Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

215
Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

De kennismakingsronde zit erop. Nu alle 24 landen op het EK in actie zijn gekomen, is het dan ook tijd om een eerste balans op te maken. Hoewel het nog vroeg is om vergaande conclusies te trekken, ging VoetbalNieuws daarom graag al eens op zoek naar de meest opvallende vaststellingen, weetjes en statistieken van speeldag één.


GOALS & CLEAN SHEETS
In de 12 openingswedstrijden werd opgeteld 28 keer gescoord – zes doelpunten meer dan op hetzelfde moment in 2016, toen de eindronde voor het eerst met 24 deelnemers plaatsvond. Drie ongelukkigen werkten het leer in eigen doel: Merih Demiral (Turkije), Wojciech Szczesny (Polen) en Mats Hummels (Duitsland). Slechts zes goals waren dan weer het gevolg van een zogenaamde standaardsituatie. Breel Embolo (Zwitserland), Kieffer Moore (Wales), Patrik Schik (Tsjechië) en Milan Skriniar (Slowakije) scoorden na een hoekschop, AA Gent-spits Roman Yaremchuk (Oekraïne) knikte een vrije trap tegen de touwen en Cristiano Ronaldo (Portugal) zette een strafschop om. Pierre-Emile Höjbjerg (Denemarken) miste de enige andere elfmeter.



Na het drama met diens ploegmaat Christian Eriksen was het uiteraard bijzaak, maar samen met matchwinnaar Joel Pohjanpalo kroonde de Finse doelman Lukas Hradecky zich zo toch tot held van de avond. Hij was een van de negen keepers die de nul op het bord wist te houden. Gianluigi Donnarumma (Italië), Jordan Pickford (Engeland), Hugo Lloris (Frankrijk), Unai Simón (Spanje), Rui Patrício (Portugal), Tomas Vaclik (Tsjechië), Robin Olsen (Zweden) en onze eigenste Thibaut Courtois werden evenmin gepasseerd. Ugurcan Cakir (Turkije), Stole Dimitrievski (Noord-Macedonië), Georgiy Bushchan (Oekraine), Péter Gulácsi (Hongarije) en Anton Shunin (Rusland) mochten zich daarentegen elk meteen drie keer omdraaien.

WINGBACKS & SPITSEN
Die laatste werd het slachtoffer van een staaltje Belgisch killerinstinct, met tweemaal Romelu Lukaku en eenmaal Thomas Meunier aan het kanon. De vervanger van de onfortuinlijke Timothy Castagne was tevens goed voor een assist: alleen Yaremchuk en Ciro Immobile (Italië) kunnen hetzelfde zeggen. Portugal-winger Rafa Silva gaf als enige twee beslissende passes. Ook elders lieten de wingbacks trouwens stevig van zich spreken, want Stefan Lainer (Oostenrijk), Denzel Dumfries (Nederland) en Raphaël Guerreiro (Portugal) openden eveneens reeds hun rekening op het toernooi. In het geval van Dumfries geldt dat tevens voor Oranje, alle overige 21 doelpuntenmakers op het EK tot dusver waren niet aan hun internationaal proefstuk toe.



Ondanks die opmars van de backs zijn het toch vooral de nummer negens die doen wat van hen wordt verwacht. Maar liefst 15 van de 28 goals kwamen immers op naam van een spits te staan. Vanuit het middenveld scoorden enkel Karol Linetty (Polen) en Georgino Wijnaldum (Nederland), Lorenzo Insigne (Italië), Raheem Sterling (Engeland) en Andriy Yarmolenko (Oekraïne) waren de enige trefzekere wingers. Het merendeel van de doelpunten, waaronder twee van de drie owngoals én een aantal slecht verwerkte voorzetten, kwam wel tot stand na een actie op de flanken. In het centrum zit het vaak potdicht, behoudens een paar individuele foutjes waar onder andere Goran Pandev (Noord-Macedonië), Insigne en Lukaku van profiteerden.

PARELS & BLESSURES
De topschutter van de Rode Duivels trof tweemaal raak tegen de Russen, een prestatie die alleen Schik en Ronaldo konden evenaren. Beiden solliciteerden nu al naar het doelpunt van het toernooi. De spits uit Tsjechië met ongetwijfeld de verste goal van dit EK, kersvers topscorer aller tijden Ronaldo door een prachtige Portugese aanval af te ronden. Al mocht ook onder meer de krul van Yarmolenko tegen Nederland er best wezen. Over het spelniveau en de intensiteit hebben we, ondanks de twijfels vooraf, tot hiertoe dus niet te klagen. Qua blessures bleef de gevreesde tol voor de zware opeenvolging van wedstrijden gelukkig eveneens grotendeels uit. Buiten het voorval met Eriksen en enkele onzachte botsingen – zie Castagne – is de schade relatief beperkt.



