Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

512 stemmen
Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

“Hoe ze nu presteren, is lang niet goed genoeg”, klonk het bij Jan Mulder in de studio van VTM 2. Wel, we kunnen de Nederlander alleen maar gelijk geven als het erop aankomt om de uitgesproken ambities ook daadwerkelijk om te zetten in geleverde prestaties. Op het einde van deze Champions League-groepsfase is Club Brugge immers Europees alweer uitgevoetbald, en vertrekt het zelfs met het schaamrood op de wangen.


Dat ondanks het feit dat ze bij Blauw-Zwart voor aanvang van deze groepsfase duidelijk de ambitie hadden uitgesproken om voor de derde plaats te gaan en bijbehorende plaatsing voor de Europa League. Zelfs kwalificatie voor de knock-outfase in de Champions League werd niet zomaar opzij geschoven. Slik. 20 (!) tegendoelpunten in zes wedstrijden, wat een negatief doelsaldo met zich meebrengt van -14.

Ter vergelijking: zelfs de slechts presterende club in de Jupiler Pro League (Beerschot) heeft amper een doelsaldo van -16. Dat dus weliswaar na 17 (!) speeldagen. Een ‘degradatiekandidaat’ in Europa dus, niet de subtopper die ze in Brugge o zo graag wíllen zijn. Tussen willen en kunnen ligt een wereld van verschil. Er moet nog veel water door de zee vloeien om deze status te bereiken. Dit soort clubs kan voorafgaand aan een seizoen steevast tot de favorieten voor eindwinst in de Europa League worden gerekend.

Sterke start verdwijnt in het niets

Club Brugge begon de campagne met een knap gelijkspel tegen PSG, nadien volgde winst in Leipzig

Iets waar Mannaert & co wel van dromen, maar tot op heden een absolute utopie blijkt. Eens te meer na deze CL-campagne, waarin het zich in de twee openingswedstrijden nochtans ijzersterk presenteerde. Na een knap gelijkspel thuis tegen PSG en een mogelijk nóg knappere winst in Leipzig leek de derde plaats immers voor het grijpen te liggen. In en ná de dubbele confrontatie met Man City zakte Club echter volledig door het ijs, en is de eindafrekening dan ook meedogenloos.

Een doelsaldo waarmee je tot de dwergen in Europa mag worden gerekend. 'Überdwerg' zelfs, getuige het unicum van als eerste ploeg ooit minstens vier doelpunten tegen te krijgen in vier opeenvolgende wedstrijden op het Kampioenenbal. Hierin zijn dus zelfs ploegen als Sheriff Tiraspol, Slavia Praag of andere BATE’s niet ‘geslaagd’. We kunnen hier als verzachtende omstandigheid dan wel de ijzersterke poule inroepen waarin Club terechtkwam, maar denkt u dat Ajax zulke pandoeringen had gekregen?

Het antwoord hierop luidt klaar en duidelijk: nee. Datzelfde geldt ook voor de vraag of Club Brugge de vergelijking met Ajax moet aangaan. Ook u heeft natuurlijk al lang door dat dit nergens op slaat, des te meer omdat de Amsterdammers stilaan zelfs de stap van subtop naar Europese top hebben gezet. Na in 2017 al een Europa League-finale te hebben gespeeld – weliswaar verloren van Man Utd – legde het nu een foutloze groepsronde in de Champions League af, met onder meer dubbele winst tegen Borussia Dortmund. 18 op 18, en een doelsaldo van +15. Plus 15!

Weinig vooruitgang

De thuiswedstrijd tegen City was de start van een reeks pandoeringen

Neen, dan gaat een vergelijking voor de Bruggelingen – tot spijt van wie het benijdt – beter op met pakweg Besiktas, Young Boys Bern of Malmö. ‘Het Ajax van België’ worden is – wat nog meer het geval is voor Anderlecht – een term die wie hier niet al te snel meer moeten gebruiken. Ze moeten zich in Nederland een kriek lachen. Zo nu en dan fraaie prestaties op de mat leggen in Europa, maar niet in de buurt komen als het écht om de knikkers gaat. Falen op de allesbeslissende momenten. Want zonder het optreden van Club in die eerste twee wedstrijden met de voeten te willen treden, mogen ze ook niet gewoon blij zijn dat PSG en Leipzig toen ondermaats presteerden?

Akkoord, achteraf is het altijd makkelijk praten. Maar pas dan kan ook de analyse worden gemaakt. Dat zal Philippe Clement ongetwijfeld ook doen. Hij zal ook bij zichzelf te rade gaan, niet in het minst om zijn verrassende tactische keuzes, noem het maar blunders. Voornamelijk in de laatste twee wedstrijden. Wat overigens ook best onvergeeflijk kan worden genoemd in de allesbeslissende partij tegen RB Leipzig. Want ging Clement daar niet als dusdanig de mist in, spraken we toen mogelijk van een knappe kwalificatie voor de Europa League.  Het kan verkeren, zei Bredero. Een Amsterdammer die vier eeuwen geleden al wist dat de grachten in zijn stad dieper zijn dan in Brugge.

