Groot drama bij RSCA: de cijfers achter de crisis

door
Groot drama bij RSCA: de cijfers achter de crisis

Het kneusje van de Jupiler Pro League. Op het gebied van doelgerichtheid presteert geen enkele andere club uit 1A slechter dan RSC Anderlecht. Zowat één op drie doelpogingen eindigen effectief tussen de palen, en dat is een dramatische constatering. We leggen uit waarom. 


GOEDE FUNDAMENTEN

Laat ons eerst starten met het goede nieuws. RSC Anderlecht beschikt dit seizoen over een solide en betrouwbare defensie, al valt die soms ook te betrappen op enkele individuele fouten. Op gemiddelde basis slikt Sporting 0,96 tegendoelpunt per competitiewedstrijd, en daarmee staat de Belgische recordkampioen zelfs op een knappe tweede plaats in die betreffende rangschikking. 



Enkel Club Brugge – wie anders – incasseert nog minder tegendoelpunten dan Anderlecht. Het onderlinge verschil tussen beide ploegen is echter wel aanzienlijk. Terwijl Anderlecht per competitiewedstrijd gemiddeld 0,96 doelpunt verduurt, ligt dat bij Club Brugge op amper 0,63. Anderlecht beschikt aldus over een eerder stevige defensieve basis, en dat is een goed startpunt om een kwalitatieve ploeg rond te bouwen. 

STAARTPLOEG 

Maar hogerop het veld wordt er echter onvoldoende geprofiteerd van die solide defensieve fundamenten. Het is een wederkerend fenomeen dit seizoen: Anderlecht laat het al te vaak afweten op het offensief gebied. Met 36 gescoorde doelpunten kan Sporting enkel KV Kortrijk, Sint-Truiden, Waasland-Beveren, KAS Eupen, Cercle Brugge en Moeskroen overtreffen. 



Op het gebied van doelpunten scoren is Anderlecht dit seizoen dus niets meer dan een staartploeg in de Jupiler Pro League. 't Is dan ook niet vreemd dat de ploeg van Vincent Kompany de grootste moeite ondervindt om aanspraak te maken op een plaats in de top vier van het klassement. Met een goede verdediging raak je al een heel eind ver, maar om wedstrijden te winnen moeten er doelpunten gemaakt worden.

GEEN VERHAAL 

Maar om doelpunten te kunnen scoren, moeten er eerst voldoende kwalitatieve doelkansen afgedwongen worden. En net daar knelt het schoentje bij Anderlecht al het ganse seizoen. In de voorbije twee competitiewedstrijden tegen Cercle Brugge en KV Kortrijk trapte Sporting bijvoorbeeld geen enkele keer tussen de doelpalen. Volgens VTM-journalist Jarno Bertho was dat zelfs nog nooit eerder gebeurd in de clubgeschiedenis.

Die bedenkelijke statistiek geeft alvast een goed beeld over de huidige vormdip van Anderlecht. 't Is al van de match tegen KRC Genk geleden dat een speler in het paars-witte shirt nog eens een poging tussen de palen kon mikken. In minuut 39 liet Josh Cullen de allerlaatste kans op doel noteren. Dat is dus al 231 speelminuten geleden, waarbij we de blessuretijd zelfs niet in rekening nemen.



Tijdens de persconferentie na de recente 0-2 nederlaag tegen KV Kortrijk werd die pijnlijke constatering voorgelegd aan Vincent Kompany. “Ja, maar jullie mogen de statistieken blijven opsommen. Ik kan dat vandaag niet winnen. Ik heb geen verhaal. Ik kan zeggen dat we tegen Genk twintig kansen hebben gekregen, maar nu heb ik geen verhaal. Jullie hebben gelijk.”

KNEUSJE VAN DE JPL 

Vincent Kompany verwees in zijn beperkt betoog naar de wedstrijd tegen Genk, maar de coach van Anderlecht beseft als geen ander dat de offensieve efficiëntie in zijn ploeg een groot probleem is. In de Jupiler Pro League is er zelfs geen enkele club dan Anderlecht die procentueel minder doelkansen tussen de palen mikt. Amper 31 procent van hun totale doelpogingen belanden tegenwoordig binnen het doelkader van de tegenstander.

