Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

512
Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

“Hoe ze nu presteren, is lang niet goed genoeg”, klonk het bij Jan Mulder in de studio van VTM 2. Wel, we kunnen de Nederlander alleen maar gelijk geven als het erop aankomt om de uitgesproken ambities ook daadwerkelijk om te zetten in geleverde prestaties. Op het einde van deze Champions League-groepsfase is Club Brugge immers Europees alweer uitgevoetbald, en vertrekt het zelfs met het schaamrood op de wangen.


Dat ondanks het feit dat ze bij Blauw-Zwart voor aanvang van deze groepsfase duidelijk de ambitie hadden uitgesproken om voor de derde plaats te gaan en bijbehorende plaatsing voor de Europa League. Zelfs kwalificatie voor de knock-outfase in de Champions League werd niet zomaar opzij geschoven. Slik. 20 (!) tegendoelpunten in zes wedstrijden, wat een negatief doelsaldo met zich meebrengt van -14.

Ter vergelijking: zelfs de slechts presterende club in de Jupiler Pro League (Beerschot) heeft amper een doelsaldo van -16. Dat dus weliswaar na 17 (!) speeldagen. Een ‘degradatiekandidaat’ in Europa dus, niet de subtopper die ze in Brugge o zo graag wíllen zijn. Tussen willen en kunnen ligt een wereld van verschil. Er moet nog veel water door de zee vloeien om deze status te bereiken. Dit soort clubs kan voorafgaand aan een seizoen steevast tot de favorieten voor eindwinst in de Europa League worden gerekend.

Sterke start verdwijnt in het niets

Club Brugge begon de campagne met een knap gelijkspel tegen PSG, nadien volgde winst in Leipzig

Iets waar Mannaert & co wel van dromen, maar tot op heden een absolute utopie blijkt. Eens te meer na deze CL-campagne, waarin het zich in de twee openingswedstrijden nochtans ijzersterk presenteerde. Na een knap gelijkspel thuis tegen PSG en een mogelijk nóg knappere winst in Leipzig leek de derde plaats immers voor het grijpen te liggen. In en ná de dubbele confrontatie met Man City zakte Club echter volledig door het ijs, en is de eindafrekening dan ook meedogenloos.

Een doelsaldo waarmee je tot de dwergen in Europa mag worden gerekend. 'Überdwerg' zelfs, getuige het unicum van als eerste ploeg ooit minstens vier doelpunten tegen te krijgen in vier opeenvolgende wedstrijden op het Kampioenenbal. Hierin zijn dus zelfs ploegen als Sheriff Tiraspol, Slavia Praag of andere BATE’s niet ‘geslaagd’. We kunnen hier als verzachtende omstandigheid dan wel de ijzersterke poule inroepen waarin Club terechtkwam, maar denkt u dat Ajax zulke pandoeringen had gekregen?

Het antwoord hierop luidt klaar en duidelijk: nee. Datzelfde geldt ook voor de vraag of Club Brugge de vergelijking met Ajax moet aangaan. Ook u heeft natuurlijk al lang door dat dit nergens op slaat, des te meer omdat de Amsterdammers stilaan zelfs de stap van subtop naar Europese top hebben gezet. Na in 2017 al een Europa League-finale te hebben gespeeld – weliswaar verloren van Man Utd – legde het nu een foutloze groepsronde in de Champions League af, met onder meer dubbele winst tegen Borussia Dortmund. 18 op 18, en een doelsaldo van +15. Plus 15!

Weinig vooruitgang

De thuiswedstrijd tegen City was de start van een reeks pandoeringen

Neen, dan gaat een vergelijking voor de Bruggelingen – tot spijt van wie het benijdt – beter op met pakweg Besiktas, Young Boys Bern of Malmö. ‘Het Ajax van België’ worden is – wat nog meer het geval is voor Anderlecht – een term die wie hier niet al te snel meer moeten gebruiken. Ze moeten zich in Nederland een kriek lachen. Zo nu en dan fraaie prestaties op de mat leggen in Europa, maar niet in de buurt komen als het écht om de knikkers gaat. Falen op de allesbeslissende momenten. Want zonder het optreden van Club in die eerste twee wedstrijden met de voeten te willen treden, mogen ze ook niet gewoon blij zijn dat PSG en Leipzig toen ondermaats presteerden?

Akkoord, achteraf is het altijd makkelijk praten. Maar pas dan kan ook de analyse worden gemaakt. Dat zal Philippe Clement ongetwijfeld ook doen. Hij zal ook bij zichzelf te rade gaan, niet in het minst om zijn verrassende tactische keuzes, noem het maar blunders. Voornamelijk in de laatste twee wedstrijden. Wat overigens ook best onvergeeflijk kan worden genoemd in de allesbeslissende partij tegen RB Leipzig. Want ging Clement daar niet als dusdanig de mist in, spraken we toen mogelijk van een knappe kwalificatie voor de Europa League.  Het kan verkeren, zei Bredero. Een Amsterdammer die vier eeuwen geleden al wist dat de grachten in zijn stad dieper zijn dan in Brugge.

