Spektakel verzekerd: Antwerp vindt nieuw koningskoppel

1036
Spektakel verzekerd: Antwerp vindt nieuw koningskoppel

Ook al zet Antwerp FC uitstekende resultaten neer onder Frank Vercauteren, op het offensief gebied kan er nog flink wat vooruitgang geboekt worden. Voorlopig doet Didier Lamkel Zé het uitstekend als vervanger van de geblesseerde Dieumerci Mbokani, maar weldra keert de Congolese spits terug na zijn lange revalidatie. Een complementair en onvoorspelbaar aanvalsduo Lamkel Zé-Mbokani is daarom zeker het overwegen waard. 


VERCAUTEREN VS. LEKO 

Het doel heiligt de middelen. Het DNA van Royal Antwerp FC staat voor winnen. 't Is daarom dat het beleidsduo Luciano D'Onofrio en Paul Gheysens enkele weken geleden niet echt wakker lag van het vertrek van coach Ivan Leko naar Shanghai SIPG. De romantische visie van de Kroaat strookte niet helemaal met het realistische standpunt van Luciano D'Onofrio, wiens filosofie eerder geïndoctrineerd is door het Italiaanse voetbal. Resultaten primeren, veeleer dan op de manier waarop.

Na de aanstelling van Frank Vercauteren zag de neutrale voetballiefhebber de aantrekkelijkheidsfactor van The Great Old gevoelig afnemen. De nieuwe coach van Antwerp pompte een grote dosis realisme in de ploeg, iets wat vervolgens ten koste ging van het goede voetbal onder Ivan Leko. Bijgevolg werd het sportieve contrast onder Vercauteren wel erg groot, maar anderzijds werd het resultaat vooropgesteld. En da's nog altijd de belangrijkste indicator van succes.



In de aanloop naar de komende bekerwedstrijd vatte Club Brugge-coach Philippe Clement dat kort en bondig samen op de persconferentie. “Je komt van een ploeg die speelde als een rollercoaster: veel pressing, één tegen één verdedigen, veel doelpunten maken, maar ook veel doelpunten slikken … Naar een ploeg die meer een sluipmoordenaar is: een heel strikte organisatie en wachten op fouten van de tegenstander.” Het Antwerp onder Frank Vercauteren valt daarom niet meer te vergelijken met de ploeg onder Ivan Leko.

Frank Vercauteren leidde ondertussen al zeven wedstrijden als hoofdcoach van Antwerp FC, en daarvan won hij maar liefst zes matchen. Slechts één keer werd er verloren: tegen het gegenpress-systeem van KV Oostende en Alexandre Blessin had Vercauteren geen antwoord. De puntenoogst onder Vercauteren is dan ook veel hoger dan onder Ivan Leko. De Kroaat pakte in zijn Antwerpse periode uit met gemiddeld 1,77 punt per wedstrijd, terwijl die frequentie onder Vercauteren maar liefst 2,57 inhoudt. 

VERCAUTEREN KIEST VOOR LAMKEL ZE 

Een coach wordt altijd afgerekend op zijn resultaten, en die van Frank Vercauteren zijn dus voorlopig uitstekend. In die optiek was de switch van Ivan Leko naar Vercauteren alvast een groot succes. Het spelbeeld kan uiteraard wel nog wat positiever, maar het invoeren van een nieuwe mindset vraagt nu eenmaal veel tijd en inspanningen. Vercauteren was in het verleden bijvoorbeeld nooit echt een defensieve trainer, maar wel veeleer een coach die een realistische aanpak hanteert – waarbij de resultaten dus primeren.

Een belangrijke factor in de huidige Antwerpse hoogconjunctuur is Didier Lamkel Zé. En ook in diens importantie en sportieve revival heeft Frank Vercauteren een belangrijke rol. Waar Ivan Leko de fratsen van de Kameroener niet langer tolereerde - en hem vervolgens naar de B-kern verwees –, maakt Vercauteren handig gebruik van zijn intrinsieke talent. Vercauteren koos daarmee allerminst voor de gemakkelijke weg, maar voorlopig betaalt die veelbesproken keuze zich cash uit.



Niet alleen scoorde Didier Lamkel Zé reeds vier doelpunten in zes wedstrijden onder Frank Vercauteren, de Kameroener lijkt voorlopig zijn laatste kans op de Bosuil met beide handen te grijpen. De beslissing van Vercauteren om Lamkel Zé te rehabiliteren kon ook in het Antwerpse clubbestuur op veel bijval rekenen. Door zijn goede recente prestaties neemt Lamkel Zé's marktwaarde namelijk gevoelig toe, en dat geeft een interessant financieel perspectief voor de eerstvolgende zomermercato.

