Gaat Jan Vertonghen onhoudbare RSCA-pion achterna?

door
Gaat Jan Vertonghen onhoudbare RSCA-pion achterna?

Jan Vertonghen ondertekende vorig jaar een financieel aantrekkelijk contract bij Anderlecht, waarmee hij één van de grootverdieners van de club werd - volgens Het Laatste Nieuws verdient de Belgische recordinternational jaarlijks anderhalf miljoen euro netto.

Hoewel Marc Coucke zich toen grote vragen stelde bij de sportief-financiële noodzaak om Vertonghen aan te trekken, is de verdediger van onschatbare waarde gebleken op het veld en in de kleedkamer van Sporting.

Eind dit seizoen loopt het contract van Vertonghen af bij Anderlecht, en een eventuele contractverlenging zal waarschijnlijk aan verminderde voorwaarden moeten gebeuren. Een analist zei in mei al aan HUMO dat Vertonghen geen financiële waarde meer vertegenwoordigt, maar een lopende kost is.

“Zonder een nieuwe kapitaalverhoging zullen ze spelers moeten verkopen. En de loonmassa moet naar omlaag.” Bovendien heeft Vertonghen vorige week zelf verklaard dat hij pas in maart of april zal beslissen over zijn toekomst.

Coucke stelt zich vragen rond Vertonghen

Exact één jaar geleden trok Marc Coucke van leer richting het dagelijks bestuur van Anderlecht. Op dat moment bedroegen de spelerslonen van de club zowat 30 miljoen euro, enkel bij Club Brugge lag de loonmassa nog hoger.

Coucke vroeg aan de sportieve cel waarom er in de zomermercato niet gecasht werd op Francis Amuzu, en bovendien maakte de komst van Jan Vertonghen hem bezorgd.

Hoewel de Rode Duivel een uitstekende transfer qua prestige en ervaring was, had Anderlecht toen al twee linksbenige centrale verdedigers ter beschikking met Hannes Delcroix en Wesley Hoedt.

Daarnaast kwam Vertonghen ook niet voor een appel en een ei voetballen in het Lotto Park, vandaag behoort hij met een monsterloon van anderhalf miljoen euro per jaar nog steeds één van de grootverdieners bij de club.

Marc Coucke had trouwens alle recht om deze sportief-financieel gerelateerde zaken aan te kaarten bij het bestuur, want in de voorbije vijf jaar heeft de zakenman maar liefst 130 miljoen euro in de club gepompt.

Maar in het geval van Vertonghen heeft Coucke zijn mening toch mogen herzien. De recordinternational toont duidelijk value for money aan, en hij wordt beschouwd als de beste verdediger op de Belgische velden.

Jan zonder Vrees krijgt alle handen op elkaar

Jan Vertonghen kreeg heel wat kritiek te slikken in de aanloop naar het Wereldkampioenschap in Qatar vorig jaar. Te oud, te traag. En de beste jaren van Vertonghen zouden reeds lang achter hem liggen. Niet voor niets was hij pas derde keuze bij Benfica en moest hij het Estadio da Luz verlaten in de zomer van 2022.

“Tubeke is geen centrum voor stramme internationals die in het aldaar gebouwde verpleeghuis nog wat aan beweging willen doen”, was de boodschap van Jan Mulder. “Het oude paard Vertonghen is rijp voor de lijmpot”, stelde columnist Frederik De Backer in De Morgen.

Deze stevige kritiek kwam aan, maar sindsdien heeft Vertonghen laten zien dat hij nog steeds van onschatbare waarde is voor de Rode Duivels, en zeker bij Anderlecht. Na zijn vertrek bij Benfica heeft Jan Vertonghen op het WK in Qatar en bij Anderlecht een opmerkelijk hoog niveau weten te halen.

“Achteraan blijft Jan Vertonghen onze beste pion”, stelde Frank Raes onlangs in Gazet van Antwerpen, in de context van de Rode Duivels. Bij de nationale ploeg is Vertonghen dan ook zowat de enige baken van rust.

Bij Anderlecht speelt Vertonghen als een patron en wordt hij bewonderd door zijn doorzettingsvermogen. Hij krijgt alle handen op elkaar met zijn scherpe tackles, en hij laat zich opmerken met verschillende cruciale tussenkomsten. De “problem solver”, zoals Het Laatste Nieuws stelde.

