Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

door
Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

Club Brugge neemt een krachtige positie in de discussie over het competitieformat voor het voetbalseizoen 2025-26. De club verzet zich tegen de play-offs en pleit voor een competitie zonder nacompetitie, maar dat idee vindt weinig steun bij andere topclubs.

Club Brugge overweegt zelfs individuele verkoop van tv-rechten als het format niet aan hun wensen voldoet. De druk is hoog omdat het televisiecontract binnenkort vernieuwd moet worden, en er moet voor eind juni een definitieve beslissing worden genomen.

LEES OOK: Extra boost Cercle: publiekslieveling blijft aan boord

Op naar nieuw record: huidig competitieformat staat serieus ter discussie

In juni 2025 loopt het huidige mediacontract tussen de Pro League en Eleven DAZN ten einde, wat jaarlijks 103 miljoen euro oplevert en de belangrijkste inkomstenbron vormt voor de Belgische profclubs.

Met het oog op het vinden van nieuwe mediapartners, staat de Pro League dit jaar voor de uitdaging om het televisiecontract opnieuw op de markt te brengen. De druk neemt toe, want de onderhandelingen moeten gebeuren met een goed, afgewerkt product: het competitieformat. 

De Pro League hoopt alvast dat het vorige record van 103 miljoen euro overtroffen wordt. De kernvraag is dus: hoe zal het voetbalseizoen van 2025-26 eruitzien? Hoeveel profclubs zullen er deelnemen en wat zal het format van de play-offs zijn?;

Tijdens de gesprekken tussen de profclubs kwamen verschillende standpunten naar voren, met name dat de topclubs minder wedstrijden willen spelen om een grotere impact te hebben in Europa. Dit heeft geleid tot gesprekken over verschillende andere formats en een striktere scheiding tussen de eerste en tweede klasse.

Het is duidelijk dat het huidige competitieformat met zestien clubs en de play-offs serieus ter discussie staat.

Club Brugge dreigt met individuele verkoop van tv-gelden

Club Brugge speelt een cruciale rol en is nauw betrokken bij de gesprekken over de nieuwe competitieformule. De club staat bekend als geen voorstander van de play-offs en heeft gepleit voor het afschaffen van de nacompetitie, waardoor het aantal wedstrijden aanzienlijk zou worden verminderd.

Dit idee vond echter weinig steun, omdat andere Belgische topclubs niet willen snijden in de belangrijke topwedstrijden, maar eerder in de matchen tegen kleinere clubs. Bovendien beschouwen verschillende topclubs een nieuw competitieformat als een hefboom om meer inkomsten te genereren.

Minder ploegen betekent minder wedstrijden, maar ook meer topaffiches, wat potentieel interessant is voor de inkomsten uit het nieuwe tv-contract. Als reactie hierop heeft Club Brugge zelfs voorbehoud gemaakt bij de collectieve verkoop van tv-rechten en overweegt om zijn mediarechten individueel te vermarkten.

Bob Madou, de nieuwe CEO van Club Brugge, heeft eind februari verklaard dat hij graag ziet dat de mediagelden worden verdeeld op basis van de bijdrage per club. “Wij denken dat wij en een paar anderen een groot aandeel hebben in het totaalbedrag”, zei hij aan Het Nieuwsblad.

Voorstel competitieformat Club Brugge afgeschoten

“Club Brugge heeft er nooit een geheim van gemaakt resoluut voor de afschaffing van de play-offs te zijn”, schreef Het Laatste Nieuws.

Vooral de play-offs, met een overvolle kalender, de halvering van de punten, en het zwaartepunt in Europa dat op hetzelfde moment valt als in België, vindt men volgens de krant in Brugge “onverstandig”, “kunstmatige spanning” en “sportief constructief”.

Club Brugge is dan ook een voorstander van een klassieke competitie met 18 ploegen, zonder play-offs, maar dit voorstel vond niet genoeg draagkracht bij de rest van de topclubs.

“Als het van blauw-zwart afhangt, verdwijnen de play-offs, Europa in het achterhoofd. Andere topclubs willen dat element net absoluut behouden. Er moet nog veel water naar de zee”, schreef Het Nieuwsblad twee weken geleden.

Een andere optie is een competitie met 16 ploegen en play-offs met vier, zonder puntenhalvering, en geen play-downs, waarmee Club Brugge zou moeten inbinden. Voor eind juni moet er een definitieve beslissing zijn.

Steun jij het voorstel van Club Brugge?

Meest recent

Garcia keert kar: nieuwe titularis bij Rode Duivels?

Ook zonder Romelu Lukaku lieten de Rode Duivels zaterdag tegen de Verenigde Staten vijf keer de ...

