Anderlecht speelde Real en Man Utd zoek: "Koller, Radzinski,... Wat een ploeg"

door
Anderlecht speelde Real en Man Utd zoek:

Club Brugge hoopt vanavond op een Europese topprestatie. RSC Anderlecht zorgde 20 jaar geleden voor de strafste Europese campagne van een Belgische club in Europa in de 21ste eeuw. We blikten terug met toenmalig verdedigende middenvelder Yves Vanderhaeghe.


Dat seizoen gingen toenmalige Europese topclubs Manchester United, Lazio en Real Madrid voor de bijl in Brussel. Anderlecht schakelde in de voorrondes Famagusta en FC Porto uit. In die periode zat het Belgische voetbal best diep inzake Europese resultaten en Anderlecht zorgde toen eindelijk voor wat succes. Het lootte Manchester United, PSV en Dynamo Kiev. Paars-Wit eindigde bijzonder knap eerste met maar liefst 12 op 18. Yves Vanderhaeghe was toen een sterkhouder op het middenveld.

"Ik kijk met fierheid terug op die campagne, want dat is toch niet elke Belgische club gegeven. Het was bovendien mijn eerste jaar bij Anderlecht en ik weet dat Filip De Wilde na de kwalificatie op het veld van PSV zei: ‘Yves, dit is niet elk jaar zo bij Anderlecht’. Ik dacht toen nog van: ‘waarom niet?’. Het jaar na onze campagne wist ik het wel (lacht). Met Dheedene, Goor, Koller, Radzinski en ook nog Staelens vertrokken er vijf basisspelers. Ik had verwacht dat Anderlecht zich dan zwaar zou gaan versterken, maar dat was toch minder het geval. De Bilde kwam er toen bij, net als Mornar. Jestrovic ook, al was die nog geblesseerd. De kwaliteit was toch niet meer hetzelfde als met Koller & co", zegt hij aan onze redactie.


Het begon was moeizaam tegen Man Utd en PSV. "Ik herinner dat we de eerste wedstrijd met 5-1 verloren, maar we speelden goed bij Manchester United. Maar die mannen waren veel efficiënter en staken een tandje bij als het moest. Hetzelfde in de tweede ronde op het veld van Real Madrid (4-1). De tweede wedstrijd wonnen we met 1-0 van PSV, na dat doelpunt van Dheedene. We kregen achteraf te horen dat we ‘boerenkool voetbal’ speelden, maar dat maakte ons niet uit hoor (lacht). We hadden de drie punten. Het was toen straf dat we in een groep met Manchester United, PSV en Dynamo Kiev eerste eindigden met twaalf punten. Dat je het grote Manchester United thuis klopte, blijft toch iets heel speciaal, net zoals die kwalificatiematch op het veld van PSV."

Dat seizoen scoorde Tomasz Radzinski vijf keer in de Champions League. Jan Koller was toen echter de absolute sterkhouder van de Brusselaars. "Jan was inderdaad ijzersterk en hij werkte voor de ploeg. Hij scoorde ook nog eens meer dan 20 goals per seizoen, maar dat was ook het geval voor Radzinski. Goor mag je ook niet vergeten, want die scoorde ook een tiental goals per seizoen. En waren er ook nog jonge spelers als Baseggio, Aruna en Stoica... . Er liep toen veel kwaliteit rond bij Anderlecht. Koller en Radzinski waren bovendien ook spelers die ons er door sleepten als het eens wat minder ging. Eén van de twee was altijd wel goed voor een doelpuntje."


Anderlecht wist zich dus te plaatsen voor de tweede ronde en met Lazio, Real Madrid en Leeds United kreeg het een pittige poule. Het pakte 6 op 18, maar vooral de wedstrijden tegen Leeds United (twee nederlagen) zorgden voor een ‘gemiste kans’.

"In de tweede ronde vind ik dat er meer had ingezeten, ook al was die thuiszege tegen Real Madrid iets wat is bijgebleven. Die match op Leeds United hadden we altijd moeten winnen, want we speelden daar zeer goed. Het had altijd 0-2 moeten staan, maar door een knullige vrije trap werd het 1-1 en nadien 2-1. Als we daar hadden gewonnen, denk ik dat we nog een kans hadden gemaakt om nog een ronde verder te gaan."

