Nieuwe Courtois-eis schiet Rode Duivels in verkeerde keelgat

946 stemmen
Nieuwe Courtois-eis schiet Rode Duivels in verkeerde keelgat

Thibaut Courtois wil tijdens de Nations League rust nemen en daarna opnieuw zijn plaats opeisen. Dat plan dreigt slecht te vallen bij Senne Lammens en Mike Penders. Zij krijgen hun kans, maar mogelijk zonder een eerlijke strijd om de plaats onder de lat.

LEES OOK: Courtois speelt hard: Mannaert moet buigen of breken

Courtois legt opvallende voorwaarde op tafel

Thibaut Courtois legde zijn voorstel na de uitschakeling tegen Spanje zelf op tafel. De doelman wil tijdens de Nations League in Madrid blijven, zijn lichaam verzorgen en vanaf de kwalificatie voor het EK 2028 opnieuw aansluiten. “We moeten nog eens samenzitten met Vincent Mannaert”, verklaarde Courtois aan De Standaard.

“Ik heb al aangegeven dat ik een rustiger jaar zou willen, waarbij ik tijdens de Nations League-campagne in Madrid kan blijven om me te verzorgen. Dan kan Senne of Mike of Maarten spelen. Als ze dat accepteren, dan kan het voor mij wel om door te gaan.” Die uitspraak klinkt in eerste instantie genereus voor zijn opvolgers.

Courtois maakt tijdelijk plaats en biedt de volgende generatie speeltijd. Maar tegelijk zit er een duidelijke verwachting in voor Courtois: na de Nations League wil hij zelf opnieuw in het doel staan.

Lammens krijgt kans, maar Courtois blijft wachten

Wanneer Courtois straks effectief zes wedstrijden overslaat, lijkt Lammens de eerste kandidaat om hem te vervangen. De doelman van Manchester United stond tijdens het WK al boven Penders in de hiërarchie. Toen Courtois tegen Spanje geblesseerd uitviel, koos Rudi Garcia voor Lammens.

Die invalbeurt eindigde bijzonder pijnlijk. Lammens loste een schot van Pau Cubarsi, waarna Mikel Merino Spanje naar de volgende ronde trapte. Eén moment dreigt zijn volledige WK te bepalen, maar zijn fout hoeft de hiërarchie niet meteen om te gooien.

Lammens heeft ervaring in de Premier League, kreeg eerder al kansen van Garcia en geldt al langer als de vermoedelijke opvolger van Courtois. La Libre omschreef hem eind 2025 als de toekomstige Belgische nummer één zodra Courtois zou stoppen. Alleen is dat laatste niet langer vanzelfsprekend. Courtois wil voorlopig niet stoppen. En achter Lammens dringt Penders steeds harder aan.

Penders weigert nieuwe Casteels te worden

Penders is vier jaar jonger dan Lammens, maar zijn ontwikkeling gaat bijzonder snel. Na een sterke uitleenperiode bij Strasbourg wacht mogelijk een nieuwe stap bij Chelsea. Wanneer hij daar eerste doelman wordt, verandert ongetwijfeld ook de discussie bij de Rode Duivels.

La Dernière Heure stelde na het WK dat Penders qua profiel meer overeenkomsten met Courtois vertoont dan Lammens. Hij is ongeveer twee meter groot, heeft een enorm bereik en combineert fysieke aanwezigheid met rust aan de bal. De Waalse krant wees er ook op dat Penders niet van plan lijkt om jarenlang de rol te spelen die Simon Mignolet en Koen Casteels eerder naast Courtois vervulden.

Mignolet en Casteels aanvaardden gedurende lange periodes dat Courtois onaantastbaar was. Penders bevindt zich in een andere situatie. Hij staat nog aan het begin van zijn carrière en wil zelf naar de absolute top. Wanneer hij bij Chelsea doorbreekt, wordt het moeilijk om hem bij België alleen als tijdelijke reserve te zien.

Ook Lammens speelt niet bij een kleine club waar een plaats op de bank bij de nationale ploeg vanzelfsprekend voelt. Hij verdedigt het doel van Manchester United en heeft al bewezen dat hij op het hoogste niveau kan functioneren.

Nieuwe generatie pikt tijdelijke rol niet zomaar

België beschikt niet langer over één onbetwiste wereldkeeper met daarachter doelmannen die hun rol zonder veel discussie aanvaarden. Lammens en Penders bouwen allebei aan een carrière die hen recht geeft op meer dan zes tijdelijke interlands in de Nations League.

