Grootste duiventil: Standard verliest met Ciman en Mpoku twee sleutelspelers, maar haalt er drie in de plaats. Nu ja, drie en een halve. Op Scholz kan je een huis bouwen. Ezekiel staat garant voor snelheid en goals en zal een complementair duo vormen met De Carmargo. De Zweed Hamad is een vraagteken, maar allicht beter dan Mpoku die met zijn hoofd al maanden bij een transfer zat. Legaer is een pure gok, maar kan een joker worden in de play-offs.
Als het misloopt heeft Duchatelet er nauwelijks een krat champagne aan verloren. Legaer komt voor een – in voetbaltermen toch – hongerloon van 5.000 euro per maand. De trainerswissel is hardvochtig, maar Riga heeft wel meer persoonlijkheid dan Vukomanovic. Een Europese stek veroveren met een ploeg die in 9 maanden tijd zo door elkaar is gehaald zou al een succes zijn. Maar als Riga de vlam in de pan krijgt (vooral bij de wat moegestreden Jelle Van Damme) zou de Luikse duiventil nog verrassend uit de hoek kunnen komen.
Stabielste baken: Club Brugge was razendsnel klaar met zijn huiswerk. Met de komst van Denswil werd er al netjes geanticipeerd op een vertrek van Duarte komende zomer. Claudemir is een degelijke versterking die het gat van de vertrokken Menegazzo moest opvullen. Het is ook verstandig dat Club ruimte maakte voor Oulare door de wispelturige en onpopulaire Castillo te verhuren. Met het terughalen van Tuur Dierckx wordt bovendien een lastige concurrent verzwakt. Club heeft zich goed versterkt in de breedte. Meer was niet nodig voor een team dat al zo veel matchwinnaars heeft.
Beste behoud: Charleroi hield de poen op zak, maar het behoud van klasbak Neeskens Kebano en de contractverlenging van trainer Mazzu mogen ze ook als winnaars worden beschouwd. Toch wordt het knokken voor die plek in play-off 1.
Grootste gokkers: Anderlecht holde een hele winterperiode achter de feiten aan na het afhaken van Milosevic en Scholz. Met Rolando haalde het op de valreep nog de broodnodige verdediger binnen, maar de 29-jarige Portugees moest bijna letterlijk bij zijn kraag naar het Astridpark worden gesleurd. Hij had zijn zinnen gezet op de Serie A. Wat als hij in het kille België wegkwijnt van heimwee en tegenzin?
Ook de tweede prestigieuze versterking – Marko Marin – blijkt een blinde gok. De Duitse zaalvoetballer raakte bij Chelsea, Sevilla en Fiorentina kant noch wal en heeft twee jaar in de tribunes zitten roesten. Had paars-wit hem overigens wel nodig met Praet, Alvarez, Kabasele, Kawaya en Conté in de kern? Nee, dan is het aantrekken van Zulte Waregem-spits Sylla nog de zekerste investering. Al dreigt die ten koste te gaan van een opkomend talent als Leya Iseka.
Even terzijde: dat de Anderlechtsupporters dit weekend Youri Tielemans uitfloten is van een zelden geziene dommigheid. Een 17-jarige klasbak die onlangs zijn liefde verklaarde aan de club en beloofde om bij te tekenen, die dit seizoen al schitterende matchen speelde en die over een paar jaar een slordige 15 miljoen zal opbrengen, zou op handen gedragen moeten worden. Ook na een mindere match.
Grootste verliezers: KV Kortrijk kocht niks in en verloor met Tuur Dierckx een nuttige pion. Daarmee heeft de smalle kern van Yves Vanderhaeghe anorectische vormen aangenomen. Kortrijk draait momenteel super en zal wellicht play-off 1 halen, maar daar dreigt een bijrol zoals Lokeren die de voorbije jaren speelde. Vermoeidheid en twee of drie blessures voor sleutelspelers kunnen dodelijk zijn.
Onzichtbaarste play-offkandidaat: Racing Genk. Na een zeer turbulente periode kiezen de Limburgers nu zeer verstandig voor de lange termijn. Geen paniekaankopen om play-off 1 nog te halen. Alleen de 18-jarige Nigeriaanse verdediger Ndidi werd erbij gehaald. De jeugd zal het moeten bewijzen in een wat grijs seizoen.
Raf LiekensLEES OOK: “‘Bakkes tot op de grond’: Privé-mokerslag voor Brusselmans
Michael Tanret