Anderlecht heeft nieuwe topspeler beet

door
Anderlecht heeft nieuwe topspeler beet

RSC Anderlecht zet alles in op de ontwikkeling van Zeno Debast. Het 18-jarige supertalent kreeg zondag zijn eerste basisplaats in het eerste elftal van Sporting en hij ontgoochelde niet tegen KAS EUpen. Debast beschikt over een ruime progressiemarge maar hij heeft ook alles om uit te groeien tot een vaste basisspeler bij Anderlecht. En net daar dromen de paars-witte decision makers van.


ANDERLECHT KIEST VOOR DEBAST

In januari nam RSC Anderlecht afscheid van Taylor Harwood-Bellis. Op basis van zijn kwaliteiten en capaciteiten was de jonge centrale verdediger nochtans een meerwaarde voor de groep van Vincent Kompany, maar hij verspeelde ietwat verrassend zijn basisplaats aan de wisselvallige en stugge Lisandro Magallan. Met Harwood-Bellis op de bank liep Sporting bijgevolg het risico om de progressie van de eigen jeugdspelers Hannes Delcroix, Marco Kana en Zeno Debast te af te remmen. En dat kan uiteraard de bedoeling niet zijn.

“Door hem te laten gaan, creëren we meer ruimte voor eigen jeugdspelers als Delcroix, Kana en Debast”, gaf CEO Peter Verbeke duiding bij de verrassende stopzetting van Taylor Harwood-Bellis’ huurcontract bij Anderlecht. De sportieve decision makers maakten daarmee duidelijk dat Zeno Debast ‘up and coming’ is in het eerste elftal. Op Neerpede wordt hij, samen met Mario Stroeykens, beschouwd als één van de jeugdproducten die het dichtst in de buurt komt voor een plaats in het paars-witte basiselftal. Er wordt zelfs stilletjes gedroomd om op termijn te beschikken over een centraal duo met Zeno Debast en Hannes Delcroix in het hart van de verdediging.



Het grootste talent van de 18-jarige Debast is zijn indrukwekkende crosspass, een trap waarmee die op Neerpede zelfs vergeleken wordt met die van Vincent Kompany. Millimeterwerk. Anderzijds moet Debast nog werken aan zijn (start)snelheid en fysieke kwaliteiten. Het zou bijvoorbeeld geen kwaad kunnen om wat extra spiermassa te winnen om sterker te kunnen duelleren met zijn rechtstreekse tegenstanders. Maar daar werkt de nieuwe golden boy van Anderlecht al naarstig aan in de fitnessruime van de club.

MATURITEIT VAN EEN 30-JARIGE

Zeno Debast kreeg enkele weken geleden tegen Cercle Brugge zijn eerste speelminuten van dit seizoen in de Jupiler Pro League. Hannes Delcroix werd niet fit bevonden door problemen aan de adductoren en Wesley Hoedt liep tegen Cercle tegen een rode kaart aan. Enter: Zeno Debast, die zo zijn eerste minuten maakte in competitieverband. Ondanks het tegenvallende resultaat van Anderlecht, dat 0-2 verloor tegen Cercle, was de individuele prestatie van Debast positief.



“Ik wil niet enkel het negatieve onthouden”, zei Vincent Kompany na de nederlaag tegen Cercle Brugge. “Jonge gasten zoals Debast en Stroeykens toonden karakter. Een resultaat haalden we niet, een belangrijk leermoment was het wel.” Op die manier betaalde Debast het grote vertrouwen van Anderlecht en van zijn coach al een beetje terug. Wanneer Kompany hem nodig heeft, dan staat Debast er. “Hij speelde met de maturiteit van een 30-jarige speler”, vatte Kompany samen.