ONMISBARE LAMKEL ZE 

Je moet het maar durven. Frank Vercauteren gaf persona non grata Didier Lamkel Zé het volle vertrouwen, en dat vlak nadat hij verguisd en uitgespuwd werd door de Antwerpse achterban. Maar anderzijds had de coach ook niet erg veel keuze. Om een goed resultaat te halen heeft Vercauteren kwaliteit nodig, en dat bezit Lamkel Zé met overvloed. Wegens een gebrek aan een adequate vervanger voor de geblesseerde Dieumerci Mbokani nam Vercauteren vervolgens een berekende gok door Lamkel Zé – nochtans een pure flankaanvaller – als nummer negen te gebruiken.



En die opvallende zet heeft Frank Vercauteren zich allerminst beklaagd. Al valt het nog af te wachten wanneer Didier Lamkel Zé zich bezondigt aan een nieuw incident. Maar voorlopig houdt de Kameroener zich mooi in het gareel en sluiten zijn medemaats hem stilaan tevens terug in de armen. Met vier doelpunten in zes wedstrijden is Lamkel Zé vandaag ook gewoon onmisbaar in het Antwerpse collectief. Bovendien vielen zijn doelpunten er telkens op belangrijke momenten. De winning goal tegen Cercle Brugge, twee stuks tegen Waasland-Beveren en het openingsdoelpunt in de Antwerpse derby tegen Beerschot VA.

LAMKEL ZE, DE TOPSPITS 

De sportieve explosie van Didier Lamkel Zé was wellicht enkel mogelijk door de blessure van Dieumerci Mbokani, maar voorlopig vult de Kameroener diens rol met verve in. Het wordt daarmee nog afwachten of Frank Vercauteren hem ziet als een tijdelijke vervanger voor Mbokani, ofwel als een vaste spits. Een duo Mbokani-Lamkel Zé, dat zou weleens vonken kunnen geven – veel meer dan met pakweg Felipe Avenatti bijvoorbeeld. Eens Mbokani terug fit wordt bevonden voor de strijd, dan wordt het spannend afwachten hoe Vercauteren zijn aanvalslinie zal opstellen.

Want als centrale spits doet Lamkel Zé het erg goed. Op die positie scoort hij namelijk 0,69 doelpunt per 90 minuten, terwijl Mbokani dit seizoen 'slechts' aan een gemiddelde van 0,38 raakt. Met die frequentie schaart Lamkel Zé zich zelfs tot de vlotst scorende centrale aanvallers uit de Jupiler Pro League. Enkel Paul Onuachu (Genk 0,96), Bas Dost (Club Brugge, 0,84) en Smail Prevljak (Eupen, 0,75) laten voorlopig nog een beter gemiddelde noteren. Al werkten Onuachu en Prevljak wel behoorlijk meer speelminuten af dan Lamkel Zé. 



Ook qua pure efficiëntie in de afwerking mag Lamkel Zé zich tot de zes beste centrumspitsen rekenen. De Kameroener zet zo'n 25 procent van zijn doelkansen om in een effectief doelpunt, en zo'n gemiddelde is uitstekend als centrale spits. In België zijn er vijf centrumspitsen nog efficiënter: Paul Onuachu (Genk, 34 procent), Bas Dost (Club Brugge, 33 procent), Thomas Henry (OH Leuven, 29 procent), Yuma Suzuki (STVV, 27 procent) en Ike Ugbo (Cercle Brugge, 26 procent). Ter vergelijking: dit seizoen is Dieumerci Mbokani voor zo'n 17 procent efficiënt voor doel. 

LAMKEL ZE-MBOKANI 

Alle credits gaan dus uit naar Frank Vercauteren, die het aandurfde om Didier Lamkel Zé een nieuwe kans te geven en daarmee niet het hazenpad koos - zoals Ivan Leko - door hem te laten verkommeren in de B-kern. De nieuwe rol als centrale spits ligt Lamkel Zé echt wel goed. Door zijn uitstekende prestaties wordt Dieumerci Mbokani zelfs niet zo hard meer gemist zoals voordien. Straks keert de Congolees terug uit blessure, en dan wordt het afwachten welke voorlinie Frank Vercauteren zal neerpoten. Een kwalitatief maar onvoorspelbaar spitsenduo Mbokani-Lamkel Zé zou dan misschien weleens tot de mogelijkheden behoren.



Het zou namelijk zonde zijn om Lamkel Zé terug als flankaanvaller te posteren, al heeft hij op die positie natuurlijk ook enorm veel te bieden voor de ploeg. Maar de Kameroener zou tevens een grote versterking betekenen in een centrale aanvalslinie met Mbokani. Beide aanvallers kunnen namelijk profiteren van elkaars sterke punten en daarom een complementair spitsenduo vormen. Mbokani met zijn balvastheid en fysieke sterkte, Lamkel Zé door zijn techniek en versnellingen. Dat zou de ploeg van Frank Vercauteren ook een extra dimensie geven, en het spelbeeld ook ten goede komen. Twee vliegen in één klap?

🚀

Moet Vercauteren kiezen voor een aanvalsduo Lamkel Zé-Mbokani?