Bij Anderlecht mag er af en toe wel wat misgaan in de verdediging, maar het is altijd Jan Vertonghen die standhoudt en overeind blijft. Vertonghen voelt zich soms zo comfortabel in het systeem met vier verdedigers dat het lijkt alsof hij speelt in zijn eigen achtertuin.

Ondanks zijn 36 jaar blijft hij de stuurman van Anderlecht, orchestreert hij zijn verdediging goed, en is hij nog altijd een rots in de branding. Zoals Het Nieuwsblad treffend opmerkte, is hij “Jan zonder Vrees”.

Debast onhoudbaar voor Anderlecht, wat met Vertonghen?

Jan Vertonghen doet er alles aan om elke wedstrijd te winnen en hij brengt een flinke dosis grinta en winnaarsmentaliteit in de ploeg. “Ik eis die mentaliteit ook van mijn ploegmaats. Als ik dat niet zie bij iemand, zorg ik ervoor dat hij nooit meer voor Anderlecht speelt”, zei hij eerder aan Het Nieuwsblad.

Bovendien draagt Vertonghen bij aan de positieve ontwikkeling van Zeno Debast, de 19-jarige verdediger die onder de vleugels van de Belgische recordinternational een meer complete speler wordt.

Het is dan ook niet toevallig dat Eintracht Frankfurt, Villarreal en PSV Eindhoven vorig seizoen aanbiedingen van minstens 10 miljoen euro hebben uitgebracht voor de jonge Debast. Naarmate Debast zich steeds verder ontwikkelt, is de kans groot dat hij volgende zomer onhoudbaar wordt voor Anderlecht.

Wat betreft de toekomst van Jan Vertonghen zelf is er ook onzekerheid in het Lotto Park, aangezien zijn contract aan het einde van dit seizoen afloopt. “In maart of april zal ik beslissen over mijn toekomst, dat is nu nog niet aan de orde”, zei de routinier eerder deze week bij Het Laatste Nieuws.

Een eventuele contractverlenging zal waarschijnlijk aan verminderde voorwaarden moeten gebeuren, aangezien, volgens HLN, hij bij Anderlecht jaarlijks 1,5 miljoen euro netto verdient. Een analist zei in mei aan HUMO dat Vertonghen geen financiële waarde meer vertegenwoordigt, maar een lopende kost is.

“Zonder een nieuwe kapitaalverhoging zullen ze spelers moeten verkopen. En de loonmassa moet naar omlaag.”

Vertonghen heeft zichzelf heruitgevonden dankzij Riemer

Vandaag voelt Jan Vertonghen nog steeds de passie om door te gaan met voetballen, en bovendien voelt hij zich enorm gewaardeerd bij Anderlecht. Tijdens de vorige zomermercato werd hij zelfs regelmatig op de hoogte gehouden van de stand van zaken door Jesper Fredberg en Brian Riemer.

Vertonghen heeft zelfs een uitstekende band opgebouwd met Riemer en beschouwt hem als de geschikte coach voor dit Anderlecht. “Hij ziet het grotere plaatje en communiceert op een hele goeie manier. Riemer is geliefd bij de groep”, zei Vertonghen aan Het Nieuwsblad.

In een interview met Het Laatste Nieuws deelde Vertonghen mee dat hij zich thuis voelt in de kleedkamer van Anderlecht en dat hij zichzelf heeft kunnen heruitvinden, dankzij Riemer. De coach heeft Vertonghen geholpen om fysiek in topvorm te blijven, terwijl hij zich zeer comfortabel voelt in het systeem met vier verdedigers.

Dit stelt hem in staat om leiderschap te tonen, te sturen en zijn eigen kwaliteiten optimaal te benutten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Vertonghen op zo'n hoog niveau presteert bij Anderlecht.

“Ik zie de dingen nu anders, maar fysiek voel me ik echt nog heel goed. Ik heb er ongelooflijk veel zin in en het systeem waarin we nu spelen helpt me enorm”, zei hij aan Het Laatste Nieuws.

JOUW MENING TELT:
Kan Anderlecht zonder Vertonghen?

Meest recent

Lukaku is het beu en geeft criticasters lik op stuk

Romelu Lukaku is de topscorer aller tijden van de Rode Duivels en de spits maakte furore bij onder ...

0
0
OHL slaat transferslag en rondt knappe deal af

Oud-Heverlee Leuven kon afgelopen seizoen geen potten breken in de Europe Play-Offs en is volop ...