De Nations League kan voor beide doelmannen wel een ideale test worden. België speelt zes wedstrijden tegen Italië, Frankrijk en Turkije. Dat zijn affiches waarin Lammens en Penders op internationaal topniveau beoordeeld kunnen worden. Vooral Lammens kan die campagne gebruiken om de fout tegen Spanje achter zich te laten en kan het beeld rond hem herstellen.

Penders kan op zijn beurt bewijzen dat hij ondanks zijn jongere leeftijd klaar is om te concurreren als eerste doelman van de nationale ploeg.

Courtois-plan dreigt concurrentiestrijd te verstoren

Maar is het nog een eerlijke concurrentie wanneer vooraf wordt afgesproken dat Courtois vanaf de EK-kwalificatie terugkeert? Het Nieuwsblad waarschuwde precies voor dat scenario. “Wat moeten Senne Lammens en Mike Penders denken, spelend bij Manchester United en Penders straks mogelijk bij Chelsea?”, vroeg de krant zich af. “Moeten zij zich een jaar lang bewijzen om daarna weer netjes plaats te maken?”

Stel dat Lammens alle Nations League-wedstrijden speelt en België meerdere keren recht houdt. Kan de bondscoach hem dan zonder discussie opnieuw naar de bank verwijzen, ten voordele van Courtois? Sportief zou dat moeilijk uit te leggen zijn. Courtois blijft van een uitzonderlijke klasse, maar een nationale ploeg kan zo'n geleverde prestaties moeilijk negeren.

Voor Lammens (24) zou een sterke campagne bovendien de bevestiging zijn dat zijn fout tegen Spanje een incident was. Hem daarna automatisch vervangen, kan een verkeerd signaal geven. Hetzelfde geldt voor Penders. Wanneer hij doorbreekt bij Chelsea en vervolgens ook bij België overtuigt, ontstaat een concurrentiestrijd die de bond niet zomaar naast zich neer kan leggen.

Penders (20) heeft zijn leeftijd voor: hij kan de komende tien jaar een vaste waarde worden in het doel.

Genereus gebaar krijgt plots bittere bijsmaak

Courtois heeft op basis van zijn verleden, niveau en WK-prestaties vanzelfsprekend sterke argumenten. Zonder hem waren de Rode Duivels mogelijk al in de groepsfase uitgeschakeld. Hij is nog altijd absolute wereldtop. En voor de ontwikkeling van Lammens en Penders zijn zes interlands op papier bijzonder waardevol.

Trainen met Courtois levert hen ook veel op, maar niets vervangt de ervaring van echte wedstrijden. Alleen door zelf fouten te maken, wedstrijden te beslissen en druk te ervaren, kan een doelman doorgroeien. Courtois wees daar zelf op toen hij zijn voorstel uitlegde. Terwijl hij in Madrid herstelt, kunnen zijn opvolgers ervaring opdoen. Dat is rationeel en kan de Rode Duivels op langere termijn sterker maken.

Maar die onzekerheid kan echter ook verlammend werken. Lammens en Penders weten dat iedere fout meteen met een redding van Courtois wordt vergeleken. Voor Lammens wordt die druk na Spanje nog groter. Zijn eerste grote WK-match eindigde met een fout die voor altijd aan de uitschakeling werd gekoppeld.

Penders krijgt dan weer de druk van het grote talent dat niet mag falen. Zolang hij niet speelt, groeit zijn reputatie haast vanzelf. Zodra hij in het doel staat, wordt die belofte aan de werkelijkheid vergeleken.

Courtois geeft de fakkel maar tijdelijk uit handen

Voor het WK sprak Courtois nog over een mogelijk definitief afscheid. “Misschien is dit het moment om de fakkel door te geven”, zei hij aan de vooravond van het toernooi. Zijn huidige plan is iets anders. Hij geeft de fakkel niet definitief door, maar hij geeft ze tijdelijk door. Lammens, Penders of Vandevoordt mag ze tijdens de Nations League opnemen. Voor de EK-kwalificatie wil Courtois ze opnieuw terug.

Moet Courtois na de Nations League automatisch weer eerste doelman worden?

Meest recent

‘Tzolis neemt geen risico’s en hakt knoop door bij Club’

Christos Tzolis is op weg naar Arsenal. De interesse van de Engelse grootmacht was al een tijdje ...

41
41
'Straf: Club troefde deze 2 Europese topclubs af voor Sommer'

Bij Club Brugge begint het elftal voor komend seizoen stilaan vorm te krijgen. Eén van de ...