Dé prestatie van die tweede ronde was de partij tegen Lazio. Anderlecht won met 1-0 van het grote Lazio, dat toen een absolute topselectie had met Alessandro Nesta, Pavel Nedved, Sinisha Mihaljovic, Diego Simeone, Dejan Stankovic, Marcelo Salas en Hernan Crespo. Vanderhaeghe miste die partij door schorsing, maar heeft er toch een leuke anekdote over.

"De thuiswedstrijd tegen Lazio miste ik door schorsing, maar dat was toch een leuke ervaring voor mij. Ik mocht samen met het bestuur van Anderlecht, met Michel Verschueren & co, mee gaan eten met de delegatie van Lazio in sterrenrestaurant Comme Chez Soi. Dat was een leuke ervaring om eens mee te maken, zo zag ik de andere kant van het voetbal eens. Al had ik na die geweldige zege toch liever op het veld gestaan (lacht)."


Anderlecht won dat jaar ook de titel met maar liefst 83 op 102. Het eindigde 5 punten voor een sterk Club en 23 punten voor nummer drie Standard. Vanderhaeghe geeft aan dat vooral de mentaliteit de sterkte was van de ploeg. "De sterkte van die ploeg was de cohesie. Ik speelde dat seizoen 51 of 52 wedstrijden, net als Crasson en Goor, maar we stonden er elke drie dagen. We hadden een zeer grote onderlinge motivatie en winnaarsmentaliteit. Als we eens bij de rust in het krijt stonden, dan vertelden we onderling dat we toch even een tempo hoger moesten gaan voetballen en dan wonnen we nog."

Vanderhaeghe speelde van 2000 tot 2006 voor Anderlecht en won er drie landstitels, één ligabeker en twee supercups. "Ik kijk met heel veel plezier terug op mijn jaren bij Anderlecht, waar ik 30 matchen in de Champions League speelde en vijf van mijn zes jaar in de Champions League speelde. Telkens ik die hymne hoor, krijg ik nog kippenvel", blikte Vanderhaeghe terecht met trots terug.

De fantastische campagne van Anderlecht:

Voorronde Champions League
  • Anderlecht-Famagusta 4-2 (3x Koller, Baseggio)
  • Famagusta-Anderlecht 0-0
  • Anderlecht-FC Porto 1-0 (Koller)
  • FC Porto-Anderlecht 0-0
Groepsfase
  • Man Utd-Anderlecht 5-1 (Koller)
  • Anderlecht-PSV 1-0 (Dheedene)
  • Dynamo Kiev-Anderlecht 4-0
  • Anderlecht-Dynamo Kiev 4-2 (2x Radzinski, Stoica, own-goal)
  • Anderlecht-Man Utd 2-1 (2x Radzinski, Irwin)
  • PSV-Anderlecht 2-3 (Crasson, Koller, Youla)
Tweede ronde
  • Anderlecht-Lazio 1-0 (Radzinski)
  • Real Madrid-Anderlecht 4-1 (Stoica)
  • Leeds United-Anderlecht 2-1 (Stoica)
  • Anderlecht-Leeds United 1-4 (Koller)
  • Lazio-Anderlecht 2-1 (Stoica)
  • Anderlecht-Real Madrid 2-0 (Aruna, Goor)
Claudio Reulens

LEES OOK: KRC Genk houdt stand: "Juventus, PSV…? Valt héél goed mee"

Zal RSCA dit niveau ooit nog halen?

Meest recent

Genk door in Europa League na uiterst tumultueuze avond

KRC Genk heeft voor het eerst sinds eind november weer kunnen winnen. In de Europa League klopte het ...

22
22
'Club Brugge de waanzin voorbij: transfersom van 48 miljoen'

Als het van de clubleiding afhangt, houdt Club Brugge zijn sterkhouders tijdens de huidige ...

147
147
UEL: Pijnlijke avond Belgische keepers, Lille in de penarie

In de Europa League werd donderdagavond de voorlaatste speeldag van de League Phase afgewerkt. De ...

27
27
Schokkende details incidenten Utrecht-Genk: "Nog nooit meegemaakt"

In de Europa League ging KRC Genk donderdagavond op bezoek bij FC Utrecht. Maar de match moest bijna ...

