‘Benteke-bom slaat in: grote schok bij Anderlecht’

door
‘Benteke-bom slaat in: grote schok bij Anderlecht’

Bij de naam Christian Benteke schoten in Neerpede meteen alle emoties alle kanten op. Supporters dromen luidop van een Belgische terugkeer van de doelpuntenmachine, maar in de trainerskamer zorgde de Benteke-bom voor een grote schok. Want wat als die ene droomtransfer het hele evenwicht van Anderlecht onderuit haalt?

LEES OOK: 'Club Brugge duizelt: hallucinante Benteke-eis slaat alles'

Tussen droomtransfer en nachtmerrie voor Anderlecht

Christian Benteke kondigde zijn vertrek bij D.C. United aan, is straks transfervrij en volgens Sacha Tavolieri heeft Anderlecht al eerste contacten gelegd, terwijl Club Brugge de situatie van dichtbij volgt. Zijn broer zet dat dan weer weg als ‘fake news’, maar het gerucht blijft beroeren, alsof er toch meer aan de hand is. Twee topclubs die nadenken over dezelfde 35-jarige spits: dat kan een meesterzet worden, maar ook een heel dure vergissing.

In de MLS heeft Benteke de voorbije jaren bijna alles gedaan wat je van een topspits verwacht. Hij werd dé man bij D.C. United, pakte de Golden Boot met meer dan twintig competitiegoals en stond boven grote namen als Messi en Suárez in de topschutterslijst. De ploeg speelde in functie van hem: veel voorzetten, veel ballen in de zestien, veel lange ballen die hij moest bijhouden. In de backlijn was hij nog altijd een nachtmerrie om te verdedigen.

Maar een transfer naar België gaat niet alleen over goals. Zeker niet als je bij Anderlecht binnenkomt bij een trainer als Besnik Hasi. Die heeft het sinds zijn terugkeer bijna wekelijks over intensiteit, druk op de bal en hoog tempo. Iedereen moet lopen, iedereen moet mee jagen, zeker de spits. In zijn hoofd begint de pressing bij de negen, niet bij de verdedigers. En daar beginnen de problemen met het profiel van Benteke.

Benteke is nooit een lopende spits geweest. Niet bij Genk, niet bij Aston Villa, niet bij Liverpool en nu ook niet meer in de MLS. Hij kon zijn werk doen in balverlies, hij kon een gat dichtlopen, maar zijn echte waarde zat altijd in balvastheid, duelkracht en afwerking. Op zijn 35ste ga je hem niet ineens omtoveren tot een soort pocketversie van Cvetkovic. Wie hem haalt, haalt een klassieke nummer negen binnen, geen kilometervreter en geen Duracell-konijn.

Hasi ziet spookbeeld: wordt Benteke de nieuwe Dolberg?

Het is ook niet de eerste keer dat Hasi met zo’n type aan de slag zou moeten. Kijk naar Kasper Dolberg. Op papier was dat een droom voor Anderlecht: technisch sterk, goeie trap, killer in de zestien. Maar Dolberg is ook geen speler voor in de pressing. Hij doet zijn meters, maar niet in het tempo en de felheid die Hasi wil zien. Het gevolg was duidelijk: geregeld op de bank in grote matchen, soms zelfs helemaal uit het elftal in fases waarin Anderlecht zonder bal hoger wilde spelen.

Als Dolberg – jonger, lichter, minder blessuregevoelig – al moeite had om in dat pressingverhaal te passen, hoe gaat dat dan met een 35-jarige Benteke na drie volle jaren MLS? Gaat Hasi een deel van zijn voetbal opofferen om hem in de ploeg te krijgen? Of blijft hij bij zijn idee, met het risico dat één van de bekendste namen van de kleedkamer te vaak op de bank zit?

Aan de bal klopt het plaatje natuurlijk wel. Anderlecht heeft al twee seizoenen het gevoel dat het dicht bij prijzen zit, maar nét dat tikje efficiëntie mist in de box. Cvetkovic heeft veel potentieel, Vázquez is (soms) nuttig in het spel, maar niemand in de kern heeft de kopbal en presence van Benteke. In matchen tegen lage blokken kan zo’n profiel echt het verschil maken. Bovendien is hij een handige bliksemafleider onder druk. In de MLS fungeerde hij zo vaak: lange bal, Benteke schermt af, legt simpel af en de ploeg schuift mee.

Maar die pluspunten tellen pas écht door als Hasi er zijn systeem op afstemt. Je kan niet verwachten dat Anderlecht gewoon verder zou doen zoals nu, met keiharde pressing en een hoge lijn, en dat het vanzelf wel lukt om Benteke te laten renderen. Bij Club Brugge is het verhaal anders, maar de kern blijft dezelfde. Ook daar houdt Nicky Hayen van intensiteit en druk. Ook daar wordt verwacht je dat de spits hard werkt.

Redder of luxespits? Het dure Benteke-dilemma

En dan is er nog de fysieke kant. Benteke heeft in Amerika veel gespeeld, maar ook zijn blessures gekend. Spierproblemen, een enkel, kleine dingen die op zijn leeftijd net iets langer aanslepen. Je kan er niet zomaar van uitgaan dat hij in België nog drie matchen per week gaat spelen. Dat vraagt een heel duidelijke planning en goeie omkadering.

Het plaatje is dus dubbel. Haal Anderlecht de MLS-koning binnen, dan krijgen ze goals, presence en ervaring bij. Je krijgt een man die in de Premier League, Champions League en bij de Rode Duivels alles al gezien heeft. Voor jonge gasten in de kern is dat goud waard.