3
3
De Cat schrijft geschiedenis: Kompany bijt in het stof

Het oefenkamp in de Verenigde Staten ging van start met een ruime 2-5 zege tegen het gastland. Niks ...

84
84
Voetbalbond reageert op relletje rond Rode Duivels

Consternatie alom zaterdagavond in de Belgische huiskamer. Niet per se omdat de Rode Duivels op ...

44
44
Rode Duivel valt zwaar door de mand: "Als een miniem"

Senne Lammens en Jérémy Doku eisten allebei een hoofdrol op in de 2-5 zege van de Rode ...

157
157
Geen euforie bij Duivels: "Rustig en bescheiden blijven"

De Rode Duivels hebben zaterdagavond een knappe zege geboekt. De Verenigde Staten kregen een 2-5 om ...

50
50
Garcia reageert op minpunt: "Ik maak me geen zorgen"

De aanloop van de Rode Duivels naar het WK is begonnen met een klinkende zege, want na een ...

55
55
Kranten unaniem: 2 Rode Duivels blinken uit

De Rode Duivels kunnen tevreden terugblikken op hun eerste oefenwedstrijd op weg naar het WK. De ...

255
255
EK U19: Jonge Duivels tonen karakter en redden punt

Er kwamen zaterdag heel wat Belgische elftallen in actie. De meeste ogen waren uiteraard gericht op ...

59
59
Rode Duivels komen na rust onder stoom en vernederen VS

De voorbereiding van de Rode Duivels op het WK is uitstekend begonnen. In de Verenigde Staten hadden ...

100
100
RWDM wacht bang af: eigenaar failliet verklaard

Gaat er dit seizoen weer een tweedeklasser kopje onder? Het lijkt niet helemaal uitgesloten dat na ...

119
119
Onana deelt straffe anekdote over eerste training bij Duivels

De Rode Duivels ondergingen de voorbije jaren een stevige verjongingskuur, want vrijwel de volledige ...

41
41
Degryse en Alderweireld vrezen rampscenario voor Duivels

De Rode Duivels hopen in de Verenigde Staten al wat vertrouwen te tanken met het oog op het WK. De ...

135
135
Fans ergeren zich dood aan één zaak tijdens USA-België

De Rode Duivels hebben zaterdagavond hun WK-voorbereiding helemaal op gang getrapt. In de eerste ...

198
198
'Club moet plooien: bod van meer dan 30 miljoen'

Club Brugge heeft de komende maanden maar één doel: de landstitel veroveren. Op die ...

336
336
Alderweireld tipt Garcia: "Dat moet defensie op WK zijn"

De Rode Duivels beginnen zaterdagavond helemaal aan hun voorbereiding op het WK. De eerste ...

173
173
Ito bezorgt Japan knappe zege, Canada wendt domper af

De Rode Duivels komen om 20u30 pas in actie, maar eerder op de avond kwamen ook enkele andere ...

30
30
'Monsterbod geweigerd: Club Brugge verrast'

Club Brugge weigerde in de winter een monsterbod en koos toen voor sportieve rust midden in de ...

430
430
'Klopp reikt Liverpool opvolger Salah op schoteltje aan'

Liverpool FC kondigde deze week aan dat Mohamed Salah na het seizoen vertrekt op Anfield. De Engelse ...

78
78
Basiself Duivels bekend: Garcia voorziet één grote verrassing

De Rode Duivels werken zaterdagavond in het Mercedes Benz-stadium te Atlanta een oefenwedstrijd af ...

192
192
Jonge Duivels U17 mogen na spektakelstuk naar WK én EK

Voor de Rode Duivels staat er in de komende dagen weinig op het spel, want zij spelen slechts twee ...

157
157
Club vs Union: Joos ziet belangrijk voordeel in titelstrijd

Na de interlandbreak is het tijd voor de laatste editie van de play-offs in de Jupiler Pro League. ...

91
91
'Kompany wil Man City enorme transferhak zetten'

De voorbije weken laaiden de geruchten weer op over een mogelijk vertrek van Vincent Kompany naar ...

84
84
Garcia kondigt opmerkelijk experiment aan bij Duivels

De Rode Duivels staan om 20u30 tegenover de Verenigde Staten. Het is de eerste oefenpartij die ze ...

104
104
U19: Tien Jonge Duivels doen geweldige zaak voor EK

Heel wat Belgische jeugdteams proberen in de komende dagen om een EK-ticket af te dwingen. De U19 ...

98
98
'Club eraan voor de moeite: transferplan Stankovic bekend'

Club Brugge staat voor alweer een zeer bewogen transferzomer. Net als een jaar geleden zal het weer ...

179
179

Meer sportnieuws