Kans voor Kayembe: (niet) in het spoor van Clinton Mata

223
Kans voor Kayembe: (niet) in het spoor van Clinton Mata

Roberto Martinez houdt van verrassingen. Nadat hij voor de vorige interlands reeds Jérémy Doku en Landry Dimata selecteerde, die er nu respectievelijk wel en niet terug bij zijn, pakte de bondscoach ook in zijn ruime kern voor de komende duels van de Rode Duivels uit met een aantal surprises du chef. Vijf om precies te zijn, al is er toch eentje die veruit het meest in het oog springt: Joris Kayembe.


Dat zijn mede-debutanten Zinho Vanheusden, Sebastiaan Bornauw, Alexis Saelemaekers en Dodi Lukebakio vroeg of laat de stap van de beloftes naar het nationaal elftal zouden zetten, stond per slot van rekening altijd al in de sterren geschreven. De drie telgen van bouwjaar 1999 maken bij Standard, FC Köln en AC Milan namelijk toch reeds een tijdje voldoende indruk om overgeheveld te worden uit de U21, waar ze na de oefenpartij tegen Ivoorkust opnieuw zullen aansluiten. De twee jaar oudere Lukebakio doet het dan weer prima in Duitsland en had er eigenlijk al sneller bij kunnen zijn, maar moest dus tot woensdag wachten om eindelijk een uitnodiging in de bus te krijgen.

VOORBEELD VAN MEUNIER
Dan krijgt Kayembe ondanks zijn wat oudere leeftijd veel vlugger zijn kans. Het 26-jarige jeugdproduct van Standard, die na omzwervingen langs Portugal en Nantes in januari in Charleroi belandde, is daar tenslotte pas sinds dit seizoen een onbetwist titularis. In de negen matchen na de winterstop van de voorbije jaargang stond hij immers amper driemaal in de basis, waarvan slechts één keer op zijn huidige positie als linksachter. Daar maakte Nurio Fortuna toen nog de dienst uit, die intussen voor zes miljoen naar AA Gent trok. Toch besloten de Zebra's met dat geld geen vervanger aan te trekken, of het moet al de spotgoedkope Ivan Goranov zijn. Hij kreeg van Karim Belhocine tot dusver welgeteld twee minuten.



Kayembe slokt dus nagenoeg alle speeltijd op bij de koploper in eerste klasse, waar hij als omgevormde aanvaller zowel in offensief áls defensief opzicht indruk maakt. In balbezit vallen dankzij die ervaring vooral zijn vaardige dribbels en gave balbehandeling op, met ook zijn snelheid als belangrijke troef. Die kwaliteit weet Kayembe tevens goed uit te spelen om zich van zijn verdedigende taken te kwijten, wat van hem samen met zijn verbazende duelkracht een lastig te passeren tegenstander maakt. Zelf wijst hij dan ook niet toevallig naar Thomas Meunier, straks zijn ploegmaat aan de overkant, als voorbeeld. Een accurate vergelijking die niet ver gezocht is, al denken wij toch eerder aan een andere ex-Karolo.

MISSER VAN MATA
Begin november 2016. Martinez, dan drie maanden aan de slag bij de Rode Duivels, verrast wanneer hij stelt dat slechts één speler in onze competitie indruk op hem heeft gemaakt: Clinton Mata. Helaas koos de in Verviers geboren Charleroi-rechtsachter twee jaar eerder, toen hij nog voor Eupen uitkwam, reeds voor zijn land van afkomst Angola. Een overhaaste en vooral verkeerde keuze, zo blijkt, zeker nu hij er door problemen binnen de bond al vier jaar niet meer in actie in kwam. Mata bleef op die manier steken op acht caps, en dat voor iemand die nu ongetwijfeld deel zou uitmaken van de Gouden Generatie bij het nummer één van de wereld. Een gemiste kans, zo beseft hij zelf ook maar al te goed.



Martinez baalt eveneens, want na zijn passage bij Genk ontbolsterde de goedlachse publiekslieveling volledig bij Club Brugge. Niet langer als offensieve back, waar hij als back-up voor Meunier had kunnen dienen, maar wél als sterkhouder op rechts in een trio achterin. De gedroomde doublure voor Toby Alderweireld dus, wiens plek Mata echter nooit zal innemen. De bondscoach grijpt zijn voorbeeld aan om talenten met buitenlandse roots te waarschuwen voor foute beslissingen op jeugdige leeftijd, die een grote impact kunnen hebben op de rest van hun internationale carrière. "Spelers in de Belgische competitie moeten beseffen dat ze een echte kans hebben om opgeroepen te worden", klinkt het dan.

