Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

door
Club Brugge is geen subtop, maar Europese dwerg

“Hoe ze nu presteren, is lang niet goed genoeg”, klonk het bij Jan Mulder in de studio van VTM 2. Wel, we kunnen de Nederlander alleen maar gelijk geven als het erop aankomt om de uitgesproken ambities ook daadwerkelijk om te zetten in geleverde prestaties. Op het einde van deze Champions League-groepsfase is Club Brugge immers Europees alweer uitgevoetbald, en vertrekt het zelfs met het schaamrood op de wangen.


Dat ondanks het feit dat ze bij Blauw-Zwart voor aanvang van deze groepsfase duidelijk de ambitie hadden uitgesproken om voor de derde plaats te gaan en bijbehorende plaatsing voor de Europa League. Zelfs kwalificatie voor de knock-outfase in de Champions League werd niet zomaar opzij geschoven. Slik. 20 (!) tegendoelpunten in zes wedstrijden, wat een negatief doelsaldo met zich meebrengt van -14.

Ter vergelijking: zelfs de slechts presterende club in de Jupiler Pro League (Beerschot) heeft amper een doelsaldo van -16. Dat dus weliswaar na 17 (!) speeldagen. Een ‘degradatiekandidaat’ in Europa dus, niet de subtopper die ze in Brugge o zo graag wíllen zijn. Tussen willen en kunnen ligt een wereld van verschil. Er moet nog veel water door de zee vloeien om deze status te bereiken. Dit soort clubs kan voorafgaand aan een seizoen steevast tot de favorieten voor eindwinst in de Europa League worden gerekend.

Sterke start verdwijnt in het niets

Club Brugge begon de campagne met een knap gelijkspel tegen PSG, nadien volgde winst in Leipzig

Iets waar Mannaert & co wel van dromen, maar tot op heden een absolute utopie blijkt. Eens te meer na deze CL-campagne, waarin het zich in de twee openingswedstrijden nochtans ijzersterk presenteerde. Na een knap gelijkspel thuis tegen PSG en een mogelijk nóg knappere winst in Leipzig leek de derde plaats immers voor het grijpen te liggen. In en ná de dubbele confrontatie met Man City zakte Club echter volledig door het ijs, en is de eindafrekening dan ook meedogenloos.

Een doelsaldo waarmee je tot de dwergen in Europa mag worden gerekend. 'Überdwerg' zelfs, getuige het unicum van als eerste ploeg ooit minstens vier doelpunten tegen te krijgen in vier opeenvolgende wedstrijden op het Kampioenenbal. Hierin zijn dus zelfs ploegen als Sheriff Tiraspol, Slavia Praag of andere BATE’s niet ‘geslaagd’. We kunnen hier als verzachtende omstandigheid dan wel de ijzersterke poule inroepen waarin Club terechtkwam, maar denkt u dat Ajax zulke pandoeringen had gekregen?

Het antwoord hierop luidt klaar en duidelijk: nee. Datzelfde geldt ook voor de vraag of Club Brugge de vergelijking met Ajax moet aangaan. Ook u heeft natuurlijk al lang door dat dit nergens op slaat, des te meer omdat de Amsterdammers stilaan zelfs de stap van subtop naar Europese top hebben gezet. Na in 2017 al een Europa League-finale te hebben gespeeld – weliswaar verloren van Man Utd – legde het nu een foutloze groepsronde in de Champions League af, met onder meer dubbele winst tegen Borussia Dortmund. 18 op 18, en een doelsaldo van +15. Plus 15!

Weinig vooruitgang

De thuiswedstrijd tegen City was de start van een reeks pandoeringen

Neen, dan gaat een vergelijking voor de Bruggelingen – tot spijt van wie het benijdt – beter op met pakweg Besiktas, Young Boys Bern of Malmö. ‘Het Ajax van België’ worden is – wat nog meer het geval is voor Anderlecht – een term die wie hier niet al te snel meer moeten gebruiken. Ze moeten zich in Nederland een kriek lachen. Zo nu en dan fraaie prestaties op de mat leggen in Europa, maar niet in de buurt komen als het écht om de knikkers gaat. Falen op de allesbeslissende momenten. Want zonder het optreden van Club in die eerste twee wedstrijden met de voeten te willen treden, mogen ze ook niet gewoon blij zijn dat PSG en Leipzig toen ondermaats presteerden?

Akkoord, achteraf is het altijd makkelijk praten. Maar pas dan kan ook de analyse worden gemaakt. Dat zal Philippe Clement ongetwijfeld ook doen. Hij zal ook bij zichzelf te rade gaan, niet in het minst om zijn verrassende tactische keuzes, noem het maar blunders. Voornamelijk in de laatste twee wedstrijden. Wat overigens ook best onvergeeflijk kan worden genoemd in de allesbeslissende partij tegen RB Leipzig. Want ging Clement daar niet als dusdanig de mist in, spraken we toen mogelijk van een knappe kwalificatie voor de Europa League.  Het kan verkeren, zei Bredero. Een Amsterdammer die vier eeuwen geleden al wist dat de grachten in zijn stad dieper zijn dan in Brugge.

