Wraak van Abramovich: waarom Chelsea met miljoenen kan gooien

door
Wraak van Abramovich: waarom Chelsea met miljoenen kan gooien

De vinger op de knip. Dat is in het post-coronatijdperk duidelijk de politiek bij de meeste ploegen in binnen –en buitenland, waar de transfermarkt trager dan anders op gang komt. Uiteraard valt die trend deels te wijten aan de uitgestelde deadline, al is het nog maar de vraag of het geweld weldra werkelijk nog losbarst. Heel wat clubs staan tenslotte niet te springen om met miljoenen te gooien, met één uitzondering op de regel. Chelsea laat het geld namelijk rollen als vanouds.


En dat wil wat zeggen in Stamford Bridge. Sinds de steenrijke Russische eigenaar Roman Abramovich in 2003 zijn intrede deed in Londen, werd de kaap van 100 miljoen aan inkomende transfers immers vaker wel dan niet overschreden. Deze zomer zitten The Blues zelfs al aan ruim 220 miljoen, waar straks nog eens meer dan 20 miljoen voor doelman Edouard Mendy aan mag worden toegevoegd. Behalve de vrije verdedigers Thiago Silva en Malang Sarr wordt de Senegalees zo zelfs nog de kleinste vis die de voorbije weken aan de haak werd geslagen. Per slot van rekening kostten Hakim Ziyech (40 miljoen), Ben Chilwell (50 miljoen), Timo Werner (53 miljoen) en Kai Havertz (80 miljoen) allen een pak meer.

CHELSEA BUITEN CATEGORIE
Met dat prijzige viertal is Chelsea persoonlijk verantwoordelijk voor zowat één derde van de 13 duurste transfers tot dusver – de 'ruildeal' tussen Juventus en Barcelona rond Miralem Pjanic en Arthur Melo incluis. Voor het overige lichtten PSG en Atlético Madrid hun op voorhand vastgelegde opties op Mauro Icardi en Alvaro Morata, trok oude bekende Victor Osimhen naar Napoli, verhuisde Achraf Hakimi naar Inter, kaapte Bayern München Leroy Sané weg bij Manchester City, had datzelfde City een fikse duit veil voor Nathan Aké en haalde Wolverhampton de buidel boven voor toptalent André Silva. Waar in veel jaargangen het lijstje nog even zou doorgaan, zijn dat nu alle transacties voor 40 miljoen of meer.



Wat daarbij meteen opvalt, is dat geen enkele club meer dan één keer als aankopende partij aan bod komt. Natuurlijk spendeerden deze Europese giganten nog flinke sommen van 20 miljoen of meer aan andere aanwinsten, maar alleen Barcelona – waar de verhoudingen door de constructie rond Pjanic en Arthur dus enigszins scheefgetrokken zijn – gaf zo in totaal meer dan 100 miljoen uit. In de Premier League, waar de centen doorgaans nochtans het hardst rollen, is het altijd koopgrage Manchester City met net geen 80 miljoen euro voorlopig de grootste slokop. Of toch wanneer we Chelsea, dat na de afronding van Mendy zijn overgang drie keer meer zal hebben uitgegeven, buiten beschouwing laten.

SPAREN OP STAMFORD BRIDGE
Het mag dus duidelijk zijn: hoewel de stagnatie van de internationale markt door de financiële impact van de coronacrisis misschien wat overdreven werd, staat de koopwoede van de Londenaren in schril contrast met de gang van zaken bij de concurrentie – zowel in Engeland als daarbuiten. Maar hoe komt het dan dat Chelsea, dat zelf 'amper' 75 miljoen incasseerde aan uitgaande transfers, als enige tot zulk een offensief in staat lijkt? De zoektocht naar een uitleg start in februari 2019, toen The Blues van de FIFA te horen kregen dat ze in de komende twee mercato's geen nieuwe spelers mochten aantrekken. Een transferban te danken aan inbreuken tegen de regels omtrent het contracteren van jeugdspelers.



