Code rood: ook JPL-tv dreigt regelrechte ramp te worden

316 stemmen
Code rood: ook JPL-tv dreigt regelrechte ramp te worden

Na de DAZN-bom schuift een eigen JPL-tv-kanaal plots naar voren als dé oplossing. Eén zender, één app, alles in eigen handen – het klinkt logisch, maar er duiken meteen zware financiële vraagtekens op. Wie gaat de miljoenen voor camera’s, studio, VAR en streaming écht betalen? En wat als het nieuwe model minder opbrengt dan de ingestorte DAZN-deal, terwijl kleinere clubs nu al leven op tv-geld? Waarom een eigen JPL-kanaal tegelijk droom én regelrechte ramp kan worden.

LEES OOK: CEPANI velt oordeel: rekening DAZN aan Pro League bekend

Eén JPL-kanaal: geniale zet of dure gok?

De DAZN-bom is nog maar net ontploft en een van de pistes om het Belgisch voetbal op tv te brengen is het oprichten een eigen Jupiler Pro League-kanaal. Als een buitenlandse rechtenhouder halverwege het seizoen de stekker eruit trekt, is de reflex logisch. Eén zender, één app, alles in eigen handen. Op papier klinkt dat simpel. In de praktijk is het de vraag of dit een droom of een financiële nachtmerrie is.

Een eigen JPL-kanaal is meer dan een logo op een tv-gids. De Pro League zou zelf de camera’s moeten bestellen, de regiewagens boeken, commentaarploegen samenstellen, een studio bouwen en een streamingplatform maken.Een lineair kanaal op de decoder én een app op smartphone en smart tv. Abonnementen kunnen rechtstreeks verkocht worden aan de fan, zonder DAZN er nog tussen, eventueel met extra deals met Proximus en Telenet.

Dit idee heeft z’n charme. De Pro League zou haar eigen product volledig kunnen sturen: vaste uitzenduren, minder versnippering, een herkenbare huisstijl, nieuwe en frisse content. Geen internationale zender die het Belgisch voetbal erbij neemt, maar een JPL-kanaal er alleen maar om draait. Volgens onder meer Le Soir en Het Nieuwsblad is zo’n league-eigen mediabedrijf trouwens geen pure fantasie: clubs hebben dat scenario de voorbije maanden al serieus laten bekijken.

84 miljoen redenen waarom dit een financiële tijdbom is

Maar wie verder kijkt, botst snel op de prijs. De DAZN-deal van ongeveer 84 miljoen euro per jaar is ingestort omdat het model gewoon niet rendeerde: geen stevige distributiedeals met Proximus en Telenet en te weinig abonnees. Als dat al niet lukte bij een internationale speler met grote financiële middelen, hoe groot is dan de kans dat de Pro League zélf dat bedrag kan binnenrijven bij de Belgische fan?

Bij kleinere eersteklassers en zeker in de Challenger Pro League kan het tv-geld 70 à 80 procent van de begroting uitmaken. Een eigen kanaal dat minder opbrengt dan de DAZN-deal is voor Belgische clubs dus een kwestie van overleven.

Frankrijk is het schrikbeeld én de inspiratie tegelijk. Daar stortte de deal met DAZN ook al in elkaar en kozen de clubs uiteindelijk voor een eigen Ligue 1-zender. Het voordeel: de competitie bleef zichtbaar en de fans hadden weer één duidelijke plek om te kijken. Het nadeel: clubs moesten wel inleveren tegenover de oorspronkelijke tv-gelden.

De vraag is of Belgische clubs bereid zijn om diezelfde stap terug te zetten, na jaren waarin tv-geld bijna automatisch jaar na jaar steeg.

Van VAR tot factuur: wie betaalt de JPL-tv-droom?

En dan hebben we het nog niet gehad over de pure logistiek. Vandaag hangt niet alleen de uitzending, maar ook de VAR-infrastructuur, de productie en een pak technische knowhow vast aan het contract met DAZN en hun partners. Trek daar de kabel uit en je begint bijna van nul: nieuw productiehuis, nieuwe afspraken, nieuw centraal VAR-centrum of een volledig andere aanpak.

Dit outsourcen aan bekende spelers in de markt is mogelijk, maar ook dat kost handenvol geld, nog voor er één abonnement verkocht is.

Voor de fan is een eigen JPL-kanaal aantrekkelijk, omdat het overzicht terugkeert: geen zoektochtmeer langs Play Sports, Eleven, DAZN, streams en clips op sociale media. Eén abonnement, één merk.

Maar ook verdacht, omdat de rekening uiteindelijk altijd bij dezelfde belandt. Als de Pro League opnieuw richting 80-plus miljoen tv-inkomsten per jaar wil, zal iemand dat moeten ophoesten. Ofwel de telecombedrijven, die dat vrolijk doorrekenen in hun pakketten. Ofwel de supporter.

