Vanhaezebrouck speelt met vuur bij AA Gent

door
Vanhaezebrouck speelt met vuur bij AA Gent

Ondanks zijn tegenvallende prestaties dit seizoen weigert Hein Vanhaezebrouck om zijn spits Darko Lemajic af te vallen. De Serviër is op het fysieke vlak één van de beste spitsen in de Belgische competitie maar anderzijds haalt hij de ondergrens op het gebied van afwerken en efficiëntie voor het doel.


HEIN, DE VISIONAIR

“Ik heb het al gezien, jullie niet”, zei Hein Vanhaezebrouck na de goede prestatie van Darko Lemajic tegen Flora Talinn. De Servische aanvaller leverde medio september een goede prestatie af in de voorrondes van de Conference League en dat was duidelijk naar de zin van Vanhaezebrouck. De coach van AA Gent nam Lemajic openlijk in bescherming nadat de zomeraanwinst eerder flink wat kritiek te slikken kreeg van de media maar ook vanuit de eigen achterban.

Darko Lemajic was vorige zomer een verrassende transfer van AA Gent, die op 28-jarige leeftijd enkel adelbrieven kon voorleggen uit ‘maar’ de Servisch en Letse competitie. De Servische targetspits overtuigde Hein Vanhaezebrouck in de Conference League-voorronde van Gent tegen zijn toenmalige werkgever RFS Riga. Maar lang niet iedereen was even optimistisch en overtuigd over Lemajic zoals Hein dat was.



“Met wat wij in de twee wedstrijden tegen Riga van hem zagen, kan de inmiddels al 28-jarige Serviër onmogelijk als de opvolger van Roman Yaremchuk aanzien worden”, schreef Het Nieuwsblad toen namelijk. En ook intern bij AA Gent waren de meningen over Darko Lemajic oorspronkelijk verdeeld. ’t Was Hein Vanhaezebrouck die hard doordrukte voor zijn komst en naar verluidt waren de standpunten bij de andere internen eerder negatief.

SPECIFIEK PROFIEL

Voorlopig valt er kop noch staart te krijgen aan de prestaties en de meerwaarde van Darko Lemajic bij AA Gent. Hein Vanhaezebrouck zag in de 28-jarige een scorende spits, maar ook iemand met gestalte, balvastheid en een beetje body. Iemand die letterlijk en figuurlijk wat meer gewicht in de schaal kan leggen. “Dan komt Lemajic voor mij in beeld”, zei Hein Vanhaezebrouck. De Buffalo’s bestudeerden nochtans meerdere opties, maar uiteindelijk gaf de beperkte aankoopprijs van Lemajic (900 duizend euro) de doorslag.



In de ene wedstrijd werpt de Serviër zich op tot een dankbare pion, maar in een andere wedstrijd valt hij op door onbeholpen balcontroles en een dramatische afwerking. De prestaties van Darko Lemajic vallen dus op z’n minst als wisselvallig te omschrijven. Een C-spits werd ie al genoemd onder de fans van AA Gent. “Mochten die vragen komen van mensen die deze jongen echt goed kennen, dan zou ik die kunnen begrijpen”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder dit seizoen over de kritiek op Lemajic.

HARDE KRITIEK

Die kritiek was er met overvloed en die is nog steeds niet verdwenen. In de heenronde miste Darko Lemajic bijvoorbeeld een dot van een kans tegen Antwerp FC. Een fase die in het praatprogramma Extra Time toen uitgebreid ter sprake kwam. “Het zit in de heupen”, verklaarde Franky Van der Elst de onbegrijpelijke misser van Lemajic. “Het zit hem in de voeten, denk ik”, grinnikte Gert Verheyen. En ook de terugwedstrijd tegen the Great Old was voor Lemajic eentje om snel te vergeten, want vorige zondag miste de Serviër opnieuw een reuzengrote doelkans. Daarnaast leverde hij ook tegen Club Brugge geen overtuigende prestatie af.

Hoewel Darko Lemajic vaak voor doelgevaar en presence zorgt, is vooral zijn inefficiëntie voor het doel een levensgroot probleem. “Wat Lemajic doet is niet allemaal zo slecht, zelfs al vind ik hem ook onvoldoende voor AA Gent. Maar het gaat om goals. Om wat er in de zestien gebeurt”, verwoordde Gert Verheyen het goed in Het Nieuwsblad. “De Serviër staat in het team om te scoren, want met de bal in de combinatie is hij onbeholpen. Scoren doet hij echter niet. Zelfs niet uit de grootste kansen”, schreef chef Voetbal Ludo Vandewalle in diezelfde krant.