De optie van 45 miljoen op Real Madrid-huurling Mateo Kovacic mocht nog worden gelicht, maar voor de rest kreeg Frank Lampard geen versterking voor zijn eerste seizoen als manager bij de club waar hij in zijn actieve carrière een icoon werd. Integendeel: Chelsea nam afscheid van sterspeler Eden Hazard, die voor 115 miljoen – of meer? – de omgekeerde weg uitging. Een aantal minder dure pionnen, met David Luiz als bekendste naam, leverden opgeteld ook nog ruim 40 miljoen op. In de winter werd het transferverbod alweer vervroegd opgeheven, maar door diverse omstandigheden waren de gewenste aanwinsten niet beschikbaar. Ook in januari kwam er dus geen vers bloed meer bij op Stamford Bridge.

(GEEN) FINANCIAL FAIR PLAY
Het is een patstelling die ze daar hoegenaamd niet gewend zijn. Én er vooral voor zorgde dat Chelsea op een zak geld kwam te zitten, zeker toen na het seizoen ook de uitgeleende Morata voor 56 miljoen definitief de deur achter zich dicht trok. Niet dat die inkomsten nodig zijn, horen we u al denken, want dankzij Abramovich is sowieso alles mogelijk in de blauwe kant van Londen. Alleen gaat dat cliché sinds de invoering van de Financial Fair Play in 2011 niet langer op. Uitgaven moeten vanaf dan immers in evenwicht staan tot de fondsen die de club zélf genereert. Regels die Chelsea, het dient gezegd, vrij braaf opvolgde. In tegenstelling tot Manchester City, dat zopas wegkwam met een paar overtredingen.



Stank voor dank dus, want in de tussentijd zagen The Blues lijdzaam toe hoe de macht in het Engelse voetbal alsmaar meer naar het Etihad Stadium verschoof. Nu de UEFA door de coronacrisis besloot om de FFP even iets soepeler toe te passen, acht Abramovich zijn moment om revanche te nemen echter gekomen. Terwijl andere clubs nog volop aan het wikken en wegen zijn, laat de Rus er dan ook geen gras over groeien om staalhard toe te slaan. Alle remmen los is misschien net een brug te ver, want de minder strenge regelgeving betekent niet dat deze zomer plots zomaar alles toegelaten is, maar van enig voorbehoud is alleszins weinig sprake. Waarbij de opgespaarde centen dus handig van pas komen.

ROEBELS & ZOETE WRAAK
Op termijn zal Chelsea de boekhouding weer in balans moeten brengen, wie weet onder meer door de vele talenten van eigen kweek zoals Mason Mount en Tammy Abraham te verkopen. Vandaag willen ze op Stamford Bridge evenwel vooral optimaal profiteren van de unieke situatie om de kloof met City en Liverpool te dichten. In de voorbije twee campagnes strandden de Londenaren op ruime afstand van het tweetal, al kroonde het zich wel telkens tot best of the rest – met vorig seizoen het gezelschap van Manchester United. Een gat dat de immer ambitieuze Abramovich liever gisteren dan morgen zou willen toerijden, een doelstelling waarvoor de Rus nooit op een roebel meer of minder heeft gekeken.



Als het even kan, moeten de geleverde inspanningen Chelsea tevens in staat stellen om voor het eerst sinds 2012 – de eerste editie na de intrede van de FFP, o ironie – nog eens aanspraak te maken op de eindzege in de Champions League. Aan de investeringen tijdens deze transferperiode zal het dus alvast niet gelegen hebben, zeker indien de rest van de kanshebbers straks pal blijven staan en hun geld ook in aanloop naar de deadline grotendeels op zak houden. Aan Lampard om nu uit zijn opgewaardeerde kern, helaas zonder Michy Batshuayi, zo snel mogelijk weer een coherent geheel te smeden. En op die manier Abramovich de zoete wraak te gunnen waar hij duidelijk met grote aandrang op jacht naar is.

LEES OOK: Talbi verkoopt Liverpool uppercut, pijnlijke slipper Chelsea

Denkt u dat Chelsea dit seizoen kampioen kan worden in Engeland?

Meest recent

'Union glundert: David neemt straffe transferbeslissing'

Bijna was Promise David dinsdag opnieuw de held van Union in de Champions League. Hij kwam in de ...

18
18
Baro haalt keihard uit naar Club: "Over mijn lijk"

Het is al een woelige week geweest in de Belgische voetbalwereld. Maandag dropte Club Brugge een bom ...

349
349
Club NXT blijft stunten en klopt Arsenal na thriller

Club Brugge wacht woensdagavond een loodzware opdracht in de Champions League tegen Arsenal. Punten ...

