Gedaan met Club Brugge: Onyedika neemt pijnlijk besluit

857 stemmen
Gedaan met Club Brugge: Onyedika neemt pijnlijk besluit

Club Brugge zit in volle titelstrijd, maar tegelijk groeit de onrust rond Raphaël Onyedika. De middenvelder, maandenlang een zekerheid, belandt net nu op de bank. Dat zet zijn sportieve status én zijn toekomst in een ander daglicht. Want terwijl de titel nadert, lijkt zijn eigen verhaal plots een heel andere richting uit te gaan.

LEES OOK: 'Club Brugge tast in buidel: nieuw target op shortlist'

Onyedika valt uit de ploeg op het slechtst mogelijke moment

De onrust rond Raphaël Onyedika is bij Club Brugge gaat niet meer over een mogelijk vertrek in de komende zomermercato. De Nigeriaan, maandenlang een vaste pion en één van de meest besproken spelers van blauw‑zwart, zit in de play-offs plots op de bank. Daardoor is zijn situatie veel gevoeliger geworden dan enkele weken geleden. Toen ging het nog vooral over gesprekken over een nieuw contract, de buitenlandse interesse en de vraag of Club hem deze zomer zou kunnen houden. Vandaag is er een sportieve dimensie bijgekomen: Ivan Leko heeft hem uit zijn basiself gehaald.

Van uitblinker naar twijfelgeval: wat is er misgelopen?

In januari moest Club Brugge zwaar op zijn strepen staan om Onyedika aan boord te houden. Galatasaray toonde concrete interesse, Wolfsburg kwam op het einde nog fors opzetten, Eintracht Frankfurt bleef hem volgen en ook Aston Villa zat kort op het dossier. Maar Club hield voet bij stuk: Onyedika mocht niet vertrekken, omdat hij te belangrijk was in de titelstrijd. Dat was toen logisch. Hij bracht evenwicht, verbond de verdediging met de aanval, en moest in de belangrijke momenten rust, recuperatie, kracht en passing brengen. Maar net die speler staat nu in de beslissende weken van het seizoen naast de ploeg.

Het Nieuwsblad vatte het na de zege tegen AA Gent scherp samen: “Hugo Vetlesen in, Raphael Onyedika uit.” Volgens de krant is dat voorlopig de meesterzet van deze play-offs. Dat is een stevige vaststelling. Niet omdat Vetlesen zijn kans niet verdient, maar omdat de keuze veel zegt over Onyedika. Het gaat ook niet om een gewone rotatie. Onyedika is zijn plek kwijt. En dat op het moment dat Club in de laatste rechte lijn richting de titel gaat én Onyedika zichzelf eigenlijk opnieuw in de kijker moest spelen voor de zomermercato.

Zijn terugval is opvallend. Eerder dit seizoen was Onyedika nog één van de dragende krachten van het Brugse middenveld. In de Champions League maakte hij indruk. Na de heenmatch tegen Atlético Madrid was Hein Vanhaezebrouck in Het Nieuwsblad bijzonder lovend: “Voor mij was Onyedika de absolute uitblinker. Die gast was onvoorstelbaar goed.” Ook Franky Van der Elst zag hem als een sleutelspeler. In Sudinfo noemde hij de driehoek Onyedika‑Stankovic‑Vanaken de sleutel tot het spel van Club . Op de vraag of dat de beste middenvelddriehoek van België was, antwoordde hij zonder twijfelen: “Ja, daarover is geen discussie.”

Maar die zekerheid is weg. In de play-offs zakte zijn niveau. Tegen Anderlecht haalde hij zijn gewone niveau niet. Tegen STVV ging het nog verder bergaf. Het Laatste Nieuws was hard: “Raphael Onyedika wist niet waar hij was — quasi de hele avond. Zo keldert je marktwaarde met de weken.” Daarna volgde de match tegen Union, waar het Brugse middenveld werd weggespeeld. Marc Degryse schreef in Het Laatste Nieuws: “Het middenveld kreeg geen poot aan de grond. Zelfs niet Onyedika — toch een beer die niet vies is van een stevig duel.” Sindsdien is zijn status veranderd. Hij is niet langer onaantastbaar.

