Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

215
Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

De kennismakingsronde zit erop. Nu alle 24 landen op het EK in actie zijn gekomen, is het dan ook tijd om een eerste balans op te maken. Hoewel het nog vroeg is om vergaande conclusies te trekken, ging VoetbalNieuws daarom graag al eens op zoek naar de meest opvallende vaststellingen, weetjes en statistieken van speeldag één.


GOALS & CLEAN SHEETS
In de 12 openingswedstrijden werd opgeteld 28 keer gescoord – zes doelpunten meer dan op hetzelfde moment in 2016, toen de eindronde voor het eerst met 24 deelnemers plaatsvond. Drie ongelukkigen werkten het leer in eigen doel: Merih Demiral (Turkije), Wojciech Szczesny (Polen) en Mats Hummels (Duitsland). Slechts zes goals waren dan weer het gevolg van een zogenaamde standaardsituatie. Breel Embolo (Zwitserland), Kieffer Moore (Wales), Patrik Schik (Tsjechië) en Milan Skriniar (Slowakije) scoorden na een hoekschop, AA Gent-spits Roman Yaremchuk (Oekraïne) knikte een vrije trap tegen de touwen en Cristiano Ronaldo (Portugal) zette een strafschop om. Pierre-Emile Höjbjerg (Denemarken) miste de enige andere elfmeter.



Na het drama met diens ploegmaat Christian Eriksen was het uiteraard bijzaak, maar samen met matchwinnaar Joel Pohjanpalo kroonde de Finse doelman Lukas Hradecky zich zo toch tot held van de avond. Hij was een van de negen keepers die de nul op het bord wist te houden. Gianluigi Donnarumma (Italië), Jordan Pickford (Engeland), Hugo Lloris (Frankrijk), Unai Simón (Spanje), Rui Patrício (Portugal), Tomas Vaclik (Tsjechië), Robin Olsen (Zweden) en onze eigenste Thibaut Courtois werden evenmin gepasseerd. Ugurcan Cakir (Turkije), Stole Dimitrievski (Noord-Macedonië), Georgiy Bushchan (Oekraine), Péter Gulácsi (Hongarije) en Anton Shunin (Rusland) mochten zich daarentegen elk meteen drie keer omdraaien.

WINGBACKS & SPITSEN
Die laatste werd het slachtoffer van een staaltje Belgisch killerinstinct, met tweemaal Romelu Lukaku en eenmaal Thomas Meunier aan het kanon. De vervanger van de onfortuinlijke Timothy Castagne was tevens goed voor een assist: alleen Yaremchuk en Ciro Immobile (Italië) kunnen hetzelfde zeggen. Portugal-winger Rafa Silva gaf als enige twee beslissende passes. Ook elders lieten de wingbacks trouwens stevig van zich spreken, want Stefan Lainer (Oostenrijk), Denzel Dumfries (Nederland) en Raphaël Guerreiro (Portugal) openden eveneens reeds hun rekening op het toernooi. In het geval van Dumfries geldt dat tevens voor Oranje, alle overige 21 doelpuntenmakers op het EK tot dusver waren niet aan hun internationaal proefstuk toe.



Ondanks die opmars van de backs zijn het toch vooral de nummer negens die doen wat van hen wordt verwacht. Maar liefst 15 van de 28 goals kwamen immers op naam van een spits te staan. Vanuit het middenveld scoorden enkel Karol Linetty (Polen) en Georgino Wijnaldum (Nederland), Lorenzo Insigne (Italië), Raheem Sterling (Engeland) en Andriy Yarmolenko (Oekraïne) waren de enige trefzekere wingers. Het merendeel van de doelpunten, waaronder twee van de drie owngoals én een aantal slecht verwerkte voorzetten, kwam wel tot stand na een actie op de flanken. In het centrum zit het vaak potdicht, behoudens een paar individuele foutjes waar onder andere Goran Pandev (Noord-Macedonië), Insigne en Lukaku van profiteerden.

PARELS & BLESSURES
De topschutter van de Rode Duivels trof tweemaal raak tegen de Russen, een prestatie die alleen Schik en Ronaldo konden evenaren. Beiden solliciteerden nu al naar het doelpunt van het toernooi. De spits uit Tsjechië met ongetwijfeld de verste goal van dit EK, kersvers topscorer aller tijden Ronaldo door een prachtige Portugese aanval af te ronden. Al mocht ook onder meer de krul van Yarmolenko tegen Nederland er best wezen. Over het spelniveau en de intensiteit hebben we, ondanks de twijfels vooraf, tot hiertoe dus niet te klagen. Qua blessures bleef de gevreesde tol voor de zware opeenvolging van wedstrijden gelukkig eveneens grotendeels uit. Buiten het voorval met Eriksen en enkele onzachte botsingen – zie Castagne – is de schade relatief beperkt.