414
414
Zulte Waregem slaat toe: aanwinst tekent tot 2028

Zulte Waregem heeft de selectie van coach Sven Vandenbroeck verder versterkt. Zo kondigde Essevee ...

52
52
'Genk opent gesprekken voor eerste winteraanwinst'

KRC Genk wil donderdagavond in Utrecht zijn eerste overwinning sinds eind november boeken. ...

124
124
Utrecht-Genk uitgesteld: peperspray ingezet, uitfans niet meer binnen

In de Europa League kruist KRC Genk donderdagavond de degens met FC Utrecht. Maar de aftrap van dat ...

807
807
Straffe transfer Dzeko, United laat grote naam gaan

De winterse transferperiode nadert stilaan zijn climax, maar er wordt nog lustig van club gewisseld. ...

78
78
UEL: Feyenoord bezweert crisis, Tielemans klopt Tedesco

Donderdag wordt de voorlaatste speeldag van de League Phase in de Europa League afgewerkt. Tijdens ...

31
31
Hayen zoekt eerste zege: grote verrassing in basiself

KRC Genk zoekt nog steeds naar zijn eerste overwinning onder hoofdcoach Nicky Hayen. Die hoopt het ...

56
56
'Anderlecht ontploft: winterknaller schiet naar 30 miljoen’

Anderlecht heeft deze week geïnformeerd naar een 19-jarige flankaanvaller uit Spanje. En net nu ...

548
548
'Man United wild van JPL-chouchou: droomtransfer in zicht'

De Jupiler Pro League vormde afgelopen zomer andermaal een ideale springplank voor verschillende ...

392
392
'Drie wintertransfers: Club haalt miljoenenkanon boven'

Club Brugge is stilaan onder stoom aan het komen op de winterse transfermarkt. Blauw-Zwart ...

1187
1187
KVM met rug tegen muur gezet: steunpilaar dropt transfereis

KV Mechelen staat na 21 speeldagen nog steeds op de vijfde plaats en behoudt dus een goede kans op ...

365
365
Handtekeningen gezet: Duranville verrast met nieuwe club

Julien Duranville zag zijn carrière de voorbije maanden helemaal in het slop belandden. Maar ...

41
41
Pijnlijke details Noa Lang-aftocht: opvallende rol Lukaku

Amper een half seizoen na zijn komst, staat Noa Lang alweer op punt om SSC Napoli te verlaten. ...

192
192
'Mooie comeback bij Anderlecht: contractvoorstel op tafel'

De sportieve leiding van RSC Anderlecht heeft zijn handen momenteel meer dan vol. De Brusselaars ...

494
494
'Leko houdt adem in: transfersoap bij Club Brugge?'

Club Brugge hoopt de kern in januari te versterken, maar Ivan Leko dreigt ook nog enkele ...

332
332
'Kindermans hakt knoop door: Anderlecht of Antwerp?'

Het zijn drukke dagen bij RSC Anderlecht, waar Luis Vazquez en Mads Kikkenborg werden ingeruild voor ...

863
863
Horrortrip in Kazachstan: Club-supporters achter tralies

Club Brugge werd dinsdagnamiddag door ruim 500 fans aangemoedigd in het verre en ijskoude ...

241
241
'Club Brugge heeft beet: groen licht voor toptarget'

De beloofde versterking bleef tot dusver achterwege, maar stilaan lijkt Club Brugge ontwaakt uit ...

639
639
'Anderlecht en AA Gent lopen blauwtje bij dure vogel'

Ook in deze wintermercato komen de Belgische topploegen geregeld in mekaars vaarwater terecht. Na ...

106
106
Leko vloekt: voetbalbond maakt schorsing Ordonez bekend

In de Champions League blijft Club Brugge in de running voor de knock-outfase, maar ook in eigen ...

620
620
Hayen grijpt in: opvallend slachtoffer bij KRC Genk?

KRC Genk moet de knop snel omdraaien na de nederlaag tegen Zulte Waregem, want in de Europa League ...

407
407
'Club Brugge dropt bom: ex-smaakmaker Cercle zet kribbel'

Tot dusver bleef het stil op inkomend gebied, maar ook Club Brugge lijkt stilaan een versnelling ...

776
776

Meer sportnieuws