Contract en focus wankelen: Club verliest greep op dossier

In januari wilde Club Brugge absoluut vermijden dat Onyedika een tweede Jashari‑ of Ordóñez‑soap zou worden. Geen gedoe in volle competitie, geen signaal dat geld boven de titel ging. CEO Bob Madou zei het toen in Het Nieuwsblad: “Tijdens de winterstop een sleutelspeler verkopen, is per definitie zeggen dat je het geld boven de titel verkiest.” Daarom hield Club hem. Niet omdat het financieel moest, maar omdat het sportief niet anders kon. Maar precies daar is het probleem nu. De speler die niet mocht vertrekken omdat hij te belangrijk was, zit in de play-offs op de bank. Club hield hem om zijn titelkansen te beschermen, maar in de beslissende fase in de titelstrijd kiest Leko voor een andere speler. Volgens Het Nieuwsblad speelt ook de zomermercato opnieuw in Onyedika’s hoofd. De krant schreef dat hij “zó tuk op een transfer komende zomer” is, dat zijn focus de jongste weken wat weg is. Het gaat dus niet alleen over vorm, maar ook over mentale zaken.

Club probeert al langer om Onyedika een nieuw contract te laten tekenen. Logisch: zijn verbintenis loopt tot 2027, hij heeft internationale reputatie en er is altijd interesse van andere Europese clubs. Een contractverlenging zou Club sterker maken aan de onderhandelingstafel. Niet per se om hem nog jaren te houden, maar om straks niet in een zwakke positie te staan en het onderste uit de kan te kunnen halen. Maar ook dat plan valt in duigen. Het Nieuwsblad meldde dat Onyedika de voorstellen voorlopig naast zich neerlegt. Dat is een probleem. Zeker nu hij zijn basisplaats verliest. Waarom zou een speler die wil vertrekken én nu op de bank zit, zomaar meewerken aan een deal die Club meer macht geeft?

Vetlesen grijpt zijn kans en zet de hiërarchie op zijn kop

Ivan Leko vindt op dit moment dat Club Brugge beter draait zonder Onyedika in de basis. Hugo Vetlesen heeft zijn kans gegrepen, scoorde, bracht energie en gaf Club meer beweging op het middenveld. La Dernière Heure noemde Vetlesen de voorbije weken de onverwachte revelatie van Club Brugge. Met drie goals en een assist werd hij plots een sleutelspeler in de play-offs. Samen met Vanaken en Stankovic vormt hij nu de driehoek waarop Leko vertrouwt. Voor Onyedika is dat een harde boodschap. Zijn concurrent speelt zich in de ploeg net op het moment dat hij zelf zijn zomertransfer wil afdwingen. Zijn statuut als bankzitter is niet alleen een sportief probleem, maar ook een risico voor zijn marktwaarde.

Alles wijst erop dat het dossier in de zomer opnieuw ontploft. Galatasaray probeerde het al meermaals. Wolfsburg kwam in januari te laat, Eintracht Frankfurt kent zijn profiel al langer. Aston Villa blijft nog steeds meevolgen. Alleen is de situatie veranderd. In januari kon Club nog zeggen dat hij sportief onmisbaar was. Vandaag is dat minder evident. Hij blijft een speler met klasse en grote waarde, maar Leko heeft bewezen dat hij ook zonder hem kan winnen. Of Onyedika reageert, herpakt zich en wordt opnieuw belangrijk in de titelstrijd — dan stijgt zijn waarde en kan Club stevig onderhandelen. Of hij blijft op een zijspoor, met zijn hoofd bij de mercato — dan wordt het voor blauw‑zwart veel moeilijker om als winnaar in dit dossier te worden.

Wie draagt volgens jou de grootste verantwoordelijkheid in de crisis rond Onyedika?

Meest recent

Samen in ploeg met De Bruyne? Vanaken speelt open kaart

Heel wat kenners en analisten zijn van mening dat Hans Vanaken meer speelminuten moet krijgen bij de ...

33
33
'City pakt uit met duurste Premier League-transfer óóit'

Manchester City zal volgend seizoen voor het eerst in 10 jaar tijd succes moeten zien te boeken ...

90
90
Sels of Sommer? 'Club Brugge nadert nieuwe topdoelman'

Club Brugge nam na het voorbije seizoen afscheid van Simon Mignolet. Om de prijzenpakker te ...