Maar je haalt ook een profiel binnen dat botst met het type voetbal dat een trainer als Hasi voor ogen heeft. En met een verleden – Dolberg – dat toont dat hij niet bang is om een grote naam op de bank te zetten als de intensiteit niet klopt.

De vraag is simpel, maar hard: wil je Hasi zijn spel aanpassen aan Benteke, of verwacht hij dat Benteke zich aanpast aan zijn spel? In het eerste geval moet de hele club mee in dat verhaal stappen. In het tweede geval is de kans groot dat hij eindigt als dure luxespits, een wapen voor bepaalde matchen, maar niet de man die het seizoen draagt. Dat maakt hem tegelijk een mogelijke redder én een gigantisch risico.

Moet Anderlecht vol voor een transfer van Christian Benteke gaan?

Meest recent

Parys op dreef: Pro League slaat keihard terug op DAZN

De perikelen rond DAZN en de Pro League blijft groot nieuws in de Belgische voetbalwereld. Het ...

6
6
Rode Duivels met konijnenpoot: "Drie oefenmatchen op WK"

Rudi Garcia heeft het getroffen met de loting op het WK 2026. De weg naar de kwartfinales ligt ...

27
27
'Club Brugge duizelt: hallucinante Benteke-eis slaat alles'

In Brugge durven ze het bijna niet hardop zeggen, maar de cijfers die rondgaan over Christian ...

249
249
Garcia geeft belangrijke update over Lukaku en De Bruyne

De WK-loting ligt achter de rug. Er zijn een aantal leuke groepen komende zomer, maar niet voor de ...

26
26
Leko viert 'Grote Terugkeer': "Dacht aan hem als titularis"

AA Gent doet het onder Ivan Leko niet beter dan vorig seizoen, toen de Buffalo's ongeveer dezelfde ...

27
27
JPL-mirakel in de maak: "Wij zijn springlevend"

Enkele weken geleden gaf niemand nog een stuiver voor de kansen van FCV Dender om de laatste plaats ...

31
31
STVV-Club: 'Hayen speelt met surprise in basisploeg'

In de Champions League staat Club Brugge volgende week voor een zware uitdaging tegen Arsenal FC. ...

171
171
'JPL davert: Anderlecht plant spectaculaire transfer'

In Neerpede wordt al weken druk gediscussieerd over een nieuwe doelman die de JPL dit seizoen op ...

185
185
"Walgelijk theater" - Voetbalwereld kotst 'lijpzak' Infantino uit

Vrijdagavond werd in Washington geloot voor het wereldkampioenschap van komende zomer. Maar de show ...

271
271
Toptransfer bij Club Brugge? "Hij is de ideale targetspits"

Met een ticket voor de kwartfinales van de Croky Cup, heeft Club Brugge zich herpakt na twee ...

403
403
DAZN-saga zindert voor: Pro League zorgt voor nieuwe wending

Op 22 december verschijnt de zaak tussen de Pro League en DAZN voor de Brusselse arbitragerechtbank ...

213
213
'Afgrijzen bij Club: ster dringt aan op transfer Onyedika'

In zowat elke mercato wordt er druk gespeculeerd over een mogelijke transfer van Raphael Onyedika. ...

304
304
Vermeeren verliest van Duivels, weer uppercut Pocognoli

In de Franse Ligue 1 werd vrijdagavond de vijftiende speeldag op gang getrapt met een grote ...

181
181
Mannaert spreekt duidelijke taal over toekomst Garcia

De Rode Duivels ontdekten vrijdagavond hun tegenstanders op het komende WK, waarin ze belandden in ...

88
88
Dender pakt tweede zege en gooit degradatiestrijd open

De degradatiestrijd in de Jupiler Pro League lijkt weer helemaal open te liggen. Dender was lange ...

145
145
Droomloting voor Broos: "Wat maak ik allemaal mee..."

Naast de delegatie van de Rode Duivels was er nog een Belg aanwezig bij de loting voor het WK op ...

154
154
Garcia spreekt na loting duidelijke WK-ambitie uit

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn op het komende WK. Ze openen hun toernooi op 15 juni ...

142
142
Patro ontgoochelt, Eupen dringt top zes binnen

Vrijdagavond werden de eerste wedstrijden van de zestiende speeldag in de Challenger Pro League ...

29
29
1B-sensatie reageert op interesse van STVV en Gent

Er vallen in de Challenger Pro League regelmatig interessante zaakjes te doen. Ook dit seizoen ...

174
174
Analisten unaniem over loting Duivels: "Groepswinst is must"

De Rode Duivels keken reikhalzend uit naar vrijdagavond en de ontdekking van hun tegenstanders op ...

148
148
Genk pakt uit met contract voor bekende naam

Bij KRC Genk blijft het dit seizoen met pieken en dalen gaan. Er leek de laatste weken beterschap op ...

326
326
Dit zijn de Belgische tegenstanders: 2 primeurs en zwarte beest

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn voor het WK van volgende zomer. Bij de loting kwam ons ...

312
312
Hasi met handen in haar: Anderlecht slikte nieuwe blessure

Anderlecht blijft de zeges aaneenrijgen, want donderdagavond wisten ze ook KRC Genk uit de beker te ...

211
211
'Mannaert ligt niet wakker: topclubs staan te dringen'

Vraag het aan mensen die met hem gewerkt hebben en je voelt meteen de verdeeldheid. Terwijl de ...

226
226
Loting WK: Rode Duivels krijgen zeer gunstige loting

Vrijdag werd in de Amerikaanse hoofdstad Washington DC geloot voor de groepsfase van het WK van ...

308
308

Meer sportnieuws