Als de Pro League ooit die sprong maakt naar een eigen kanaal, dan moet dat met een heel andere mindset dan waarmee de DAZN-tender geschreven werd. Geen monsterbedragen meer die op papier fantastisch ogen, maar in de realiteit enkel werken als iedereen verlies slikt.

Wat moet de Pro League nu doen met JPL-tv?

Meest recent

'Westerlo drukt door en klopt aan bij topclub'

KVC Westerlo gaat deze mercato voor heel veel geld spelers verkopen, maar ze zijn ook op zoek naar ...

6
6
Nederland onder druk: pijnlijke statistiek baart zorgen

Nederland wereldkampioen! Je hoort het bij elk WK waar ze aanwezig zijn, maar het lukte hen nog ...

13
13
Genoemd bij Club Brugge en Anderlecht, nu ontslagen bij Ajax

Bij Ajax blijf het woelig werken. De Amsterdammers willen heel wat spelers van de hand doen, maar ...

25
25
Manchester City maakt eindelijk opvolger Guardiola bekend

Na vele maanden van geruchten heeft Manchester City eindelijk de opvolger van succescoach Pep ...

35
35
"Ik wil dolgraag de overstap maken naar Union SG"

Union SG was al zeer actief op de transfermarkt. De Brusselaars zijn volop bezig met het proberen af ...

79
79
'AA Gent legt pittig prijskaartje vast: 8 miljoen euro'

AA Gent zal deze zomer snel klaar moeten zijn met zijn transferhuiswerkt, want de eerste opdracht in ...

183
183
'Meunier heeft nieuwe club zo goed als beet'

Voor Thomas Meunier is de wereldbeker nog geen echt succes geworden. De rechtsachter begon het ...

55
55
Waarom Sporza-commentatoren plots zwaar onder vuur liggen

Het WK in de Verenigde Staten (en Mexico en Canada) blijkt niet alleen een beproeving voor de ...

127
127
Na WK sensationele transfer voor Harry Kane?

Engeland overleefde vlotjes de groepsfase op het WK, want met een zeven op negen tegen Kroatië, ...

105
105
'Standard zet volgende oude bekende op wenslijst'

Standard is deze zomer al behoorlijk druk in de weer op de transfermarkt. Daarbij vist het tot ...

64
64
'Club Brugge en Anderlecht azen op WK-revelatie'

We zijn zowat halfweg het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, want de groepsfase zit erop ...

393
393
Vanaken of Onana? Boeckx voorspelt keuze van Garcia

De Rode Duivels moeten woensdag aan de bak in de zestiende finales van het WK, waarin ze met Senegal ...

343
343
'OH Leuven pakt stevig uit met komst jeugdinternational'

OH Leuven blikt terug op alweer een grijs seizoen. Het kon pas op de valreep de Relegation Play-Off ...

105
105
Pion alweer weg bij Anderlecht: "Sibierski was correct"

Bij Anderlecht is er in de voorbije maanden alweer heel wat veranderd. Nadat vorig seizoen de ...

332
332
Onana zorgt voor onrust: Vandenbempt sust controverse

De knock-outfase van het WK werd zondagavond afgetrapt met de zestiende finale tussen Canada en ...

104
104
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht wil middenvelder, Club kiest keeper'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

266
266
Blessuregolf in Anderlecht: exact verdict bekend

De voorbije jaren werd RSC Anderlecht geregeld geteisterd door blessureleed. Nog voor het seizoen ...

258
258
'Club Brugge akkoord: transfer in kannen en kruiken'

Club Brugge vatte maandag de voorbereiding op volgend seizoen. Uiteraard ontbraken er wel nog heel ...

487
487
Ruben Van Gucht haalt snoeihard uit: "Losers eerste klas!"

Hij is gewend dat er over hem geschreven wordt. Dat er over hem gepraat wordt, nog meer. Maar deze ...

184
184
Standard pakt uit met komst ex-Rode Duivel

Standard heeft zijn technische staf vandaag weten te versterken. De Rouches maakten de komst van een ...

94
94
Club Brugge slaat toe met contract tot medio 2029

Bij Club Brugge hopen ze de komende jaren nog wat jonge binnen- en buitenlandse talenten te laten ...

236
236
STVV heeft beet en stelt tweede zomeraanwinst voor

STVV heeft zopas zijn tweede zomeraanwinst voorgesteld. Nadat het Joedrick Pupe definitief overnam, ...

76
76
'Ajax verbaast iedereen met stunttransfer bij FC Barcelona'

Ajax heeft duidelijk versterking nodig en de club mikt op ervaren namen. Technisch directeur Jotdi ...

153
153
Kevin De Bruyne schiet twee keer raak: "Geen woorden voor"

Op het veld oogt hij vaak koel, berekend en bijna onbewogen. Maar achter de wereldster die al ...

72
72
Absolute kraker op WK: Marokko waarschuwt Nederland

Komende nacht staat er om 3u een waanzinnige topper op het programma. Marokko en Nederland nemen het ...

164
164

Meer sportnieuws