Groot drama bij RSCA: de cijfers achter de crisis

1084 stemmen
Groot drama bij RSCA: de cijfers achter de crisis

Het kneusje van de Jupiler Pro League. Op het gebied van doelgerichtheid presteert geen enkele andere club uit 1A slechter dan RSC Anderlecht. Zowat één op drie doelpogingen eindigen effectief tussen de palen, en dat is een dramatische constatering. We leggen uit waarom. 


GOEDE FUNDAMENTEN

Laat ons eerst starten met het goede nieuws. RSC Anderlecht beschikt dit seizoen over een solide en betrouwbare defensie, al valt die soms ook te betrappen op enkele individuele fouten. Op gemiddelde basis slikt Sporting 0,96 tegendoelpunt per competitiewedstrijd, en daarmee staat de Belgische recordkampioen zelfs op een knappe tweede plaats in die betreffende rangschikking. 



Enkel Club Brugge – wie anders – incasseert nog minder tegendoelpunten dan Anderlecht. Het onderlinge verschil tussen beide ploegen is echter wel aanzienlijk. Terwijl Anderlecht per competitiewedstrijd gemiddeld 0,96 doelpunt verduurt, ligt dat bij Club Brugge op amper 0,63. Anderlecht beschikt aldus over een eerder stevige defensieve basis, en dat is een goed startpunt om een kwalitatieve ploeg rond te bouwen. 

STAARTPLOEG 

Maar hogerop het veld wordt er echter onvoldoende geprofiteerd van die solide defensieve fundamenten. Het is een wederkerend fenomeen dit seizoen: Anderlecht laat het al te vaak afweten op het offensief gebied. Met 36 gescoorde doelpunten kan Sporting enkel KV Kortrijk, Sint-Truiden, Waasland-Beveren, KAS Eupen, Cercle Brugge en Moeskroen overtreffen. 



Op het gebied van doelpunten scoren is Anderlecht dit seizoen dus niets meer dan een staartploeg in de Jupiler Pro League. 't Is dan ook niet vreemd dat de ploeg van Vincent Kompany de grootste moeite ondervindt om aanspraak te maken op een plaats in de top vier van het klassement. Met een goede verdediging raak je al een heel eind ver, maar om wedstrijden te winnen moeten er doelpunten gemaakt worden.

GEEN VERHAAL 

Maar om doelpunten te kunnen scoren, moeten er eerst voldoende kwalitatieve doelkansen afgedwongen worden. En net daar knelt het schoentje bij Anderlecht al het ganse seizoen. In de voorbije twee competitiewedstrijden tegen Cercle Brugge en KV Kortrijk trapte Sporting bijvoorbeeld geen enkele keer tussen de doelpalen. Volgens VTM-journalist Jarno Bertho was dat zelfs nog nooit eerder gebeurd in de clubgeschiedenis.

Die bedenkelijke statistiek geeft alvast een goed beeld over de huidige vormdip van Anderlecht. 't Is al van de match tegen KRC Genk geleden dat een speler in het paars-witte shirt nog eens een poging tussen de palen kon mikken. In minuut 39 liet Josh Cullen de allerlaatste kans op doel noteren. Dat is dus al 231 speelminuten geleden, waarbij we de blessuretijd zelfs niet in rekening nemen.



Tijdens de persconferentie na de recente 0-2 nederlaag tegen KV Kortrijk werd die pijnlijke constatering voorgelegd aan Vincent Kompany. “Ja, maar jullie mogen de statistieken blijven opsommen. Ik kan dat vandaag niet winnen. Ik heb geen verhaal. Ik kan zeggen dat we tegen Genk twintig kansen hebben gekregen, maar nu heb ik geen verhaal. Jullie hebben gelijk.”

KNEUSJE VAN DE JPL 

Vincent Kompany verwees in zijn beperkt betoog naar de wedstrijd tegen Genk, maar de coach van Anderlecht beseft als geen ander dat de offensieve efficiëntie in zijn ploeg een groot probleem is. In de Jupiler Pro League is er zelfs geen enkele club dan Anderlecht die procentueel minder doelkansen tussen de palen mikt. Amper 31 procent van hun totale doelpogingen belanden tegenwoordig binnen het doelkader van de tegenstander.

