‘Benteke-bom slaat in: grote schok bij Anderlecht’

1257
‘Benteke-bom slaat in: grote schok bij Anderlecht’

Bij de naam Christian Benteke schoten in Neerpede meteen alle emoties alle kanten op. Supporters dromen luidop van een Belgische terugkeer van de doelpuntenmachine, maar in de trainerskamer zorgde de Benteke-bom voor een grote schok. Want wat als die ene droomtransfer het hele evenwicht van Anderlecht onderuit haalt?

LEES OOK: Sibierski geeft zijn doel én filosofie prijs bij Anderlecht

Tussen droomtransfer en nachtmerrie voor Anderlecht

Christian Benteke kondigde zijn vertrek bij D.C. United aan, is straks transfervrij en volgens Sacha Tavolieri heeft Anderlecht al eerste contacten gelegd, terwijl Club Brugge de situatie van dichtbij volgt. Zijn broer zet dat dan weer weg als ‘fake news’, maar het gerucht blijft beroeren, alsof er toch meer aan de hand is. Twee topclubs die nadenken over dezelfde 35-jarige spits: dat kan een meesterzet worden, maar ook een heel dure vergissing.

In de MLS heeft Benteke de voorbije jaren bijna alles gedaan wat je van een topspits verwacht. Hij werd dé man bij D.C. United, pakte de Golden Boot met meer dan twintig competitiegoals en stond boven grote namen als Messi en Suárez in de topschutterslijst. De ploeg speelde in functie van hem: veel voorzetten, veel ballen in de zestien, veel lange ballen die hij moest bijhouden. In de backlijn was hij nog altijd een nachtmerrie om te verdedigen.

Maar een transfer naar België gaat niet alleen over goals. Zeker niet als je bij Anderlecht binnenkomt bij een trainer als Besnik Hasi. Die heeft het sinds zijn terugkeer bijna wekelijks over intensiteit, druk op de bal en hoog tempo. Iedereen moet lopen, iedereen moet mee jagen, zeker de spits. In zijn hoofd begint de pressing bij de negen, niet bij de verdedigers. En daar beginnen de problemen met het profiel van Benteke.

Benteke is nooit een lopende spits geweest. Niet bij Genk, niet bij Aston Villa, niet bij Liverpool en nu ook niet meer in de MLS. Hij kon zijn werk doen in balverlies, hij kon een gat dichtlopen, maar zijn echte waarde zat altijd in balvastheid, duelkracht en afwerking. Op zijn 35ste ga je hem niet ineens omtoveren tot een soort pocketversie van Cvetkovic. Wie hem haalt, haalt een klassieke nummer negen binnen, geen kilometervreter en geen Duracell-konijn.

Hasi ziet spookbeeld: wordt Benteke de nieuwe Dolberg?

Het is ook niet de eerste keer dat Hasi met zo’n type aan de slag zou moeten. Kijk naar Kasper Dolberg. Op papier was dat een droom voor Anderlecht: technisch sterk, goeie trap, killer in de zestien. Maar Dolberg is ook geen speler voor in de pressing. Hij doet zijn meters, maar niet in het tempo en de felheid die Hasi wil zien. Het gevolg was duidelijk: geregeld op de bank in grote matchen, soms zelfs helemaal uit het elftal in fases waarin Anderlecht zonder bal hoger wilde spelen.

Als Dolberg – jonger, lichter, minder blessuregevoelig – al moeite had om in dat pressingverhaal te passen, hoe gaat dat dan met een 35-jarige Benteke na drie volle jaren MLS? Gaat Hasi een deel van zijn voetbal opofferen om hem in de ploeg te krijgen? Of blijft hij bij zijn idee, met het risico dat één van de bekendste namen van de kleedkamer te vaak op de bank zit?

Aan de bal klopt het plaatje natuurlijk wel. Anderlecht heeft al twee seizoenen het gevoel dat het dicht bij prijzen zit, maar nét dat tikje efficiëntie mist in de box. Cvetkovic heeft veel potentieel, Vázquez is (soms) nuttig in het spel, maar niemand in de kern heeft de kopbal en presence van Benteke. In matchen tegen lage blokken kan zo’n profiel echt het verschil maken. Bovendien is hij een handige bliksemafleider onder druk. In de MLS fungeerde hij zo vaak: lange bal, Benteke schermt af, legt simpel af en de ploeg schuift mee.

Maar die pluspunten tellen pas écht door als Hasi er zijn systeem op afstemt. Je kan niet verwachten dat Anderlecht gewoon verder zou doen zoals nu, met keiharde pressing en een hoge lijn, en dat het vanzelf wel lukt om Benteke te laten renderen. Bij Club Brugge is het verhaal anders, maar de kern blijft dezelfde. Ook daar houdt Nicky Hayen van intensiteit en druk. Ook daar wordt verwacht je dat de spits hard werkt.

Redder of luxespits? Het dure Benteke-dilemma

En dan is er nog de fysieke kant. Benteke heeft in Amerika veel gespeeld, maar ook zijn blessures gekend. Spierproblemen, een enkel, kleine dingen die op zijn leeftijd net iets langer aanslepen. Je kan er niet zomaar van uitgaan dat hij in België nog drie matchen per week gaat spelen. Dat vraagt een heel duidelijke planning en goeie omkadering.

Het plaatje is dus dubbel. Haal Anderlecht de MLS-koning binnen, dan krijgen ze goals, presence en ervaring bij. Je krijgt een man die in de Premier League, Champions League en bij de Rode Duivels alles al gezien heeft. Voor jonge gasten in de kern is dat goud waard.

