Een jaar later: hoe Neerpede de kritiek liet verstommen

door
Een jaar later: hoe Neerpede de kritiek liet verstommen

Bij RSC Andelecht doen de Neerpede-jongens het bijzonder goed. Zij tonen dat de doorstroming zeer goed is en dat het het enige departement is binnen de club die ook in de grote crisis is blijven functioneren. Paars-Wit ziet dat de jeugd dit jaar forse stappen voorwaarts zet in het eerste elftal. En dat is zeker geen toeval. 

Ruim een jaar geleden deed Peter Vandenbempt de volgende uitspraak. Over de jonge gasten. "Je hoort ook vaak dat het een kwestie van clubcultuur is. De pampercultuur van Neerpede, waar ze die jonge talenten allemaal geweldig leren voetballen. Dat kunnen ze ook, maar ze hebben nooit moeten leren strijden en ze vallen vaak door de mand wanneer enkel talent niet meer volstaat. Dat is een soort existentieel probleem en dat los je niet op van vandaag op morgen. Daar is een cultuuromslag voor nodig, om zware woorden te gebruiken."

LEES OOK: Via Union naar Galatasaray met Hagi: "Droom die uitkwam"

Geen cultuuromslag nodig

Een cultuuromslag was niet echt nodig, wel meer kwaliteit rondom die jonge gasten. Dat wordt dit jaar bewezen. De jonkies van Anderlecht kunnen wel degelijk knokken. Het klopt dat de echt grote talenten te weinig weerstand hebben, want Anderlecht is vaak oppermachtig in de jeugd.

Maar de onderlinge strijd is bij Anderlecht héél groot. De mentale sterkte die jongens er op heel jonge leeftijd moeten tonen, is ook enorm. Niet presteren en een ander talent staat klaar om je plaats in te nemen. De voetbaldroom om het te maken als prof dreigt zo in rook op te gaan. Die druk mag men niet onderschatten bij jonge talenten in een opleiding zoals bij Anderlecht, Genk en andere clubs.

Bovendien toont Anderlecht al vele jaren dat het héél gevarieerde spelers kan opleiden. Er zijn jongens als Leander Dendoncker, Sebastiaan Bornauw, Alexis Saelemaekers en anderen die met hun fysieke parameters (fysieke kracht bij de eerste twee, loopvermogen bij de derde) indruk maakten. Daarnaast zijn er de ‘wonderkinderen’ zoals Jérémy Doku, Youri Tielemans, Roméo Lavia en anderen.

Daaronder zijn er nog jongens die technisch heel vaardig zijn, maar laat matuur waren en toch kansen kregen. Anderlecht leerde van de saga met Dries Mertens door ook zo jongens verder op te leiden en geduld uit te oefenen. Spelers als Théo Leoni, Zeno Debast, Yari Verschaeren, Sambi Lokonga zijn daar voorbeelden van. 

Wél ervaren kwaliteit

Théo Leoni, Mario Stroeykens, Zeno Debast, Francis Amuzu, Killian Sardella en Tristan Degreef zijn ook nu het perfecte voorbeeld van de variatie aan spelers die vanuit Neerpede doorstromen. Stroeykens stond fysiek al op jonge leeftijd ver. Sardella en Amuzu zijn jongens die heel veel mentale weerbaarheid toonden, Debast en Degreef zijn fysiek frêle jongens die enorm technisch sterk zijn. De veelzijdigheid van Anderlecht was net de sterkte van de academie de afgelopen jaren.

Dit seizoen zetten ze nog meer stappen voorwaarts omdat ze zich kunnen optrekken aan ervaren kleppers als Kasper Schmeichel, Jan Vertonghen, Thomas Delaney, Thorgan Hazard en Kasper Dolberg. De jaren voordien moesten spelers als Doku, Lokonga, Verschaeren en andere talenten de kar trekken. Dat Anderlecht dan zelfs nog 4de en 3de werd, is dan ook straf.

Het werk van Jean Kindermans en zijn team zal nog enkele jaren zijn vruchten afwerpen. Bij de 15-jarigen en daarboven zijn een aantal talenten die de komende jaren ongetwijfeld zullen doorbreken. En ook daar: veel verschillende profielen. In 2023 kon Anderlecht in een woelig jaar weer rekenen op zijn jeugd. Een constante doorheen de jaren. Na jaren van (te veel) druk op hun schouders worden zij nu tenminste echt goed ondersteund. Dàt is het verschil.

CR

Is de jeugd van RSCA dé levensader van de club?

Meest recent

Geen onderschatting: Sporting-coach onder de indruk van Club

Club Brugge pakte in zijn eerste vier wedstrijden in de league phase van de Champions League vier op ...

