Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

512
Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

“Hoe ze nu presteren, is lang niet goed genoeg”, klonk het bij Jan Mulder in de studio van VTM 2. Wel, we kunnen de Nederlander alleen maar gelijk geven als het erop aankomt om de uitgesproken ambities ook daadwerkelijk om te zetten in geleverde prestaties. Op het einde van deze Champions League-groepsfase is Club Brugge immers Europees alweer uitgevoetbald, en vertrekt het zelfs met het schaamrood op de wangen.


Dat ondanks het feit dat ze bij Blauw-Zwart voor aanvang van deze groepsfase duidelijk de ambitie hadden uitgesproken om voor de derde plaats te gaan en bijbehorende plaatsing voor de Europa League. Zelfs kwalificatie voor de knock-outfase in de Champions League werd niet zomaar opzij geschoven. Slik. 20 (!) tegendoelpunten in zes wedstrijden, wat een negatief doelsaldo met zich meebrengt van -14.

Ter vergelijking: zelfs de slechts presterende club in de Jupiler Pro League (Beerschot) heeft amper een doelsaldo van -16. Dat dus weliswaar na 17 (!) speeldagen. Een ‘degradatiekandidaat’ in Europa dus, niet de subtopper die ze in Brugge o zo graag wíllen zijn. Tussen willen en kunnen ligt een wereld van verschil. Er moet nog veel water door de zee vloeien om deze status te bereiken. Dit soort clubs kan voorafgaand aan een seizoen steevast tot de favorieten voor eindwinst in de Europa League worden gerekend.

Sterke start verdwijnt in het niets

Club Brugge begon de campagne met een knap gelijkspel tegen PSG, nadien volgde winst in Leipzig

Iets waar Mannaert & co wel van dromen, maar tot op heden een absolute utopie blijkt. Eens te meer na deze CL-campagne, waarin het zich in de twee openingswedstrijden nochtans ijzersterk presenteerde. Na een knap gelijkspel thuis tegen PSG en een mogelijk nóg knappere winst in Leipzig leek de derde plaats immers voor het grijpen te liggen. In en ná de dubbele confrontatie met Man City zakte Club echter volledig door het ijs, en is de eindafrekening dan ook meedogenloos.

Een doelsaldo waarmee je tot de dwergen in Europa mag worden gerekend. 'Überdwerg' zelfs, getuige het unicum van als eerste ploeg ooit minstens vier doelpunten tegen te krijgen in vier opeenvolgende wedstrijden op het Kampioenenbal. Hierin zijn dus zelfs ploegen als Sheriff Tiraspol, Slavia Praag of andere BATE’s niet ‘geslaagd’. We kunnen hier als verzachtende omstandigheid dan wel de ijzersterke poule inroepen waarin Club terechtkwam, maar denkt u dat Ajax zulke pandoeringen had gekregen?

Het antwoord hierop luidt klaar en duidelijk: nee. Datzelfde geldt ook voor de vraag of Club Brugge de vergelijking met Ajax moet aangaan. Ook u heeft natuurlijk al lang door dat dit nergens op slaat, des te meer omdat de Amsterdammers stilaan zelfs de stap van subtop naar Europese top hebben gezet. Na in 2017 al een Europa League-finale te hebben gespeeld – weliswaar verloren van Man Utd – legde het nu een foutloze groepsronde in de Champions League af, met onder meer dubbele winst tegen Borussia Dortmund. 18 op 18, en een doelsaldo van +15. Plus 15!

Weinig vooruitgang

De thuiswedstrijd tegen City was de start van een reeks pandoeringen

Neen, dan gaat een vergelijking voor de Bruggelingen – tot spijt van wie het benijdt – beter op met pakweg Besiktas, Young Boys Bern of Malmö. ‘Het Ajax van België’ worden is – wat nog meer het geval is voor Anderlecht – een term die wie hier niet al te snel meer moeten gebruiken. Ze moeten zich in Nederland een kriek lachen. Zo nu en dan fraaie prestaties op de mat leggen in Europa, maar niet in de buurt komen als het écht om de knikkers gaat. Falen op de allesbeslissende momenten. Want zonder het optreden van Club in die eerste twee wedstrijden met de voeten te willen treden, mogen ze ook niet gewoon blij zijn dat PSG en Leipzig toen ondermaats presteerden?

Akkoord, achteraf is het altijd makkelijk praten. Maar pas dan kan ook de analyse worden gemaakt. Dat zal Philippe Clement ongetwijfeld ook doen. Hij zal ook bij zichzelf te rade gaan, niet in het minst om zijn verrassende tactische keuzes, noem het maar blunders. Voornamelijk in de laatste twee wedstrijden. Wat overigens ook best onvergeeflijk kan worden genoemd in de allesbeslissende partij tegen RB Leipzig. Want ging Clement daar niet als dusdanig de mist in, spraken we toen mogelijk van een knappe kwalificatie voor de Europa League.  Het kan verkeren, zei Bredero. Een Amsterdammer die vier eeuwen geleden al wist dat de grachten in zijn stad dieper zijn dan in Brugge.

Voor alle duidelijkheid: het is uiteraard geen schande dat Club het onderspit moet delven tegen al deze olierijke clubs. Maar met deze nieuwe vroegtijdige exit blijven de Europese ontgoochelingen zich toch opstapelen in Brugge. De laatste jaren was er altijd wel iéts, en blijft het ondanks enkele uitschieters toch min of meer ter plaatse trappelen. Het staat dan ook nog mijlenver van een status als Europese subtopper, en kan er mogelijk zelfs worden afgevraagd of er meer realiteitszin aan de dag moet worden gelegd.