Maar je haalt ook een profiel binnen dat botst met het type voetbal dat een trainer als Hasi voor ogen heeft. En met een verleden – Dolberg – dat toont dat hij niet bang is om een grote naam op de bank te zetten als de intensiteit niet klopt.

De vraag is simpel, maar hard: wil je Hasi zijn spel aanpassen aan Benteke, of verwacht hij dat Benteke zich aanpast aan zijn spel? In het eerste geval moet de hele club mee in dat verhaal stappen. In het tweede geval is de kans groot dat hij eindigt als dure luxespits, een wapen voor bepaalde matchen, maar niet de man die het seizoen draagt. Dat maakt hem tegelijk een mogelijke redder én een gigantisch risico.

Moet Anderlecht vol voor een transfer van Christian Benteke gaan?

Meest recent

Met een trotse Van Himst: "Maakt het extra mooi"

KVC Westerlo won knap met 4-2 van Standard. De Kemphanen boeken zo een knappe zes op zes en het is ...

9
9
Sibierski geeft zijn doel én filosofie prijs bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht heeft Antoine Sibierski voor een enorme koerswijziging gezorgd. De sportieve baas ...

53
53
Coach Brighton lyrisch over 'nieuwe De Cuyper'

Maxim De Cuyper trok een jaar geleden voor 20 miljoen euro van Club Brugge naar Brighton & Hove ...

33
33
Vermeeren over vertrek bij Antwerp: "Als men dat zou weten..."

Arthur Vermeerden keerde terug naar Royal Antwerp FC. De middenvelder kende geen geslaagde avonturen ...

86
86
Groot feest bij Westerlo: Standard gaat onderuit

Om 18u15 stond er een interessant duel op het programma met KVC Westerlo tegen Standard. Het werd ...

44
44
Weergaloze Moreira dé grote man bij AC Milan

In de Serie A en Premier League begonnen er vroeg op de avond ook twee matchen. Tottenham ging tegen ...

35
35
‘Club Brugge-topaankopen keren zich tegen Leko’

Club Brugge investeerde deze zomer ruim vijftig miljoen euro in een nieuwe ploeg. Toch botsen enkele ...

247
247
De Meyer zet spelers op hun plaats, feest bij Beveren

SK Beveren won verdiend met 2-0 van STVV. De Kanaries merkten ook dat de Waaslanders thuis een heel ...

38
38
Cercle Brugge onder druk: Friis ziet één groot probleem

Cercle Brugge is niet goed begonnen aan het seizoen. Met een twee op vijftien is het rapport ...

61
61
Geen revelatie: OH Leuven staat voor cruciaal seizoen

De afgelopen jaren moesten we toch even de wenkbrauwen fronsen bij bepaalde uitspraken. Zo werd OH ...

38
38
Vanaken wel of niet? Leko maakt selectie bekend

Hans Vanaken viel tegen Aston Villa uit met een lichte blessure. Er was veel twijfel of de Rode ...

149
149
Wilmots met kennersoog? Gouden zaak voor Standard

Bepaalde media durfden al eens neerbuigend te doen over Marc Wilmots, maar hij levert geen onaardig ...

47
47
Pandoering voor RSCA Futures, Sporting Hasselt viert

Om 16u stonden er twee matchen in de Challenger Pro League op het programma. RSCA Futures nam het op ...

72
72
Chelsea en Liverpool overtuigen weer niet in Premier League

Drukke namiddag in de Premier League. Om 16u vatten er maar liefst vijf partijen aan. Het was vooral ...

26
26
SK Beveren maakt sterke thuisreputatie weer waar tegen STVV

In de Jupiler Pro League begonnen SK Beveren en STVV om 16u op de Freethiel aan hun onderlinge ...

76
76
De Cat baalt enorm, Dortmund wint vlot

In de Bundesliga stonden er om 15u30 ook heel wat matchen op het programma. Borussia Dortmund kwam ...

83
83
Standard mag weer dromen: "Er is veel meer kwaliteit"

Standard is met een 11 op 15 zeer goed begonnen aan het seizoen. De Rouches spelen dit weekend op ...

56
56
Luis Vazquez (ex-RSCA) gaat viraal met 'misser van het jaar'

Luis Vazquez verliet RSC Anderlecht een aantal maanden geleden voor Birmingham City. De Argentijnse ...

164
164
Boskampt stelt vast: "Dat begint zich te wreken bij Club"

Club Brugge begon correct aan het seizoen, maar het is duidelijk dat het allemaal nog veel beter ...

313
313
Vanderbiest na 2 op 18: "Het is hier altijd iets, hé"

KV Mechelen verloor met 0-1 van RSC Anderlecht. De Maneblussers waren verdienstelijk, maar ook niet ...

111
111
Dé titelkandidaat in België? "Zij staan verder dan Club Brugge"

Union SG is inzake resultaten zeer goed begonnen aan het seizoen. Ze boekten een 13 op 15. Vanavond ...

348
348
Coosemans stelt vast: "Binnenskamers weten we dat"

RSC Anderlecht won met 0-1 op het veld van KV Mechelen. De Brusselaars speelden zeker niet ...

228
228
Leko over 'minder' Club: "Dat mogen jullie niet vergeten"

Club Brugge neemt het zondag op tegen Royal Antwerp FC. Op papier een leuke match, maar een topmatch ...

165
165
Ooit indruk gemaakt op Kompany, nu de parel van Beveren

SK Beveren is het seizoen correct begonnen met een zes op vijftien. Bij de Waaslanders komt een ...

84
84
De Meyer looft smaakmaker Beveren: "Klasbak!"

STVV is goed begonnen aan het seizoen. De Kanaries spelen namiddag op het veld van SK Beveren, dat ...

80
80

Meer sportnieuws