Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

215
Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

De kennismakingsronde zit erop. Nu alle 24 landen op het EK in actie zijn gekomen, is het dan ook tijd om een eerste balans op te maken. Hoewel het nog vroeg is om vergaande conclusies te trekken, ging VoetbalNieuws daarom graag al eens op zoek naar de meest opvallende vaststellingen, weetjes en statistieken van speeldag één.


GOALS & CLEAN SHEETS
In de 12 openingswedstrijden werd opgeteld 28 keer gescoord – zes doelpunten meer dan op hetzelfde moment in 2016, toen de eindronde voor het eerst met 24 deelnemers plaatsvond. Drie ongelukkigen werkten het leer in eigen doel: Merih Demiral (Turkije), Wojciech Szczesny (Polen) en Mats Hummels (Duitsland). Slechts zes goals waren dan weer het gevolg van een zogenaamde standaardsituatie. Breel Embolo (Zwitserland), Kieffer Moore (Wales), Patrik Schik (Tsjechië) en Milan Skriniar (Slowakije) scoorden na een hoekschop, AA Gent-spits Roman Yaremchuk (Oekraïne) knikte een vrije trap tegen de touwen en Cristiano Ronaldo (Portugal) zette een strafschop om. Pierre-Emile Höjbjerg (Denemarken) miste de enige andere elfmeter.



Na het drama met diens ploegmaat Christian Eriksen was het uiteraard bijzaak, maar samen met matchwinnaar Joel Pohjanpalo kroonde de Finse doelman Lukas Hradecky zich zo toch tot held van de avond. Hij was een van de negen keepers die de nul op het bord wist te houden. Gianluigi Donnarumma (Italië), Jordan Pickford (Engeland), Hugo Lloris (Frankrijk), Unai Simón (Spanje), Rui Patrício (Portugal), Tomas Vaclik (Tsjechië), Robin Olsen (Zweden) en onze eigenste Thibaut Courtois werden evenmin gepasseerd. Ugurcan Cakir (Turkije), Stole Dimitrievski (Noord-Macedonië), Georgiy Bushchan (Oekraine), Péter Gulácsi (Hongarije) en Anton Shunin (Rusland) mochten zich daarentegen elk meteen drie keer omdraaien.

WINGBACKS & SPITSEN
Die laatste werd het slachtoffer van een staaltje Belgisch killerinstinct, met tweemaal Romelu Lukaku en eenmaal Thomas Meunier aan het kanon. De vervanger van de onfortuinlijke Timothy Castagne was tevens goed voor een assist: alleen Yaremchuk en Ciro Immobile (Italië) kunnen hetzelfde zeggen. Portugal-winger Rafa Silva gaf als enige twee beslissende passes. Ook elders lieten de wingbacks trouwens stevig van zich spreken, want Stefan Lainer (Oostenrijk), Denzel Dumfries (Nederland) en Raphaël Guerreiro (Portugal) openden eveneens reeds hun rekening op het toernooi. In het geval van Dumfries geldt dat tevens voor Oranje, alle overige 21 doelpuntenmakers op het EK tot dusver waren niet aan hun internationaal proefstuk toe.



Ondanks die opmars van de backs zijn het toch vooral de nummer negens die doen wat van hen wordt verwacht. Maar liefst 15 van de 28 goals kwamen immers op naam van een spits te staan. Vanuit het middenveld scoorden enkel Karol Linetty (Polen) en Georgino Wijnaldum (Nederland), Lorenzo Insigne (Italië), Raheem Sterling (Engeland) en Andriy Yarmolenko (Oekraïne) waren de enige trefzekere wingers. Het merendeel van de doelpunten, waaronder twee van de drie owngoals én een aantal slecht verwerkte voorzetten, kwam wel tot stand na een actie op de flanken. In het centrum zit het vaak potdicht, behoudens een paar individuele foutjes waar onder andere Goran Pandev (Noord-Macedonië), Insigne en Lukaku van profiteerden.

PARELS & BLESSURES
De topschutter van de Rode Duivels trof tweemaal raak tegen de Russen, een prestatie die alleen Schik en Ronaldo konden evenaren. Beiden solliciteerden nu al naar het doelpunt van het toernooi. De spits uit Tsjechië met ongetwijfeld de verste goal van dit EK, kersvers topscorer aller tijden Ronaldo door een prachtige Portugese aanval af te ronden. Al mocht ook onder meer de krul van Yarmolenko tegen Nederland er best wezen. Over het spelniveau en de intensiteit hebben we, ondanks de twijfels vooraf, tot hiertoe dus niet te klagen. Qua blessures bleef de gevreesde tol voor de zware opeenvolging van wedstrijden gelukkig eveneens grotendeels uit. Buiten het voorval met Eriksen en enkele onzachte botsingen – zie Castagne – is de schade relatief beperkt.



