'Tragedie voor JPL: grote schuldigen in DAZN-affaire bekend'

door
'Tragedie voor JPL: grote schuldigen in DAZN-affaire bekend'

De soap rond de mediarechten in het Belgische voetbal heeft een voorlopige climax bereikt. Rechtenhouder DAZN liet deze week aan de Pro League weten dat men het contract, dat loopt tot en met het seizoen 2029-2030, stopzet. Een drama voor het Belgische clubvoetbal waar twee grote schuldigen voor zijn.

Het Britse streamingsplatform had de mediarechten in de vorig cyclus ook al in handen, maar bekwam die toen onrechtstreeks na de overname van Eleven Sports. Dat had toen al overeenkomsten met de traditionele telecomspelers over de sublicentie, waardoor die inkomstenbron gegarandeerd was voor DAZN. Bovendien was het voor het sportfplatform een ideale introductie op de Belgische markt.

Eind vorig kalenderjaar bood DAZN echter rechtstreeks mee op de rechten. Die haalde het uiteindelijk ook binnen voor zo'n 84 miljoen euro per seizoen. Dat is bijna 20 miljoen euro minder dan bij het vorige contract, maar blijft binnen het huidige klimaat toch een aanzienlijke som voor een kleinere competitie. Daarbovenop vond men dit keer géén akkoord met de telecomspelers. Hierdoor stapelden de verliezen zich op.

LEES OOK: Ook politiek bindt strijd aan met DAZN: "Schandalig!"

Grove inschattingsfout van DAZN

Dat de situatie nu dusdanig is geëscaleerd, is dan ook voor een groot deel de fout van DAZN zelf. "DAZN heeft zijn hand overspeeld", stelt HUMO-journalist Jan Hauspie. "Telenet en Proximus vonden dat DAZN te veel vroeg. Het betaalde zelf minder, dus vonden de telco’s dat ook hun sublicentie minder moest kosten. Volgens de schaarse berichten die naar buiten zijn gesijpeld, gaf DAZN daar niet aan toe. Dat maakte een akkoord onmogelijk."

Nochtans was zo'n akkoord noodzakelijk om uit de kosten te komen. "Voor 80 à 90 procent van zijn inkomsten in België is het afhankelijk van de telco’s. Alleen leefde bij die laatsten vijf jaar geleden al het gevoel dat ze zich hadden laten overbluffen. Dat zouden ze nu niet opnieuw laten gebeuren", stelt Hauspie. "DAZN heeft dat allemaal niet goed ingeschat. Dat het nu de handdoek gooit, zat er onvermijdelijk aan te komen. Het verlies dreigde te hoog op te lopen."

Ook Pro League zwaar de mist in

Maar de schuld voor deze penibele situatie, waarvan het einde nog lang niet in zicht is, mag niet enkel bij DAZN gelegd worden. Zo vindt Hauspie dat de Belgische profclubs een minstens even grote, zo niet grotere, verantwoordelijkheid dragen. "De grote verantwoordelijke voor dit debacle is toch wel de Pro League – de clubs, dus. Tenslotte is het hún product. Wat nu gebeurt, is geen reclame en daar is maar één verklaring voor: de clubs hebben zich te snel rijk gerekend. Overal in Europa – de Premier League buiten beschouwing gelaten – staan de tv-rechten op instorten. Met een minimum aan dossierkennis hadden ze dat ook bij de Pro League moeten weten."

Wie draagt volgens u de grootste verantwoordelijkheid in deze soap?

Meest recent

'Bliksemvertrek bij Westerlo: bestemming al bekend'

Het gaat bij Westerlo dit seizoen nog met ups en downs. Wellicht hadden ze in 't Kuipje halfweg de ...

2
2
'Renard vist in Italië: verbazingwekkend target Anderlecht'

Anderlecht lijkt in januari weer de transfermarkt op te gaan trekken en de zoektocht naar mogelijke ...

58
58
Crisis in Brugge: Borkelmans haalt hard uit

Het zijn niet de beste weken voor het Brugse voetbal. Bij Club heersen er toch de nodige vraagtekens ...

