Bayern‑top verrast Kompany met genadeloze wending

door
Bayern‑top verrast Kompany met genadeloze wending

Bayern won in Bernabéu, maar intern bleef het daar niet bij. Terwijl Vincent Kompany sportief bevestiging kreeg, dringt zich in München tegelijk een veel lastigere vraag op. Want achter de schermen moet de clubtop stilaan een hard verdict vellen over een dossier dat almaar gevoeliger wordt.

LEES OOK: "Je brengt me in problemen bij Courtois" - Kompany dribbelt netelige vraag

Bayern voelt na Madrid dat verdict nadert

Bayern München vertrok met een 1-2-zege uit Bernabéu, maar in het bestuur van de club zal die memorabele avond niet alleen als een sportieve opsteker zijn binnengekomen. Voor Vincent Kompany was het in Madrid het bewijs dat zijn ploeg op het hoogste podium kan domineren. Voor de sportieve leiding was het tegelijk een reminder dat één ander dossier opnieuw openligt: wie wordt straks de nummer één in doel, en vooral wanneer durft Bayern daar echt in door te pakken? Manuel Neuer hield Bayern dinsdagavond recht met een reeks topreddingen tegen Kylian Mbappé en Vinicius. Antonio Rüdiger vatte het na afloop scherp samen bij Movistar: “Manuel Neuer was their best player.” Ook Real-coach Álvaro Arbeloa noemde hem bij Reuters de “MVP” van de match.

Bayern speelde in Madrid een uur lang op een manier die perfect bij Kompany past: hoog druk zetten, durven doordekken, veel beweging aan de bal en weinig angst voor de status van de tegenstander. Bayern haalde in de eerste helft 65 procent balbezit en controleerde de wedstrijd grotendeels. Luis Díaz en Harry Kane zorgden voor de 0-2, maar in de slotfase kantelde het gevoel alsnog even. Kompany zei na afloop bij TNT Sports:“We should have put the tie to bed.” Op de clubkanalen van FC Bayern bleef hij even duidelijk: “We still need to win again to progress.” Dat is veelzeggend. Bayern was beter, maar voelde tegelijk waarom een topkeeper in dit soort wedstrijden nog altijd het verschil maakt tussen controle en chaos.

Urbig wacht, maar Bayern durft niet door te pakken

En net daar wordt het voor Bayern gevoelig. Want de club had de voorbije maanden stilaan de indruk gewekt dat ze in doel al aan een volgende fase bezig was. Jonas Urbig werd eind januari niet gehaald als zomaar een extra keeper, maar als een profiel voor de toekomst. Christoph Freund zei daar letterlijk over: “Jonas is a modern goalkeeper who… fits in very well with FC Bayern’s style of play.” Dat is bijna een beschrijving van wat Kompany op die positie nodig heeft: een doelman die hoog durft staan, meevoetbalt en past in een ploeg die ver van het eigen doel probeert te verdedigen. Urbig tekende tot 2029. Dat soort transfer dient niet louter als verzekering voor op de bank.

Daar komt nog bij dat Bayern de voorbije jaren ook al een apart spoor met Alexander Nübel had uitgezet. De club verlengde zijn contract in april 2024 officieel tot 2029 en liet hem tegelijk langer rijpen bij Stuttgart. Max Eberl noemde Bayern toen “superbly positioned now and for the future in the goalkeeper department”. Op papier klinkt dat als luxe. In de praktijk betekent het dat Bayern met Neuer, Nübel en Urbig drie verschillende tijdslijnen door elkaar heeft lopen. En precies daarom maakt zo’n avond in Bernabéu alles weer ingewikkelder.

Want hoe harder Neuer op zijn veertigste nog uitpakt tegen Real Madrid, hoe moeilijker het wordt om die herschikking echt in gang te zetten. In maart maakte Eberl al duidelijk dat Bayern niet wil forceren. “He has to tell us how he feels, and we have to decide for ourselves how to proceed,” zei hij. “In the end, we will make a decision together with Manu.” Dat is diplomatiek, maar het zegt vooral dat Bayern de regie nog niet volledig naar zich toegetrokken heeft. De club wacht nog altijd mee op het gevoel van Neuer zelf. Op zich logisch, gezien zijn status. Maar in een topclub is wachten ook een keuze. En wachten op een levende legende botst bijna automatisch met het op tijd klaarstomen van de volgende nummer één.