12
12
'Saelemaekers dicht bij straffe stap: AC Milan eist jackpot'

Alexis Saelemaekers kende een topseizoen bij AS Roma, maar de polyvalente vleugelspeler ligt nog ...

32
32
Vannieuwkerke laat volgers in totale verbazing achter

Karl Vannieuwkerke is ongetwijfeld een van de bekendste sportjournalisten in Vlaanderen. Met zijn ...

35
35
‘Real Madrid lanceert grote plannen met Courtois’

Thibaut Courtois is al jaren de absolute nummer 1 onder de lat bij Real Madrid. De Belgische goalie ...

45
45
'Laporta geeft groen licht voor supertransfer Barcelona'

FC Barcelona won afgelopen seizoen alles wat er te winnen valt in Spanje, maar wil in de komende ...

47
47
'KVM bijt in het stof: KV Kortrijk doet koopje in JPL'

KV Kortrijk slaagde er afgelopen seizoen niet om het behoud in de Jupiler Pro League te vrijwaren. ...

173
173
Transferdeal met Anderlecht? Frutos speelt open kaart

RSC Anderlecht is momenteel volop bezig met het aanwerven van versterking, maar zal in de komende ...

250
250
Vuurwerk op WK clubs: drie rode kaarten en straffe comeback

In de Verenigde Staten wordt momenteel het vernieuwde wereldkampioenschap voor clubteams afgewerkt. ...

55
55
'Onderhandelingen lopen: eerste grote vertrekker bij Club'

Bij Club Brugge gaat de voorbereiding op het komende seizoen weldra van start, aanstaande ...

577
577
'Exodus bij Man City: Premier League-transfer Walker'

Woensdagavond begint Manchester City aan zijn campagne op het WK voor clubteams tegen het ...

72
72
'Engelse miljoenen voor Union: grote smaakmaker naar exit'

Union SG zag de voorbije seizoen steevast een groot deel sterkhouders vertrekken in de zomermercato. ...

175
175
Transferbom dreigt Anderlecht-kleedkamer te splijten

Een onverwachte transfer kan de rust binnen Anderlecht flink verstoren. Terwijl de club mikt op ...

585
585
'Overmars aan zet: Antwerp zet zinnen op absolute goudpot'

Na het mislopen van het Europese ticket, zal Antwerp FC op een andere manier voor extra inkomsten ...

524
524
'Opvallende nieuwe club Van Bommel: gesprekken lopen'

In de Jupiler Pro League beginnen de trainersposities stilaan ingevuld te raken, maar in het ...

218
218
'Club Brugge drukt stevig door voor tweede zomeraanwinst'

Club Brugge wist zich inmiddels te versterken met de Duitse spits Nicolo Tresoldi, voorts is ...

816
816
'Wending bij Anderlecht: publiekslieveling richting uitgang'

RSC Anderlecht toonde zich al behoorlijk actief op de zomermercato en hoopt weldra zijn vierde en ...

882
882
'Anderlecht maakt werk van terugkeer verloren zoon'

Door de toevoeging van Lucas Bigla en Silvio Proto aan de technische staf van Besnik Hasi zit de ...

411
411
'Essevee vangt jackpot: goudhaantje levert nóg meer op'

Zulte Waregem hervatte bijna twee weken geleden als eerste eersteklasser de trainingen. De ...

123
123
'STVV pakt stevig uit met voormalige Beerschot-sensatie'

STVV stevent af op een drukke zomer, want om diverse redenen zijn tal van spelers op weg naar de ...

145
145
'Wilmots op dreef: Standard strikt oude bekende Anderlecht'

Marc Wilmots laat er geen gras over groeien bij Standard, dat na de aanstelling van Mircea Rednic ...

223
223
'Renard druk in de weer: Anderlecht verleidt verdediger'

RSC Anderlecht staat op het punt om al een vierde zomeraanwinst vast te leggen, maar de ...

276
276
'Grote kuis bij Club Brugge: volgende flop richting exit?'

Vooralsnog vond er nog geen uitgaand verkeer plaats, maar dat Club Brugge straks heel wat volk ziet ...

1323
1323
'Transferstrijd De Cuyper woedt: Club houdt been stijf'

Het heeft er alle schijn van dat Maxim De Cuyper deze zomer vertrekt bij Club Brugge. Verschillende ...

498
498
'Atlético Madrid wil Rode Duivel, Saudi's liggen op de loer'

Een aantal Rode Duivels kan terugblikken op een geslaagd seizoen bij hun respectievelijke clubs. ...

114
114

Meer sportnieuws