TOP TEGEN EUPEN

Door de schorsing van Wesley Hoedt en de blessure van Hannes Delcroix, kreeg Zeno Debast vorig weekend zijn eerste basisplaats in het eerste elftal van Anderlecht. Daardoor werd de match tegen KAS Eupen een sleutelmoment in zijn ontwikkeling. “Er is veel concurrentie, maar als Debast - een heel groot talent - wil spelen, dan moet hij laten zien dat hij beter is dan mij”, zei Wesley Hoedt eerder dit seizoen in La Dernière Heure. En Debast liet alvast het één en ander zien tegen de Panda’s.

Om te beginnen telde Zeno Debast zondag amper 20 niet-geslaagde acties bij Anderlecht, waarmee hij de beste verdediger op het veld was. Enkel Majeed Ashimeru en Yari Verschaeren deden nog beter. Daarnaast behoorde Debast weinig verrassend tot de beste passeurs van Anderlecht, amper 5 passes eindigden niet bij een ploegmaat. Christian Kouamé presteerde niet iets beter in dat onderdeel (4 verkeerde passes), maar Debast telde wel dubbel zoveel (54) verstuurde passes als de Ivoriaan (23).



Bovendien was de passing van Zeno Debast erg verticaal georiënteerd. Ook in dat onderdeel behoorde de 18-jarige tot de beste RSCA’ers. Om af te sluiten won Debast na Majeed Ashimeru het meeste duels van de ploeg. Om maar te zeggen dat de jonge verdediger duidelijk grote stappen vooruit heeft gezet in zijn fysieke capaciteiten, iets wat een tijdje geleden nog een groot werkpunt was voor hem. “IK hou van zijn persoonlijkheid aan de bal. Hij heeft een enorm potentieel”, was Vincent Kompany erg lovend over Debasts prestatie.

FOUT(JE)

Zeno Debast beleefde dus een droomdebuut in het eerste elftal van Anderlecht. Hij bouwde op op een manier zoals dat verwacht werd van hem en hij gaf tevens blijk van een een sterke fysieke présence. De jonge verdediger liet zich weliswaar op een foutje betrappen bij het Eupense tegendoelpunt, toen hij ploegmaat Majeed Ashimeru niet goed genoeg aanspeelde. “Dat kan altijd gebeuren. Het belangrijkste is dan om de controle niet te verliezen en ik heb daarna het hoofd koel kunnen houden”, zei Debast over zijn enig foutje tegen de Panda’s.



Vincent Kompany weigerde vervolgens om de schuld van het tegendoelpunt in de schoenen van Zeno Debast te schuiven. “Je moet daar altijd rekening mee houden bij een jonge speler. Ik ga Debast de schuld niet geven van het doelpunt. De pass die hij geeft in de opbouw naar de tweede goal van Zirkzee gaat me meer bijblijven dan die andere. Hij heeft een geweldige toekomst en een enorme ruimte voor progressie”, zei Kompany aan Eleven Sports.

LEES OOK: 'Trainersdossier op zijn kop: wending Anderlecht compleet'

Wordt Debast een basisspeler bij Anderlecht?

Meest recent

'Trainersdossier op zijn kop: wending Anderlecht compleet'

RSC Anderlecht heeft voor het eerst sinds 13 december nog eens een competitiematch kunnen winnen en ...

26
26
Westerlo mag plots dromen: "De Champions' Play-Off?"

Met nog vier speeldagen voor de boeg in de reguliere competitie blijft de strijd om de top zes in de ...

41
41
Zeer verrassende transferwending Thorgan Hazard?

Anderlecht zat de voorbije weken met een stevig spitsenprobleem. Met Adriano Bertaccini, Mihajlo ...

174
174
Moreira maakt einde aan indrukwekkende reeks van ex-club

Zondagavond stond er in de Ligue 1 nog een interessante affiche op het programma. Olympique Lyon zag ...

22
22
Taravel waarschuwt Anderlecht na cruciale zege

Anderlecht heeft zondag eindelijk nog eens gewonnen in de competitie. Op het veld van Zulte Waregem ...

