Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

door
Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

Club Brugge neemt een krachtige positie in de discussie over het competitieformat voor het voetbalseizoen 2025-26. De club verzet zich tegen de play-offs en pleit voor een competitie zonder nacompetitie, maar dat idee vindt weinig steun bij andere topclubs.

Club Brugge overweegt zelfs individuele verkoop van tv-rechten als het format niet aan hun wensen voldoet. De druk is hoog omdat het televisiecontract binnenkort vernieuwd moet worden, en er moet voor eind juni een definitieve beslissing worden genomen.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht en Antwerp in actie, record Club’

Op naar nieuw record: huidig competitieformat staat serieus ter discussie

In juni 2025 loopt het huidige mediacontract tussen de Pro League en Eleven DAZN ten einde, wat jaarlijks 103 miljoen euro oplevert en de belangrijkste inkomstenbron vormt voor de Belgische profclubs.

Met het oog op het vinden van nieuwe mediapartners, staat de Pro League dit jaar voor de uitdaging om het televisiecontract opnieuw op de markt te brengen. De druk neemt toe, want de onderhandelingen moeten gebeuren met een goed, afgewerkt product: het competitieformat. 

De Pro League hoopt alvast dat het vorige record van 103 miljoen euro overtroffen wordt. De kernvraag is dus: hoe zal het voetbalseizoen van 2025-26 eruitzien? Hoeveel profclubs zullen er deelnemen en wat zal het format van de play-offs zijn?;

Tijdens de gesprekken tussen de profclubs kwamen verschillende standpunten naar voren, met name dat de topclubs minder wedstrijden willen spelen om een grotere impact te hebben in Europa. Dit heeft geleid tot gesprekken over verschillende andere formats en een striktere scheiding tussen de eerste en tweede klasse.

Het is duidelijk dat het huidige competitieformat met zestien clubs en de play-offs serieus ter discussie staat.

Club Brugge dreigt met individuele verkoop van tv-gelden

Club Brugge speelt een cruciale rol en is nauw betrokken bij de gesprekken over de nieuwe competitieformule. De club staat bekend als geen voorstander van de play-offs en heeft gepleit voor het afschaffen van de nacompetitie, waardoor het aantal wedstrijden aanzienlijk zou worden verminderd.

Dit idee vond echter weinig steun, omdat andere Belgische topclubs niet willen snijden in de belangrijke topwedstrijden, maar eerder in de matchen tegen kleinere clubs. Bovendien beschouwen verschillende topclubs een nieuw competitieformat als een hefboom om meer inkomsten te genereren.

Minder ploegen betekent minder wedstrijden, maar ook meer topaffiches, wat potentieel interessant is voor de inkomsten uit het nieuwe tv-contract. Als reactie hierop heeft Club Brugge zelfs voorbehoud gemaakt bij de collectieve verkoop van tv-rechten en overweegt om zijn mediarechten individueel te vermarkten.

Bob Madou, de nieuwe CEO van Club Brugge, heeft eind februari verklaard dat hij graag ziet dat de mediagelden worden verdeeld op basis van de bijdrage per club. “Wij denken dat wij en een paar anderen een groot aandeel hebben in het totaalbedrag”, zei hij aan Het Nieuwsblad.

Voorstel competitieformat Club Brugge afgeschoten

“Club Brugge heeft er nooit een geheim van gemaakt resoluut voor de afschaffing van de play-offs te zijn”, schreef Het Laatste Nieuws.

Vooral de play-offs, met een overvolle kalender, de halvering van de punten, en het zwaartepunt in Europa dat op hetzelfde moment valt als in België, vindt men volgens de krant in Brugge “onverstandig”, “kunstmatige spanning” en “sportief constructief”.

Club Brugge is dan ook een voorstander van een klassieke competitie met 18 ploegen, zonder play-offs, maar dit voorstel vond niet genoeg draagkracht bij de rest van de topclubs.

“Als het van blauw-zwart afhangt, verdwijnen de play-offs, Europa in het achterhoofd. Andere topclubs willen dat element net absoluut behouden. Er moet nog veel water naar de zee”, schreef Het Nieuwsblad twee weken geleden.

Een andere optie is een competitie met 16 ploegen en play-offs met vier, zonder puntenhalvering, en geen play-downs, waarmee Club Brugge zou moeten inbinden. Voor eind juni moet er een definitieve beslissing zijn.

Steun jij het voorstel van Club Brugge?

Meest recent

Top 6 krijgt vorm: “Zij zijn voor 99% zeker van PO1”

Afgelopen speeldag heeft de top 6 vorm gegeven. RSC Anderlecht en KV Mechelen deden uitstekende ...