Voor alle duidelijkheid: het is uiteraard geen schande dat Club het onderspit moet delven tegen al deze olierijke clubs. Maar met deze nieuwe vroegtijdige exit blijven de Europese ontgoochelingen zich toch opstapelen in Brugge. De laatste jaren was er altijd wel iéts, en blijft het ondanks enkele uitschieters toch min of meer ter plaatse trappelen. Het staat dan ook nog mijlenver van een status als Europese subtopper, en kan er mogelijk zelfs worden afgevraagd of er meer realiteitszin aan de dag moet worden gelegd.

LEES OOK: 'Club trekt bleek weg: víér topclubs concreet voor Tresoldi'

Heeft Club Brugge al stappen gezet richting Europese subtop?

Meest recent

Infantino breekt stilte: "Ja, ik heb gebeld met Trump"

Binnen enkele uren nemen de Rode Duivels het in de achtste finale van het WK op tegen de Verenigde ...

26
26
Garcia maakt keuze: ‘onzichtbare’ kracht terug in de basis

De Rode Duivels spelen dinsdagochtend tegen de Verenigde Staten. Bondscoach Rudi Garcia gaat sowieso ...

1206
1206
Garcia heeft 'het beste wapen van het WK' op de bank zitten

De Rode Duivels staan voor hun achtste finale tegen de Verenigde Staten. Dat belooft een spannend ...

123
123
Trump geeft toe en zorgt meteen voor véél commotie

De volgende episode in de soap rondom Falorin Balogun. De Amerikaanse president Donald Trump sprak ...

380
380
Stilte bij Beveren: Peeters en Bakens geven transferupdate

SK Beveren was al heel vroeg zeker van promotie, maar inzake ingaande transfers blijft het ...

68
68
Doku, Balogun, kansen Rode Duivels: Buffel blikt vooruit

De Rode Duivels spelen komende nacht hun achtste finale tegen de Verenigde Staten. Het staat nu al ...

89
89
Transfers bij KV Kortrijk? Jonckheere geeft update

KV Kortrijk promoveerde naar de Jupiler Pro League. De Kerels haalden al een aantal nieuwe spelers, ...

95
95
'Zulte Waregem verrast en vindt akkoord met Schalke 04'

Zulte Waregem was nog vrij rustig op de transfermarkt, maar daar komt verandering in. Essevee staat ...

144
144
Stef Wils verrast en heeft nieuwe uitdaging helemaal beet

Stef Wils ging de afgelopen maanden in Europa rond bij tal van clubs. Hij bouwde zijn netwerk uit en ...

115
115
KBVB met update in zaak-Balogun: "Maken ons grote zorgen"

De zaak rondom Folarin Balogun blijft voor ophef zorgen. De Verenigde Staten vinden het logisch dat ...

858
858
'Charleroi heeft vervanger Camera in vizier'

Charleroi kende een bewogen seizoen, dat dankzij sterke play-offs wel afgesloten werd op een ...

20
20
Transfer ex-STVV'er veroorzaakt golf van verontwaardiging

Een transfer die sportief nauwelijks ophef zou veroorzaken, heeft internationaal toch voor felle ...

42
42
Ook Minister van Buitenlandse Zaken haalt uit naar FIFA

Er is de voorbije 24 uur een onwaarschijnlijk schandaal losgebarsten op het WK rond de komende ...

315
315
'Stroeykens kiest tussen twee intrigerende clubs'

Bij Anderlecht is het nog wachten tot de transferactiviteit echt op gang komt. Met de Franse ...

517
517
Boyata bejubelt Duivel: "Praten niet genoeg over hem"

De Rode Duivels staan om 2u voor hun volgende opdracht op het WK, want in de achtste finale wacht ...

73
73
'Rode Duivels mogen hopen na wéér wending rond Balogun'

De wedstrijd van de Rode Duivels tegen de Verenigde Staten zal straks om 2u onder hoogspanning ...

576
576
'Khalaili en Inter reageren na verrassende transferwending'

Union is zijn voorbereiding uitstekend begonnen, want na een monsterzege tegen Diegem werd afgelopen ...

57
57
Tottenham rondt nieuwe monstertransfer van 100 miljoen af

Vorig seizoen flirtte Tottenham met degradatie uit de Premier League en dat is toch vrij ongezien ...

82
82
KV Mechelen rondt miljoenentransfer van goudhaantje af

KV Mechelen was vorig seizoen één van de aangename verrassingen in de Jupiler Pro ...

159
159
Ook UEFA moeit zich in zaak-Balogun met vlammend statement

Komende nacht om 2u geven de Rode Duivels in hun achtste finale van het WK de Verenigde Staten ...

852
852
TRANSFERUURTJE: 'Droomtrainer Duitsland, Tresoldi is grof wild'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

186
186
Kljestan ziet groot struikelblok Rode Duivels voor VS

De Rode Duivels nemen het op tegen de Verenigde Staten in de 1/16e finales. De wedstrijd staat ...

218
218
Amerikaanse ambassadeur gooit olie op kokend WK-vuur

Alsof de controverse rond Folarin Balogun nog niet groot genoeg was, heeft nu ook de Amerikaanse ...

503
503
België krijgt Balogun-deadline: Blatter roept corruptie

De situatie rond Folarin Balogun blijft de gemoederen bezighouden. De topscorer van de Verenigde ...

570
570
'Lukaku grof wild: weldra ploegmaat van Rode Duivel?'

Waar speelt Romelu Lukaku volgend seizoen? Daar zal na het WK duidelijkheid over komen. Het lijkt er ...

152
152

Meer sportnieuws