Topvorm maakt verdict voor Kompany alleen pijnlijker

Bayern kan tegelijk zeggen dat het voorbereid is op de toekomst en toch blijven handelen alsof de toekomst nog wel even kan wachten. Urbig is gehaald met “a view to the future”, zoals Freund het noemde bij zijn komst. Nübel ligt lang vast en heeft zich ontwikkeld tot een stabiele Bundesliga-doelman. Maar zolang Neuer op Champions League-niveau blijft tonen dat hij nog altijd wedstrijden kan bepalen, verschuift elke definitieve machtswissel automatisch naar achteren. Dan wordt Urbig niet de nieuwe fase van het Kompany-project, maar vooral de jongen die nog even moet wachten.

Bayern voelt dat zelf ook. Na de wedstrijd in Madrid zei Eberl: “Manuel has been playing at this level for the entire season. He saved us today on several occasions.” Jonathan Tah zei op de clubsite zelfs: “We’re grateful to him every match… He has a special aura.” Dat soort reacties versterken precies wat het dossier moeilijk maakt. Het gaat hier al lang niet meer alleen over prestaties, maar ook over hiërarchie. Neuer is geen gewone veteraan die nog wat minuten pakt. Hij is kapitein, monument en nog altijd iemand die een kwartfinale mee beslist. In zo’n context is opvolging nooit een technische beslissing alleen. Dan wordt het ook een machtskwestie over status, timing en lef.

Bayern-top schuift dossier door, maar spanning groeit

Voor Kompany is dat geen klein detail. Zijn voetbal vraagt veel van zijn keeper. De defensie staat hoog, de ruimtes achter de laatste lijn zijn groot en Bayern wil het spel mee van achteruit dicteren. Dat maakt het des te logischer dat de club in Urbig een “moderne” opvolger ziet. Maar tegelijk is het ook duidelijk dat Kompany op dit moment nog volop profiteert van alles wat Neuer aan ervaring, coaching en uitstraling meebrengt. Bayern is intussen al veertien wedstrijden ongeslagen en Kompany vindt dat zijn ploeg “the right to be confident” heeft verdiend. Dat zelfvertrouwen komt niet alleen van voorin. Het komt ook van het idee dat achter die hoge lijn nog altijd Neuer staat.

Daarom was Bernabéu voor Bayern meer dan een knappe Europese avond. Het was ook een avond die een intern plan weer problematisch maakte. De club heeft Urbig gehaald, Nübel vastgelegd en wacht op Neuer om een beslissing te maken over zijn contractverlenging. Dat wijst allemaal op een overgang die voorbereid wordt. Alleen bewijst Neuer net op het moment dat Bayern stilaan naar morgen wil kijken, dat hij nog altijd het heden is. En dat is voor Kompany op korte termijn misschien een cadeau, maar voor Bayern als club tegelijk een lastig probleem. Want hoe beter Neuer keept, hoe minder vanzelfsprekend het wordt om eindelijk echt aan Urbig te beginnen.

Moet Bayern nu al doorpakken in doel?

Meest recent

‘Vier clubs klagen: format dit seizoen nog op de schop’

Het nieuwe format van de Belgische competitie doet heel wat stof opwaaien. Zo gaat KAA Gent vol in ...

7
7
‘Schoktransfer Lukaku: verrassende grootmacht lonkt’

Romelu Lukaku heeft al heel wat topclubs op zijn CV staan. Vooral in Italië is Big Rom al erg ...

34
34
Straffe Belgische terugkeer Hugo Cuypers in de maak?

Hugo Cuypers maakte de overstap van KAA Gent naar Chicago Fire en in de Verenigde Staten is de ...

78
78
'AA Gent troeft clubs in binnen- en buitenland af'

Bij AA Gent doen ze er in de Champions' Play-Off alles aan om een Europees ticket uit de brand te ...

