De Rode Duivels strijden maandagnacht in Seattle tegen de Verenigde Staten om een plekje in de kwartfinale van het WK 2026. Maar door de ontwikkelingen rond Folarin Balogun hangt een vreemd sfeertje rond die partij. Ook de scheidsrechter zal ongetwijfeld onder een vergrootglas komen te liggen.
Aanvankelijk zou het co-gastland behoorlijk gehavend aan de aftrap van hun duel in de 1/8ste finales verschijnen. Topschutter Balogun was immers geschorst na zijn rode kaart in de vorige ronde tegen Bosnië. Maar dat was buiten de wereldvoetbalbond FIFA gerekend.
LEES OOK: Voetbalwereld verbolgen: schokkende details in soap-Balogun
Infantino onder vuurDaags voor de match raakte immers bekend dat de schorsing van Balogun is omgezet in een voorwaardelijke beslissing. Een redelijk ongeziene beslissing. Daar zou ook de nodige druk vanuit het Witte Huis aan te pas zijn gekomen. De voetbalwereld reageert dan ook verontwaardigd op deze bizarre wending.
Ook analist Peter Vandenbempt schiet met scherp. "Kijk, dit manoeuvre past volledig bij het beeld dat ik heb van de FIFA als organisatie en zijn grote leider Gianni Infantino. Het is iemand zonder moreel en ethisch besef, die lak heeft aan elke vorm van sportiviteit", klinkt het hard tegenover Sporza.
Liever ervaren topref
Door de ontwikkelingen zal nu ook de arbitrage onder de loep genomen worden. Want hoever strekt de arm van Infantino en co op het veld? Om de match in goede banen te leiden werd gekozen voor Adham Makhadmeh, die ook al België-Nieuw-Zeeland floot. Een vrij onervaren ref die uiteraard hoopt om een mooie carrière uit te bouwen.
Hij heeft er in principe dus baat bij om op een goed blaadje te staan bij de FIFA-bonzen. "Ik had deze wedstrijd liever in handen gezien van een internationale topref met jarenlange ervaring op hoog niveau. Dat is nu niet het geval. Het kan niet anders dan dat zo'n scheidsrechter aan het begin van zijn internationale carrière onvermijdelijk onder druk staat. Maar ik herhaal: we gaan ervan uit dat het allemaal correct verloopt."
Kobe K