Voor alle duidelijkheid: het is uiteraard geen schande dat Club het onderspit moet delven tegen al deze olierijke clubs. Maar met deze nieuwe vroegtijdige exit blijven de Europese ontgoochelingen zich toch opstapelen in Brugge. De laatste jaren was er altijd wel iéts, en blijft het ondanks enkele uitschieters toch min of meer ter plaatse trappelen. Het staat dan ook nog mijlenver van een status als Europese subtopper, en kan er mogelijk zelfs worden afgevraagd of er meer realiteitszin aan de dag moet worden gelegd.

LEES OOK: Sensatie in Champions League: straffe comeback OHL Women

Heeft Club Brugge al stappen gezet richting Europese subtop?

Meest recent

'Anderlecht kan cashen: verrassende toptransfer op til'

RSC Anderlecht heeft een drukke zomer achter de rug, waarin Olivier Renard vooral de potentiële ...

18
18
Amy Sonck zet internet in brand met vlammend statement

Amy Sonck, dochter van ex-Rode Duivel Wesley Sonck, heeft het al meermaals geflikt: sociale media in ...

4
4
Wilmots heeft beet: Standard overtuigt goudhaantje

Voor de interlandbreak ging Standard nog tweemaal onderuit, maar de toekomst oogt stilaan wel weer ...

37
37
OH Leuven hakt knoop door: opvolger Hubert bekend?

Als een donderslag bij heldere hemel moet OH Leuven op zoek naar een nieuwe coach. Tenslotte ...

59
59
Frank Raes keert terug op manier die niemand zag aankomen

Frank Raes is dezer dagen niet al teveel meer te zien op televisie. Het VRT-boegbeeld ging enkele ...

110
110
Bom onder competitieformat: keert ook Anderlecht kar?

Eind februari werd op een Algemene Vergadering van de Pro League beslist dat de play-offs zouden ...

260
260
Madou doet boekje open over stadiondossier Club Brugge

Na een strijd van twee decennia schijnt er stilaan licht aan het einde van de tunnel voor Club ...

356
356
Anderlecht bevestigt machtswissel: lot Renard bezegeld

Woensdag stond er een bijzondere Raad van Bestuur op het programma bij RSC Anderlecht, waar Marc ...

336
336
'Monsterlijke Courtois doet Real versteld staan'

Thibaut Courtois zal met gemengde gevoelens terugblikken op de voorbije interlands met de Rode ...

108
108
Goto geeft duidelijke reden voor vertrek bij Anderlecht

Komend weekend staat de elfde speeldag van de Jupiler Pro League alweer voor de deur. Revelatie STVV ...

261
261
'Dramatische onthulling omtrent Romelu Lukaku'

Op zijn 32ste heeft Romelu Lukaku intussen al een straf parcours afgelegd. De topschutter aller ...

185
185
'Club Brugge geeft strijd niet op: nieuw bod in januari'

Club Brugge kende vorige zomer uiteindelijk nog een bewogen mercato. Met De Cuyper, Talbi, Jutgla en ...

240
240
Meteen extra troef voor Hubert bij Union?

Het wordt uitkijken naar Union komend weekend. De landskampioen begint aan het ...

56
56
Staelens: "Hij is altijd onderschat geweest in België"

Belgische trainers lijken in de lift te zitten. Sébastien Pocognoli en Vincent Kompany zijn ...

147
147
El Ouahdi brengt Genk boodschap over terugkeer

KRC Genk kreeg voor de interlandbreak enkele fikse tikken te verwerken. Het leed in de Europa League ...

77
77
Zeer zorgwekkende cijfers voor aanwinsten Anderlecht

Komend weekend trekt de Jupiler Pro League zich na een korte onderbreking weer op gang. Anderlecht ...

247
247
PSV gelooft in jonge Belg en deelt nieuw contract uit

PSV liet afgelopen zomer met Johan Bakayoko en Kjell Peersman twee Belgen definitief vertrekken, ...

21
21
TRANSFERUURTJE: 'Nieuw transferrecord Club, toptransfer Lewandowski'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

356
356
Anderlecht jubelt: talenten verbazen op WK U20

Gisterenavond werden de halve finales van het WK U20 afgerond. Marokko nam het op tegen Frankrijk en ...

221
221
KRC Genk houdt hart vast: El Ouahdi komt met boodschap

Zakaria El Ouahdi was als een sneltrein aan het seizoen begonnen. De Marokkaanse rechtsback werd ...

265
265
Courtois gooit olie op het vuur: relletje escaleert

Thibaut Courtois speelt bij Real Madrid met heel wat sterren samen. De meeste spelers in de selectie ...

157
157
Geraerts doet boekje open over trainerswals bij Union

Bij Union dachten ze eindelijk verlost te zijn van hun trainersvloek toen Sébastien Pocognoli ...

142
142
'Transferblunder afgestraft: Anderlecht loopt miljoenen mis'

Er is de laatste tijd al heel wat gezegd en geschreven over de transferzomer van Anderlecht. Daarbij ...

173
173
Volgende ex-jeugdinternational keert België de rug toe

De Rode Duivels zetten deze week een grote stap richting het WK door te gaan winnen in Wales. ...

97
97
'Club Brugge zet zinnen op nieuwe Onyedika'

Club Brugge zal in de komende mercato's ongetwijfeld weer afscheid moeten nemen van enkele ...

343
343

Meer sportnieuws