Spektakel verzekerd: Antwerp vindt nieuw koningskoppel

door
Spektakel verzekerd: Antwerp vindt nieuw koningskoppel

Ook al zet Antwerp FC uitstekende resultaten neer onder Frank Vercauteren, op het offensief gebied kan er nog flink wat vooruitgang geboekt worden. Voorlopig doet Didier Lamkel Zé het uitstekend als vervanger van de geblesseerde Dieumerci Mbokani, maar weldra keert de Congolese spits terug na zijn lange revalidatie. Een complementair en onvoorspelbaar aanvalsduo Lamkel Zé-Mbokani is daarom zeker het overwegen waard. 


VERCAUTEREN VS. LEKO 

Het doel heiligt de middelen. Het DNA van Royal Antwerp FC staat voor winnen. 't Is daarom dat het beleidsduo Luciano D'Onofrio en Paul Gheysens enkele weken geleden niet echt wakker lag van het vertrek van coach Ivan Leko naar Shanghai SIPG. De romantische visie van de Kroaat strookte niet helemaal met het realistische standpunt van Luciano D'Onofrio, wiens filosofie eerder geïndoctrineerd is door het Italiaanse voetbal. Resultaten primeren, veeleer dan op de manier waarop.

Na de aanstelling van Frank Vercauteren zag de neutrale voetballiefhebber de aantrekkelijkheidsfactor van The Great Old gevoelig afnemen. De nieuwe coach van Antwerp pompte een grote dosis realisme in de ploeg, iets wat vervolgens ten koste ging van het goede voetbal onder Ivan Leko. Bijgevolg werd het sportieve contrast onder Vercauteren wel erg groot, maar anderzijds werd het resultaat vooropgesteld. En da's nog altijd de belangrijkste indicator van succes.



In de aanloop naar de komende bekerwedstrijd vatte Club Brugge-coach Philippe Clement dat kort en bondig samen op de persconferentie. “Je komt van een ploeg die speelde als een rollercoaster: veel pressing, één tegen één verdedigen, veel doelpunten maken, maar ook veel doelpunten slikken … Naar een ploeg die meer een sluipmoordenaar is: een heel strikte organisatie en wachten op fouten van de tegenstander.” Het Antwerp onder Frank Vercauteren valt daarom niet meer te vergelijken met de ploeg onder Ivan Leko.

Frank Vercauteren leidde ondertussen al zeven wedstrijden als hoofdcoach van Antwerp FC, en daarvan won hij maar liefst zes matchen. Slechts één keer werd er verloren: tegen het gegenpress-systeem van KV Oostende en Alexandre Blessin had Vercauteren geen antwoord. De puntenoogst onder Vercauteren is dan ook veel hoger dan onder Ivan Leko. De Kroaat pakte in zijn Antwerpse periode uit met gemiddeld 1,77 punt per wedstrijd, terwijl die frequentie onder Vercauteren maar liefst 2,57 inhoudt. 

VERCAUTEREN KIEST VOOR LAMKEL ZE 

Een coach wordt altijd afgerekend op zijn resultaten, en die van Frank Vercauteren zijn dus voorlopig uitstekend. In die optiek was de switch van Ivan Leko naar Vercauteren alvast een groot succes. Het spelbeeld kan uiteraard wel nog wat positiever, maar het invoeren van een nieuwe mindset vraagt nu eenmaal veel tijd en inspanningen. Vercauteren was in het verleden bijvoorbeeld nooit echt een defensieve trainer, maar wel veeleer een coach die een realistische aanpak hanteert – waarbij de resultaten dus primeren.

Een belangrijke factor in de huidige Antwerpse hoogconjunctuur is Didier Lamkel Zé. En ook in diens importantie en sportieve revival heeft Frank Vercauteren een belangrijke rol. Waar Ivan Leko de fratsen van de Kameroener niet langer tolereerde - en hem vervolgens naar de B-kern verwees –, maakt Vercauteren handig gebruik van zijn intrinsieke talent. Vercauteren koos daarmee allerminst voor de gemakkelijke weg, maar voorlopig betaalt die veelbesproken keuze zich cash uit.



Niet alleen scoorde Didier Lamkel Zé reeds vier doelpunten in zes wedstrijden onder Frank Vercauteren, de Kameroener lijkt voorlopig zijn laatste kans op de Bosuil met beide handen te grijpen. De beslissing van Vercauteren om Lamkel Zé te rehabiliteren kon ook in het Antwerpse clubbestuur op veel bijval rekenen. Door zijn goede recente prestaties neemt Lamkel Zé's marktwaarde namelijk gevoelig toe, en dat geeft een interessant financieel perspectief voor de eerstvolgende zomermercato.

