Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

door
Meunier, Lukaku & Yaremchuk: de balans na EK-speeldag 1

De kennismakingsronde zit erop. Nu alle 24 landen op het EK in actie zijn gekomen, is het dan ook tijd om een eerste balans op te maken. Hoewel het nog vroeg is om vergaande conclusies te trekken, ging VoetbalNieuws daarom graag al eens op zoek naar de meest opvallende vaststellingen, weetjes en statistieken van speeldag één.


GOALS & CLEAN SHEETS
In de 12 openingswedstrijden werd opgeteld 28 keer gescoord – zes doelpunten meer dan op hetzelfde moment in 2016, toen de eindronde voor het eerst met 24 deelnemers plaatsvond. Drie ongelukkigen werkten het leer in eigen doel: Merih Demiral (Turkije), Wojciech Szczesny (Polen) en Mats Hummels (Duitsland). Slechts zes goals waren dan weer het gevolg van een zogenaamde standaardsituatie. Breel Embolo (Zwitserland), Kieffer Moore (Wales), Patrik Schik (Tsjechië) en Milan Skriniar (Slowakije) scoorden na een hoekschop, AA Gent-spits Roman Yaremchuk (Oekraïne) knikte een vrije trap tegen de touwen en Cristiano Ronaldo (Portugal) zette een strafschop om. Pierre-Emile Höjbjerg (Denemarken) miste de enige andere elfmeter.



Na het drama met diens ploegmaat Christian Eriksen was het uiteraard bijzaak, maar samen met matchwinnaar Joel Pohjanpalo kroonde de Finse doelman Lukas Hradecky zich zo toch tot held van de avond. Hij was een van de negen keepers die de nul op het bord wist te houden. Gianluigi Donnarumma (Italië), Jordan Pickford (Engeland), Hugo Lloris (Frankrijk), Unai Simón (Spanje), Rui Patrício (Portugal), Tomas Vaclik (Tsjechië), Robin Olsen (Zweden) en onze eigenste Thibaut Courtois werden evenmin gepasseerd. Ugurcan Cakir (Turkije), Stole Dimitrievski (Noord-Macedonië), Georgiy Bushchan (Oekraine), Péter Gulácsi (Hongarije) en Anton Shunin (Rusland) mochten zich daarentegen elk meteen drie keer omdraaien.

WINGBACKS & SPITSEN
Die laatste werd het slachtoffer van een staaltje Belgisch killerinstinct, met tweemaal Romelu Lukaku en eenmaal Thomas Meunier aan het kanon. De vervanger van de onfortuinlijke Timothy Castagne was tevens goed voor een assist: alleen Yaremchuk en Ciro Immobile (Italië) kunnen hetzelfde zeggen. Portugal-winger Rafa Silva gaf als enige twee beslissende passes. Ook elders lieten de wingbacks trouwens stevig van zich spreken, want Stefan Lainer (Oostenrijk), Denzel Dumfries (Nederland) en Raphaël Guerreiro (Portugal) openden eveneens reeds hun rekening op het toernooi. In het geval van Dumfries geldt dat tevens voor Oranje, alle overige 21 doelpuntenmakers op het EK tot dusver waren niet aan hun internationaal proefstuk toe.



Ondanks die opmars van de backs zijn het toch vooral de nummer negens die doen wat van hen wordt verwacht. Maar liefst 15 van de 28 goals kwamen immers op naam van een spits te staan. Vanuit het middenveld scoorden enkel Karol Linetty (Polen) en Georgino Wijnaldum (Nederland), Lorenzo Insigne (Italië), Raheem Sterling (Engeland) en Andriy Yarmolenko (Oekraïne) waren de enige trefzekere wingers. Het merendeel van de doelpunten, waaronder twee van de drie owngoals én een aantal slecht verwerkte voorzetten, kwam wel tot stand na een actie op de flanken. In het centrum zit het vaak potdicht, behoudens een paar individuele foutjes waar onder andere Goran Pandev (Noord-Macedonië), Insigne en Lukaku van profiteerden.

PARELS & BLESSURES
De topschutter van de Rode Duivels trof tweemaal raak tegen de Russen, een prestatie die alleen Schik en Ronaldo konden evenaren. Beiden solliciteerden nu al naar het doelpunt van het toernooi. De spits uit Tsjechië met ongetwijfeld de verste goal van dit EK, kersvers topscorer aller tijden Ronaldo door een prachtige Portugese aanval af te ronden. Al mocht ook onder meer de krul van Yarmolenko tegen Nederland er best wezen. Over het spelniveau en de intensiteit hebben we, ondanks de twijfels vooraf, tot hiertoe dus niet te klagen. Qua blessures bleef de gevreesde tol voor de zware opeenvolging van wedstrijden gelukkig eveneens grotendeels uit. Buiten het voorval met Eriksen en enkele onzachte botsingen – zie Castagne – is de schade relatief beperkt.



Wel zagen we een heleboel toppers nog niet aan het werk door fysieke beslommeringen. In België denken we dan vooral aan Kevin De Bruyne en Axel Witsel, maar ook andere landen wachten nog op de terugkeer van een aantal zwaargewichten. Zo stoomt Italië pitbull Marco Verratti klaar voor zijn eerste minuten, terwijl Engeland het tegen Kroatië nog zonder Jordan Henderson én Harry Maguire moest stellen. Nederland hoopt achterin dan weer snel een beroep te kunnen doen op Matthijs de Ligt om het slot op de grendel te houden. Geen van deze titelkandidaten leed weliswaar puntenverlies op de eerste speeldag, in tegenstelling tot Duitsland dat de hulp van Leon Goretzka op het middenveld duidelijk maar al te goed kan gebruiken.