Wel zagen we een heleboel toppers nog niet aan het werk door fysieke beslommeringen. In België denken we dan vooral aan Kevin De Bruyne en Axel Witsel, maar ook andere landen wachten nog op de terugkeer van een aantal zwaargewichten. Zo stoomt Italië pitbull Marco Verratti klaar voor zijn eerste minuten, terwijl Engeland het tegen Kroatië nog zonder Jordan Henderson én Harry Maguire moest stellen. Nederland hoopt achterin dan weer snel een beroep te kunnen doen op Matthijs de Ligt om het slot op de grendel te houden. Geen van deze titelkandidaten leed weliswaar puntenverlies op de eerste speeldag, in tegenstelling tot Duitsland dat de hulp van Leon Goretzka op het middenveld duidelijk maar al te goed kan gebruiken.

JONKIES & ANCIENS
Andere spelers bleven dan weer bewust 90 minuten aan de bank gekluisterd, zoals Jérémy Doku. Mocht de 19-jarige troefkaart van Roberto Martinez wél tussen de lijnen zijn gekomen, was hij echter niet de junior van de openingsweek geweest. Die eer ging naar Jude Bellingham (Engeland), met zijn 17 jaar, 11 maanden en 15 dagen meteen de jongste speler ooit op een EK. Verder kwamen met Pedri (Spanje), Ilya Zabarnyi (Oekraïne), Adam Hlozek (Tjsechië), Tomas Suslov (Slovakije), Josko Gvardiol (Kroatië), Maksim Mukhin (Rusland) en Jurrien Timber (Nederland) nóg zeven tieners in actie. Voor geen van hen was het evenwel hun internationale vuurdoop: een debuut kregen we niet te zien. Embolo (24) was de jongste doelpuntenmaker.



Aan de andere kant van het spectrum maakten reeds acht spelers ouder dan 36 jaar hun opwachting. Onder hen slechts twee doelmannen: David Marshall, de Schot die zich liet verrassen door Schik, en Maarten Stekelenburg. Met zijn 38 jaar, acht maanden en 22 dagen is het Nederlandse sluitstuk de ancien bij uitstek op dit toernooi, al doet Portugal-verdediger Pepe niet veel onder. Andere oudjes die meteen vol aan de bak moesten zijn pakweg Pandev, Ronaldo, Yuri Zhirkov (Rusland), Giorgi Chiellini (Italië) en Sebastian Larsson (Zweden). Spanje stuurde het jongste elftal de wei in met een gemiddelde leeftijd van 25,5 jaar, Zweden, Finland, Slovakije en Rusland overschreden allen de grens van 30. België (29,1) volgt op de zevende plaats.

KAARTEN & VERRASSINGEN
Al die ervaring op het veld leverde zaterdag een uiterst faire partij op, want zowel de Rode Duivels als de Russen verlieten zonder gele kaart het strijdtoneel in Sint-Petersburg. Een vlekkeloos rapport dat voor het overige enkel in de wedstrijd tussen Tsjechië en Schotland te bewonderen viel, al vlogen de Spanjaarden, Italianen, Fransen, Denen en Nederlanders evenmin op de bon. Zes landen kregen twee gele kaarten onder hun neus geschoven, Kroatië ging als enige drie keer over de schreef. Het enige rode exemplaar was dan weer voor de Pool Grzegorz Krychowiak, die twee keer tegen de lamp liep. Hij mist daardoor de belangrijke confrontatie met Spanje tijdens de tweede speelronde, waarin voor beide teams al heel wat op het spel staat.



Terwijl de logica in de meeste poules enigszins gerespecteerd bleef, staat Groep E namelijk reeds flink op zijn kop. Kleine broertje Slovakije stuntte eerst tegen Polen, vervolgens bleef favoriet Spanje op een gelijkspel tegen Zweden steken. Voor het overige vielen er doorheen de eerste 12 matchen vrij weinig verrassingen te noteren, zeker omdat er bij de Finse zege tegen Denemarken toch een serieuze kanttekening geplaatst mag worden. Afwachten of zij straks kunnen bevestigen tegen Rusland, voor wie het toernooi net als dat van pakweg Duitsland na de komende wedstrijd wie weet al zo goed als gedaan kan zijn. Of hoe we tegen volgende week mogelijk al heel wat grotere conclusies mogen trekken.

LEES OOK: Rode Duivels: vuilbak gaat open over Van Bommel en Mannaert

Welk land maakte op u het meeste indruk op speeldag 1?

Meest recent

Westerlo droomt van Europa: spelers schatten kansen in

Het kan soms verkeren in een voetbalseizoen, zo ervaren ze ook bij Westerlo. Met een nul op negen ...