OPVOLGER VAN BIA
Sindsdien hield de Spanjaard woord, want intussen kregen tal van spelers uit de Jupiler Pro League hun kans bij de Rode Duivels. Nu voegt Kayembe zich, als eerste afgezant uit Mambourg sinds Geoffrey Bia in 2009, dus bij dat rijtje. Martinez speelt zo dit keer korter op de bal en verijdeld alvast dat de revelatie dezelfde knoop doorhakt als Mata of Genk-spits Cyriel Dessers, die inging op een selectie voor Nigeria, door voor Congo te opteren – al is zulk een keuze sinds kort niet langer bindend. Anders dan Mata stond de Brusselaar wel in zijn jonge jaren reeds geboekstaafd als een groot talent. Zo was hij een vaste waarde bij de nationale jeugdelftallen, met onder meer acht optredens voor de U21 achter de kiezen.



Bovendien had Porto niet voor niks ruim 2,6 miljoen veil om hem op 19-jarige leeftijd weg te plukken uit de Académie Robert-Louis Dreyfus. Kayembe werd er zo wel een beetje de speelbal van Luciano D'Onofrio en consoorten, maar hield toch een fikse bonus over aan zijn avontuur in Portugal. Het was namelijk daar dat hij, bij Porto B en op huur bij Rio Ave, de stap naar linksachter zette. Een rol die hij vanaf dan ook stelselmatig vervulde bij de Jonge Duivels, waar de voormalige winger eerst nog vooral in het offensief compartiment vertoefde. Een verhuis naar Nantes bleek vervolgens geen succes, want door twee gescheurde kruisbanden kwam Kayembe er in tweeënhalf jaar tijd slechts drie keer in actie.

MIX VAN MARTINEZ
Ondanks het geloof in zijn kunnen, mocht de linkspoot zo vorige winter naar Charleroi vertrekken. Daar zagen ze in hem, net als in Frankrijk, in eerste instantie vooral een aanvallende versterking. Dankzij de verkoop van Nurio kreeg Kayembe dus echter plots weer zijn kans als back, die hij meteen met beide handen greep. Op een andere positie dan aanvankelijk gedacht, komt zijn talent zo nu dus toch vol tot uiting. Waar vorig seizoen nog vaak naar Nurio werd verwezen als beste linksachter in de JPL, is het sinds het begin van deze campagne zijn opvolger die met die status is gaan lopen. Kayembe behoort tot de absolute top in België en heeft een belangrijk aandeel in de verrassende koppositie van zijn club.



Dat is dus ook Martinez niet ontgaan, die terecht aangaf dat zijn uniek profiel prima van pas komt in de huidige kern en veldbezetting. Nu strooit de bondscoach wel vaker met zulke lof in het rond, maar in dit geval heeft hij alvast overschot van gelijk. Door de tegenvallende ontwikkeling van Jordan Lukaku is ons land immers niet dik bezaaid met linksvoetige opties op de flank, dus een extra fullback in de mix is meer dan welkom. Al zien we in Kayembe wie weet ooit ook een potentiële vervanger voor Jan Vertonghen als meest linkse pion in de driemansdefensie, een plek die zijn ploegmaat Dorian Dessoleil eveneens maar wat graag zou bezetten. De kersvers Rode Duivel zou dan dezelfde switch richting het centrum maken als ... Mata. Of hoe Kayembe straks mogelijk wel én niet in diens voetsporen treedt.

LEES OOK: Meteen zware kater voor Genk, rode kaart nekt Simons en co

Denkt u dat Kayembe een vaste klant zal worden bij de Rode Duivels?

Meest recent

Thibaut Courtois doet boekje open over José Mourinho

Thibaut Courtois is op de weg terug bij Real Madrid. De doelman viel geblesseerd uit op het WK, maar ...

3
3
Boeckx onthult: “Antwerp-held bij Anderlecht getipt”

Het seizoen is van start gegaan. RSC Anderlecht had het moeilijk tegen La Louviere en ook Royal ...

41
41
Standard focust op de jeugd en legt toptalent vast

Standard Luik kampte de afgelopen seizoenen met financiële problemen en de Rouches focussen ...

