Verhaeghe verovert Europa: Club verbaast de voetbalwereld

440 stemmen
Verhaeghe verovert Europa: Club verbaast de voetbalwereld

Club Brugge heeft een stap gezet die niemand zag aankomen. De jeugdploeg speelde maandag de finale van de Youth League tegen Real Madrid en dat verandert meer dan alleen een sportieve uitslag. Club verloor de finale, maar gaf een signaal aan Europa, een visitekaartje voor het hele clubmodel en een moment waarop Bart Verhaeghe zijn gelijk voelt groeien.

LEES OOK: Club Brugge ziet toptalent pardoes vertrekken

Verhaeghe ziet zijn Europese droom vorm krijgen

Club NXT heeft iets heel bijzonders klaargespeeld. Na de 1-3-zege tegen Benfica stond de Brugse jeugdploeg maandag in Lausanne in de finale van de Youth League tegen Real Madrid, en dat als eerste Belgische club ooit. Dat is op zich al een klein sportief mirakel. Maar wie het alleen als een mooi verhaal ziet, en de verloren finale, kijkt maar naar de helft. Voor Club Brugge is deze campagne ook een kwestie van uitstraling, internationale zichtbaarheid en een etalage voor het hele clubmodel. Dat Bart Verhaeghe vrijdag zichtbaar genoot, hoeft dus niet te verbazen.

Zijn uitspraken in Het Nieuwsblad klonken oprecht en trots, al voor de finale. “Dromen zijn géén bedrog”, zei hij in Lausanne, nadat Club NXT topfavoriet Benfica had uitgeschakeld. Hij strooide met complimenten voor de academie, CEO Guilian Preud’homme, Jonas De Roeck en zijn staf, en uiteraard voor de spelers. Maar tegelijk maakte hij duidelijk dat dit voor Club Brugge veel meer is dan een leuke namiddag voor de jeugd. Zijn meest betekenisvolle zin was misschien niet die over dromen, maar wel deze: “Dit mag niet onderschat worden om jeugdspelers aan te trekken.”

Club Brugge gebruikt deze succesvolle Youth League-campagne niet alleen als bewijs dat het werkt, maar ook als argument om nog betere talenten te overtuigen. Belgische, maar evengoed buitenlandse. Verhaeghe zei het zelf in Het Nieuwsblad: “Vroeger was Ajax dé opleidingsploeg bij uitstek. Wij worden nu steeds meer en meer erkend.” Club wil zich duidelijk in dat vakje duwen: niet de club die af en toe eens een talent lanceert, maar de club die een duidelijke route aanbiedt van jeugd naar profvoetbal, van Club NXT naar de A-ploeg, en van daaruit naar Europa.

Intern ligt de lat bewust extreem hoog. “Er zijn geen quota”, zei CEO Guilian Preud’homme in eerder al in Het Nieuwsblad. “Enkel spelers die het potentieel hebben om het verschil te maken op Champions League-niveau stromen door. Goed is niet goed genoeg. Het doel ligt hoger dan bankzitter worden bij de eerste ploeg.” Dat zegt veel over hoe Club Brugge naar Club NXT kijkt: niet als een tussenstation waar iedereen kansen krijgt, maar als een strenge filter waar alleen profielen met echte topwaarde overblijven.

Club NXT als etalage voor een nieuw Bruggs model

Daarom was Lausanne meer dan een finale. In de tribunes zaten volgens Het Nieuwsblad niet alleen UEFA-mensen en voorzitters, maar ook makelaars, scouts en vertegenwoordigers van buitenlandse clubs. Zo’n wedstrijd wordt dan automatisch een showroom. Elke sprint, elke actie, elke volwassen prestatie wordt niet alleen sportief beoordeeld, maar ook op marktwaarde. Club NXT was daar tegelijk een ploeg én een product. Dat klinkt hard, maar in Brugge is dat al jaren de bedoeling: emotie op het veld, rendement ernaast.

Dat past ook perfect bij hoe Bart Verhaeghe al langer naar Club kijkt. In Het Laatste Nieuws omschreef Ivan Leko hem begin april als iemand die altijd innovatief wil zijn en altijd voorop wil lopen. “Hij kopieert niet zomaar wat anderen doen”, zei Leko. En vooral: “Hij zal nooit helemaal tevreden zijn met hoe het gaat.” Dat vat het Verhaeghe-tijdperk goed samen. Zelfs op een avond waarop Club NXT geschiedenis schrijft, denkt de voorzitter verder dan de uitslag. Wat doet dit met de reputatie van de academie? Welke deuren opent dit? Hoeveel sterker maakt dit Club op de internationale talentenmarkt?

Ook de timing speelt mee. Verhaeghe beweegt zich vandaag niet alleen in Jan Breydel of het Basecamp, maar ook in Europese bestuurskamers. Eind maart werd Verhaeghe benoemd tot vicevoorzitter van European Football Clubs. Dat versterkt het beeld van een voorzitter die zijn club niet langer alleen binnen België positioneert, maar bewust op een groter schaakbord. Lausanne paste perfect in dat plaatje: niet alleen winnen van Benfica, doorstoten naar de finale tegen Real, maar ook tonen dat Club op opleidingsvlak mee wil praten in Europa.

Waarom deze Youth League-run meer is dan sportief succes

Zo wordt Club NXT stilaan het sterkste visitekaartje van de hele organisatie. De A-ploeg speelde al verschillende sterke Europese campagnes, maar een jeugdploeg die een finale tegen Real Madrid haalt, vertelt iets extra. Het zegt tegen ouders, spelers, begeleiders en makelaars: hier is een plan. Hier staat niet alleen een A-kern die resultaten moet halen, maar ook een structuur die jonge spelers zichtbaar wil maken. Dat is in het moderne topvoetbal goud waard. Zeker voor een club uit een kleinere competitie, die nooit alleen op loon of status kan winnen.