190
190
Cornelis eerlijk: "Onze kansen op PO1 gehypothekeerd"

Een tijdlang leek Charleroi nog op weg naar een geweldig seizoen, maar op twee weken tijd is de ...

37
37
'Real Madrid verbaast en wil bij Club Brugge shoppen'

Club Brugge zal in de zomer ongetwijfeld weer enkele van zijn goudhaantjes moeten afstaan. Dankzij ...

426
426
Frustraties bij Essevee: "Dit resultaat is wreed"

Anderlecht heeft zondag voor de eerste keer in meer dan twee maanden nog eens een ...

160
160
Hazard 'verontschuldigt' zich na hattrick: "Maar vroeger..."

Anderlecht heeft zondag een broodnodige overwinning gepakt. Het wist eindelijk zijn slechte reeks in ...

163
163
Westerlo deelt Charleroi mokerslag uit in strijd om top zes

Charleroi had zondagavond een gouden zaak kunnen doen in de strijd om de Champions' Play-Off. Het ...

58
58
Eredivisie is hot: hoe Sterling zeker geen uitzondering is

De Nederlandse Eredivisie is niet spannend, want PSV is er heer en meester. Wat ook opvalt: er ...

69
69
Sterke Hazard bezorgt Anderlecht zege in vreemde match

RSC Anderlecht kon een zeer goede zaak doen door de nederlagen van KRC Genk en AA Gent. Maar dan ...

190
190
KV Mechelen doet enorm goede zaak: "Grote stap"

KV Mechelen won met 0-2 op het veld van La Louvière en deed zo een zeer goede zaak door de ...

158
158
Standard mag weer dromen: "Nog steeds mogelijk"

Standard pakte zijn laatste kans voor de top zes door zeer knap met 0-3 te winnen van KRC Genk. Een ...

82
82
‘Club Brugge beeft: speler duwt afscheid keihard door’

Club Brugge voelt de druk stijgen in een transferdossier dat plots weer op scherp staat. In Spanje ...

226
226
'Ruben Van Gucht in shock: straffe bekentenis blijft hangen'

Hij was nog maar net terug uit de zon, maar op Radio 2 hing meteen een geladen sfeer. In de studio ...

321
321
Arsenal vernedert Tottenham in eigen huis

In de Premier League stond er met Tottenham-Arsenal een héél interessante match op het ...

47
47
Anderlecht scoort aan lopende band: "Zo oneerlijk!"

Zulte Waregem en RSC Anderlecht begonnen om 18u30 aan hun match aan de Gaverbeek. De eerste 45 ...

253
253
Complete offday KRC Genk: Hayen geeft dé oorzaak

KRC Genk is zondagmiddag stevig van zijn roze wolk gedonderd. Na vijf opeenvolgende overwinningen, ...

232
232
Madrileense kater nog groter: Barça neemt macht weer over

Na 25 speeldagen is het opnieuw FC Barcelona dat bovenaan het klassement staat in La Liga. De ...

39
39
'Trainersbom RSCA: contact met Deense kampioenenmaker'

RSC Anderlecht nam exact drie weken geleden afscheid van Besnik Hasi als hoofdcoach en heeft nog ...

412
412
SK Beveren dendert voort: promotiefeest na knotsgek slot

Op prachtige wijze heeft SK Beveren nu al de promotie veiliggesteld. De Waaslanders zetten op het ...

138
138
Malinwa droomt meer dan ooit van PO1 na klinische zege

Meer dan ooit mogen ze bij KV Mechelen dromen van de Champions' Play-Offs. Malinwa profiteerde ...

65
65
Zulte Waregem - Anderlecht: Taravel voert drie wissels door

Door het puntenverlies van enkele concurrenten, kan RSC Anderlecht zondagavond een gouden zaak doen ...

96
96
Koude douche Lukaku en co, Liverpool ontsnapt in 97ste minuut

In de Italiaanse Serie A heeft SSC Napoli opnieuw duur puntenverlies geleden. Ondanks een late ...

62
62

Meer sportnieuws