51
51
Definitieve basisplaats? Bounida en Ajax-coach oordelen

Grote verrassing in de basiself bij Ajax voor de Champions League-wedstrijd tegen Benfica ...

12
12
Hubert onthult straffe boodschap die hij David gaf

Union heeft dinsdag alweer voor een straf resultaat gezorgd in de Champions League. Het ging immers ...

39
39
Pijnlijke avond voor Barça en City, Openda van goudwaarde

Dinsdagavond hebben FC Barcelona en Manchester City een pijnlijke avond beleefd in de Champions ...

34
34
Bounida krijgt lof ondanks nieuwe zeperd Ajax

Voor Ajax blijft de Champions League een calvarietocht. Ook in hun vijfde wedstrijd liepen de ...

39
39
Vloek eindelijk gebroken: Openda maakt zijn eerste voor Juve

Er was de voorbije maanden heel wat te doen omtrent de vorm van Loïs Openda. De spits versierde ...

35
35
Union stunt opnieuw: "Hopen op knock out-fase"

Na drie nederlagen op rij heeft Union dinsdagavond nog eens voor een stunt gezorgd in de Champions ...

54
54
Zorgt DAZN ook voor VAR-ramp? Dit zegt KBVB

Er viel dinsdag een bom op het Belgische voetbal, want DAZN zegde met onmiddellijke ingang het ...

150
150
Reis lijkt wel vervloekt: nieuwe tegenvaller voor Club

Union wist dinsdagavond al te stunten in de Champions League met een zege op Galatasaray, woensdag ...

243
243
Union SG flikt het weer en stunt opnieuw in Champions League

Union SG begon om 18u45 aan zijn partij op het veld van Galatasaray. De Brusselaars hoopte na een 0 ...

126
126
Pro League reageert: Parys zet tegenaanval in op DAZN

DAZN zette het Belgisch voetbal dinsdag op zijn kop door plots aan te kondigen dat het mediacontract ...

197
197
DAZN-bom eist slachtoffer: Parys out bij Pro League?

Clubs die vrezen voor hun recurrente inkomsten, fans die mogelijk in de kou blijven staan: de ...

342
342
Verhuurde JPL-spelers: talent toont zijn enorme potentieel

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

43
43
Union SG bestolen in Galatasaray? "Waarom niet?!"

Union SG heeft zijn eerste 45 minuten op het veld van Galatasaray achter de rug. De Brusselaars ...

101
101
Annelien bekent aan Deschacht: "Moet echt kokhalzen"

Annelien Coorevits en Olivier Deschacht waren jarenlang een van de meest besproken showbizzkoppels ...

70
70
Beerschot doorgelicht: eigenaars geven nieuwe ambities prijs

Er is weer rust en positiviteit rondom Beerschot. De Kielse Ratten spelen voluit mee voor promotie ...

169
169
Via Union naar Galatasaray met Hagi: "Droom die uitkwam"

Union SG staat voor een zware verplaatsing in de Champions League. Ze nemen het vanavond in ...

42
42
'Manchester ontploft: onverwachte keeperbom rond Lammens'

Bij Manchester United lijkt eindelijk alles goed te zitten met Senne Lammens in doel: clean sheets, ...

316
316
Breuk met DAZN: Pro League kiest tussen regen en de drop

DAZN dropte dinsdag een bom van formaat door het contract met de Pro League op te zeggen. Zowel op ...

420
420
De 11 namen: Hubert hakt opvallende knopen door bij Union

Terwijl de heisa rond DAZN de nationale krantenkoppen domineert zouden we haast vergeten dat er ook ...

26
26
Storm rond Brusselmans: BV gaat los na knetterende rel

Herman Brusselmans staat opnieuw in de schijnwerpers. In zijn recente column nam de ...

143
143
DAZN voert druk op: Belgisch voetbal van de buis?

Na een ellenlange soap is de kogel door kerk. DAZN liet dinsdag weten het contract met de Pro League ...

205
205
Koude oorlog met DAZN: Pro League onderneemt actie

Halfweg de reguliere competitie is de bom gebarsten. Na een maandenlange impasse liet DAZN zopas ...

444
444
Wout van Aert zorgt voor grote shock: Fan van deze club

Wout van Aert mocht dan wel zijn eerste aflevering van De Slimste Mens ter Wereld niet overleven, ...

224
224
Hayen duidelijk over beschikbaarheid Tzolis én Mignolet

Club Brugge neemt het in de Champions League op tegen Sporting CP. Blauw-Zwart maakte de selectie ...

210
210

Meer sportnieuws