Anderlecht in shock: Ilic-deal is een nachtmerrie

door
Anderlecht in shock: Ilic-deal is een nachtmerrie

Anderlecht presenteerde maandag Mihajlo Ilic als laatste zomeraanwinst. De verdeidger wordt gehuurd met een aankoopoptie, maar er is een venijnig staartje. Eén detail maakt dit dossier riskant. De afloop is steeds dezelfde: Bologna is altijd de winnaar, Anderlecht niet.

LEES OOK: 'Renard heeft masterplan voor wintermercato'

De cijfers maken er een nachtmerrie van

Anderlecht presenteerde Mihajlo Ilić met een koopoptie “rond de zes miljoen”. Maar laat ons eerlijk zijn: die som gaan ze nooit betalen. Niet omdat de 22-jarige Serviër het niet waard zou zijn — integendeel, het talent spat eraf — maar omdat de balans in het Lotto Park nú al wankelt, zonder die extra optie.

Deze zomer vloeide er ongeveer 16,2 miljoen euro naar nieuwe spelers. Daartegenover staat amper 12,3 miljoen aan inkomsten. Dat is op de tippen van de tenen lopen terwijl de loonlast nog altijd doorweegt zware contracten die de club eigenlijk had willen lozen zoals Verschaeren, Ashimeru, Flips, Foket, Rits, Stroeykens.

Voeg daar het feit aan toe dat de sportieve cel op cash mikte via Dolberg, Simic én Stroeykens, en je begrijpt waarom “optie tot koop” hier vooral klinkt als “later zien we wel”.

Schittert hij, dan begint het pas: de Italiaanse nachtmerrie

Ilić zelf? 22 jaar, 1m92, rechtsvoetig, agressief in de lucht, comfortabel aan de bal. Een profiel dat perfect past bij een ploeg die wil domineren en hoog wil pressen. In 24/25 scoorde hij meerdere keren als centrale verdediger bij Partizan — dat vertelt iets over zijn timing en zijn durf.

Bondscoach Dragan Stojković noemde hem al “de toekomst van ons voetbal”. Je hoeft geen genie te zijn om te zien waarom Anderlecht toehapte. Maar Bologna kocht hem nog maar in januari 2024 voor om en bij de 4,8 à 5 miljoen, bond hem tot 2028 en liet hem een jaar rijpen bij Partizan. Nu wordt hij aan Anderlecht verhuurd, met koopoptie.

Wie denkt dat Bologna dat contract zomaar loslaat voor een vaste prijs als de jongen hier ontploft, kent de Italiaanse transferlogica niet. In het beste scenario voor RSCA — Ilić wordt hier meteen baas achterin — duikt in januari of juni pakweg Lazio op met een beter verhaal en een dikkere cheque dan Anderlecht.

In het slechtste scenario voor RSCA — hij heeft aanpassingstijd nodig, of maakt dure foutjes — ga je die zes miljoen sowieso niet betalen. In beide gevallen blijft de koopoptie een optische illusie.

Springplank voor Ilić, hoofdpijn voor RSCA

Dat het dossier al jaren zoemt in België, maakt het alleen pikanter. In 2023 werden Club Brugge en Anderlecht in één adem genoemd. Club “bekeek hem”, Anderlecht “wist alles over hem”, heette het toen. Zijn marktwaarde toen: 1,8 miljoen. Een jaar later zet Bologna hem weg als toptalent met groeipotentieel. En nu, nog eens een jaar later, mag Anderlecht hem ontwikkelen. Prima deal… voor Bologna.

Het mogelijk vertrek van Jan-Carlo Simic in januari verklaart de logica achter deze huur. Met Simic in de vitrine (Lazio blijft lonken) kan je sportief niet blind blijven als hij wél wegkan en Anderlecht eindelijk een deftige som krijgt. Dus haalt paars-wit Ilić met optie. Je dekt het sportieve risico af zonder jezelf boekhoudkundig in de problemen te brengen.

Dat moet ook, want de club heeft alweer een zomer voorbij laten gaan waarin ze te veel kochten en te weinig verkochten, en de loonmassa enorm zwaar blijft. Ilić kan hier wel absoluut slagen. Hij heeft het lichaam voor onze competitie, de kopbal, het lef, en hij kan opbouwen zoals dit Anderlecht graag ziet. Maar zijn traject hier is een springplank.

Als hij hier echt schittert, gaat de prijs omhoog of de deur open richting Italië. Als hij hier gewoon oké is, betaalt Anderlecht geen zes miljoen. De enige manier dat Anderlecht die optie licht, is een combinatie met Europees voetbal, een stevige verkoop in de winter én stevige controle op de loonlasten.

Hoe beoordeel je de huurdeal op zich?