Wel zagen we een heleboel toppers nog niet aan het werk door fysieke beslommeringen. In België denken we dan vooral aan Kevin De Bruyne en Axel Witsel, maar ook andere landen wachten nog op de terugkeer van een aantal zwaargewichten. Zo stoomt Italië pitbull Marco Verratti klaar voor zijn eerste minuten, terwijl Engeland het tegen Kroatië nog zonder Jordan Henderson én Harry Maguire moest stellen. Nederland hoopt achterin dan weer snel een beroep te kunnen doen op Matthijs de Ligt om het slot op de grendel te houden. Geen van deze titelkandidaten leed weliswaar puntenverlies op de eerste speeldag, in tegenstelling tot Duitsland dat de hulp van Leon Goretzka op het middenveld duidelijk maar al te goed kan gebruiken.

JONKIES & ANCIENS
Andere spelers bleven dan weer bewust 90 minuten aan de bank gekluisterd, zoals Jérémy Doku. Mocht de 19-jarige troefkaart van Roberto Martinez wél tussen de lijnen zijn gekomen, was hij echter niet de junior van de openingsweek geweest. Die eer ging naar Jude Bellingham (Engeland), met zijn 17 jaar, 11 maanden en 15 dagen meteen de jongste speler ooit op een EK. Verder kwamen met Pedri (Spanje), Ilya Zabarnyi (Oekraïne), Adam Hlozek (Tjsechië), Tomas Suslov (Slovakije), Josko Gvardiol (Kroatië), Maksim Mukhin (Rusland) en Jurrien Timber (Nederland) nóg zeven tieners in actie. Voor geen van hen was het evenwel hun internationale vuurdoop: een debuut kregen we niet te zien. Embolo (24) was de jongste doelpuntenmaker.



Aan de andere kant van het spectrum maakten reeds acht spelers ouder dan 36 jaar hun opwachting. Onder hen slechts twee doelmannen: David Marshall, de Schot die zich liet verrassen door Schik, en Maarten Stekelenburg. Met zijn 38 jaar, acht maanden en 22 dagen is het Nederlandse sluitstuk de ancien bij uitstek op dit toernooi, al doet Portugal-verdediger Pepe niet veel onder. Andere oudjes die meteen vol aan de bak moesten zijn pakweg Pandev, Ronaldo, Yuri Zhirkov (Rusland), Giorgi Chiellini (Italië) en Sebastian Larsson (Zweden). Spanje stuurde het jongste elftal de wei in met een gemiddelde leeftijd van 25,5 jaar, Zweden, Finland, Slovakije en Rusland overschreden allen de grens van 30. België (29,1) volgt op de zevende plaats.

KAARTEN & VERRASSINGEN
Al die ervaring op het veld leverde zaterdag een uiterst faire partij op, want zowel de Rode Duivels als de Russen verlieten zonder gele kaart het strijdtoneel in Sint-Petersburg. Een vlekkeloos rapport dat voor het overige enkel in de wedstrijd tussen Tsjechië en Schotland te bewonderen viel, al vlogen de Spanjaarden, Italianen, Fransen, Denen en Nederlanders evenmin op de bon. Zes landen kregen twee gele kaarten onder hun neus geschoven, Kroatië ging als enige drie keer over de schreef. Het enige rode exemplaar was dan weer voor de Pool Grzegorz Krychowiak, die twee keer tegen de lamp liep. Hij mist daardoor de belangrijke confrontatie met Spanje tijdens de tweede speelronde, waarin voor beide teams al heel wat op het spel staat.



Terwijl de logica in de meeste poules enigszins gerespecteerd bleef, staat Groep E namelijk reeds flink op zijn kop. Kleine broertje Slovakije stuntte eerst tegen Polen, vervolgens bleef favoriet Spanje op een gelijkspel tegen Zweden steken. Voor het overige vielen er doorheen de eerste 12 matchen vrij weinig verrassingen te noteren, zeker omdat er bij de Finse zege tegen Denemarken toch een serieuze kanttekening geplaatst mag worden. Afwachten of zij straks kunnen bevestigen tegen Rusland, voor wie het toernooi net als dat van pakweg Duitsland na de komende wedstrijd wie weet al zo goed als gedaan kan zijn. Of hoe we tegen volgende week mogelijk al heel wat grotere conclusies mogen trekken.

LEES OOK: Tielemans draait niet rond de pot na mislukte start Man Utd

Welk land maakte op u het meeste indruk op speeldag 1?

Meest recent

Tielemans draait niet rond de pot na mislukte start Man Utd

Youri Tielemans draait niet rond de pot als het gaat over de moeizame seizoenstart van Manchester ...

