Bij AC Milan staat Koni De Winter elke week in de basis. Bij de Rode Duivels kwam hij al sinds begin juni niet meer in actie, en nu heeft hij zelf geweigerd om opgeroepen te worden. In België lopen de meningen uiteen. In Italië, waar hij al sinds zijn zestiende voetbalt, zijn ze het wel opvallend eens over zijn beslissing.
LEES OOK: De Winter stopt als Rode Duivel: échte reden bekend
“Clamoroso”Het nieuws kwam vrijdagmiddag uit Tubeke, en een uur later stond het overal in Italië online. GOAL Italia kopte “Clamoroso De Winter”, wat zoveel betekent als “sensationeel”. In de tekst zelf kwam er geen spoor van medeleven. “Tempi duri per Koni De Winter”, zware tijden voor de verdediger, schreef de redactie. Volgens hen riskeert hij “voor lange tijd niet meer in de technische plannen van België te passen”.
Radio Sportiva gebruikte een woord dat nog harder aankomt: “autoesclusione”, zelfuitsluiting. Volgens de zender opent de beslissing “een zaak binnen de selectie van de Rode Duivels”.

Het Engelstalige Football Italia zette in zijn kop dat De Winter de oproep “snubs”, wat neerkomt op demonstratief afwijzen. CalcioNews24 zag “een diepe kloof tussen Koni De Winter en het Belgische nationale elftal” en had het in de titel over een “strappo”, een breuk, met Van Bommel.
Een stap terug op 24 jaar
Giulio Piras schreef bij Chiamarsi Bomber dat De Winter “besloten heeft een stap terug te zetten, op amper 24 jaar”. Volgens hem kan de beslissing “de relatie met de nationale ploeg blijvend tekenen”.
Fantamagazine spreekt van “wrijving met de bondscoach” en concludeert dat zijn toekomst bij de nationale ploeg op het spel staat. FantaMaster heeft het over “talrijke polemieken”.
Samuele Dello Monaco ging bij DerbyDerbyDerby het verst. Hij noemde de weigering “een kleine voetbalaardbeving”, met een duidelijke waarschuwing: wie de deur vandaag dichtdoet, krijgt ze later moeilijk weer open. Alleen Chiamarsi Bomber laat een kleine opening en schrijft dat “de deur formeel niet wordt gesloten”.
De avond ervoor
Wat het voor De Winter extra pijnlijk maakt, is de timing. Donderdagavond verloor Milan in de Europa League met 0-2 van Ferencváros. Zijn lob terug naar doelman Torriani leidde het eerste tegendoelpunt in.
La Gazzetta dello Sport zette “De Winter, errore da 4” meteen in de kop, oftewel een fout van een 4 op 10. Eurosport noemde die terugspeelbal volgens DH “een duidelijke uitnodiging tot heiligschennis”.
Minder dan 12 uur later kwam het nieuws uit België. Verschillende Italiaanse media legden zelf het verband. GOAL Italia schreef dat De Winter “terugkomt van een zeer teleurstellende prestatie tegen Ferencváros”.

Fantamagazine noteerde dat de spanning met de nationale ploeg ontstaat “na een negatieve prestatie in de Europa League”. Een oorzakelijk verband is er niet. Van Bommel benadrukte zelf dat de beslissing al langer rijpte.
“Het gaat niet over het feit dat hij vorige keer op de tribune zat. Het is iets dat al langer speelt”, zei hij volgens Het Nieuwsblad.
Enkel Milan begrijpt het
Alleen bij de media rond Milan klinkt een ander geluid. Stefano Cori beschreef bij MilanNews24 een speler die bij Milan belangrijk is geworden, tegenover een bondscoach die zijn keuze aanvaardt zonder zelf verantwoordelijkheid te nemen. Milan Vibes sprak een maand geleden al van een paradox.
De cijfers maken die paradox duidelijk. Bij Milan speelde De Winter dit seizoen alle veertien officiële wedstrijden, waarvan dertien als basisspeler, goed voor 1.240 minuten. Bij de Rode Duivels kreeg hij onder Van Bommel nul van de 360 minuten. Op het WK speelde hij geen minuut. Na zijn invalbeurt tegen Kroatië op 2 juni volgden elf interlands zonder speeltijd.
Volgens L’Avenir deed vooral de doorbraak van Nathan Ngoy pijn: jonger dan hij en spelend bij een kleinere club, maar wel de vaste partner van Brandon Mechele.
Ook in België vallen de klappen
Van Bommel bleef op zijn persconferentie opvallend koel. “Josué is erbij gekomen omdat Koni De Winter in een situatie zat waarin hij niet speelde op het WK en ook niet in de vorige interlandbreak. Hij voelde zich daar niet lekker bij en heeft besloten om niet te komen”, zei hij.
En: “Dit heeft gevolgen voor de langere termijn. Als 24-jarige nu al beslissen dat je niet meer geselecteerd wil worden, dat is toch vrij vroeg.”

Van Bommel gaf zelf toe dat hij als speler hetzelfde deed. “Ik heb hetzelfde gedaan toen Marco van Basten bondscoach van Nederland was. Daar had ik geen goede relatie mee, persoonlijk en tactisch. Dat is hier niet het geval”, klonk het bij Het Laatste Nieuws.
Philippe Albert spaarde in Le Soir niemand. “De speler is schuldig, maar Van Bommel ook. Hij praat over consequenties op de lange termijn, maar hij moet die ook daadwerkelijk afdwingen.” En nog harder: “Hij wekt de indruk zijn selectie niet onder controle te hebben.”
En dan komt Italië naar Brussel
De Winter zwijgt zelf en vroeg zijn omgeving om hetzelfde te doen. “Koni wil geen olie op het vuur gooien. Het is een keuze die hij zelf heeft gemaakt, en hij heeft daar zijn redenen voor”, liet iemand uit zijn entourage weten aan L’Avenir.
Voor De Winter volgt zondag al de volgende test. Milan speelt dan in Marassi tegen Genoa, zijn ex-club. Volgens Fantamagazine staat hij daar “onder de schijnwerpers”. Een week later komt Italië naar het Koning Boudewijnstadion, en die wedstrijd is belangrijk..
Italië staat tweede met 7 punten, België volgt met 6. Debast is geblesseerd en Ngoy staat op één gele kaart van een schorsing. Volgens Het Laatste Nieuws had De Winter juist tegen Italië “nu mogelijk wel minuten gemaakt”.
Olivier Plancke