37
37
Ruben Van Gucht in huis? Deze bom centen kost het u

De DJ-carrière van Ruben Van Gucht komt stevig van de grond en nu zijn ook opvallende cijfers ...

33
33
Garcia krijgt zeer verrassend staflid aangeraden voor WK

De Rode Duivels hopen deze zomer op het WK zo ver mogelijk te raken. De groepsfase overleven tegen ...

34
34
Enorme opsteker voor Duivels: sleutelpion weer op topniveau

De Rode Duivels vertoefden een tweetal weken geleden in de Verenigde Staten voor een stage en twee ...

49
49
'Real legt megabod neer bij Bayern na glansrol in Bernabeu'

Bayern München heeft deze week een grote stap gezet richting de halve finale van de Champions ...

104
104
'Hoefkens en co doen enorme bom ontploffen in Nederland'

Antwerp zal het vrijdagavond in Charleroi opnieuw moeten stellen zonder Gyrano Kerk, die aan de kant ...

128
128
Zo greep Colpaert in na ongelooflijke misser Essevee

Er staan dit weekend ook in de Relegation Play-Off weer enkele belangrijke wedstrijden voor de deur. ...

73
73
'Anderlecht hakt knoop door: volgende optie gelicht'

Anderlecht moet zich dit weekend tegen AA Gent zien te herpakken als het niet verder teruggeslagen ...

263
263
Bayern‑top verrast Kompany met genadeloze wending

Bayern won in Bernabéu, maar intern bleef het daar niet bij. Terwijl Vincent Kompany sportief ...

180
180
Mignolet vreest einde: zware klap komt hard aan

Club Brugge moest donderdag een enorme opdoffer slikken. Het moest melden dat Simon Mignolet opnieuw ...

215
215
'Leegloop bij Standard: nog 6 vertrekkers in de maak?'

Standard begon vorig weekend uitstekend aan de Europe Play-Off met een zege in Leuven en kan met ...

155
155
‘Anderlecht verrast: oude bekende duikt plots op’

Anderlecht wacht nog steeds op zijn nieuwe sportief directeur, maar ondertussen moet er ook al ...

165
165
'Titularis Anderlecht zakt door ijs: einde verhaal in zicht'

RSC Anderlecht staat komende zondag onder enorme druk, voor de komst van AA Gent kan Paars-Wit zich ...

204
204
'Transferbom Neymar Jr.: eerste contacten lopen'

Of hij alsnog met Brazilië naar het WK zal trekken, moet in de komende weken blijken. Maar ook ...

54
54
'Wending Jackers: transfer naar Club-concurrent dreigt'

Het noodlot heeft opnieuw toegeslagen bij Simon Mignolet. Een week nadat hij zijn ...

1012
1012
UEL/UECL: Wisselend succes Belgen, Nederlands drama en gruwelijke owngoal

De heenmatchen in de kwartfinales van de Conference en Europa League zitten erop. Voor de Belgen die ...

72
72
Oosting vloekt: Antwerp ziet revelatie wegvallen

Antwerp FC is aan de Europe Play-Offs begonnen met een thuisnederlaag tegen KRC Genk. Om alsnog kans ...

100
100
'Anderlecht overtuigd; eerste zomertansfer in aantocht'

RSC Anderlecht kan best niet te lang meer wachten in zijn zoektocht naar een nieuwe sportief ...

388
388
'Club Brugge-fase' zindert na: Barça legt klacht neer

FC Barcelona heeft donderdag een officiële klacht neergelegd bij de Europese voetbalbond UEFA. ...

100
100
"Onnozele Hollander" - Van Bommel doet Gheysens-boekje open

Ongeveer een tweetal jaren geleden raakte bekend dat Mark van Bommel zou afzwaaien als hoofdcoach ...

419
419
Club met neus op feiten gedrukt: "Mag nooit gebeuren"

Club Brugge is goed aan de Champions' Play-Offs begonnen en won maandagmiddag met 4-2 van rivaal RSC ...

404
404
Leegloop Liverpool: volgend boegbeeld verlaat Anfield

Liverpool FC kondigde tijdens de interland-break het nakende vertrek van Mohamed Salah. En donderdag ...

72
72

Meer sportnieuws