Voor alle duidelijkheid: het is uiteraard geen schande dat Club het onderspit moet delven tegen al deze olierijke clubs. Maar met deze nieuwe vroegtijdige exit blijven de Europese ontgoochelingen zich toch opstapelen in Brugge. De laatste jaren was er altijd wel iéts, en blijft het ondanks enkele uitschieters toch min of meer ter plaatse trappelen. Het staat dan ook nog mijlenver van een status als Europese subtopper, en kan er mogelijk zelfs worden afgevraagd of er meer realiteitszin aan de dag moet worden gelegd.

LEES OOK: Club Brugge mag nu al dromen van stevige CL-opsteker

Heeft Club Brugge al stappen gezet richting Europese subtop?

Meest recent

Diego Moreira schittert: vergelijking met Milan-legende

Diego Moreira begint zich volledig in zijn sas te voelen bij AC Milan. De buitenspeler maakte de ...

8
8
Club Brugge-talenten in zak en as: “Dit doet pijn”

Club NXT leek de betere ploeg tegen Sporting Hasselt, maar uiteindelijk trokken de talenten van Club ...

51
51
Real heeft geen kind aan Santander met heerlijke goal

Real Madrid heeft zondag gedaan wat het moest doen om de aansluiting met FC Barcelona en Atletico ...

10
10
Beerschot lacht in vuistje: Dender niet voorbij Jong Genk

Beerschot zal in zijn vuistje lachen. Het staat immers weer wat steviger aan de leiding in de ...

51
51
‘Vanaken voelt zich verraden: Club Brugge plant al afscheid’

Hans Vanaken wilde bij Club Brugge nog jaren bijtekenen, maar kreeg er amper één. ...

378
378
Penaltymissers breken STVV duur op: OHL wint op Stayen

STVV heeft zondagnamiddag een gouden kans laten liggen om de sprong naar de linkerkolom te maken. De ...

33
33
Zorgen om Genkse topaankoop: "We schrijven hem nog niet af"

KRC Genk blijft dit seizoen zeer wisselvallig presteren. Zaterdagavond gingen de Limburgers al voor ...

87
87
'Lamkel Zé gaat verrassend nieuw avontuur aan'

De voorbije jaren heeft Didier Lamkel Zé heel wat watertjes doorzwommen. Sinds hij bij ...

220
220
Bizar beeld: spelersbus Westerlo tegengehouden voor drugscontrole

Westerlo zag zaterdagavond zijn opmars van de laatste weken gestuit worden. Het kreeg op het veld ...

34
34
Negenklapper in Eredivisie, Mangala scoort tegen Stassin

Zondagnamiddag vielen er in het buitenland enkele opvallende uitslagen te noteren. In de Eredivisie ...

18
18
Bruno dient kritische Bornauw stevig van antwoord

Anderlecht heeft zaterdag een ruime zege gepakt tegen Westerlo, dat met 4-1 voor de bijl ging. Dat ...

106
106
Antwerp weer bij af: "Moeten voor de spiegel gaan staan"

Vorige week pakte Antwerp nog een zeer knappe zege tegen Charleroi, dat tot dusver één ...

105
105
Stroeykens slaat bij Anderlecht snoeihard terug op Sibierski

Mario Stroeykens leek volledig afgeschreven bij RSC Anderlecht en afgelopen zomermercato wilde ...

243
243
Antwerp incasseert mokerslag: Cercle doet goede zaken

Cercle Brugge en Royal Antwerp FC bekampten elkaar in het Jan Breydelstadion. Groen-Zwart startte de ...

91
91
Ref van Driessche verrast voetbalwereld met spraakmakend geheim

De ene dag staat hij op het veld om de grootste voetbalsterren in het gareel te houden, ooit stond ...

122
122
KV Kortrijk roept straffe taal na stuntje tegen Standard

KV Kortrijk speelde gelijk tegen Standard Luik. De Kerels lijken dit seizoen tegen degradatie te ...

105
105
Thorup zet KRC Genk-spelers ferm op hun plek

KRC Genk ging met het kleinste verschil onderuit tegen KV Mechelen, een ferme mokerslag voor de ...

181
181
David Hubert sneert streng ondanks winst Union

Union SG wist te winnen van SK Beveren en is nog steeds ongeslagen in de Jupiler Pro League. Toch is ...

34
34
Vanhoutte vergeleken met Belgisch icoon: "Begrijp het wel"

Charles Vanhoutte heeft zich bijzonder snel opgewerkt tot een vaste waarde bij Feyenoord. De ...

51
51
Lavia staat weer op bij Chelsea: eindelijk weer basis?

Roméo Lavia kende een sterke interlandperiode bij de Rode Duivels, maar vervolgens werd hij ...

45
45
Defour lyrisch over Rode Duivel: "Dat maakt hem heel speciaal"

Bij Chelsea startte Roméo Lavia in de basis tegen Manchester United. De Rode Duivel toonde ...

100
100
TRANSFERUURTJE: Vanaken bijna weg, Lukaku richting RSCA?

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

819
819
Nikola Storm weet het zeker: “Zij worden kampioen”

Nikola Storm staat onder contract bij Westerlo, maar de middenvelder ligt momenteel in de ...

262
262
KRC Genk briest op arbitrage: Matte Smets is woedend

KRC Genk ging tegen KV Mechelen kopje onder. De Limburgers verloren met het kleinste verschil en de ...

384
384
Penders verbaast na zeperd: Xabi Alonso kijkt ogen uit

Mike Penders staat onder de lat bij Chelsea na de blessure van Emiliano Martinez. Bij zijn ...

128
128

Meer sportnieuws