‘Genk vindt topcoach: Belgische klasbak stelt harde eisen’

door
‘Genk vindt topcoach: Belgische klasbak stelt harde eisen’

KRC Genk zoekt rust na het ontslag van Thorsten Fink, maar de naam die nu de ronde doet belooft net géén gemakkelijke deal te zijn. Een Belgische klasbak wordt genoemd— alleen beloven de onderhandelingen moeilijk te worden: zijn staff en zijn vrijheid zijn harde voorwaarden. En net daar wringt het, want precies daarop liep het vroeger al eens stuk.

LEES OOK: 'Brys krijgt Belgische concurrentie voor WK-job'

Brys komt met voorwaarden

KRC Genk zoekt na het ontslag van Thorsten Fink een stabiele keuze, maar tegelijk wordt Marc Brys door Het Belang van Limburg genoemd als opvolger. Dat kan perfect werken, maar dan moet de club wéten wat ze binnenhaalt. Want Brys is geen naam die toevallig op een lijstje belandt. Brys is het soort coach waar een verhaal aan hangt. Niet omdat hij per se drama zoekt, maar omdat hij altijd botst op dezelfde grens: hoeveel vrijheid krijgt hij om te werken op zíjn manier? En hoeveel geduld heeft de omgeving als de ommekeer niet snel volgt?

In november 2019, toen Genk ook een coach zocht, was Brys volgens zijn eigen woorden dicht bij de job. Hij sprak twee keer met het Genkse bestuur, maar trok zélf de stekker eruit toen hij zijn technische staff niet mocht meenemen. Wie dat wegwuift als een detail, kent hem niet. Brys onderhandelt niet alleen over loon of contractduur. Hij onderhandelt over vertrouwen. Genk wilde toen blijkbaar de touwtjes zelf strak houden. Brys wilde kunnen werken met zijn eigen staff. En dus kwam het er niet van.

En precies daarom is het nú zo relevant. Want Genk zit vandaag in een fase waarin het snel moet schakelen én waarin het financieel moeilijker ligt om een dure coach los te weken. Dan kom je automatisch bij vrije trainers uit. Maar als Genk Brys “goedkoop” wil, maken ze kans dat ze net het punt raakt waarop hij altijd afhaakt: zijn staf is geen bonus, maar een eis.

Ook in 2020 was Brys weer in beeld. Dimitri de Condé zei achteraf bij TVL Sportcafé dat Brys een “voorname kandidaat” was om coach van Genk te worden, maar dat Genk toen meerdere pistes tegelijk had lopen. Brys zat rond de tafel, maar weigerde uiteindelijk het contractvoorstel. In dezelfde periode ging Brys naar OH Leuven. Daar kreeg hij wél tijd en ruimte: hij stond 118 matchen aan het roer en OHL noemt hem in het clubbericht expliciet een coach onder wie ze uitgroeiden tot “een stabiele eersteklasser”. Tot de resultaten onder de verwachtingen gingen en het stopte.

“Klasbak”, maar ook gevoelig dossier: zo ligt hij in België

Brys’ reputatie in België is dubbel: hij is tegelijk een vakman en een gevoelig dossier. Peter Vandenbempt zei destijds dat het logisch was dat Brys met Genk sprak, maar vond het opvallend hoe nadrukkelijk dat ook naar buiten kwam: volgens hem leek Brys te willen dat iedereen wist dat hij met Genk sprak. Hein Vanhaezebrouck – in reacties die toen breed werden opgepikt – noemde Brys dan weer een “klasbak” en verdedigde het idee dat een trainer mag praten met een topclub.

In diezelfde lijn zit de kern van zijn imago: iemand die spelers beter kan maken, die onze competitie kent, en die niet bang is voor verantwoordelijkheid. En ergens is dat exact wat Genk vandaag nodig heeft. Niet nóg een coach die eerst drie maanden de groep wil leren kennen, maar iemand die binnenkomt met: dit zijn de afspraken, dit is de discipline, dit is het werk.

Past bij Genk… tot de druk stijgt

Brys moet niet gereduceerd worden tot enkel een strenge coach. Hij is ook een coach die uitleg geeft. Van beelden en analyse. ROBtv bracht ooit een item waarin hij zelfs analysebeelden gebruikte om journalisten zijn tactische keuzes uit te leggen. Dat toont hoe hij denkt: hij wil dat mensen begrijpen waarom iets gebeurt. Daarom is de match met Genk op papier niet zo gek.

Genk is ook een club van structuur, data en ontwikkeling. Ze willen jonge spelers beter maken, een ploeg kneden, en met een herkenbare lijn werken. Brys kán dat. Alleen: Genk is óók een club waar de druk snel omslaat in nervositeit. En daar heeft Brys weinig geduld voor. Kijk naar de explosieve soap bij Kameroen. Brys ging niet in een hoekje zitten en bood stevig weerwerk aan Samuel Eto’o.