Meest recent

Grote verassing bij Duivels? "Geloof daar echt niet in"

De Rode Duivels gaan een lastige avond tegemoet. In de Nations League wacht immers een bezoek aan ...

0
0
'Kane kiest club volgend seizoen: doorbraak rond salaris'

Eind deze maand wordt in Londen de Ballon d'Or uitgereikt. Eén van de topfavorieten voor deze ...

12
12
Dít gedrag van Vanaken pikt Van Bommel niet

Sclessin veerde vrijdag recht voor Kevin De Bruyne. Over Hans Vanaken schreef de Franstalige pers ...

80
80
Zidane roteert: nachtmerrie voor Duivelse defensie

België kan maandagavond een gouden zaak doen in de Nations League. Maar dan moeten ze voor het ...

46
46
Opstelling Duivels: Van Bommel knutselt nieuw middenveld

De Rode Duivels kruisen maandagavond voor de tweede keer op één week tijd de degens ...

120
120
Grote patron bij Duivels: "Alles begint en eindigt met hem"

De Rode Duivels zijn zondagnamiddag met het nodige vertrouwen naar Parijs afgereisd voor het duel ...

113
113
Nieuwe Ronaldo-twist: bondscoach zet deur wagenwijd open

De eerste kwartfinalist in de Nations League is nu al bekend, want na een vierde zege op rij is ...

59
59
Ierland-Israël ontspoort weer met spuwincident

Zondagavond keken Ierland en Israël elkaar opnieuw in de ogen en daar was na de bewogen ...

72
72
Vrancken slaat terug na Belgische kritiek

Wouter Vrancken zette in de zomer een zeer opmerkelijke stap in zijn trainerscarrière. Na een ...

85
85
Nederland pakt leiding in groep, Portugal al geplaatst

De eerste kwartfinalist in de Nations League is zondagavond al bekend geraakt. Portugal heeft zich ...

45
45
De Cat maakte (even?) einde aan profcarrière RSCA-talent

Anderlecht incasseerde in de zomer met veel tegenzin 18,5 miljoen euro voor Nathan De Cat, die ...

76
76
Van Bommel verrast iedereen: "Beste met wie ik ooit speelde"

De Rode Duivels staan maandagavond in hun vierde wedstrijd in de Nations League opnieuw tegenover ...

165
165
Godts: "Of ik mij in Parijs extra zal willen tonen?"

De Rode Duivels gaan maandagavond in Parijs op zoek naar hun derde overwinning in deze Nations ...

24
24
'Frans team krijgt vorm: Zidane wijzigt stevig'

Maandagavond spelen de Rode Duivels hun laatste wedstrijd van een intens vierluik. Daarin nemen ze ...

68
68
Van Bommel lyrisch over Duivel: "Speelde drie keer goed"

Mark van Bommel gaat volledig mee in het verhaal van de KBVB. Meten is weten. De bondscoach sprak op ...

137
137
Van der Bruggen weg bij Cercle Brugge? Dit zegt de middenvelder

Cercle Brugge is niet goed begonnen aan het seizoen. De Bruggelingen kunnen wel weer rekenen op ...

232
232
'Het staat al vast: Van Bommel vernedert Lukaku opnieuw'

Vijftien minuten en vijf balcontacten had hij nodig in Luik. Doelpunt 94, Sclessin op zijn kop, de ...

182
182
Van Bommel prikkelt Duivel: "Kan veel beter"

België neemt het maandagavond op tegen Frankrijk, dat uiteraard de grote favoriet is. Mark van ...

177
177
‘Beerschot plant verrassende ingaande transfer'

De 24-jarige flankaanvaller Amine Rehmi is opgedoken bij Beerschot. De Nederlander zit sinds 3 ...

321
321
Godts looft Rode Duivel: "Leer veel van hem"

Mika Godts krijgt volop zijn kans onder Mark van Bommel. De flankaanvaller toonde zich vooral tegen ...

157
157
Nieuw middenveld, nieuwe aanvoerder: Van Bommel geeft hint

De Rode Duivels sluiten maandagavond hun eerste vierluik af in de Nations League met de op papier ...

547
547
'Club Brugge opnieuw pionier: megadeal van 60 miljoen'

Club Brugge zorgde afgelopen zomer voor een straffe mijlpaal. Dankzij de transfer van Christos ...

866
866
Harde keuzes Anderlecht: zijspoor dreigt na 9 basisplaatsen

RSC Anderlecht pakte in het slot van de zomermercato uit met een spectulair transferoffensief. ...

511
511
Onuitgegeven ploeg tegen Belgen? Zidane overweegt surprise

Maandagavond sluiten de Rode Duivels het erg lange interland-luik af met een affiche van formaat. Zo ...

63
63
Anderlecht glundert: actie Ambros tegen Spanje gaat viraal

RSC Anderlecht zag tijdens de huidige interland-periode verschillende internationals uitzwermen. En ...

125
125

Meer sportnieuws