Gaat Jan Vertonghen onhoudbare RSCA-pion achterna?

865
Gaat Jan Vertonghen onhoudbare RSCA-pion achterna?

Jan Vertonghen ondertekende vorig jaar een financieel aantrekkelijk contract bij Anderlecht, waarmee hij één van de grootverdieners van de club werd - volgens Het Laatste Nieuws verdient de Belgische recordinternational jaarlijks anderhalf miljoen euro netto.

Hoewel Marc Coucke zich toen grote vragen stelde bij de sportief-financiële noodzaak om Vertonghen aan te trekken, is de verdediger van onschatbare waarde gebleken op het veld en in de kleedkamer van Sporting.

Eind dit seizoen loopt het contract van Vertonghen af bij Anderlecht, en een eventuele contractverlenging zal waarschijnlijk aan verminderde voorwaarden moeten gebeuren. Een analist zei in mei al aan HUMO dat Vertonghen geen financiële waarde meer vertegenwoordigt, maar een lopende kost is.

“Zonder een nieuwe kapitaalverhoging zullen ze spelers moeten verkopen. En de loonmassa moet naar omlaag.” Bovendien heeft Vertonghen vorige week zelf verklaard dat hij pas in maart of april zal beslissen over zijn toekomst.

LEES OOK: Sibierski geeft zijn doel én filosofie prijs bij Anderlecht

Coucke stelt zich vragen rond Vertonghen

Exact één jaar geleden trok Marc Coucke van leer richting het dagelijks bestuur van Anderlecht. Op dat moment bedroegen de spelerslonen van de club zowat 30 miljoen euro, enkel bij Club Brugge lag de loonmassa nog hoger.

Coucke vroeg aan de sportieve cel waarom er in de zomermercato niet gecasht werd op Francis Amuzu, en bovendien maakte de komst van Jan Vertonghen hem bezorgd.

Hoewel de Rode Duivel een uitstekende transfer qua prestige en ervaring was, had Anderlecht toen al twee linksbenige centrale verdedigers ter beschikking met Hannes Delcroix en Wesley Hoedt.

Daarnaast kwam Vertonghen ook niet voor een appel en een ei voetballen in het Lotto Park, vandaag behoort hij met een monsterloon van anderhalf miljoen euro per jaar nog steeds één van de grootverdieners bij de club.

Marc Coucke had trouwens alle recht om deze sportief-financieel gerelateerde zaken aan te kaarten bij het bestuur, want in de voorbije vijf jaar heeft de zakenman maar liefst 130 miljoen euro in de club gepompt.

Maar in het geval van Vertonghen heeft Coucke zijn mening toch mogen herzien. De recordinternational toont duidelijk value for money aan, en hij wordt beschouwd als de beste verdediger op de Belgische velden.

Jan zonder Vrees krijgt alle handen op elkaar

Jan Vertonghen kreeg heel wat kritiek te slikken in de aanloop naar het Wereldkampioenschap in Qatar vorig jaar. Te oud, te traag. En de beste jaren van Vertonghen zouden reeds lang achter hem liggen. Niet voor niets was hij pas derde keuze bij Benfica en moest hij het Estadio da Luz verlaten in de zomer van 2022.

“Tubeke is geen centrum voor stramme internationals die in het aldaar gebouwde verpleeghuis nog wat aan beweging willen doen”, was de boodschap van Jan Mulder. “Het oude paard Vertonghen is rijp voor de lijmpot”, stelde columnist Frederik De Backer in De Morgen.

Deze stevige kritiek kwam aan, maar sindsdien heeft Vertonghen laten zien dat hij nog steeds van onschatbare waarde is voor de Rode Duivels, en zeker bij Anderlecht. Na zijn vertrek bij Benfica heeft Jan Vertonghen op het WK in Qatar en bij Anderlecht een opmerkelijk hoog niveau weten te halen.

“Achteraan blijft Jan Vertonghen onze beste pion”, stelde Frank Raes onlangs in Gazet van Antwerpen, in de context van de Rode Duivels. Bij de nationale ploeg is Vertonghen dan ook zowat de enige baken van rust.

Bij Anderlecht speelt Vertonghen als een patron en wordt hij bewonderd door zijn doorzettingsvermogen. Hij krijgt alle handen op elkaar met zijn scherpe tackles, en hij laat zich opmerken met verschillende cruciale tussenkomsten. De “problem solver”, zoals Het Laatste Nieuws stelde.