LEES OOK: Leko draait knop metéén om: "Wordt nog meer een finale"

Heeft Club Brugge al stappen gezet richting Europese subtop?

Meest recent

Leko draait knop metéén om: "Wordt nog meer een finale"

Club Brugge heeft zich zaterdagavond verzekerd van een plek in de 1/8ste finales van de Croky Cup. ...

59
59
Thorup doet opvallende onthulling na Genkse bekertriomf

KRC Genk is voorlopig goed uit de interland-periode gekomen. Na de vlotte zege van vorig weekend ...

49
49
Anderlecht onder zware druk gezet: "Dan is het crisis"

In de Croky Cup staat RSC Anderlecht zondagavond voor een erg lastige opdracht. Zo moet Paars-Wit op ...

75
75
Afgang Napoli: Italianen zetten De Bruyne fors op zijn plaats

In de Italiaanse Serie A heeft SSC Napoli zaterdagnamiddag gezichtsverlies geleden. Op bezoek bij ...

54
54
Croky Cup: Club zonder overschot, ook Genk en Essevee door

De eersteklassers hebben zich zaterdag niet laten verrassen in de Croky Cup. Club Brugge kende meer ...

68
68
'PSG nóg sterker: spektakeltransfer van 70 miljoen'

Met een waanzinnige eerste helft op Manchester City, etaleerde Paris Saint-Germain deze week nog ...

166
166
Ommekeer Antwerp eindelijk ingezet? "Volgens de data ..."

Antwerp FC heeft zich met opvallend veel moeite geplaatst voor de 1/8ste finales van de Croky Cup. ...

79
79
'Geen foutenmarge Anderlecht: zéven wissels in basisploeg'

In de Croky Cup staat RSC Anderlecht zondagavond voor de lastige verplaatsing naar Beerschot. Maar ...

389
389
Klaar voor superweek: Barça scoort er vijf in Spaanse clash

FC Barcelona staat voor een waanzinnige week. Op enkele dagen tijd treft het achtereenvolgens Paris ...

33
33
Bayern vermorzelt Leipzig: Vandevoordt voorkomt groter drama

Na twee mindere resultaten heeft Vincent Kompany de motor bij Bayern München weer op toerental ...

59
59
'Transferdossier Tresoldi ontploft: krankzinnig bedrag'

Na zijn onvergetelijke hattrick tegen Internazionale, gaat de naam van Nicolo Tresoldi heel Europa ...

419
419
Leko zet elftal op zijn kop: Club met twee tieners in beker

In de Croky Cup staan zaterdagavond opnieuw enkele leuke duels op het programma. Landskampioen Club ...

138
138
Zwak Antwerp met dichtgeknepen billen naar volgende ronde

In de Croky Cup stonden er om 17u30 drie bekerduels op het programma. Royal Antwerp FC, OH Leuven en ...

66
66
Lukaku beslissend voor Fenerbahçe, Inter recht de rug

Om 18u mocht Romelu Lukaku eindelijk eens in de basis starten bij Fenerbahçe. Hoe verging het ...

60
60
KRC Genk snakt naar méér: de druk wordt opgevoerd

KRC Genk speelt vanavond in de Croky Cup tegen Virton. Enkel kwalificatie is voldoende voor de ...

54
54
Daar is hij dan! Romelu Lukaku scoort eerste voor Fenerbahçe

Romelu Lukaku mocht vanavond in de basis starten bij Fenerbahçe. De Belgische aanvaller ...

129
129
Zwak PSV blameert zich en loopt zwaar tegen de lamp

PSV, tegenstander van Club Brugge in de Champions League, is ook dit jaar de grote titelfavoriet in ...

50
50
Man City verbreekt record, Doku laat zich gelden

Liverpool is tot dusver een grote teleurstelling in de Premier League, Manchester City doet het wel ...

108
108
Charlotte richt zich naar Van Gucht: "Ik wil het niet meer"

Charlotte Van Looy en Ruben Van Gucht vormen één van de meest spraakmakende koppels ...

198
198
Alle remmen los in Engeland: Tielemans keihard afgemaakt

Drie maanden na zijn transfer staat Youri Tielemans bij Manchester United al op de wip. Na de ...

159
159
Dortmund verliest weer punten, El Ouahdi bepalend

In de Bundesliga stonden er om 15u30 heel wat matchen op het programma. Het was vooral interessant ...

41
41
De Condé en Thorup duwen door met opvallende aanpak

KRC Genk speelt vanavond op het veld van Virton. Winnen en doorgaan naar de volgende ronde van de ...

76
76
Blamage voor Napoli, De Bruyne met pijnlijke hoofdrol

Napoli ging namiddag op bezoek bij Venezia, dat laatste stond in de Serie A. Kevin De Bruyne begon ...

63
63
Mulder woedend op Belgische clubs: "Schaam jullie!"

Jan Mulder haalt stevig uit na het WK drama van de Red Flames. Na de pijnlijke uitschakeling tegen ...

157
157
Dramatisch rapport: Hayen reageert op mogelijk ontslag

Nicky Hayen verloor wéér met Burnley, dat met 1-2 onderuit ging tegen Wolverhampton. ...

102
102

Meer sportnieuws