Wel zagen we een heleboel toppers nog niet aan het werk door fysieke beslommeringen. In België denken we dan vooral aan Kevin De Bruyne en Axel Witsel, maar ook andere landen wachten nog op de terugkeer van een aantal zwaargewichten. Zo stoomt Italië pitbull Marco Verratti klaar voor zijn eerste minuten, terwijl Engeland het tegen Kroatië nog zonder Jordan Henderson én Harry Maguire moest stellen. Nederland hoopt achterin dan weer snel een beroep te kunnen doen op Matthijs de Ligt om het slot op de grendel te houden. Geen van deze titelkandidaten leed weliswaar puntenverlies op de eerste speeldag, in tegenstelling tot Duitsland dat de hulp van Leon Goretzka op het middenveld duidelijk maar al te goed kan gebruiken.

JONKIES & ANCIENS
Andere spelers bleven dan weer bewust 90 minuten aan de bank gekluisterd, zoals Jérémy Doku. Mocht de 19-jarige troefkaart van Roberto Martinez wél tussen de lijnen zijn gekomen, was hij echter niet de junior van de openingsweek geweest. Die eer ging naar Jude Bellingham (Engeland), met zijn 17 jaar, 11 maanden en 15 dagen meteen de jongste speler ooit op een EK. Verder kwamen met Pedri (Spanje), Ilya Zabarnyi (Oekraïne), Adam Hlozek (Tjsechië), Tomas Suslov (Slovakije), Josko Gvardiol (Kroatië), Maksim Mukhin (Rusland) en Jurrien Timber (Nederland) nóg zeven tieners in actie. Voor geen van hen was het evenwel hun internationale vuurdoop: een debuut kregen we niet te zien. Embolo (24) was de jongste doelpuntenmaker.



Aan de andere kant van het spectrum maakten reeds acht spelers ouder dan 36 jaar hun opwachting. Onder hen slechts twee doelmannen: David Marshall, de Schot die zich liet verrassen door Schik, en Maarten Stekelenburg. Met zijn 38 jaar, acht maanden en 22 dagen is het Nederlandse sluitstuk de ancien bij uitstek op dit toernooi, al doet Portugal-verdediger Pepe niet veel onder. Andere oudjes die meteen vol aan de bak moesten zijn pakweg Pandev, Ronaldo, Yuri Zhirkov (Rusland), Giorgi Chiellini (Italië) en Sebastian Larsson (Zweden). Spanje stuurde het jongste elftal de wei in met een gemiddelde leeftijd van 25,5 jaar, Zweden, Finland, Slovakije en Rusland overschreden allen de grens van 30. België (29,1) volgt op de zevende plaats.

KAARTEN & VERRASSINGEN
Al die ervaring op het veld leverde zaterdag een uiterst faire partij op, want zowel de Rode Duivels als de Russen verlieten zonder gele kaart het strijdtoneel in Sint-Petersburg. Een vlekkeloos rapport dat voor het overige enkel in de wedstrijd tussen Tsjechië en Schotland te bewonderen viel, al vlogen de Spanjaarden, Italianen, Fransen, Denen en Nederlanders evenmin op de bon. Zes landen kregen twee gele kaarten onder hun neus geschoven, Kroatië ging als enige drie keer over de schreef. Het enige rode exemplaar was dan weer voor de Pool Grzegorz Krychowiak, die twee keer tegen de lamp liep. Hij mist daardoor de belangrijke confrontatie met Spanje tijdens de tweede speelronde, waarin voor beide teams al heel wat op het spel staat.



Terwijl de logica in de meeste poules enigszins gerespecteerd bleef, staat Groep E namelijk reeds flink op zijn kop. Kleine broertje Slovakije stuntte eerst tegen Polen, vervolgens bleef favoriet Spanje op een gelijkspel tegen Zweden steken. Voor het overige vielen er doorheen de eerste 12 matchen vrij weinig verrassingen te noteren, zeker omdat er bij de Finse zege tegen Denemarken toch een serieuze kanttekening geplaatst mag worden. Afwachten of zij straks kunnen bevestigen tegen Rusland, voor wie het toernooi net als dat van pakweg Duitsland na de komende wedstrijd wie weet al zo goed als gedaan kan zijn. Of hoe we tegen volgende week mogelijk al heel wat grotere conclusies mogen trekken.

LEES OOK: Van Bommel verrast iedereen: "Beste met wie ik ooit speelde"

Welk land maakte op u het meeste indruk op speeldag 1?

Meest recent

Nieuwe Ronaldo-twist: bondscoach zet deur wagenwijd open

De eerste kwartfinalist in de Nations League is nu al bekend, want na een vierde zege op rij is ...