Daarmee scoort Anderlecht gevoelig minder dan het gemiddelde van de Jupiler Pro League-ploegen, dat vandaag 36 procent bedraagt. De leider in dat betreffende klassement is Beerschot VA. De ploeg van Will Still slaagt erin om voorlopig 41,5 procent van hun doelkansen te kadreren. Dat zijn cijfers waar Anderlecht vandaag enkel maar kan van dromen. En dan hebben we het nog niet over het aantal effectief gescoorde doelpunten.



Op het vlak van schoten op het doel is Anderlecht dus het absolute kneusje van de Jupiler Pro League. En dat strookt dus helemaal niet met de filosofie en het DNA van de Belgische recordkampioen. In de voorbije vijf seizoen haalde Sporting ook nooit zo'n lage verhouding tussen het aantal doelpogingen en de kadrering ervan. In die vijfjarige periode realiseerde Anderlecht namelijk een betreffend gemiddelde van 38,2 procent. Nooit lag die frequentie lager dan de huidige 31 procent.

LUKAS NMECHA  

Het ontbreekt Anderlecht dit seizoen dus aan een echte killer in de box. Clubtopschutter Lukas Nmecha is niet toevallig de meest doeltreffende speler van Anderlecht. De Duitse spits slaagt erin om zowat de helft van zijn pogingen tussen de palen te mikken, 45 procent om exact te zijn, al zitten daar ook zeven strafschoppen in verwerkt. Nmecha positioneert zich daarmee als veertiende doelgerichtste speler van de Jupiler Pro League.

Lukas Nmecha is dit seizoen dus van absolute goudwaarde in de ploeg van Vincent Kompany. De 22-jarige aanvaller draagt zowat het volledig aanvallende gewicht op zijn schouders. Met een extra bliksemafleider, die Abdoulay Diaby moet worden, zou Nmecha wellicht nog efficiënter presteren in de box. Zijn 45 procent gekadreerde doelpogingen zouden dan weleens in de buurt kunnen komen van de ex-RSCA-spitsen Kemar Roofe (56 procent) en Lukas Teodorczyk (51 procent).



Maar na Lukas Nmecha is de doeltreffendheid van de andere offensief ingestelde spelers van Anderlecht ver te zoeken. Jérémy Doku kwam dit seizoen enigszins nog in de buurt van de Duitser, met 40 procent gekadreerde doelpogingen. Daarnaast valt de inefficiëntie op van Michel Vlap (18 procent), Anouar El Hadj (18 procent) en Jacob Bruun Larsen (14 procent). Die laatste is, op centrale verdediger Matt Miazga na, tegenwoordig zelfs de minst doelgerichte speler in de ploeg van Vincent Kompany.

TALENT EN KWALITEIT 

Vincent Kompany bewierookt bijna wekelijks de uitermate hoge trainingsprestaties van zijn spelers. Op de oefenvelden zouden de doelpogingen rijkelijk binnenvliegen, maar tijdens de wedstrijden is dat dus allerminst het geval. Het verschil tussen talent en kwaliteit, zoals Kompany het ook meermaals uitlegde. Maar 't is overduidelijk dat de doelgerichtheid anders en beter moet. En dringend ook. 


LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht pakt ferm uit, Club slikt dompers’

Gelooft u in Kompany als coach?

Meest recent

Garcia houdt adem in na nieuwe update omtrent Doku

Als een donderslag bij heldere hemel gaf Jérémy Doku zondag verstek tegen Iran. ...

14
14
Vanhaezebrouck velt verdict over basisplaats Vanaken

Na het gelijkspel tegen Egypte geraakten de Rode Duivels nu ook niet voorbij Iran, en dus staan Rudi ...

53
53
Ex-ref in alle staten: Rode Duivels bestolen tegen Iran?

Op het WK is er helaas geen Jonathan Lardot om een woordje uitleg te verschaffen bij de beslissingen ...

61
61
'Ngoy op strafbankje: Garcia broedt op verrassing'

In een sowieso al moeizame partij tegen Iran schoten de Rode Duivels zichzelf tot overmaat van ramp ...