14
14
Wordt Compper de volgende coach die vliegt in JPL?

Antwerp blijft in de hoek zitten waar de klappen vallen. Het ging zondag met 5-1 onderuit in ...

89
89
STVV-coach trekt aan alarmbel: "Er moet iets veranderen"

Donderdag maakt STVV tegen het Georgische Iberia zijn debuut in de league phase van de Conference ...

38
38
Westerlo haalt uit, maar Charaï was hierover niet tevreden

Westerlo kende een moeilijk seizoensbegin met een nul op negen, maar is sindsdien helemaal onder ...

6
6
Vanderbiest komt geweldige onthulling over 'vete' met Raman

'Eindelijk', zal het overheersende gevoel zijn bij KV Mechelen. Op de achtste speeldag pakte het ...

39
39
'AC Milan haalt opvolger Modric in JPL'

Bij AC Milan kunnen ze dit seizoen nog steeds genieten van Luka Modric. De Kroatische middenvelder ...

64
64
Compper briest na rode kaart: "Ik ben nog steeds boos"

Antwerp had gehoopt om zich te herpakken nadat het zijn vier laatste wedstrijden voor de ...

96
96
'Club bidt voor Forbs: plan-B ligt op tafel'

Club Brugge heeft dit weekend geen steek laten vallen in de Jupiler Pro League en ging vlotjes met ...

134
134
KV Mechelen pakt na spektakelstuk eindelijk eerste zege

Een collectieve zucht van opluchting in het AFAS Stadion. KV Mechelen heeft op de achtste speeldag ...

66
66
Hubert zeer scherp voor Union: "Dat kan niet!"

Union SG speelde 1-1 tegen OH Leuven en dat was al bij al logisch op basis van de twee helften. De ...

60
60
Westerlo feest en duwt Antwerp in stevige sportieve crisis

Om 18u30 ontving KVC Westerlo Royal Antwerp FC. De bezoekers moesten na een slechte reeks punten ...

108
108
'Eerste winterknaller Club Brugge: ‘beest’ van 6M'

Club Brugge kijkt nu al vooruit naar de wintermercato. Blauw-zwart heeft een Spaanse flankaanvaller ...

420
420
Stunt van formaat: Seedorf trainer bij buitenlandse topclub

Zeer verrassend nieuws in de voetbalwereld. Clarence Seedorf heeft een nieuwe club gevonden als ...

41
41
Beresterke Doku speelt Liverpool compleet aan flarden

Manchester City en Liverpool gaven elkaar om 17u30 partij. Het werd een zeer beladen dueln met ...

195
195
Standard pakt 0 op 9: Euvrard laat frustraties vrije loop

Standard begon erg veelbelovend aan het huidige seizoen. Maar momenteel zijn de Rouches op een ...

79
79
De Meyer spreekt klare taal: “Of ik de druk op mijn positie voel?”

STVV speelt een belangrijk duel tegen KV Mechelen. De Truienaars willen na een 0 op 6 weer aanknopen ...

37
37
3.5 op 10: basisdebutant zakt door ijs bij zwak Union

Union SG is tegenvallend aan het twee luik van het seizoen begonnen. De Brusselaars mochten zondag ...

49
49
Droomdebuut voor Ferrera bij Patro: derby ontspoort in slot

Patro Eisden en Jong Genk maakten er een bijzonder geladen Limburgse derby van. Met Radja Nainggolan ...

361
361
Evenepoel steelt show bij Serie A-topper; baalmiddag Sels

In de Engelse Premier League heeft Nottingham Forrest andermaal puntenverlies geleden. Matz Sels en ...

63
63
Sterk OHL zorgt voor stevige verrassing op veld van Union

Uiterst verrassend, maar absoluut verdiend, heeft OHL deze namiddag Union in bedwang gehouden. De ...

75
75
Club Brugge kruist vingers: eerste update blessure Forbs

Club Brugge staat in de Champions League voor de lastige verplaatsing naar Inter Milaan. Daarvoor ...

301
301
Standard spreekt schande: veelzeggende reactie Lardot

Standard heeft zich na de interland-break niet kunnen herpakken. In een leeg Sclessin boekten de ...

251
251
Anderlecht grijpt rigoureus in met matchwinnaar Bertaccini

RSC Anderlecht heeft zaterdagnamiddag de drie punten gepakt op het veld van Cercle Brugge. Maar de ...

440
440
Hopelijk geen voorbode: Club Brugge kent ref in Milaan

Volgende week is het zover, dan trekt de Champions League zich weer op gang. Club Brugge staat dan ...

185
185
Nieuwe blamage United: Neville neemt Lammens in vizier

Manchester United blijft maar aanmodderen in de Premier League. De Mancunians gaven zaterdag ook ...

146
146

Meer sportnieuws