Anderlecht laat Mazzu in de steek

door
Anderlecht laat Mazzu in de steek

Dankzij een vlotte 4-1 zege tegen KV Kortrijk dook Anderlecht alsnog met een ietwat goed gevoel de interlandbreak in, maar van een hoerastemming is nog steeds allerminst sprake in Neerpede. De adempauze in het helse schema komt voor Peter Verbeke en co dan ook goed van pas om hun beslissingen van afgelopen zomer eens grondig te evalueren. En daarbij liefst meteen de nodige lessen te trekken met het oog op de komende wintermercato.


Eind augustus was er nog geen enkel vuiltje aan de lucht. Ondanks een uitschuiver tegen Cercle Brugge begon Felice Mazzu tenslotte prima aan zijn opdracht als trainer van Paars-Wit. Een loodzware taak, want het vertrek van zijn voorganger Vincent Kompany lag bij velen zwaar op de maag. Toch leek de wonderdokter van Union goed op weg om de magie van een aantal kilometers verderop mee te nemen naar het Lotto Park. Het feestgedruis na de Conference League-kwalificatie tegen Young Boys Bern deed zelfs wat denken aan de sfeer die vorig seizoen heerste in het Dudenpark. Met zes overwinningen in zeven wedstrijden bleek Mazzu, weliswaar geholpen door de matige tegenstanders, prompt zowaar de best debuterende RSCA-coach sinds de eeuwwisseling.

REALITY CHECK
Bovendien kreeg de jeugd volop kansen en oogde de opstelling vaak vrij aanvallend. Hoewel het niveau nog wat naar omhoog mocht worden gekrikt, geraakten zo zelfs de grootste sceptici stilaan overtuigd. Plots oogde de toekomst opnieuw rooskleurig. Net zoals in 2018, toen Hein Vanhaezebrouck vlot uit de startblokken schoot, volgde echter al snel een harde reality check. Uitgerekend een nederlaag in de Brusselse derby luidde de malaise in. Anderlecht versloeg vervolgens dan wel nog Silkeborg, in de eigen competitie bleken ook AA Gent en Westerlo te sterk. Met tevens nog draws tegen OH Leuven en Steaua Boekarest was de crisis compleet. De driepunter tegen Kortrijk kwam daarom geen moment te vroeg voor Mazzu, op wie de druk reeds stevig toenam. Van buitenaf althans, de morrende tribunes voorop.



Intern geniet de T1 wél nog voldoende steun: voorlopig staat hij niet ter discussie. Verbeke en Wouter Vandenhaute zouden na de soap omtrent zijn komst dan ook gezichtsverlies lijden door Mazzu enkele maanden later alweer op straat te zetten. De vraag is overigens of ze zelf wel alles in het werk stelden om hem van de geschikte kleedkamer te voorzien. Een exacte kopie van de spelerskern die hij bij Union tot zijn beschikking had hoefde niet, maar dat hij dezelfde ideeën zou proberen te implementeren was toch van tevoren duidelijk. Mazzu, die wel aangaf eveneens de filosofie van Kompany deels te willen voorzetten, vertelde zelfs expliciet dat hij zijn eigen visie dit keer niet zou verloochenen. Een fout die de Italo-Belg eerder bij Genk al eens maakte. Afwijken van zijn succesformule was dus uit den boze.

GEMIS VAN GOMEZ
De voorbije weken werd druk gediscussieerd over de Paars-Witte veldbezetting. Een 3-5-2, precies de formatie waarvan Kompany ooit nog voorspelde dat zijn opvolger ze zeker niet zou hanteren. Toch lijkt Mazzu niet van plan om zijn recept overboord te zwieren. De trainer heeft dan ook niet de aangewezen ingrediënten om het ineens over een andere boeg te gooien. Zo voelt het merendeel van de offensieve pionnen zich beter in zijn sas in de as van het veld. Francis Amuzu, die zijn vorm van in de eerste weken niet meer kon doortrekken en tot overmaat van ramp zopas een blessure opliep, en de piepjonge Julien Duranville zijn zowat de enige echte wingers in de selectie. Achterin ongeveer hetzelfde verhaal: veel weliswaar polyvalente centrale verdedigers, behalve Michael Murillo weinig tot geen natuurlijke backs.



Opvallend is vooral dat Anderlecht de miljoenen voor Sergio Gomez, die als fullback als gegoten had gepast in het systeem van Mazzu, niet aanwendde om een volwaardige vervanger aan te trekken. Een vergissing van formaat, zo blijkt. In plaats daarvan legden de Brusselaars al hun eieren in het mandje van Amuzu, ondanks zijn razende start niet meteen de meest ideale kandidaat voor de vacature. Nu hij een tijdje in de lappenmand ligt moet Mazzu, die geen rechtstreekse doublure voorhanden heeft, bovendien creatief uit de hoek komen. Duranville en Noah Sadiki, opgeteld twee jaar jonger dan Jan Vertonghen, lijken zowat de enige opties. Dan toch maar beter gecasht en op zoek gegaan naar twee nieuwe linkerflanken, mét het gewenste profiel? Al is dat uiteraard gemakkelijker gezegd dan gedaan.