Moet Genk vol voor Marc Brys gaan?

Meest recent

‘Anderlecht heeft plan klaar: vervanger Coosemans’

Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat RSC Anderlecht op het punt staat om het contract van Colin ...

24
24
‘Spanje in rep en roer: ook racisme bij Real Madrid’

Afgelopen speeldag was er veel ophef in de Spaanse hoogste klasse nadat er bij FC Barcelona ...

23
23
Kompany waarschuwt na straffe prestatie tegen Real Madrid

Bayern München won oververdiend met 1-2 op het veld van Real Madrid. Dat was nog een gevleide ...

28
28
'Standard mikt dankzij WK op miljoenentransfer'

Marc Wilmots verklaarde al dat de kern van Standard er volgend seizoen grotendeels hetzelde zal ...

29
29
'Taravel krijgt gigantische opsteker voor AA Gent'

RSC Anderlecht weet wat het zondag moet doen tegen AA Gent: winnen. Anders is het wéér ...

143
143
Monsterdeal bij PSV: "70 miljoen euro"

PSV is ondertussen alleenheerser in Nederland. Ze wonnen voor het derde jaar op rij de landstitel. ...

63
63
Kompany verovert Europa: Schmeichel vol lof

Bayern München won verdiend met 1-2 op het veld van Real Madrid. Het deed met oogstrelend ...

115
115
Sterkhouder STVV doet boekje open over mogelijk vertrek

Bij STVV kennen ze een droomseizoen en de Kanaries hopen dat af te sluiten met een Europees ticket. ...

51
51
Fikse waarschuwing Club Brugge: "Kan de titel kosten"

Club Brugge is goed aan de Champions' Play-Offs begonnen en won maandagmiddag met 4-2 van rivaal RSC ...

218
218
'Toekomstwending Coosemans: Anderlecht onderneemt stappen'

RSC Anderlecht blijft voorlopig op zoek naar een nieuwe sportief directeur. Maar ondertussen wordt ...

213
213
'Manchester United lonkt: transferdeal met KRC Genk'

KRC Genk is goed begonnen aan de Europe Play-Offs en kan komend weekend opnieuw een uitstekende zaak ...

202
202
"Hallucinant" - Union structureel bevoordeeld door arbitrage?

De Play-Offs zijn nog maar één speeldag ver en de arbitrage heeft al voor de nodige ...

348
348
Taravel zakt weg: Anderlecht richt blik op opvolgers

De 4-2-nederlaag op Club Brugge heeft het debat rond Jérémy Taravel weer helemaal ...

277
277
Nieuwe PO-mokerslag voor Gent: "Zeer pijnlijk"

AA Gent heeft het nagelaten om een gouden zaak te doen tijdens de openingsspeeldag van de Champions' ...

131
131
"Je brengt me in problemen bij Courtois" - Kompany dribbelt netelige vraag

In de Champions League heeft Bayern München dinsdagavond een eerste grote stap richting de ...

162
162
Stoel Taravel wankelt: "Op basis van wat is hij hoofdcoach?"

RSC Anderlecht kon de schade na rust nog ietwat beperken, maar werd afgelopen compleet overdonderd ...

182
182
Vertrek voor Vanaken? 'Club Brugge schiet in actie'

Met Simon Mignolet ziet Club Brugge na het seizoen één van zijn vaste steunpilaren ...

406
406
'Nieuwe mokerslag voor Vermeeren'

Enkele jaren geleden werd Arthur Vermeeren nog gezien als dé toekomst van het Belgische ...

230
230
Goots heeft slecht nieuws voor ambitieus Mechelen

Vorig weekend werd de Champions' Play-Off op gang getrapt. Daarbij scheidden Union en Club Brugge ...

138
138
Neerpede-golf op komst: Borguet wrijft zich in handen

Anderlecht kreeg vorig weekend op Club Brugge nog eens een reality check, want de 4-2-nederlaag ...

162
162
Kompany verovert Bernabeu, Arsenal wint in slot nog

Dinsdagavond stonden de eerste heenwedstrijden op het programma in de kwartfinale van de Champions ...

121
121
'Congo wil alweer talent bij Rode Duivels weghouden'

De Rode Duivels zagen de voorbije jaren al verschillende talenten afhaken. Konstantinos Karetsas ...

204
204
'Lommel wil vervolg breien aan voetbalsprookje'

De Challenger Pro League kent in de komende weken zijn ontknoping, waarin onder meer de strijd om de ...

68
68
Cornelis reageert na ontslag, opvolger bekend

Er viel dinsdag nog maar eens een trainerswissel te noteren in de Jupiler Pro League. Nu was het ...

139
139
'PSG komt aankloppen bij revelatie Club Brugge'

Club Brugge zal in de komende weken nog alles op alles zetten om de landstitel binnen te halen. Voor ...

406
406

Meer sportnieuws