16
16
Winteraanwinst Anderlecht verbaast achter de schermen

RSC Anderlecht haalde afgelopen winter Moussa Diarra op huurbasis over van Deportivo Alaves. Onder ...

102
102
Defour snoeihard voor KAA Gent en Standard Luik

De top 6 begint vorm te krijgen. Afgelopen speeldag deed KRC Genk een uitstekende zaak door met 3-0 ...

35
35
Donkere wolk boven traditieclub: faillissement in zicht

Er hangt een donkere wolk boven traditieclub RWDM Brussels. De club heeft van de Licentiecommissie ...

103
103
Lierse pakt uit met sportieve baas: kind van het huis

Na het vertrek van Jonathan Kindermans was Lierse op zoek naar een nieuwe sportieve baas. Met Ives ...

24
24
Raman spreekt duidelijke taal over invallersrol KV Mechelen

Benito Raman is niet altijd zeker van een basisplaats bij KV Mechelen. Toch is hij voor Fred ...

83
83
Eddy Snelders verrast iedereen met ingrijpende beslissing

Eddy Snelders beheerst nu al enkele jaren het nieuws. De voormalig profvoetballer en analist kwam ...

100
100
Taravel met handen in het haar: “Luxe is geen weelde”

RSC Anderlecht won afgelopen speeldag overtuigend met 5-1 van Oud-Heverlee Leuven, maar toch is niet ...

107
107
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht en Antwerp in actie, record Club’

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

249
249
Patrick Goots zet Oosting bij Antwerp op zijn plaats

Royal Antwerp FC kent een wisselvallig seizoen. The Great Old wist vorige speeldag wel verrassend te ...

95
95
KBVB weer in de problemen: “Kosten swingen de pan uit”

De Koninklijke Belgische Voetbalbond kampte de afgelopen jaren met financiële problemen en ook ...

77
77
Eindelijk prijs voor Coucke? "Het begint te borrelen"

RSC Anderlecht lijkt onder Jérémy Taravel weer de juiste richting uit te gaan. ...

316
316
RWDM krijgt puntenaftrek en haalt uit: ‘Streng en voorbarig’

RWDM heeft een straf opgelegd gekregen van de Licentiecommissie. De Brusselse club was niet in orde ...

70
70
Romeo Lavia naar WK? Chelsea dropt grote hint

Chelsea heeft nog niet veel kunnen genieten van Romeo Lavia. De middenvelder werd voor een ...

130
130
Ruben Van Gucht doodeerlijk: "Ik doe het 4-5 keer per dag"

U kon het gisteren hier al lezen, Ruben Van Gucht maakte opnieuw een spraakmakende doortocht op ...

141
141
Charleroi-Club Brugge: Lardot geeft Carolo's lik op stuk

De wedstrijd tussen Sporting Charleroi en Club Brugge (1-2) deed afgelopen weekend heel wat stof ...

313
313
'Groot nieuws Lammens: United neemt drastisch besluit'

Senne Lammens is bezig aan een uitstekend eerste seizoen als eerste doelman van Manchester United ...

371
371
Transferdilemma Antwerp: "Als hij zo blijft spelen ..."

Antwerp FC kon afgelopen weekend weer aanknopen met een broodnodige overwinning tegen revelatie ...

134
134
Wesley Sonck slaat de bal volledig mis: "Ik weet niks!"

Wesley Sonck kent het klappen van de zweep. Als ex-voetballer, Rode Duivel en vaste analist op ...

118
118
Crisis loert bij AA Gent: "Begrijp reactie supporters"

Nog drie speeldagen te gaan in de reguliere competitie van de Jupiler Pro League en dus nadert de ...

136
136
Taravel drukt stempel: eerste slachtoffer bij Anderlecht

Ondanks een tegenvallende eerste helft, pakte RSC Anderlecht afgelopen weekend een ruime 5-1-zege ...

476
476
Heftige beelden na Charleroi-Club Brugge: "Hallucinant"

Zonder een echt goede wedstrijd te spelen, pakte Club Brugge zondagavond de volle buit op het veld ...

495
495
De Bruyne op voorpagina: groot nieuws vanuit Napels

Na maanden van afwezigheid, staat Kevin De Bruyne voor zijn grote comeback bij SSC Napoli. De ...

138
138
Groot risico Anderlecht: JPL-transferbom Thorgan Hazard?

Na twee opeenvolgende zeges heeft RSC Anderlecht zijn ticket voor de Champions' Play-Offs quasi ...

448
448
Club Brugge op stuntjacht: 25M-ster naar Jan Breydel?

Club Brugge kijkt opnieuw naar een jonge spits die in Kroatië ooit met een prijskaartje van 25 ...

543
543

Meer sportnieuws