49
49
TRANSFERUURTJE: 'Strijd Club en Anderlecht, zomeraanwinst verlaat RSCA'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

154
154
‘Union SG wrijft zich in de handen: scouts kijken ogen uit'

Union SG deed de afgelopen jaren al heel wat straffe transferdeals en dit seizoen kunnen spelers ...

51
51
Penders verbaast iedereen: nieuw wapen gaat Europa rond

In de Conference League stond Strasbourg tegenover Crystal Palace. De aantrekkelijke affiche, met ...

91
91
Refs speeldag 16: Brusselse derby en pikante affiche

Na een Europese midweekspeeldag staat er alweer een nieuwe speeldag in de Jupiler Pro League op het ...

45
45
Opvallende transferonthulling De Cuyper: “Dankzij Meijer”

Maxim De Cuyper was de afgelopen seizoen één van de smaakmakers bij Club Brugge, maar ...

161
161
Anderlecht mengt zich in strijd met Club Brugge en Union

De Belgische voetbalbond zoekt een nieuwe pion voor de raad van bestuur na het vertrek van Wouter ...

173
173
Van Crombrugge klopt op eigen borst: signaal naar Fink

KRC Genk deed in de Europa League goede zaken. De Limburgers wonnen met 2-1 van Basel. In het slot ...

111
111
'Guardiola gecharmeerd: JPL-parel op radar Manchester City'

Manchester City is weer aan het bouwen aan een team dat de komende jaren de Premier League kan ...

180
180
Fellaini in opspraak: pikant verhaal duikt op

Marouane Fellaini is al een tijdje geen voetballer meer. Hij werd vorige week nog gehuldigd in Luik ...

188
188
'Code rood bij Standard: berucht duo plots op Sclessin'

Standard is nog steeds bezig met het zoeken naar investeerders. De Rouches hebben zwarte sneeuw ...

261
261
'Transferbom Man Utd: bod van 100 miljoen bij Real'

Manchester United draait een iets beter seizoen, maar overtuigend is het zeker niet. De recente 1 op ...

118
118
Fink wil klus afmaken: "Dat is de volgende stap"

KRC Genk won met 2-1 van FC Basel en boekt zo een zeer knappe 10 op 15 in de Europa League. De ...

109
109
STVV aan de bak: deals met twee succespionnen?

Bij STVV lopen heel wat spelers in de kijker. Trainer Wouter Vrancken sprak bij TVL Sportcafé ...

66
66
'Anderlecht slaakt zucht: Union krijgt harde ‘nee’'

RSC Anderlecht wist in het verleden Théo Leoni uit de handen van Union SG te houden. De ...

350
350
Code rood: ook JPL-tv dreigt regelrechte ramp te worden

Na de DAZN-bom schuift een eigen JPL-tv-kanaal plots naar voren als dé oplossing. Eén ...

245
245
'Transferoorlog los: Club vs. Anderlecht om 1 man'

RSC Anderlecht en Club Brugge hebben in januari nood aan versterking. Beide ploegen kunnen op ...

297
297
Overmars voelt hitte: Antwerp eist topbeslissing

Marc Overmars kreeg al veel lof in België, maar de Nederlandse sportief directeur moet aan de ...

448
448
Genk blaast iedereen weg: droom leeft weer op

KRC Genk won met 2-1 van FC Basel. De Limburgers doen het uitstekend in Europa, wat het grijze ...

171
171
'Anderlecht negeert Mourinho: opvallend signaal'

Bij RSC Anderlecht begint de interesse in een aantal spelers serieus toe te nemen. De Brusselaars ...

363
363
Verrassende keepersoptie Club: géén Mignolet in doel?

Club Brugge wil zondagmiddag tegen Antwerp FC zijn Europese kater doorspoelen. Maar dan zal coach ...

1477
1477
Karetsas gaat Europa rond: "Mooiste van mijn carrière"

Terwijl de prestaties in eigen land tot dusver ondermaats waren, mag de Europese campagne van KRC ...

125
125
UEL/UECL: Penders ontloopt drama, Moreira en Vertessen vallen op

In de Europa en Conference League hebben enkele Belgen van zich laten spreken. Diego Moreira tekende ...

60
60

Meer sportnieuws