RSCA FUTURES
Per slot van rekening haalde Verbeke wel degelijk vers bloed op de flanken in huis. Helaas zijn zij tot dusver geen meevallers. Anderlecht ging vol voor jonge talenten die hoofdzakelijk werden ingekocht omwille van hun potentieel, in de hoop hen verder te ontwikkelen en net zoals Gomez op een dag met een fikse meerwaarde te verkopen. Alleen blijkt er meer werk aan de winkel dan gedacht. Op zich is het nochtans lang geen verkeerde strategie, zeker gelet op de situatie waarin de recordkampioen zich vandaag nog steeds bevindt – al is er toch alweer net iets meer mogelijk, zo getuigt de inspanning voor Vertonghen en poging om Joshua Zirkzee over te nemen. Het valt echter moeilijk te koppelen aan de uitgesproken ambities. Geen van de zomeraanwinsten slaagde er reeds in om zijn stempel te drukken.



Integendeel: van Ishaq Abdulrazak, Nilson Angulo en Moussa N'Diaye valt zelfs in de wekelijkse selectie steevast geen spoor te bekennen. Die eerste, met zijn prijskaartje van drie miljoen de duurste van het pak, liet als enige wapenfeit een rode kaart tegen Cercle noteren. Sindsdien trad hij voornamelijk aan bij de RSCA Futures, waar ook Angulo en N'Diaye zich intussen al thuis voelen. Akkoord, zij zijn eerder toekomstgerichte investeringen, maar Mazzu had ongetwijfeld ook gehoopt op meer direct inzetbare versterkingen. De meer ervaren Amadou Diawara, na drie matige optredens al out met een kwaaltje, oogt evenmin een betrouwbare kracht. En dat terwijl het sowieso nogal naïef was om vol te gokken op Adrien Trebel, wiens frêle lichaam dit keer na welgeteld 410 minuten weer bezweek, als sleutelfiguur.

STABILITEIT & KWALITEIT
Kristian Arnstad en Marco Kana blijken dan weer nog altijd niet volledig klaar voor het grote werk. Als gevolg mist Anderlecht stabiliteit in de as. Meer dan eens verliest het de slag op het middenveld. Josh Cullen past niet bepaald in het prototype van een doorsnee smaakmaker in het Lotto Park, maar stond er tenminste wel elke week. Net als Gomez werd hij niet vervangen door een even bedrijfszekere pion, een blunder die het bestuur zich eveneens mag aanrekenen. Gelukkig komt Majeed Ashimeru, voor wie de rol van Amani Lazare haast op het lijf geschreven lijkt, terug boven water. Hopelijk is ook Yari Verschaeren na zijn doelpunt tegen Kortrijk eindelijk vertrokken. Hoewel het hen soms nog ontbreekt aan de nodige defensieve reflexen, vertolkt het duo een essentiële functie in de plannen van Mazzu.



Voorin moeten zij tevens mee voor acties en offensieve ingevingen zorgen, die nu te vaak achterwege blijven. Fabio Silva kan dan wel bekoren, Sebastiano Esposito stelt daarentegen teleur – wie weet hoe het had geklikt met Zirkzee. Lior Refaelov is vooralsnog dan een betere partner. Samen zijn zij zowat de enige die de boel af en toe kunnen openbreken, alleen was de beste vorm tot zondag zelfs bij hen eventjes zoek. Van een koningskoppel zoals Deniz Undav en Dante Vanzeir is voorlopig alleszins geen sprake, ook ten opzichte van Zirkzee en Christian Kouamé boette Anderlecht in de punt eerder in aan kwaliteit. Zonder woelwater Raman mist Mazzu bovendien zijn voornaamste joker, Mario Stroeykens weegt net als zijn leeftijdsgenoten nog wat te licht. Anouar Ait El Hadj verdween helemaal uit beeld.

MONEY TIME
Verbeke en co valt hier weinig te verwijten, maar dan lijkt de concurrentie beter gewapend. Achterin oogt de spoeling zelfs na de komst van Vertonghen trouwens ook nog altijd dun. Kersvers Rode Duivel Zeno Debast houdt zich maar best een heel seizoen staande. Alles opgeteld is er momenteel geen fit tussen Mazzu en het aanwezige materiaal, wat vooral kan worden toegeschreven aan het tegenvallend aankoopbeleid. Anderlecht slaagde er niet in om gepast in te spelen op de nieuwe coach zijn vooraf bekende visie en liet hem zo enigszins in de steek. Foutjes die in januari moeten worden hersteld, zeker mocht Paars-Wit dan nog op drie fronten actief zijn – én de doelstellingen in eigen land nog binnen handbereik liggen. Na de onderbreking wacht alvast een pittig programma. Money time dus voor Mazzu. Anders betaalt hij vroeg of laat misschien toch het gelag.

