Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

1103
Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

Club Brugge neemt een krachtige positie in de discussie over het competitieformat voor het voetbalseizoen 2025-26. De club verzet zich tegen de play-offs en pleit voor een competitie zonder nacompetitie, maar dat idee vindt weinig steun bij andere topclubs.

Club Brugge overweegt zelfs individuele verkoop van tv-rechten als het format niet aan hun wensen voldoet. De druk is hoog omdat het televisiecontract binnenkort vernieuwd moet worden, en er moet voor eind juni een definitieve beslissing worden genomen.

LEES OOK: Refs bekend: Slag om Vlaanderen en Brusselse derby

Op naar nieuw record: huidig competitieformat staat serieus ter discussie

In juni 2025 loopt het huidige mediacontract tussen de Pro League en Eleven DAZN ten einde, wat jaarlijks 103 miljoen euro oplevert en de belangrijkste inkomstenbron vormt voor de Belgische profclubs.

Met het oog op het vinden van nieuwe mediapartners, staat de Pro League dit jaar voor de uitdaging om het televisiecontract opnieuw op de markt te brengen. De druk neemt toe, want de onderhandelingen moeten gebeuren met een goed, afgewerkt product: het competitieformat. 

De Pro League hoopt alvast dat het vorige record van 103 miljoen euro overtroffen wordt. De kernvraag is dus: hoe zal het voetbalseizoen van 2025-26 eruitzien? Hoeveel profclubs zullen er deelnemen en wat zal het format van de play-offs zijn?;

Tijdens de gesprekken tussen de profclubs kwamen verschillende standpunten naar voren, met name dat de topclubs minder wedstrijden willen spelen om een grotere impact te hebben in Europa. Dit heeft geleid tot gesprekken over verschillende andere formats en een striktere scheiding tussen de eerste en tweede klasse.

Het is duidelijk dat het huidige competitieformat met zestien clubs en de play-offs serieus ter discussie staat.

Club Brugge dreigt met individuele verkoop van tv-gelden

Club Brugge speelt een cruciale rol en is nauw betrokken bij de gesprekken over de nieuwe competitieformule. De club staat bekend als geen voorstander van de play-offs en heeft gepleit voor het afschaffen van de nacompetitie, waardoor het aantal wedstrijden aanzienlijk zou worden verminderd.

Dit idee vond echter weinig steun, omdat andere Belgische topclubs niet willen snijden in de belangrijke topwedstrijden, maar eerder in de matchen tegen kleinere clubs. Bovendien beschouwen verschillende topclubs een nieuw competitieformat als een hefboom om meer inkomsten te genereren.

Minder ploegen betekent minder wedstrijden, maar ook meer topaffiches, wat potentieel interessant is voor de inkomsten uit het nieuwe tv-contract. Als reactie hierop heeft Club Brugge zelfs voorbehoud gemaakt bij de collectieve verkoop van tv-rechten en overweegt om zijn mediarechten individueel te vermarkten.

Bob Madou, de nieuwe CEO van Club Brugge, heeft eind februari verklaard dat hij graag ziet dat de mediagelden worden verdeeld op basis van de bijdrage per club. “Wij denken dat wij en een paar anderen een groot aandeel hebben in het totaalbedrag”, zei hij aan Het Nieuwsblad.

Voorstel competitieformat Club Brugge afgeschoten

“Club Brugge heeft er nooit een geheim van gemaakt resoluut voor de afschaffing van de play-offs te zijn”, schreef Het Laatste Nieuws.

Vooral de play-offs, met een overvolle kalender, de halvering van de punten, en het zwaartepunt in Europa dat op hetzelfde moment valt als in België, vindt men volgens de krant in Brugge “onverstandig”, “kunstmatige spanning” en “sportief constructief”.

Club Brugge is dan ook een voorstander van een klassieke competitie met 18 ploegen, zonder play-offs, maar dit voorstel vond niet genoeg draagkracht bij de rest van de topclubs.

“Als het van blauw-zwart afhangt, verdwijnen de play-offs, Europa in het achterhoofd. Andere topclubs willen dat element net absoluut behouden. Er moet nog veel water naar de zee”, schreef Het Nieuwsblad twee weken geleden.

Een andere optie is een competitie met 16 ploegen en play-offs met vier, zonder puntenhalvering, en geen play-downs, waarmee Club Brugge zou moeten inbinden. Voor eind juni moet er een definitieve beslissing zijn.

Steun jij het voorstel van Club Brugge?

Meest recent

CL: Azerische debutant, Celtic stort volledig in

De komende dagen worden de laatste tickets voor de league phase van de Champions League uitgedeeld. ...