Maar hoe mooier het verhaal naar buiten wordt gebracht, hoe harder de realiteit soms is. Club NXT eindigt in de Challenger Pro League onderaan, wat volgens Verhaeghe deels te maken heeft met de jonge leeftijd van de groep. Tegen leeftijdsgenoten toonde datzelfde elftal nu wel zijn talent. Het toont ook hoe berekend Club dit project uitrolt: liever jonge spelers vroeg confronteren met moeilijk profvoetbal, met alle groeipijnen erbij, als dat later in Europa meer oplevert. Ook daar is de Youth League-run dus geen losstaand sprookje, maar een bevestiging van een bewuste keuze.

Wat zegt deze Europese stunt volgens jou het meest over Club Brugge?

Meest recent

'Westerlo drukt door en klopt aan bij topclub'

KVC Westerlo gaat deze mercato voor heel veel geld spelers verkopen, maar ze zijn ook op zoek naar ...

10
10
Nederland onder druk: pijnlijke statistiek baart zorgen

Nederland wereldkampioen! Je hoort het bij elk WK waar ze aanwezig zijn, maar het lukte hen nog ...

16
16
Genoemd bij Club Brugge en Anderlecht, nu ontslagen bij Ajax

Bij Ajax blijf het woelig werken. De Amsterdammers willen heel wat spelers van de hand doen, maar ...

25
25
Manchester City maakt eindelijk opvolger Guardiola bekend

Na vele maanden van geruchten heeft Manchester City eindelijk de opvolger van succescoach Pep ...

37
37
"Ik wil dolgraag de overstap maken naar Union SG"

Union SG was al zeer actief op de transfermarkt. De Brusselaars zijn volop bezig met het proberen af ...

82
82
'AA Gent legt pittig prijskaartje vast: 8 miljoen euro'

AA Gent zal deze zomer snel klaar moeten zijn met zijn transferhuiswerkt, want de eerste opdracht in ...

188
188
'Meunier heeft nieuwe club zo goed als beet'

Voor Thomas Meunier is de wereldbeker nog geen echt succes geworden. De rechtsachter begon het ...

56
56
Waarom Sporza-commentatoren plots zwaar onder vuur liggen

Het WK in de Verenigde Staten (en Mexico en Canada) blijkt niet alleen een beproeving voor de ...

130
130
Na WK sensationele transfer voor Harry Kane?

Engeland overleefde vlotjes de groepsfase op het WK, want met een zeven op negen tegen Kroatië, ...

107
107
'Standard zet volgende oude bekende op wenslijst'

Standard is deze zomer al behoorlijk druk in de weer op de transfermarkt. Daarbij vist het tot ...

65
65
'Club Brugge en Anderlecht azen op WK-revelatie'

We zijn zowat halfweg het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, want de groepsfase zit erop ...

395
395
Vanaken of Onana? Boeckx voorspelt keuze van Garcia

De Rode Duivels moeten woensdag aan de bak in de zestiende finales van het WK, waarin ze met Senegal ...

349
349
'OH Leuven pakt stevig uit met komst jeugdinternational'

OH Leuven blikt terug op alweer een grijs seizoen. Het kon pas op de valreep de Relegation Play-Off ...

106
106
Pion alweer weg bij Anderlecht: "Sibierski was correct"

Bij Anderlecht is er in de voorbije maanden alweer heel wat veranderd. Nadat vorig seizoen de ...

336
336
Onana zorgt voor onrust: Vandenbempt sust controverse

De knock-outfase van het WK werd zondagavond afgetrapt met de zestiende finale tussen Canada en ...

104
104
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht wil middenvelder, Club kiest keeper'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

267
267
Blessuregolf in Anderlecht: exact verdict bekend

De voorbije jaren werd RSC Anderlecht geregeld geteisterd door blessureleed. Nog voor het seizoen ...

258
258
'Club Brugge akkoord: transfer in kannen en kruiken'

Club Brugge vatte maandag de voorbereiding op volgend seizoen. Uiteraard ontbraken er wel nog heel ...

489
489
Ruben Van Gucht haalt snoeihard uit: "Losers eerste klas!"

Hij is gewend dat er over hem geschreven wordt. Dat er over hem gepraat wordt, nog meer. Maar deze ...

185
185
Standard pakt uit met komst ex-Rode Duivel

Standard heeft zijn technische staf vandaag weten te versterken. De Rouches maakten de komst van een ...

94
94
Club Brugge slaat toe met contract tot medio 2029

Bij Club Brugge hopen ze de komende jaren nog wat jonge binnen- en buitenlandse talenten te laten ...

236
236
STVV heeft beet en stelt tweede zomeraanwinst voor

STVV heeft zopas zijn tweede zomeraanwinst voorgesteld. Nadat het Joedrick Pupe definitief overnam, ...

76
76
'Ajax verbaast iedereen met stunttransfer bij FC Barcelona'

Ajax heeft duidelijk versterking nodig en de club mikt op ervaren namen. Technisch directeur Jotdi ...

153
153
Kevin De Bruyne schiet twee keer raak: "Geen woorden voor"

Op het veld oogt hij vaak koel, berekend en bijna onbewogen. Maar achter de wereldster die al ...

72
72
Absolute kraker op WK: Marokko waarschuwt Nederland

Komende nacht staat er om 3u een waanzinnige topper op het programma. Marokko en Nederland nemen het ...

165
165

Meer sportnieuws