30
30
Ierland-Israël ontspoort weer met spuwincident

Zondagavond keken Ierland en Israël elkaar opnieuw in de ogen en daar was na de bewogen ...

36
36
Vrancken slaat terug na Belgische kritiek

Wouter Vrancken zette in de zomer een zeer opmerkelijke stap in zijn trainerscarrière. Na een ...

34
34
Nederland pakt leiding in groep, Portugal al geplaatst

De eerste kwartfinalist in de Nations League is zondagavond al bekend geraakt. Portugal heeft zich ...

29
29
De Cat maakte (even?) einde aan profcarrière RSCA-talent

Anderlecht incasseerde in de zomer met veel tegenzin 18,5 miljoen euro voor Nathan De Cat, die ...

55
55
Van Bommel verrast iedereen: "Beste met wie ik ooit speelde"

De Rode Duivels staan maandagavond in hun vierde wedstrijd in de Nations League opnieuw tegenover ...

123
123
Godts: "Of ik mij in Parijs extra zal willen tonen?"

De Rode Duivels gaan maandagavond in Parijs op zoek naar hun derde overwinning in deze Nations ...

23
23
'Frans team krijgt vorm: Zidane wijzigt stevig'

Maandagavond spelen de Rode Duivels hun laatste wedstrijd van een intens vierluik. Daarin nemen ze ...

59
59
Van Bommel lyrisch over Duivel: "Speelde drie keer goed"

Mark van Bommel gaat volledig mee in het verhaal van de KBVB. Meten is weten. De bondscoach sprak op ...

128
128
Van der Bruggen weg bij Cercle Brugge? Dit zegt de middenvelder

Cercle Brugge is niet goed begonnen aan het seizoen. De Bruggelingen kunnen wel weer rekenen op ...

186
186
'Het staat al vast: Van Bommel vernedert Lukaku opnieuw'

Vijftien minuten en vijf balcontacten had hij nodig in Luik. Doelpunt 94, Sclessin op zijn kop, de ...

159
159
Van Bommel prikkelt Duivel: "Kan veel beter"

België neemt het maandagavond op tegen Frankrijk, dat uiteraard de grote favoriet is. Mark van ...

167
167
‘Beerschot plant verrassende ingaande transfer'

De 24-jarige flankaanvaller Amine Rehmi is opgedoken bij Beerschot. De Nederlander zit sinds 3 ...

291
291
Godts looft Rode Duivel: "Leer veel van hem"

Mika Godts krijgt volop zijn kans onder Mark van Bommel. De flankaanvaller toonde zich vooral tegen ...

149
149
Nieuw middenveld, nieuwe aanvoerder: Van Bommel geeft hint

De Rode Duivels sluiten maandagavond hun eerste vierluik af in de Nations League met de op papier ...

527
527
"Staat vlijmscherp" - Boskamp smult van één Rode Duivel

De Rode Duivels zijn zondagnamiddag met het nodige vertrouwen naar Parijs afgereisd voor het duel ...

93
93
'Club Brugge opnieuw pionier: megadeal van 60 miljoen'

Club Brugge zorgde afgelopen zomer voor een straffe mijlpaal. Dankzij de transfer van Christos ...

786
786
Harde keuzes Anderlecht: zijspoor dreigt na 9 basisplaatsen

RSC Anderlecht pakte in het slot van de zomermercato uit met een spectulair transferoffensief. ...

463
463
Onuitgegeven ploeg tegen Belgen? Zidane overweegt surprise

Maandagavond sluiten de Rode Duivels het erg lange interland-luik af met een affiche van formaat. Zo ...

63
63
Anderlecht glundert: actie Ambros tegen Spanje gaat viraal

RSC Anderlecht zag tijdens de huidige interland-periode verschillende internationals uitzwermen. En ...

123
123
Rode Duivel in moeilijkheden: Chatelle verlangt wissel

Mark van Bommel kan tevreden zijn over zijn eerste drie wedstrijden als Belgisch bondscoach. Maar ...

292
292
'City wordt leeggeroofd: Barça gaat voor Europese klepper'

Omdat de club inmiddels een beroepsprocedure heeft opgestart, zal het allicht nog een tijdje duren ...

176
176
Concurrentie Mechele? Gedegradeerd duo toont zich op training

Mark van Bommel heeft tijdens zijn eerste interlands als Belgisch bondscoach niet al te veel ...

405
405
'Olise legt harde eis neer bij Bayern: 200 miljoen euro'

Met zijn knappe doelpunten toonde Michael Olise in de voorbije interlands van Frankrijk waarom hij ...

338
338
Zidane fileert Rode Duivels na bekijken België-Turkije

Net zoals een week geleden kruisen de Rode Duivels maandagavond de degens met Frankrijk. Daags ...

459
459

Meer sportnieuws