69
69
'Westerlo slaat volgende transferslag in Ligue 1'

Het stormt dezer dagen in de stille Kempen, want Westerlo heeft zijn start dit seizoen helemaal ...

9
9
'La Louvière ziet smaakmaker nog vertrekken'

Vorig seizoen was La Louvière de verrassende nieuwkomer in de Jupiler Pro League. De Wolven ...

15
15
'Fofana hakt cruciale knoop over transfer door'

In de laatste dagen van de transferperiode zullen enkele Rode Duivels nog een transfer gaan maken. ...

38
38
Kassa rinkelt: Anderlecht is Saliba definitief kwijt

Anderlecht wil donderdag tegen Kairat de poort naar de Europa League helemaal openbreken. Daarvoor ...

247
247
'Barça hakt knoop definitief door over Tresoldi'

Club Brugge is zijn seizoen tot dusver uitstekend begonnen en pronkt na drie speeldagen nog steeds ...

250
250
KV Mechelen neemt definitief afscheid van toptalent

KV Mechelen heeft met een één op negen niet de start genomen waar het dit seizoen op ...

68
68
'Anderlecht zit in de wachtkamer voor Bentayeb'

Donderdag is D-Day voor de Belgische clubs in Europa. Anderlech, STVV en AA Gent proberen dan hun ...

371
371
'Antwerp ziet transferaanbieding geweigerd'

Antwerp is sinds de overname door Wouter Vandenhaute en consoorten al behoorlijk actief geweest op ...

150
150
Kerkhofs en Verheye pakken goud met 'stinkend' goede zet

Sam Kerkhofs en Rik Verheye hebben bij Sporting Hasselt ondertussen gezelschap gekregen van niemand ...

81
81
Union SG pakt groots uit met nieuwe investering

Union SG is in vijf jaar tijd énorm gegroeid als club. Financieel zijn ze door hun ...

189
189
Na Huerta en Saliba: wat met vier andere Renard-transfers?

Met Cesar Huerta (Pumas) en Nathan Saliba (Villarreal) vertrekken er alweer twee spelers die door ...

566
566
Schalke verpatst Belg, landgenoot lokt Franse interesse

Schalke 04 heeft een uitgaande transfer afgerond. Ze hebben een Belg laten vertrekken naar ...

24
24
De Bruyne zet Napoli-top na uithaal voor schut

Kevin De Bruyne besliste de match tegen Genoa met een goal en een assist. Toch gaat het in ...

153
153
'Anderlecht weet deze som te vangen voor Huerta'

Cesar Huerta wordt morgen wellicht officieel voorgesteld als nieuwe speler van Pumas. De Mexicaanse ...

434
434
'Héél veel Belgische clubs azen op parel van Antwerp'

Bij Royal Antwerp FC gaat er nog volk vertrekken deze transferwindow. Héél wat ...

447
447
Hasselt en Lokeren pakken uit met nieuwe aanwinsten

Sporting Hasselt en Sporting Lokeren hebben hun fans nog getrakteerd op twee aanwinsten. De twee ...

72
72
'Beerschot pakt uit: oude bekende medisch gekeurd'

Met een drie op zes begon Beerschot wisselvallig aan het seizoen, en dus kan Mohamed Messoudi wel ...

331
331
'Club Brugge keert kar: enorme plottwist rond Ordonez'

De deal leek bijna in kannen en kruiken, maar mogelijk trekt Joel Ordonez dan toch niet van Club ...

492
492
'Anderlecht dumpt miscast: Sibierski eist volle pot'

Het beloven straks nog drukke dagen te worden bij RSC Anderlecht, dat al volop op zoek is naar ...

475
475
'Bommetje bij Club Brugge: publiekslieveling buitenspel'

Club Brugge staat op het punt om nog eens stevig te cashen op Joel Ordonez, maar voorts wil de ...

1695
1695
'Saliba out: Anderlecht zet zinnen op dure vervanger'

In het slot van de mercato staat er plots nog heel wat verkeer op til bij RSC Anderlecht. Op ...

644
644
'Club Brugge gaat overstag: fikse korting op Ordonez'

Van witte rook is er voorlopig nog altijd geen sprake, maar behoudens een verrassende wending lijkt ...

563
563
Paniek bij Boeckx na komst van opvallende nieuwe gast

Een doorgewinterde professional als Frank Boeckx krijgt je niet snel van zijn voetstuk. Toch was het ...

115
115
‘KV Kortrijk pakt uit met oude bekende Antwerp en Beerschot’

De zomermercato loopt nog even door en de Belgische clubs halen nog alles uit de kast om de selectie ...

303
303

Meer sportnieuws