82
82
AA Gent heeft De Mil beet: contractduur bekend

AA Gent kreeg maandag een mokerslag te verwerken met het plotse vertrek van Ivan Leko. De Kroaat ...

261
261
'Anderlecht grijpt naast komst van toptalent'

Anderlecht zal zich in januari vrijwel zeker gaan roeren op de transfermarkt. Daarbij zal sportief ...

77
77
Mannaert: "Het is wellicht hun laatste eindtoernooi"

Iedereen bij de Rode Duivels kijkt nu al uit naar het WK 2026. De Belgen willen de wereld nog eens ...

108
108
STVV komt met prachtige actie voor voorzitter Meekers

Bij STVV kennen ze een fantastisch seizoen, maar enkele maanden geleden kreeg de club alarmerend ...

0
0
'Anderlecht baalt: Ajax gaat met parel aan de haal'

Bij RSC Anderlecht loopt er tussen de U15 en U18 héél veel talent rond. Bepaalde ...

296
296
De Condé zet spelers op hun plaats na lek uit kleedkamer

Bij KRC Genk doen ze het zeer goed in Europa, waar ze tegen FC Midtjylland een volgende topzaak ...

374
374
Kompany spreekt over tragisch overlijden van De Boeck

Het grote nieuws deze week was op sportief vlak het ontslag van Nicky Hayen en de komst van Ivan ...

0
0
'AA Gent slaat toe en heeft nieuwe coach beet'

AA Gent werd op snelheid gepakt en zag Ivan Leko naar Club Brugge verkassen. De Buffalo's schakelden ...

829
829
Alweer weg bij bond? Mannaert dropt toekomsthint

In het begin van 2025 gooiden ze het bij de Rode Duivels over een volledig nieuwe boeg. Het aflopend ...

255
255
Smaakmaker Essevee via Africa Cup naar Premier League?

Zulte Waregem gaat door een moeilijke periode en heeft intussen al zes competitiematchen niet meer ...

107
107
'WK-plan Duivels: datum afreis bekend én grote naam mee'

Vorige week werd er geloot voor de groepsfase van het WK en de Rode Duivels mogen zeker niet klagen ...

93
93
'Duranville in vieze papieren: 2 clubs haken af'

Borussia Dortmund krijgt woensdagavond in de Champions League het bezoek van Bodø/Glimt, maar ...

176
176
Nieuwe JPL-waardes: explosies bij Genk, Anderlecht en Club

De wintermercato nadert met rasse schreden en dus vonden ze het bij Transfermarkt tijd om de ...

262
262
Anderlecht zwaait Neerpede-icoon na 27 jaar uit

Neerpede groeide in de voorbije decennia uit tot een begrip en met Nathan De Cat levede het dit ...

134
134
KV Mechelen mag eerste winteraanwinst nu al verwelkomen

KV Mechelen blijft het dit seizoen uitstekend doen. Malinwa legde vorig weekend Charleroi over de ...

109
109
Trainerswissel in Genk? De Condé en Fink reageren fel

KRC Genk beleefde alweer een tegenvallende week in eigen land, met eerst een pijnlijke uitschakeling ...

410
410
'Nieuwe twist in saga: De Mil meldt zich af in Charleroi'

Bij AA Gent werden ze deze week met verstomming geslagen door het plotse vertrek van Ivan Leko naar ...

325
325
TRANSFERUURTJE: 'Gent zoekt nieuwe coach, oude bekende terug bij Anderlecht?'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

380
380
De Ketelaere glundert na rel: ferme sneer naar tegenstander

Charles De Ketelaere was afgelopen speeldag in de Serie A nog misnoegd omdat hij gewisseld werd bij ...

67
67
“‘Bakkes tot op de grond’: Privé-mokerslag voor Brusselmans

Herman Brusselmans is al decennialang één van de meest markante stemmen in de Vlaamse ...

235
235
Knaltransfer Doku naar Real? “Vervanger van Vini Jr”

Jérémy Doku is dit seizoen on fire bij Manchester City. De buitenspeler is ...

258
258
Madou jubelt: Club Brugge troeft Anderlecht én Union af

Het zijn woelige tijden bij Club Brugge na het ontslag van Nicky Hayen en de aanstelling van Ivan ...

360
360

Meer sportnieuws