68
68
STVV heeft eindelijk tweede nieuwkomer beet

STVV blikt terug op een geweldig seizoen, waarin het de derde plaats pakte en zo een ticket voor de ...

31
31
Grote verrassing: Barça plukt talent weg bij Charleroi

FC Barcelona veroverde afgelopen seizoen voor de tweede keer op rij de Spaanse titel, maar staat ...

39
39
Sam Kerkhofs haalt snoeihard uit na zware beschuldigingen

Een dossier dat al dagen voor verhitte discussies zorgt, krijgt plots een opvallende sportieve link. ...

86
86
'Roma gaat na Moreira meteen voor volgende Rode Duivel'

AS Roma eindigde vorig seizoen knap als derde in de Serie A en mag zich daardoor in de komende ...

84
84
Vader De Cat onthult: daarom vertrek bij Anderlecht

Anderlecht heeft deze zomer al stevig kunnen cashen op de transfermarkt. Het incasseerde 10 miljoen ...

405
405
'Anderlecht moet niet rekenen op straffe terugkeer'

Bij Anderlecht is er deze zomer nog versterking broodnodig, zeker in het offensieve compartiment. ...

171
171
'Praet stuurde deze clubs wandelen voor KV Mechelen'

KV Mechelen pakte donderdagavond uit met een straffe transfer. Het kondigde vrijwel uit het niets ...

243
243
'Wilmots ongenadig: grote naam mag Standard verlaten'

Bij Standard blijft het een zeer drukke transferzomer. De Rouches zijn zeer druk in de weer om een ...

204
204
Pijnlijke keerzijde achter droomtransfer Tielemans

Youri Tielemans heeft zijn droomtransfer beet, maar achter de bliksemdeal met Manchester United ...

273
273
'Strijd om Raskin is los: verrassende bestemming lonkt'

Sinds de uitschakeling in de kwartfinales van het WK door Spanje draait de transfermolen op volle ...

171
171
'Club wrijft zich in handen: Tzolis zet goed voorbeeld'

Het zou goed kunnen dat vrijdag het Belgische transferrecord officieel zal sneuvelen. Het heeft er ...

348
348
'Anderlecht krijgt fikse domper voor beoogde aanwinst'

Anderlecht moet volgende donderdag al een eerste keer aan de bak in de voorrondes van de Europa ...

329
329
'Nog steeds geen witte rook: Antwerp-fans krijgen nieuws'

Drie weken voor de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League heeft Antwerp nog altijd ...

375
375
'Opvolger Tzolis: Club Brugge vol voor 'man van 10 miljoen''

Christos Tzolis heeft zijn gedroomde transfer quasi beet. Behoudens last-minute wendingen gaat de ...

801
801
Tuchel verbaast zelfs eigen spelers: pijnlijke details gelekt

Engeland is er wederom niet in geslaagd de WK-finale te halen. Nochtans kwam het in de halve finale ...

174
174
'OHL en KVM kruisen degens, Lommel lonkt weer naar City'

Het aftellen is begonnen, binnen minder dan een maandje trekt het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro ...

198
198
Spanje houdt hart vast: tweetal staakt training daags voor finale

Aanstaande zondag is het zover, dan wordt in New-Jersey de finale van het WK 2026 afgewerkt. ...

95
95
Volgende cashbom bij Club? 'Nieuwe ommezwaai Tresoldi'

Club Brugge vangt eerstdaags de jackpot met de verkoop van Christos Tzolis aan Arsenal FC. Er zijn ...

665
665
Micah Richards krijgt hartbrekend nieuws vlak voor WK-uitzending

Engeland sneuvelde woensdag in de halve finales van het WK 2026. Voor Micah Richards werd de avond ...

42
42
Transferbommetje! Dennis Praet vindt nieuwe Belgische club

Dennis Praet heeft voor een verrassende move op de transfermarkt gezorgd. Enkele weken nadat zijn ...

484
484
Adieu Didier: nieuwe bondscoach Frankrijk staat al klaar

Frankrijk kruist zaterdagavond de degens met Frankrijk tijdens de troostfinale van het WK 2026. Dat ...

231
231
Monsterdeal Tzolis: Club Brugge krijgt nog méér goed nieuws

Club Brugge staat andermaal op punt het nationale transferrecord op scherp te stellen. Met de ...

780
780
Thorup krijgt cruciale update: vijftal op terugweg naar Genk

Jess Thorup werd deze week gepresenteerd als nieuwe coach van KRC Genk. Zijn tweede ambtstermijn ...

311
311

Meer sportnieuws