Daarmee scoort Anderlecht gevoelig minder dan het gemiddelde van de Jupiler Pro League-ploegen, dat vandaag 36 procent bedraagt. De leider in dat betreffende klassement is Beerschot VA. De ploeg van Will Still slaagt erin om voorlopig 41,5 procent van hun doelkansen te kadreren. Dat zijn cijfers waar Anderlecht vandaag enkel maar kan van dromen. En dan hebben we het nog niet over het aantal effectief gescoorde doelpunten.



Op het vlak van schoten op het doel is Anderlecht dus het absolute kneusje van de Jupiler Pro League. En dat strookt dus helemaal niet met de filosofie en het DNA van de Belgische recordkampioen. In de voorbije vijf seizoen haalde Sporting ook nooit zo'n lage verhouding tussen het aantal doelpogingen en de kadrering ervan. In die vijfjarige periode realiseerde Anderlecht namelijk een betreffend gemiddelde van 38,2 procent. Nooit lag die frequentie lager dan de huidige 31 procent.

LUKAS NMECHA  

Het ontbreekt Anderlecht dit seizoen dus aan een echte killer in de box. Clubtopschutter Lukas Nmecha is niet toevallig de meest doeltreffende speler van Anderlecht. De Duitse spits slaagt erin om zowat de helft van zijn pogingen tussen de palen te mikken, 45 procent om exact te zijn, al zitten daar ook zeven strafschoppen in verwerkt. Nmecha positioneert zich daarmee als veertiende doelgerichtste speler van de Jupiler Pro League.

Lukas Nmecha is dit seizoen dus van absolute goudwaarde in de ploeg van Vincent Kompany. De 22-jarige aanvaller draagt zowat het volledig aanvallende gewicht op zijn schouders. Met een extra bliksemafleider, die Abdoulay Diaby moet worden, zou Nmecha wellicht nog efficiënter presteren in de box. Zijn 45 procent gekadreerde doelpogingen zouden dan weleens in de buurt kunnen komen van de ex-RSCA-spitsen Kemar Roofe (56 procent) en Lukas Teodorczyk (51 procent).



Maar na Lukas Nmecha is de doeltreffendheid van de andere offensief ingestelde spelers van Anderlecht ver te zoeken. Jérémy Doku kwam dit seizoen enigszins nog in de buurt van de Duitser, met 40 procent gekadreerde doelpogingen. Daarnaast valt de inefficiëntie op van Michel Vlap (18 procent), Anouar El Hadj (18 procent) en Jacob Bruun Larsen (14 procent). Die laatste is, op centrale verdediger Matt Miazga na, tegenwoordig zelfs de minst doelgerichte speler in de ploeg van Vincent Kompany.

TALENT EN KWALITEIT 

Vincent Kompany bewierookt bijna wekelijks de uitermate hoge trainingsprestaties van zijn spelers. Op de oefenvelden zouden de doelpogingen rijkelijk binnenvliegen, maar tijdens de wedstrijden is dat dus allerminst het geval. Het verschil tussen talent en kwaliteit, zoals Kompany het ook meermaals uitlegde. Maar 't is overduidelijk dat de doelgerichtheid anders en beter moet. En dringend ook. 


LEES OOK: Theate onthult: dÍt denken Bundesliga-spelers over Kompany

Gelooft u in Kompany als coach?

Meest recent

Degryse vreest voor De Mil: “Dan is het kruis erover”

KAA Gent krijgt stevige klappen. Coach Ivan Leko vertrok naar Club Brugge en de Buffalo’s ...

52
52
Verrassende top 6-kandidaat: “Hangt magie in de lucht”

Royal Antwerp FC komt weer volledig boven water onder Joseph Oosting. De Nederlander werd aangesteld ...

67
67
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht en Club clashen, Origi naar JPL?’

De wintermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk ...

249
249
Binnenkort ‘nieuwe Vanhaezebrouck’ in de Jupiler Pro League?

De Challenger Pro League gaat de winterstop in, maar de kaarten lijken bovenin het klassement al ...