0
0
Fans Rode Duivels missen één speler in de basisploeg

Mark van Bommel heeft zijn eerste basisploeg meegedeeld bij de Rode Duivels. Hij borduurt verder op ...

26
26
Van Bommel heeft gekozen: dit zijn de elf Rode Duivels

België neemt het vanavond in Rome op tegen Italië. Een vuurdoop voor Mark van Bommel. De ...

140
140
Okaka doet boekje open over Anderlecht: "25 miljoen euro"

Stefano Okaka is nog niet van plan om zijn voetbalschoenen aan de wilgen te hangen. De voormalige ...

123
123
Transfer Brughmans heeft nog een groot gevolg bij KRC Genk

De transfer van Lucca Brughmans naar Liverpool levert KRC Genk niet alleen een stevige transfersom ...

149
149
Deco hakt knoop door: FC Barcelona zet streep door transferplannen

FC Barcelona zal komende winter niet proberen om Julián Álvarez weg te plukken bij ...

27
27
Nations League eist nu al zijn tol met vier blessures

De Nations League is een officieel oefentoernooi. Veel spelers en (club)trainers zouden de NL het ...

75
75
‘Fenerbahçe gooit Lukaku na één jaar alweer buiten’

Romelu Lukaku moest dé grote man worden bij Fenerbahçe. Amper enkele weken later ziet ...

177
177
Kimmich slaat snoeihard terug op kritiek Van der Vaart

Nederland en Duitsland speelden 1-1 gelijk namens de openingsmatch van de Nations League. Oranje ...

29
29
Donnarumma looft Rode Duivel: "Een grote speler"

Senne Lammens heeft er met zijn prestaties in Manchester een opvallende bewonderaar bij. Niemand ...

108
108
Standard maakt verrassend vertrek wereldkundig

Frédéric Stilmant en Standard de Liège gaan in onderling overleg uit elkaar. De ...

49
49
Esposito (ex-Anderlecht) onder de loep: “Een zwaktebod”

Sebastiano Esposito speelde in het verleden op huurbasis bij RSC Anderlecht, maar na twee ...

36
36
Manchester City schuldig bevonden: zware straf lonkt

Manchester City is schuldig bevonden aan vrijwel alle aanklachten in de langlopende financiële ...

191
191
Grote hint plannen van Bommel: verrassende rugnummers

De Rode Duivels beginnen aan een nieuw hoofdstuk onder Mark van Bommel. De Nederlandse oefenmeester ...

77
77
Erling Haaland laat monden weer openvallen: “Onverklaarbaar”

Erling Haaland blijft een fenomeen. De Noorse goalgetter scoort bij Manchester City het ene doelpunt ...

61
61
Direct enorme twijfels in Italië: "Geldt ook voor België"

Italië miste het afgelopen WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada en het succes van het EK ...

48
48
Jonge Duivels hebben nog werk: Brughmans waarschuwt

Lucca Brughmans is één van de grootste keeperstalenten ter wereld. De doelman werd al ...

59
59
Van Bommel genadeloos: 5 afvallers bij Rode Duivels

De Rode Duivels nemen het vrijdagavond op tegen Italië namens de Nations League. Eerder werd al ...

355
355
Van Gucht flikt het weer: Nieuwe Charlotte duikt op

Ruben Van Gucht blijft iedereen verbazen. De presentator werd nog maar pas (op TV dan) uit het ...

90
90
Infantino zweet peentjes: topcompetities slaan op tafel

Volgens Het Laatste Nieuws begint de druk op Gianni Infantino ferm te stijgen. De FIFA-baas kwam na ...

83
83
Congolese bondscoach doet boekje open over Mokio en co

De Rode Duivels zagen de voorbije jaren heel wat grote talenten met dubbele nationaliteit door de ...

124
124
'Rode Duivels krijgen geen warm onthaal in Italië'

Om 20u45 begint het tijdperk-Van Bommel bij de Rode Duivels. De eerste opdracht van de nieuwe ...

96
96
'Tweede 'geval-Tresoldi' duikt op bij Club Brugge'

Club Brugge zendt tijdens deze interlandbreak weer zijn zonen uit. Het vaardigt maar liefst zestien ...

240
240
Stassin geeft Sevilla duidelijke toekomstboodschap

De Jonge Duivels hebben donderdagavond een nieuwe stap richting het EK U21 gezet door met 1-0 te ...

50
50
'Euvrard baalt en ziet belangrijke pion Standard verlaten'

Standard was de voorbije weken sterk aan het seizoen begonnen, al moest het na een nul op zes in de ...

125
125

Meer sportnieuws