Bij Anderlecht mag er af en toe wel wat misgaan in de verdediging, maar het is altijd Jan Vertonghen die standhoudt en overeind blijft. Vertonghen voelt zich soms zo comfortabel in het systeem met vier verdedigers dat het lijkt alsof hij speelt in zijn eigen achtertuin.

Ondanks zijn 36 jaar blijft hij de stuurman van Anderlecht, orchestreert hij zijn verdediging goed, en is hij nog altijd een rots in de branding. Zoals Het Nieuwsblad treffend opmerkte, is hij “Jan zonder Vrees”.

Debast onhoudbaar voor Anderlecht, wat met Vertonghen?

Jan Vertonghen doet er alles aan om elke wedstrijd te winnen en hij brengt een flinke dosis grinta en winnaarsmentaliteit in de ploeg. “Ik eis die mentaliteit ook van mijn ploegmaats. Als ik dat niet zie bij iemand, zorg ik ervoor dat hij nooit meer voor Anderlecht speelt”, zei hij eerder aan Het Nieuwsblad.

Bovendien draagt Vertonghen bij aan de positieve ontwikkeling van Zeno Debast, de 19-jarige verdediger die onder de vleugels van de Belgische recordinternational een meer complete speler wordt.

Het is dan ook niet toevallig dat Eintracht Frankfurt, Villarreal en PSV Eindhoven vorig seizoen aanbiedingen van minstens 10 miljoen euro hebben uitgebracht voor de jonge Debast. Naarmate Debast zich steeds verder ontwikkelt, is de kans groot dat hij volgende zomer onhoudbaar wordt voor Anderlecht.

Wat betreft de toekomst van Jan Vertonghen zelf is er ook onzekerheid in het Lotto Park, aangezien zijn contract aan het einde van dit seizoen afloopt. “In maart of april zal ik beslissen over mijn toekomst, dat is nu nog niet aan de orde”, zei de routinier eerder deze week bij Het Laatste Nieuws.

Een eventuele contractverlenging zal waarschijnlijk aan verminderde voorwaarden moeten gebeuren, aangezien, volgens HLN, hij bij Anderlecht jaarlijks 1,5 miljoen euro netto verdient. Een analist zei in mei aan HUMO dat Vertonghen geen financiële waarde meer vertegenwoordigt, maar een lopende kost is.

“Zonder een nieuwe kapitaalverhoging zullen ze spelers moeten verkopen. En de loonmassa moet naar omlaag.”

Vertonghen heeft zichzelf heruitgevonden dankzij Riemer

Vandaag voelt Jan Vertonghen nog steeds de passie om door te gaan met voetballen, en bovendien voelt hij zich enorm gewaardeerd bij Anderlecht. Tijdens de vorige zomermercato werd hij zelfs regelmatig op de hoogte gehouden van de stand van zaken door Jesper Fredberg en Brian Riemer.

Vertonghen heeft zelfs een uitstekende band opgebouwd met Riemer en beschouwt hem als de geschikte coach voor dit Anderlecht. “Hij ziet het grotere plaatje en communiceert op een hele goeie manier. Riemer is geliefd bij de groep”, zei Vertonghen aan Het Nieuwsblad.

In een interview met Het Laatste Nieuws deelde Vertonghen mee dat hij zich thuis voelt in de kleedkamer van Anderlecht en dat hij zichzelf heeft kunnen heruitvinden, dankzij Riemer. De coach heeft Vertonghen geholpen om fysiek in topvorm te blijven, terwijl hij zich zeer comfortabel voelt in het systeem met vier verdedigers.

Dit stelt hem in staat om leiderschap te tonen, te sturen en zijn eigen kwaliteiten optimaal te benutten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Vertonghen op zo'n hoog niveau presteert bij Anderlecht.

“Ik zie de dingen nu anders, maar fysiek voel me ik echt nog heel goed. Ik heb er ongelooflijk veel zin in en het systeem waarin we nu spelen helpt me enorm”, zei hij aan Het Laatste Nieuws.

Kan Anderlecht zonder Vertonghen?

Meest recent

Speler geraakte niet weg bij Bayern, Kompany velt oordeel

Wie stopt Bayern dit seizoen in de Bundesliga? We vermoeden weer niemand. Vincent Kompany neemt het ...

32
32
De Meyer zet spelers op hun plaats, feest bij Beveren

SK Beveren won verdiend met 2-0 van STVV. De Kanaries merkten ook dat de Waaslanders thuis een heel ...