Marc Degryse ging zelfs een stapje verder. De analist opperde letterlijk dat Darko Lemajic niet voldoet aan de normen en waarden van een echte AA Gent-spits. “Of ze in januari een spits hadden moeten halen? Ze hadden afgelopen zomer een betere moeten halen, want Lemajic is niet goed genoeg voor AA Gent”, zei Degryse op VTM. Desondanks blijft Hein Vanhaezebrouck zijn spits openlijk verdedigen, wat overigens niet erg vreemd is omdat de coach van de Buffalo’s de grootste voorvechter was van diens komst naar de Ghelamco Arena. Vanhaezbrouck hekelde zelfs de eigen fans omdat die Lemajic uitflotent tijdens zijn vervanging tegen Club Brugge.

FYSIEKE STERKTE

Hein Vanhaezebrouck steekt zijn hand dus openlijk in het vuur voor Darko Lemajic en dat komt niet alleen omdat elke Gentse zomertransfer het fiat van de coach moest krijgen. Vanhaezebrouck is een voetbalkenner pur sang en tevens een uitstekende trainer. Het zijn de specifieke kwaliteiten van Lemajic, die zich voornamelijk op het fysiek vlak bevinden, waar Vanhaezebrouck zo overtuigd van is. “Tissoudali én Lemajic vochten like crazy, je zag dat de Brugse verdedigers daar problemen mee hadden”, zei Trond Sollied na de wedstrijd van de Buffalo’s tegen Club Brugge. En die inzet is één van de uitgesproken sterktes van Lemajic.



Berekend per 90 minuten zijn er namelijk slechts zeven centrumspitsen in de Jupiler Pro League die per wedstrijd meer duels aangaan dan Darko Lemajic: Mohamed Badamosi (KV Kortrijk), Thierry Ambrose (KV Oostende), Denis Dragus (Standard), Pape Gueye (KV Kortrijk), Michael Frey (Antwerp FC), Laurent Depoitre (AA Gent) en Billal Messaoudi (KV Kortrijk). Bovendien telt geen enkele andere centrumspits minder verloren duels dan Lemajic. De absolute meerwaarde van de Serviër is dus gevonden.

DRAMA VOOR HET DOEL

Anderzijds heeft Darko Lemajic wel een groot probleem met het afmaken van (grote) doelkansen: de vele aanzienlijke missers van de Serviër zijn bijna niet meer op één hand bij te houden. En als een spits niet scoort, dan komt er altijd kritiek. Eén doelpunt op dertien pogingen zijn hoe dan ook twee dikke onvoldoendes. Daardoor houdt zijn efficiëntie voor doel een dramatische 7% in, een ratio waarmee Lemajic één van de slechtste afwerkers is van de Jupiler Pro League. Anderzijds kwam de Serviër dit seizoen wel vaak in een goede scoringspositie terecht - ook dat is een kwaliteit. Maar Darko Lemajic verzuimde te vaak om zijn doelkansen om te zetten in effectieve doelpunten.



Hij scoort tot dusver 0,18 doelpunt per 90 minuten - een erbarmelijke stat voor een spits - terwijl zijn expected goals op 0,44 per 90 minuten ligt. Dat grote verschil tussen de effectieve en expected goals zorgt ervoor dat Lemajic onder alle spitsen van de Jupiler Pro League na Yonas Malede (AA Gent) en Alex Millan (Union SG) het slechtst presteert tussen de verwachtingen en de realiteit.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Jackpot De Cat en Tresoldi, Rode Duivels gewild

Is Lemajic een floptransfer van Vanhaezebrouck?

Meest recent

Limburgse derby op scherp: Hayen gooit olie op het vuur

Komende speeldag staat de Limburgse derby tussen KRC Genk en Sint-Truiden VV op het programma. Nicky ...

2
2
Eric Gerets verrast iedereen: “Zij stelen Play-Off 1”

Eric Gerets is een clubicoon van Standard Luik en La Dernière Heure sprak met de voormalige ...

30
30
Rellen rond Club Brugge: zware maatregel zindert na

Wat ooit een praktische oplossing was voor Europese topavonden in Brugge, dreigt binnenkort volledig ...