109
109
‘Straffe wending: Real hakt knoop door over Alonso’

Het rommelt bij Real Madrid. Niet alleen zijn er de perikelen rond Vinicius Junior, maar ook coach ...

68
68
Stijnen kent schorsing na rel: waslijst aan beschuldigingen

Stijn Stijnen is één van de meest besproken figuren in de Challenger Pro League. De ...

121
121
Bizarre twist in Brys-oorlog vs Eto'o: “Ongezien”

De situatie van Marc Brys in Kameroen wordt vreemder met de dag. De Belgische oefenmeester leeft al ...

188
188
“Molensteen om de nek” – Hayen meteen zwaar onder druk

KRC Genk heeft Nicky Hayen officieel aangesteld als de nieuwe hoofdtrainer. De Limburgers hebben zo ...

342
342
Ruben Van Gucht verklaart zijn grote liefde na woelige weken

Ruben Van Gucht stond de voorbije weken niet om sportieve redenen in de schijnwerpers. De ...

111
111
Theate onthult: dÍt denken Bundesliga-spelers over Kompany

De eerste helft van het seizoen zit er op in de Bundesliga en het is Bayern München dat met een ...

262
262
'Liverpool pakt uit: transferbom na zware blessure Isak'

Liverpool FC boekte afgelopen weekend een belangrijke zege tegen Tottenham Hotspur, maar zag wel ...

80
80
Opvallende ommekeer: "Nieuwe kans bij Anderlecht? Waarom niet?"

RSC Anderlecht wil tijdens de wintermercato enkele gerichte aanwinsten op de kop tikken, maar mikt ...

338
338
Schoktransfer naar JPL? 'Drastische wending rond Origi'

Destijds werd hij bestempeld als dé toekomst van het Belgische voetbal, maar de ...

278
278
Eddy Snelders opnieuw zwaar aangepakt: slachtoffer spreekt

Voormalig analist Eddy Snelders verdween goed twee jaar geleden definitief van het scherm. De ...

178
178
'Club speelt met vuur: nieuw transferfiasco dreigt'

De sportieve leiding van Club Brugge is momenteel druk in de weer met de voorbereidingen op de ...

433
433
STVV bibbert: smaakmaker in januari naar Belgische topclub?

STVV is voorlopig bezig aan een uitmuntend seizoen. De Limburgers staan momenteel op een straffe ...

384
384
Lukaku gaat viraal na bijzonder beeld met Noa Lang

SSC Napoli heeft een onvergetelijk 2025 nog wat meer glans kunnen geven. De Italiaanse landskampioen ...

99
99
'Janssen naar Anderlecht? Dit ene detail beslist alles'

Sommige namen blijven in Brussel terugkomen, hoe vaak je ze ook wegwuift. Janssen is zo’n ...

853
853
Africa Cup: Salah bevrijdt Egypte in extra tijd, feest voor Broos

In Marokko wordt momenteel de Africa Cup of Nations afgewerkt. Maandag was er alvast wisselend ...

217
217
Grote zorgen bij AA Gent: pijnlijke oorzaak 0 op 6

Rik De Mil blijft voorlopig wachten op zijn eerste overwinning als hoofdcoach van KAA Gent. Zijn ...

369
369
'Hayen drukt stempel: grote veranderingen bij Genk'

De kogel is definitief door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Tijdens de ...

1348
1348
'Anderlecht en Club in heftige strijd om goudhaantje'

Nog één speeldag te gaan en de winterstop in de Jupiler Pro League kan beginnen. ...

424
424
Club Brugge incasseert mokerslag: sterkhouder valt uit

Club Brugge won zondag de zogenaamde Slag om Vlaanderen tegen AA Gent, waar Rik De Mil de vele ...

674
674
Pro League neemt risico: Belgisch voetbal van de buis?

De soap omtrent de tv-rechten nadert zijn ontknoping. Althans tijdelijk, want een definitieve ...

410
410
Janssen speelt open kaart: van Antwerp naar Anderlecht?

Antwerp leek zondag op weg naar een vierde opeenvolgende zege, maar tegen RSC Anderlecht bleef het ...

919
919

Meer sportnieuws