AD

LEES OOK: Peeters geniet na sensationele promotie: "Vanavond géén Bob"

Welke zomeraankoop stelt u tot dusver het meest teleur?

Meest recent

Onmisbare pion bij RSCA: impact is gigantisch groot

RSC Anderlecht won onverdiend met 2-4 van Zulte Waregem, dat een karrenvracht aan kansen kreeg. ...

32
32
Het wit konijn van Garcia? "Beste speler in Eredivisie"

De Rode Duivels vertrekken eind maart naar de Verenigde Staten voor een oefenkamp. Maar in aanloop ...

30
30
'Vervanger voor Onyedika: Leko deelt pijnlijke tik uit'

Club Brugge kruist dinsdagavond de degens met Atlético Madrid, daarbij is een ticket voor de ...

138
138
Peeters geniet na sensationele promotie: "Vanavond géén Bob"

Het is amper eind februari en de eerste promovendus naar de Jupiler Pro League is al bekend. Zo is ...

91
91
Zorgenkind ondanks zege Anderlecht: kranten geven 4 op 10

Voor het eerst sinds 13 december heeft RSC Anderlecht nog een competitiewedstrijd kunnen winnen. ...

179
179
Grote zorgen Lukaku, De Bruyne: Conte doet boekje open

Eind volgende maand trekken de Rode Duivels naar de Verenigde Staten voor een voorbereidende stage ...

90
90
‘Club Brugge bereidt schoktransfer voor’

Club Brugge roert zich in Duitsland — en dat maakt daar nu al heibel. Blauw-Zwart mikt op een ...

135
135
Genk schrikt op: eerste verdict na akelig beeld Karetsas

KRC Genk heeft zondagnamiddag flinke averij opgelopen in de strijd om een deelname aan de Champions' ...

188
188
'Trainersdossier op zijn kop: wending Anderlecht compleet'

RSC Anderlecht heeft voor het eerst sinds 13 december nog eens een competitiematch kunnen winnen en ...

352
352
Westerlo mag plots dromen: "De Champions' Play-Off?"

Met nog vier speeldagen voor de boeg in de reguliere competitie blijft de strijd om de top zes in de ...

82
82
Zeer verrassende transferwending Thorgan Hazard?

Anderlecht zat de voorbije weken met een stevig spitsenprobleem. Met Adriano Bertaccini, Mihajlo ...

349
349
Moreira maakt einde aan indrukwekkende reeks van ex-club

Zondagavond stond er in de Ligue 1 nog een interessante affiche op het programma. Olympique Lyon zag ...

40
40
Taravel waarschuwt Anderlecht na cruciale zege

Anderlecht heeft zondag eindelijk nog eens gewonnen in de competitie. Op het veld van Zulte Waregem ...

286
286
Cornelis eerlijk: "Onze kansen op PO1 gehypothekeerd"

Een tijdlang leek Charleroi nog op weg naar een geweldig seizoen, maar op twee weken tijd is de ...

43
43
'Real Madrid verbaast en wil bij Club Brugge shoppen'

Club Brugge zal in de zomer ongetwijfeld weer enkele van zijn goudhaantjes moeten afstaan. Dankzij ...

589
589
Frustraties bij Essevee: "Dit resultaat is wreed"

Anderlecht heeft zondag voor de eerste keer in meer dan twee maanden nog eens een ...

189
189
Hazard 'verontschuldigt' zich na hattrick: "Maar vroeger..."

Anderlecht heeft zondag een broodnodige overwinning gepakt. Het wist eindelijk zijn slechte reeks in ...

193
193
Westerlo deelt Charleroi mokerslag uit in strijd om top zes

Charleroi had zondagavond een gouden zaak kunnen doen in de strijd om de Champions' Play-Off. Het ...

62
62
Eredivisie is hot: hoe Sterling zeker geen uitzondering is

De Nederlandse Eredivisie is niet spannend, want PSV is er heer en meester. Wat ook opvalt: er ...

78
78
Sterke Hazard bezorgt Anderlecht zege in vreemde match

RSC Anderlecht kon een zeer goede zaak doen door de nederlagen van KRC Genk en AA Gent. Maar dan ...

199
199
KV Mechelen doet enorm goede zaak: "Grote stap"

KV Mechelen won met 0-2 op het veld van La Louvière en deed zo een zeer goede zaak door de ...

190
190
Standard mag weer dromen: "Nog steeds mogelijk"

Standard pakte zijn laatste kans voor de top zes door zeer knap met 0-3 te winnen van KRC Genk. Een ...

94
94
‘Club Brugge beeft: speler duwt afscheid keihard door’

Club Brugge voelt de druk stijgen in een transferdossier dat plots weer op scherp staat. In Spanje ...

246
246
'Ruben Van Gucht in shock: straffe bekentenis blijft hangen'

Hij was nog maar net terug uit de zon, maar op Radio 2 hing meteen een geladen sfeer. In de studio ...

348
348
Arsenal vernedert Tottenham in eigen huis

In de Premier League stond er met Tottenham-Arsenal een héél interessante match op het ...

50
50

Meer sportnieuws