De soap rond de mediarechten in het Belgische voetbal is een nieuw hoofdstuk rijker. Donderdag raakte bekend dat ook de bekerfinale enkel op de app van DAZN te zien zal zijn en dus niet op een open zender zoals het mediadecreet voorschrijft. Al is het laatste woord daar nog lang niet over gezegd.
Dik een jaar geleden verzekerde DAZN zich van de mediarechten in het Belgische profvoetbal voor het huidige en de komende vier seizoenen. Als onderdeel van de overeenkomst met de Pro League moest wel een akkoord gevonden worden met minstens twee andere partijen, normaal gezien de grote telecomspelers, over de herdistributie van de livebeelden van de wedstrijden. Maar de actoren vonden geen akkoord over een 'marktconforme' prijs.
LEES OOK: Bekerfinale-fiasco: minister haalt keihard uit naar DAZN
Nieuwe episode in maandenlange soapDAZN greep het uitblijven van zo'n akkoord aan om de hele overeenkomst eenzijdig op te zeggen. Dat werd juridisch aangevochten door de Pro League. De vereniging van Belgische profclubs kreeg eind 2025 ook gelijk van de Brusselse arbitragerechtbank: DAZN moet het contract naleven. Maar dit is slechts een voorlopige beslissing in afwachting van een uitspraak ten gronde. De kans bestaat dus dat het Britse sportplatform gelijk geeft, waardoor de clubs onder meer de ontvangen betalingen moeten teruggeven.
Zo'n uitspraak ten gronde wordt echter pas in 2027 verwacht. Vandaar dat DAZN begin deze week liet weten dat men ook het volgende seizoen zal blijven uitzenden. Al zat daar mogelijk nog een andere strategische beweegreden achter. Donderdag volgde evenwel een nieuwe episode. Zo raakte bekend dat ook de bekerfinale enkel bij het streamingsplatform te zien zal zijn.
Aanbiedingen VRT en VTM geweigerd
De vraag is evenwel of dat strookt met de regelgeving. De bekerfinale is namelijk opgenomen in een lijst van 'evenementen van publiek belang' die volgens het mediadecreet móéten worden uitgezonden op een open (televisie)net. En ondertussen raakte bekend dat zowel de VRT (Sporza) als DPG Media (VTM) wel degelijk een bod hebben neergelegd. Bij DAZN vond men echter dat beide aanbiedingen 'niet-markconform' waren en dus werden ze resoluut geweigerd door het Britse bedrijf.
Daar blijft het evenwel niet bij. Vlaams Minister van Media Cieltje Van Achter liet al verstaan dat de Vlaamse regulator voor Media zich zal buigen onder zaak. En bij de VRT laat men weten dat men het eigen bod wél degelijk marktconform vindt en dat er mogelijk stappen zullen volgen. "Dat DAZN dit bod naast zich neerlegt en de wedstrijd uitsluitend via een eigen app wil aanbieden, is volgens ons niet conform het decreet. We bekijken dan ook welke verdere juridische stappen we kunnen ondernemen", klinkt het bij Sporza.
Geen interesse bij Waalse zenders
Overigens verschilt de situatie in Vlaanderen met die aan de Waalse zijde van de taalgrens. Waar DAZN twee aanbiedingen ontving van de Vlaamse zenders, meldt La Dernière Heure dat in Wallonië geen enkel officieel bod werd neergelegd op de bekerfinale. De openbare omroep RTBF noch commerciële zenders als RTL toonden interesse. Onder meer de planning van de match, namiddag om hemelvaartsdag, werd als onvoldoende aantrekkelijk bestempeld voor mogelijke adverteerders. En ook de prijs lag naar verluidt te hoog voor de Waalse zenders.
Kobe K