ONMISBARE LAMKEL ZE 

Je moet het maar durven. Frank Vercauteren gaf persona non grata Didier Lamkel Zé het volle vertrouwen, en dat vlak nadat hij verguisd en uitgespuwd werd door de Antwerpse achterban. Maar anderzijds had de coach ook niet erg veel keuze. Om een goed resultaat te halen heeft Vercauteren kwaliteit nodig, en dat bezit Lamkel Zé met overvloed. Wegens een gebrek aan een adequate vervanger voor de geblesseerde Dieumerci Mbokani nam Vercauteren vervolgens een berekende gok door Lamkel Zé – nochtans een pure flankaanvaller – als nummer negen te gebruiken.



En die opvallende zet heeft Frank Vercauteren zich allerminst beklaagd. Al valt het nog af te wachten wanneer Didier Lamkel Zé zich bezondigt aan een nieuw incident. Maar voorlopig houdt de Kameroener zich mooi in het gareel en sluiten zijn medemaats hem stilaan tevens terug in de armen. Met vier doelpunten in zes wedstrijden is Lamkel Zé vandaag ook gewoon onmisbaar in het Antwerpse collectief. Bovendien vielen zijn doelpunten er telkens op belangrijke momenten. De winning goal tegen Cercle Brugge, twee stuks tegen Waasland-Beveren en het openingsdoelpunt in de Antwerpse derby tegen Beerschot VA.

LAMKEL ZE, DE TOPSPITS 

De sportieve explosie van Didier Lamkel Zé was wellicht enkel mogelijk door de blessure van Dieumerci Mbokani, maar voorlopig vult de Kameroener diens rol met verve in. Het wordt daarmee nog afwachten of Frank Vercauteren hem ziet als een tijdelijke vervanger voor Mbokani, ofwel als een vaste spits. Een duo Mbokani-Lamkel Zé, dat zou weleens vonken kunnen geven – veel meer dan met pakweg Felipe Avenatti bijvoorbeeld. Eens Mbokani terug fit wordt bevonden voor de strijd, dan wordt het spannend afwachten hoe Vercauteren zijn aanvalslinie zal opstellen.

Want als centrale spits doet Lamkel Zé het erg goed. Op die positie scoort hij namelijk 0,69 doelpunt per 90 minuten, terwijl Mbokani dit seizoen 'slechts' aan een gemiddelde van 0,38 raakt. Met die frequentie schaart Lamkel Zé zich zelfs tot de vlotst scorende centrale aanvallers uit de Jupiler Pro League. Enkel Paul Onuachu (Genk 0,96), Bas Dost (Club Brugge, 0,84) en Smail Prevljak (Eupen, 0,75) laten voorlopig nog een beter gemiddelde noteren. Al werkten Onuachu en Prevljak wel behoorlijk meer speelminuten af dan Lamkel Zé. 



Ook qua pure efficiëntie in de afwerking mag Lamkel Zé zich tot de zes beste centrumspitsen rekenen. De Kameroener zet zo'n 25 procent van zijn doelkansen om in een effectief doelpunt, en zo'n gemiddelde is uitstekend als centrale spits. In België zijn er vijf centrumspitsen nog efficiënter: Paul Onuachu (Genk, 34 procent), Bas Dost (Club Brugge, 33 procent), Thomas Henry (OH Leuven, 29 procent), Yuma Suzuki (STVV, 27 procent) en Ike Ugbo (Cercle Brugge, 26 procent). Ter vergelijking: dit seizoen is Dieumerci Mbokani voor zo'n 17 procent efficiënt voor doel. 

LAMKEL ZE-MBOKANI 

Alle credits gaan dus uit naar Frank Vercauteren, die het aandurfde om Didier Lamkel Zé een nieuwe kans te geven en daarmee niet het hazenpad koos - zoals Ivan Leko - door hem te laten verkommeren in de B-kern. De nieuwe rol als centrale spits ligt Lamkel Zé echt wel goed. Door zijn uitstekende prestaties wordt Dieumerci Mbokani zelfs niet zo hard meer gemist zoals voordien. Straks keert de Congolees terug uit blessure, en dan wordt het afwachten welke voorlinie Frank Vercauteren zal neerpoten. Een kwalitatief maar onvoorspelbaar spitsenduo Mbokani-Lamkel Zé zou dan misschien weleens tot de mogelijkheden behoren.



Het zou namelijk zonde zijn om Lamkel Zé terug als flankaanvaller te posteren, al heeft hij op die positie natuurlijk ook enorm veel te bieden voor de ploeg. Maar de Kameroener zou tevens een grote versterking betekenen in een centrale aanvalslinie met Mbokani. Beide aanvallers kunnen namelijk profiteren van elkaars sterke punten en daarom een complementair spitsenduo vormen. Mbokani met zijn balvastheid en fysieke sterkte, Lamkel Zé door zijn techniek en versnellingen. Dat zou de ploeg van Frank Vercauteren ook een extra dimensie geven, en het spelbeeld ook ten goede komen. Twee vliegen in één klap?

LEES OOK: Overmars aan zet: zaakwaarnemer geeft grote transferhint

Moet Vercauteren kiezen voor een aanvalsduo Lamkel Zé-Mbokani?