54
54
Arsenal en Real Madrid gunnen hun fans een goed weekend

Arsenal en Real Madrid kwamen vanavond aan de bak in de Premier League en La Liga. Konden de twee ...

24
24
Sterk Union SG met vijfklapper, drama voor OHL

Twee matchen om 20u45 in de Jupiler Pro League. Union SG hoopte zijn goede start verder te zetten ...

117
117
Met een trotse Van Himst: "Maakt het extra mooi"

KVC Westerlo won knap met 4-2 van Standard. De Kemphanen boeken zo een knappe zes op zes en het is ...

65
65
Sibierski geeft zijn doel én filosofie prijs bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht heeft Antoine Sibierski voor een enorme koerswijziging gezorgd. De sportieve baas ...

156
156
Coach Brighton lyrisch over 'nieuwe De Cuyper'

Maxim De Cuyper trok een jaar geleden voor 20 miljoen euro van Club Brugge naar Brighton & Hove ...

138
138
Vermeeren over vertrek bij Antwerp: "Als men dat zou weten..."

Arthur Vermeerden keerde terug naar Royal Antwerp FC. De middenvelder kende geen geslaagde avonturen ...

210
210
Groot feest bij Westerlo: Standard gaat onderuit

Om 18u15 stond er een interessant duel op het programma met KVC Westerlo tegen Standard. Het werd ...

57
57
Weergaloze Moreira dé grote man bij AC Milan

In de Serie A en Premier League begonnen er vroeg op de avond ook twee matchen. Tottenham ging tegen ...

54
54
‘Club Brugge-topaankopen keren zich tegen Leko’

Club Brugge investeerde deze zomer ruim vijftig miljoen euro in een nieuwe ploeg. Toch botsen enkele ...

378
378
Exit bij KRC Genk: "Ik zocht een oplossing"

Bij OH Leuven moet het dringend beter. De ploeg van Timmy Simons pakte nog geen enkel punt en ze ...

34
34
Cercle Brugge onder druk: Friis ziet één groot probleem

Cercle Brugge is niet goed begonnen aan het seizoen. Met een twee op vijftien is het rapport ...

79
79
Geen revelatie: OH Leuven staat voor cruciaal seizoen

De afgelopen jaren moesten we toch even de wenkbrauwen fronsen bij bepaalde uitspraken. Zo werd OH ...

49
49
Vanaken wel of niet? Leko maakt selectie bekend

Hans Vanaken viel tegen Aston Villa uit met een lichte blessure. Er was veel twijfel of de Rode ...

158
158
Wilmots met kennersoog? Gouden zaak voor Standard

Bepaalde media durfden al eens neerbuigend te doen over Marc Wilmots, maar hij levert geen onaardig ...

71
71
Pandoering voor RSCA Futures, Sporting Hasselt viert

Om 16u stonden er twee matchen in de Challenger Pro League op het programma. RSCA Futures nam het op ...

83
83
Chelsea en Liverpool overtuigen weer niet in Premier League

Drukke namiddag in de Premier League. Om 16u vatten er maar liefst vijf partijen aan. Het was vooral ...

26
26
SK Beveren maakt sterke thuisreputatie weer waar tegen STVV

In de Jupiler Pro League begonnen SK Beveren en STVV om 16u op de Freethiel aan hun onderlinge ...

83
83
De Cat baalt enorm, Dortmund wint vlot

In de Bundesliga stonden er om 15u30 ook heel wat matchen op het programma. Borussia Dortmund kwam ...

88
88
Standard mag weer dromen: "Er is veel meer kwaliteit"

Standard is met een 11 op 15 zeer goed begonnen aan het seizoen. De Rouches spelen dit weekend op ...

62
62
Luis Vazquez (ex-RSCA) gaat viraal met 'misser van het jaar'

Luis Vazquez verliet RSC Anderlecht een aantal maanden geleden voor Birmingham City. De Argentijnse ...

183
183
Boskampt stelt vast: "Dat begint zich te wreken bij Club"

Club Brugge begon correct aan het seizoen, maar het is duidelijk dat het allemaal nog veel beter ...

352
352
Vanderbiest na 2 op 18: "Het is hier altijd iets, hé"

KV Mechelen verloor met 0-1 van RSC Anderlecht. De Maneblussers waren verdienstelijk, maar ook niet ...

123
123
Dé titelkandidaat in België? "Zij staan verder dan Club Brugge"

Union SG is inzake resultaten zeer goed begonnen aan het seizoen. Ze boekten een 13 op 15. Vanavond ...

371
371

Meer sportnieuws