Meest recent

Antwerp luidt alarmbel: rampscenario voor Overmars

Dankzij een negen op negen, en tussendoor de kwalificatie voor de kwartfinale van de Croky Cup, ...

7
7
Met De Cat naar WK? Garcia geeft selectiehint

De voorbije maanden is Nathan De Cat op indrukwekkende wijze ontbolsterd bij Anderlecht. Na zijn ...

15
15
JPL-smaakmaker brengt Club en Anderlecht transferboodschap

Binnen een tweetal weken gaat de wintermercato van start. Zowel bij Club Brugge als Anderlecht ...

46
46
'Club Brugge gruwelt: Barça wil toptalent wegkapen'

Club Brugge zette de voorbije jaren enorme stappen in zijn jeugdopleiding en plukt daar alsmaar meer ...

138
138
'Guardiola dropt toekomstbom: City kiest opvolger'

Nadat het vorig seizoen plots helemaal instortte, lijkt Manchester City dit seizoen weer herrezen te ...

26
26
Uithaal Garcia naar Club: bond neemt standpunt in

Intussen is Rudi Garcia een jaar aan de slag als bondscoach van de Rode Duivels. In die periode liet ...

226
226
Bom onder Vandaag Inside: Derksen haalt vernietigend uit

Eén van de meest scherpe analisten van Nederland is zonder enige twijfel Johan Derksen. Onze ...

24
24
'Club en Anderlecht willen gratis slag slaan bij PSV'

De wintermercato komt stilaan zeer dichtbij en het lijkt erop dat we zowel bij Anderlecht als Club ...

79
79
'Deze job bij topclub wees Thomas Vermaelen af'

Intussen zijn al een aantal Rode Duivels uit de gouden generatie in het trainersvak gestapt. Vincent ...

71
71
Ongezien: Garcia haalt verwoestend uit naar Club Brugge

Het zijn bij Club Brugge zeer woelige weken geweest en dat liet haast niemand onberoerd. De recente ...

648
648
Mercatobom in de maak bij Anderlecht?

Anderlecht staat alweer voor een drukke mercato. Ondanks dat er in de zomer al veel beweging was, ...

274
274
TRANSFERUURTJE: 'Club gaat voor megadeal, topkandidaat bij Genk'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

204
204
'Bliksemtransfer dreigt voor Marcus Rashford'

De wintermercato staat voor de deur en dan is het tijd om de geruchtenmolen te laten draaien. Naar ...

57
57
Birger Maertens verrast vriend en vijand met nieuw leven

Birger Maertens was jarenlang een herkenbaar gezicht bij Club Brugge. Als betrouwbare verdediger ...

177
177
Garcia slaat groot alarm bij Rode Duivels

Bondscoach Rudi Garcia is al volop bezig met het WK 2026 in de Verenigde Staten, Mexico en Canada. ...

91
91
'Bliksemtransfer Marcus Rashford naar andere grootmacht'

Marcus Rashford staat nog onder contract bij Manchester United, maar dit seizoen speelt de Engelsman ...

85
85
Crisis bij Union: "Gelukkig pakken ze 6 op 15, anders..."

Alles blijft dit seizoen zeer dicht bij elkaar in de Jupiler Pro League. Aanvankelijk leken Union en ...

130
130
Ruben Van Gucht krijgt verdict dat nog lang zal nazinderen

Ruben Van Gucht kwam de voorbije maanden meermaals negatief in het nieuws door ernstige ...

111
111
'Neymar verrast met plots transferplan'

Begin 2025 keerde Neymar terug waar het voor hem allemaal begon. De intussen 33-jarige steraanvaller ...

96
96
Conte spreekt duidelijke taal over rentree Lukaku

Vier maanden lang stond Romelu Lukaku aan de kant, nadat hij in augustus tijdens een oefenwedstrijd ...

38
38
Bounida ondanks glansrol aangepakt: "Dat moet eruit"

Rayane Bounida moest in de laatste matchen van Ajax vrede nemen met een rol als invaller nadat hij ...

75
75
'Laatste twee sparringpartners Rode Duivels voor WK bekend'

De Rode Duivels weten sinds enkele weken waar ze volgende zomer aan toe zullen zijn op het WK. Ze ...

203
203
'AA Gent vs Club: soap eindigt met een sisser'

De laatste weken zit het er bovenarms op tussen AA Gent en Club Brugge. In de Arteveldestad zijn ze ...

433
433
'Renard heeft masterplan voor wintermercato'

Olivier Renard staat voor een zeer groot examen in januari. De sportieve baas zal moeten bewijzen ...

238
238
Union SG en Bormans verklaren: "Kost ons 100 miljoen euro"

Union SG lijkt ook dit seizoen weer een gooi te doen naar de landstitel in België. De ...

242
242

Meer sportnieuws