28
28
Steven Defour snel terug als hoofdtrainer in België?

Steven Defour was in het verleden hoofdtrainer van KV Mechelen, maar sinds zijn ontslag bij Malinwa ...

40
40
Taravel reageert na vertrouwen: ambities Anderlecht bekend

RSC Anderlecht heeft ervoor gekozen om officieel door te gaan met Jeremy Taravel als hoofdtrainer. ...

65
65
Mazzu kan zijn oude liefde nieuwe hak zetten

Komend weekend zitten we al aan de voorlaatste speeldag van de reguliere competitie in de Jupiler ...

14
14
Witte rook: Anderlecht hakt trainersknoop definitief door

Anderlecht zat de voorbije anderhalve maand met een stevig trainersdilemma. Na het ontslag van ...

167
167
Camara geeft dé oorzaak voor vele blessures bij Anderlecht

Anderlecht kent de laatste weken een opleving, maar beleeft globaal gezien nog altijd een ...

134
134
Verbauwhede heeft slecht nieuws voor Kortrijk bij promotie

SK Beveren veroverde deze week al de titel in de Challenger Pro League en is daarmee ook al zeker ...

185
185
Courtois verbaast zelfs Arbeloa: "Nog nooit gezien"

Real Madrid zette deze week een reuzenstap richting de kwartfinale van de Champions League. De ...

95
95
Karetsas en Club Brugge zetten nieuwe transferrecords

Het lijkt erop dat we in de zomer weer het nodige transfervuurwerk gaan krijgen in de Jupiler Pro ...

255
255
TRANSFERUURTJE: 'Topclubs lonken naar Beveren, Hazard praat met JPL-club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

151
151
Colpaert spreekt duidelijke taal over toekomst Zulte

Het rommelt ferm bij Zulte Waregem. Sven Vandenbroeck werd ontslagen en assistent Steve Colpaert ...

80
80
Comeback onder Taravel? Flips met statement naar Anderlecht

Alexis Flips staat nog tot 2028 onder contract bij RSC Anderlecht. De Franse middenvelder werd twee ...

230
230
Wesley Sonck kotsmisselijk na VTM-horror met Koen Wauters

Voor Wesley Sonck werd een ogenschijnlijk onschuldige uitdaging plots een kleine nachtmerrie. De ...

31
31
KAA Gent met de rug tegen de muur: De Mil waarschuwt

KAA Gent staat voorlopig op een zesde plek, maar het is ongemeen spannend. KRC Genk, Standard Luik ...

155
155
Bataille terug naar België? “Raketten in Israël”

Jelle Bataille maakte de opvallende overstap naar Maccabi Haifa na zijn periode bij Royal Antwerp ...

113
113
Focus op derby: Heymans roept oorlogstaal naar STVV

KRC Genk blijft verbazen in Europa. De Limburgers wonnen de heenwedstrijd tegen het Duitse Freiburg ...

246
246
Iran draait kar en maakt Trump met de grond gelijk

Iran leek aanvankelijk niet deel te nemen aan het Wereldkampioenschap voetbal dit jaar, maar na een ...

189
189
Onana breekt lans voor deze Rode Duivel

Het wordt uitkijken naar wie volgende week de selectie van de Rode Duivels zal halen. Bondscoach ...

84
84
Hazard eerlijk over Duivels: "Dan blijf ik liever thuis"

Krijgen we deze maand opnieuw een opmerkelijke comeback bij de Rode Duivels? Het zou kunnen, want ...

219
219
Smaakmaker STVV onthult dé sleutel voor winst tegen Genk

Komend weekend zullen in de Jupiler Pro League vrijwel alle ogen gericht zijn op de Limburgse derby. ...

170
170
'Revolutie Standard: overname én verdwijnen 2 elftallen?'

Voor Standard staan er zeer belangrijke weken voor de boeg. De Rouches hopen in de laatste twee ...

409
409
Thorgan Hazard onthult: contacten met deze JPL-club

Voor Thorgan Hazard zou maart weleens een heel mooie maand kunnen worden. De 32-jarige scoort de ...

877
877
Mbappé dropt relatiebom: actrice uit tophitserie

Kylian Mbappé zorgt normaal gesproken voor spektakel op het veld, maar dit keer lijkt hij ...

89
89

Meer sportnieuws