41
41
'Here we go: Romano lekt verrassende transfersom Lukaku'

Romelu Lukaku wil weg bij Napoli na een snertseizoen. De aanvaller wil ergens de aanvalsleider zijn ...

203
203
Fuseini praat voor het eerst na brutale overval

Het waren heftige beelden. Op klaarlichte dag werd Mohammed Fuseini op brutale wijze overvallen. De ...

23
23
'Diego Moreira overtuigd: transfer naar Bundesliga-top'

Voor Diego Moreira kan de zomer van 2026 wel eens een mijlpaal in zijn carrière worden. De ...

50
50
'Méérdere versterkingen RSCA, één naam weerklinkt steeds luider'

Ondanks een meer dan behoorlijke start van het seizoen, staat de selectie van RSC Anderlecht nog ...

413
413
'Transferbom Carlos Forbs: Club legt prijskaartje vast'

Club Brugge heeft deze zomer al verschillende sterkhouders te gelde gemaakt en wil een verdere ...

1172
1172
"Bullshit praten" - Noa Lang clasht met bekende analist

Nu zijn toekomst bij SSC Napoli onzeker oogt, wordt Noa Lang gelinkt aan verschillende ploegen. Ook ...

129
129
Mertens en Kerkhofs lokken massaal reacties uit met één foto

Kat Kerkhofs en Dries Mertens zijn al een tijdje onderweg en lijken volop te genieten van de ...

125
125
Union zwaar gehavend in Europa: "Zaken buiten onze controle"

Union SG staat dinsdagavond voor een cruciale afspraak. De vicekampioen werkt dan zijn terugmatch in ...

98
98
Nieuwe wending in rechten-soap: onderzoek naar Play Sports

Na meer dan een jaar van onderhandelingen, statements en zelfs juridische gevechten, is er eindelijk ...

615
615
'Anderlecht blijft gaan: kersvers transfertarget duikt op'

RSC Anderlecht kan tot dusver tevreden zijn over de start van het nieuwe seizoen. Zeker gezien de ...

724
724
Preud’homme zet Leko op zijn plaats met 30M-transferbom

Ivan Leko trok al vroeg aan de alarmbel over de kern van Club Brugge. Guilian Preud’homme ...

903
903
'Bliksemvertrek Kanga: transferdetails AA Gent bekend'

AA Gent kan tevreden zijn over de start van het seizoen, maar er ligt nog werk op de transferplank. ...

387
387
'Hayen wil uitblinker wegroven uit Jupiler Pro League'

Nicky Hayen zorgde in het tussenseizoen voor een grote verrassing. De trainer vertrok plotsklaps bij ...

321
321
'Club Brugge schrikt op: plotse toptransfer Hugo Siquet'

Club Brugge is nog niet klaar op de mercato. Het wil zelf nog een flankaanvaller aanwerven en zoekt ...

614
614
'Doorbraak Lukaku gevonden: verrassend lage transfersom'

Romelu Lukaku lijkt zijn nieuwe club zo goed als beet te hebben. Behoudens last-minute wendingen ...

240
240
'Plottwist in Brugge: target Club tekent bij ... Cercle'

In de zoektocht naar een nieuwe flankaanvaller deden er de afgelopen weken tal van namen de ronde ...

274
274
'Anderlecht duwt door: Sibierski lanceert slotoffensief'

Met een 2-1 zege tegen La Louvière heeft RSC Anderlecht zijn competitiestart niet gemist. ...

608
608
'Leko klapt uit de biecht: vuurwerk bij Club Brugge'

Club Brugge heeft al een drukke zomer achter de rug, maar het huiswerk zit er nog steeds niet op in ...

644
644
'Kassa rinkelt bij KRC Genk: opvolger al onderweg'

Konstantinos Karetsas liet de kassa er al luider dan ooit rinkelen, terwijl Rafiu Durosinmi het ...

421
421
'Club Brugge kan cashen: stormloop voor sterkhouder'

Club Brugge begon aan het nieuwe seizoen met een vlotte 3-0 zege tegen KV Kortrijk. Zaterdag trekt ...

452
452
Dochter Mark van Bommel pronkt met deze ex-JPL doelman

Onlangs stelden we u al voor aan Reneé Van Bommel, de knappe dochter van onze nieuwe ...

354
354
Hasi shopt in Genk, Westerlo slaat toe bij Tottenham

De Jupiler Pro League mag dan wel begonnen zijn, de eersteklassers blijven druk in de weer op de ...

113
113

Meer sportnieuws