht maakte dus een goede keuze om zijn eigen visie te verloochenen, zich flexibel op te stellen, en volop voor het resultaat te kiezen. Dergelijke tactische flexibiliteit verrijkt en versterkt zijn expertise als hoofdcoach, waardoor hij belangrijke stappen zet in zijn evolutie als topcoach in spe. Dat bewees Kompany eerder ook al tegen Antwerp FC, maar daarna greep hij zoals vanouds terug naar zijn aloude principes en ideologie. Misschien voor de rest van het seizoen toch de kaart van het realisme trekken? 

LEES OOK: ‘Kompany heeft eigen Bayern-speler compleet genaaid’

Is Kompany een topcoach?

Meest recent

Ex-doelman STVV en Genk hangt de handschoenen aan de haak

De zomermercato ligt in de meeste landen achter de rug. De clubs waar de transfermarkt gesloten is, ...

26
26
Nog niet het beste Club: Leko velt verrassend oordeel

Club Brugge is zijn seizoen al bij al goed begonnen. Het ging wel onderuit in de topper op het veld ...

26
26
'Na dramatische start: KVM beslist over lot Vanderbiest'

Na amper vijf speeldagen loert er bij enkele teams in de Jupiler Pro League al een stevige crisis om ...

85
85
Mechele waarschuwt Club voor CL: "Moeilijker dan anders"

Dinsdagavond wordt de nieuwe campagne in de league phase van de Champions League afgetrapt. Club ...

42
42
Vanden Borre sabelt Vitor Bruno neer na opvallende uitspraak

Anderlecht bleef zondag dan wel op een 0-0 steken tegen Genk en blijft zo achter met een toch ...

104
104
Albert ziet zonder verguisde pion groot probleem Anderlecht

Door de goede prestaties in de voorrondes van de Europa League heerste er deze zomer groot ...

217
217
Pijnlijk: NAC zet Hoefkens na tumultueuze zomer op straat

Voor Carl Hoefkens was het een zeer bewogen zomer. De trainer leek lange tijd op weg naar OH Leuven, ...

70
70
Van Gucht blijkt spilfiguur in liefdesverhaal van BV’s

Sommige telefoontjes lijken op het moment zelf nauwelijks van betekenis. Tot je jaren later beseft ...

43
43
'Utrecht verrast met Belgische trainer'

In de Eredivisie zijn ze intussen ook al vijf speeldagen ver en dat levert al enkele verrassingen ...

50
50
Verhaeghe brengt nieuws: Club moet verhuis uitstellen

Club Brugge trapt dinsdagavond tegen Aston Villa zijn campagne in de Champions League af. Dat ...

510
510
'Cercle strijdt met Hayen en Essevee voor oude bekende'

De transferperiode mag dan wel voorbij zijn, maar bij Cercle Brugge is het nog behoorlijk druk. ...

154
154
TRANSFERUURTJE: 'Plotse megatransfer Cercle, Bayern grijpt in'

De zomermercato mag in België dan wel voorbij zijn, ploegen kunnen nog steeds spelers verpatsen ...

189
189
Meteen rumoer bij Anderlecht: “Publiek wordt al nerveus”

RSC Anderlecht speelde afgelopen speeldag 0-0 gelijk tegen KRC Genk. Paars-Wit staat na vijf ...

352
352
Brandon Mechele maakt diepe emoties los met één bericht

Brandon Mechele heeft heel wat emoties losgemaakt met een recent bericht. De verdediger van Club ...

167
167
Stassin verstuurt duidelijke boodschap richting van Bommel

Lucas Stassin werd afgelopen zomer over het hoofd gezien in de WK-selectie van bondscoach Rudi ...

40
40
Schrijvers bonkt op tafel bij OHL: “Het is belachelijk”

Oud-Heverlee Leuven zit in de hoek waar klappen vallen in de Jupiler Pro League. Tegen promovendus ...

145
145
Vandenbempt: "Hij laat een krater achter bij Club Brugge"

Club Brugge pakt een twaalf op vijftien, waardoor de start dus goed is. Alleen is Blauw-Zwart ...

515
515
Weelde voor Van Bommel: plots extra opties bij Rode Duivels

Mark van Bommel maakt deze maand zijn debuut als bondscoach van de Rode Duivels. De zomermercato ...

139
139
Vandenbempt looft JPL-club: "Goed voor het Belgisch voetbal"

De eerste vijf speeldagen van de Jupiler Pro League liggen achter de rug. Het seizoen kan nu ...

310
310
Potts zwaar onder de indruk: "Ik schrok ervan"

Club Brugge is met een 12 op 15 goed begonnen aan het seizoen, al is het voetbal nog niet geweldig. ...

572
572
KBVB komt met vlammend statement richting Infantino

FIFA-voorzitter Gianni Infantino verliest overal ter wereld steun. De Koninklijke Belgische ...

130
130
Anderlecht – KRC Genk: Bruno zorgt voor totale ommekeer

RSC Anderlecht is onder Vitor Bruno een heel ander team geworden. Net alleen door de nieuwe spelers, ...

433
433
Degryse onder de indruk: "Zij zijn de ploeg van de week"

De Jupiler Pro League is ondertussen alweer vijf speeldagen ver. En het is zowaar AA Gent dat met ...

324
324
Engelsen waarschuwen voor vier Club-spelers: "Major threat"

Club Brugge krijgt dinsdagavond de eer om de League Phase van de Champions League op gang te ...

496
496
"Ongezien" - Thorup wrijft zich in de ogen bij Genkse uitblinker

KRC Genk slaagde er zondagavond niet in om de volle buit te pakken op het veld van RSC Anderlecht. ...

359
359

Meer sportnieuws