Meest recent

Mazzu verrast: plots heel ander Anderlecht

OH Leuven is de laatste weken zeker niet onaardig bezig. Vorig week verloren ze nog nipt van Club ...

96
96
‘Svilar grof wild: AS Roma krijgt héél pikant voorstel

Mile Svilar is een van de beste keepers in de Serie A. De doelman van AS Roma zou de club in de ...

24
24
Plat verklapt: "Daarom spelen we graag voor Beerschot"

Beerschot vecht met KV Kortrijk, Lommel SK, Patro Eisden en RFC Luik voor de tweede plaats in de ...

34
34
Standard doet slechte zaak na draak van een wedstrijd

Standard en La Louvière namen het vanavond op tegen elkaar. Een zeer belangrijke partij voor ...

60
60
KRC Genk evenaart record: De Condé wil méér

We haalden gisteren aan dat KRC Genk zijn strafste Europese campagne ooit is aan het afwerken. Head ...

119
119
Bosz looft Belgische diamant: "Een zeer goede zaak"

Bij PSV hebben ze een geweldige geschiedenis inzake Belgische spelers. Eric Gerets, Luc Nilis, Timmy ...

40
40
Club Brugge is gewaarschuwd: "Zo gaan we niet spelen"

Sporting Charleroi speelt dit weekend in eigen huis tegen Club Brugge. Als ze nog een kans willen ...

148
148
"Van Ajax naar Anderlecht? Dat moet hij direct doen!"

RSC Anderlecht is op zoek naar een sportief directeur die dicht bij het eerste elftal staat en niet ...

283
283
Groot schandaal in Challenger Pro League: "Illegale praktijken"

Het voetbal is al vele jaren de weg kwijt. De verhalen van ‘opvallende’ figuren die in ...

247
247
Top zes? Taravel wijst naar één speler

Bij RSC Anderlecht kunnen ze mits een zege tegen OH Leuven zo goed als zekerheid verschaffen over de ...

137
137
François ontkent zeer opvallend gerucht over Wilmots

Bij Standard nam Marc Wilmots afscheid van zijn rol als lid van de raad ven bestuur bij Standard. ...

77
77
'Anderlecht gooit deur open: Vrancken naar Lotto Park?'

Wouter Vrancken duikt alweer op bij Anderlecht. Zijn naam valt bijna automatisch zodra paars-wit ...

644
644
STVV de strafste, KRC Genk dramatisch

Voor het seizoen spreken heel wat clubs altijd de ambitie uit om beter te doen. Zeker als er veel ...

107
107
Vrancken lacht 'probleem' weg: "Begint op een soap te lijken”

STVV neemt het dit weekend op tegen Royal Antwerp FC. De Kanaries zijn de grote favoriet in dit ...

105
105
'Anderlecht en JPL-rivalen zetten zinnen op nieuwe smaakmaker'

RSC Anderlecht heeft komende zomer heel wat werk. De nieuwe sportief directeur zal samen met de ...

181
181
'Club Brugge loopt jackpot mis: Inter casht op Stankovic'

Mede dankzij de fraaie campagne in de Champions League zal de kassa straks weer flink rinkelen bij ...

274
274
Oosting in vieze papieren: 5 voor 12 bij Antwerp

Na een schamele drie op 18 heeft Antwerp dringend nog eens nood aan een zege. Gemakkelijker gezegd ...

149
149
'Recordzomer wenkt: totale uitverkoop bij KRC Genk'

KRC Genk kwalificeerde zich donderdag voor de achtste finale van de Europa League, waar een aantal ...

137
137
'STVV houdt adem in: Vrancken richting Anderlecht?'

Het ziet er momenteel naar uit dat RSC Anderlecht de aanstelling van een nieuwe hoofdcoach dan toch ...

474
474
De Mil moet puzzelen: rampscenario AA Gent komt uit

Na de collectieve offday tegen Cercle Brugge rekent Rik De Mil op een reactie van zijn troepen. Dat ...

130
130
Bob Peeters krijgt warm eerbetoon na promotie

SK Beveren zorgde afgelopen weekend voor een huzarenstukje door al in februari de promotie naar de ...

300
300
'Miljoenen uit Manchester: kassa rinkelt bij Club Brugge'

Atlético Madrid bleek een maatje te groot, maar Club Brugge mag toch terugblikken op een ...

502
502
Taravel slikt bittere pil: twee wissels bij Anderlecht?

RSC Anderlecht gaat zaterdag tegen OHL eindelijk nog eens op zoek naar een overwinning in eigen ...

404
404
Van Gucht vs Olga Leyers: vonken vliegen in het rond

Dat Ruben Van Gucht niet vies is van wat vrouwelijk schoon, dat weten we ondertussen wel. De ...

241
241
De Mil slaat op tafel bij KAA Gent en grijpt drastisch in

KAA Gent kreeg vorige speeldag een mokerslag van jewelste in de strijd om een plek in de top 6. In ...

408
408

Meer sportnieuws