89
89
'Rode Duivels likken wonden: duo in de lappenmand'

Zaterdag is het do or die voor de Rode Duivels tegen Nieuw-Zeeland. Op papier een haalbare affiche, ...

110
110
'Trainerssoap Anderlecht bereikt climax: gloednieuwe kandidaat'

RSC Anderlecht is maandag aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen begonnen zonder hoofdtrainer. ...

269
269
Nederlanders stomverbaasd: "Vanaken beste speler van België"

Na de tegenvallende WK-start met 2 op 6, krijgt bondscoach Rudi Garcia de nodige kritiek over zich ...

447
447
Magic Messi! Historische goals brengen Argentinië ronde verder

Argentinië blijft voorlopig op koers om zijn wereldtitel te verlengen. De Albiceleste zijn ...

104
104
Nieuwe club voor Renard; AA Gent kondigt vertrek aan

AA Gent begint binnen een maand al aan het nieuwe seizoen in de voorrondes van de Conference League. ...

220
220
Doku vader geworden in Londen! Tijdstip WK-terugkeer bekend

Jérémy Doku en zijn vrouw Shireen Raymond zijn bevallen van hun eerste kindje. Dat ...

319
319
Anderlecht duwt voor WK-transfer: oude bekende in beeld

Anderlecht heeft het dossier van een oude bekende weer op tafel gelegd. Vandaag lijkt het nog een ...

300
300
'Wit konijn Sibierski: nieuwe trainer RSCA onderweg'

RSC Anderlecht vatte maandag de voorbereiding op komend seizoen aan. Nog altijd zonder nieuwe ...

566
566
Bommetje bij RSCA: comeback Kindermans eist slachtoffer

RSC Anderlecht sluit een verloren zoon weer in de armen, want via de clubkanalen werd Jean ...

360
360
Kerkhofs geeft Van Gucht lik op stuk: "Of hij te klein is?"

Sommige uitspraken blijven hangen omdat ze zo onverwacht eerlijk zijn. Dat was ook het geval toen ...

134
134
Garcia slikt bittere pil: WK al afgelopen voor Doku?

Na de magere twee op zes kunnen de Rode Duivels zich geen misstap meer veroorloven. Winst tegen ...

188
188
Anderlecht kondigt Kindermans aan, Antwerp kiest opvolger

Eerder op de dag geraakte bekend dat Jean Kindermans terugkeert naar Neerpede. Lang heeft een ...

418
418
Pfaff compleet vernederd: Belgische bond door stof

Jean-Marie Pfaff heeft in een openhartig gesprek een opvallende ontgoocheling gedeeld over zijn band ...

533
533
'Vrancken verrast met nieuwe buitenlandse club'

Wouter Vrancken heeft zijn nieuwe club zo goed als beet. De ex-trainer van STVV gaat aan de slag ...

361
361
Kerkhofs heeft groot transfernieuws bij Hasselt

Sporting Hasselt was al heel actief op de transfermarkt. De Limburgers zijn echter nog niet klaar ...

169
169
'Maartens Martens op weg naar buitenlandse stuntclub'

Maartens Martens werd enkele maanden geleden ontslagen bij AZ Alkmaar. De Belgische trainer is op ...

45
45
Sibierski in tijdsnood: Anderlecht moet dringend toeslaan

RSC Anderlecht startte vandaag met de veldtraining. Zonder coach. Daar komt snel verandering in. ...

414
414
Lionel Messi, de man die alle data nutteloos maakt

Het WK kan tot op heden heel erg bekoren. Goed voetbal, verrassingen van de kleintjes en de meeste ...

60
60
België barst: De Bruyne & co, geen lieve verhaaltjes meer

België bakt er voorlopig niks van dit WK. Van de ervaren kleppers is alleen Thibaut Courtois ...

506
506
'Anderlecht slaat toe: Jean Kindermans keert terug'

De kogel is door de kerk: Jean Kindermans keert terug naar RSC Anderlecht. Dat maakt Het Laatste ...

681
681
België dondert van zijn wolk: NZE hierdoor probleem

België moet winnen tegen Nieuw-Zeeland. In de Belgische pers worden de kiwi’s als een ...

139
139

Meer sportnieuws