421
421
Goal Promise David te laat: Zwitserland pakt groepswinst

Op WK 2026 is de eerste poule volledig gespeeld. Zo wist Zwitserland beslag te leggen op groepswinst ...

38
38
Doku terug op training: toch vraagteken voor Nieuw-Zeeland

De Rode Duivels maken zich momenteel op voor hun belangrijkste wedstrijd van het jaar tot dusver. Op ...

49
49
Lukaku open en eerlijk: dít denkt topspits echt over Vanaken

Van op het thuisfront wordt Hans Vanaken al een heel WK in de basiself van de Rode Duivels ...

317
317
'Real niet te houden: volgende knalaankoop Mourinho'

Real Madrid toonde zich al bijzonder actief op de zomercato. De Koninklijke haalde inmiddels drie ...

421
421
Duivels bij beste derdes? Aantrekkelijk programma lonkt

De tweede speelronde van de groepsfase op het WK zit erop. Uiteraard kan er tijdens de slotspeeldag ...

510
510
'Club Brugge schrikt op: transfer Skov Olsen aan spotprijs'

Club Brugge lanceerde de voorbije seizoen heel wat spelers richting de Europese topcompetities, maar ...

860
860
'Tottenham gaat wild tekeer: transferbod van 98.5 miljoen'

Tottenham Hotspur kwam afgelopen seizoen gevaarlijk dichtbij degradatie. Zo'n scenario wil de ...

117
117
"Dit is amateurisme" - Garcia en co krijgen veeg uit de pan

De Rode Duivels hadden het afgelopen zondag opvallend lastig om de defensieve organisatie van Iran ...

528
528
'Westerlo houdt been stijf: vraagprijs van 5 miljoen euro'

Het zijn bijzonder drukke dagen bij KVC Westerlo. De spelers zijn er grof wild en heel wat clubs ...

54
54
Vanaken antwoordt op roep om basisplaats

Na de tegenvallende twee op zes tegen Egypte en Iran kwam er de voorbije dagen heel wat kritiek op ...

97
97
Duivels krijgen cruciaal nieuws uit ziekenboeg

De Rode Duivels hebben nog enkele dagen om zich klaar te stomen voor hun allesbepalende laatste ...

138
138
'Opgelet Lammens: Man Utd hakt transferknoop door'

Senne Lammens beleefde een droomseizoen bij Manchester United. Er werd hard getwijfeld aan onze ...

98
98
'Club stuit op njet: groot talent vertrekt'

Bij Club Brugge staan er deze zomer heel wat veranderingen op til. Heel wat sterkhouders dreigen te ...

152
152
De Mil spreekt klare taal over transferplannen AA Gent

Alsmaar meer eersteklassers beginnen volop met de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Ook bij AA ...

407
407
'Club Brugge heeft fraaie dubbelslag helemaal beet'

Bij Club Brugge blijft het deze zomer voorlopig opmerkelijk stil wat betreft inkomende transfers. ...

723
723
Brandon Mechele brengt emotioneel nieuws uit Amerika

Brandon Mechele is één van de zeldzame lichtpunten in een zwalpend Belgisch team. De ...

306
306
Vanaken beleeft WK-hel: Garcia maakt het nóg pijnlijker

Hans Vanaken droomde van zijn eerste echte WK-kans, maar zijn keuzes zet Rudi Garcia hem voorlopig ...

507
507
'Garcia plooit alsnog: belangrijke wissel bij Rode Duivels'

Na de twee op zes tegen Egypte en Iran lijkt het mes nu al op de keel te staan bij de Rode Duivels. ...

410
410
'Club laat zich niet afschrikken door contractverlenging'

Club Brugge maakt doorgaans snel zijn transferhuiswerk, maar deze zomer is het nog altijd wachten op ...

233
233
Vossen heeft spraakmakende transfer helemaal beet

Jelle Vossen beleefde een ontgoochelend seizoen bij Zulte Waregem, waar hij de voorbije maanden ...

108
108
'Wout Faes versiert absolute toptransfer'

Waar speelt Wout Faes komend seizoen? Dat is nog altijd een groot vraagteken. De Belgische ...

106
106
Midden in WK-storm haalt De Wever vernietigend uit

De sfeer rond de Rode Duivels was al allesbehalve uitbundig. Na twee teleurstellende gelijke spelen ...

173
173

Meer sportnieuws