JONKIES & ANCIENS
Andere spelers bleven dan weer bewust 90 minuten aan de bank gekluisterd, zoals Jérémy Doku. Mocht de 19-jarige troefkaart van Roberto Martinez wél tussen de lijnen zijn gekomen, was hij echter niet de junior van de openingsweek geweest. Die eer ging naar Jude Bellingham (Engeland), met zijn 17 jaar, 11 maanden en 15 dagen meteen de jongste speler ooit op een EK. Verder kwamen met Pedri (Spanje), Ilya Zabarnyi (Oekraïne), Adam Hlozek (Tjsechië), Tomas Suslov (Slovakije), Josko Gvardiol (Kroatië), Maksim Mukhin (Rusland) en Jurrien Timber (Nederland) nóg zeven tieners in actie. Voor geen van hen was het evenwel hun internationale vuurdoop: een debuut kregen we niet te zien. Embolo (24) was de jongste doelpuntenmaker.



Aan de andere kant van het spectrum maakten reeds acht spelers ouder dan 36 jaar hun opwachting. Onder hen slechts twee doelmannen: David Marshall, de Schot die zich liet verrassen door Schik, en Maarten Stekelenburg. Met zijn 38 jaar, acht maanden en 22 dagen is het Nederlandse sluitstuk de ancien bij uitstek op dit toernooi, al doet Portugal-verdediger Pepe niet veel onder. Andere oudjes die meteen vol aan de bak moesten zijn pakweg Pandev, Ronaldo, Yuri Zhirkov (Rusland), Giorgi Chiellini (Italië) en Sebastian Larsson (Zweden). Spanje stuurde het jongste elftal de wei in met een gemiddelde leeftijd van 25,5 jaar, Zweden, Finland, Slovakije en Rusland overschreden allen de grens van 30. België (29,1) volgt op de zevende plaats.

KAARTEN & VERRASSINGEN
Al die ervaring op het veld leverde zaterdag een uiterst faire partij op, want zowel de Rode Duivels als de Russen verlieten zonder gele kaart het strijdtoneel in Sint-Petersburg. Een vlekkeloos rapport dat voor het overige enkel in de wedstrijd tussen Tsjechië en Schotland te bewonderen viel, al vlogen de Spanjaarden, Italianen, Fransen, Denen en Nederlanders evenmin op de bon. Zes landen kregen twee gele kaarten onder hun neus geschoven, Kroatië ging als enige drie keer over de schreef. Het enige rode exemplaar was dan weer voor de Pool Grzegorz Krychowiak, die twee keer tegen de lamp liep. Hij mist daardoor de belangrijke confrontatie met Spanje tijdens de tweede speelronde, waarin voor beide teams al heel wat op het spel staat.



Terwijl de logica in de meeste poules enigszins gerespecteerd bleef, staat Groep E namelijk reeds flink op zijn kop. Kleine broertje Slovakije stuntte eerst tegen Polen, vervolgens bleef favoriet Spanje op een gelijkspel tegen Zweden steken. Voor het overige vielen er doorheen de eerste 12 matchen vrij weinig verrassingen te noteren, zeker omdat er bij de Finse zege tegen Denemarken toch een serieuze kanttekening geplaatst mag worden. Afwachten of zij straks kunnen bevestigen tegen Rusland, voor wie het toernooi net als dat van pakweg Duitsland na de komende wedstrijd wie weet al zo goed als gedaan kan zijn. Of hoe we tegen volgende week mogelijk al heel wat grotere conclusies mogen trekken.

LEES OOK: Vandenbempt overschouwt selectie: "Hij is verrassendste"

Welk land maakte op u het meeste indruk op speeldag 1?

Meest recent

United maakt uitschuiver: Engelse pers fileert Lammens

In de Premier League heeft Manchester United vrijdagavond vervelend puntenverlies opgelopen. Op het ...

14
14
Vandenbempt overschouwt selectie: "Hij is verrassendste"

Rudi Garcia heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt welke spelers hij meepakt op de WK-stage in de ...

99
99
TU: 'Financiële kater Club, Anderlecht strijdt met Atlético'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

96
96
‘Bounida hakt interlandknoop door: KBVB in rep en roer’

De Rode Duivels zagen al heel wat talenten voor andere landen kiezen. Toptalent Rayane Bounida ...

113
113
Zorgen om Lukaku: zorgt Garcia voor de oplossing?

Romelu Lukaku kampte dit seizoen met veel blessureleed, maar de aanvaller is al een tijdje terug. ...

39
39
Van Bommel hangt vuile was Paul Gheysens buiten

Mark van Bommel heeft een indrukwekkende spelerscarrière achter de rug bij clubs zoals FC ...

278
278
‘Strijd om De Cat barst los: grootmacht gaat all-in’

Nathan De Cat is hot. De 17-jarige middenvelder is één van de grootste talenten van ...

235
235
Garcia schrapt één naam genadeloos voor Rode Duivels

De selectie van de Rode Duivels werd bekendgemaakt door bondscoach Rudi Garcia. De Franse keuzeheer ...

67
67
Anderlecht zoekt doelman: 7 vervangers voor Coosemans

Het huidige machtsvacuüm in de bestuurskamer betekent niet dat RSC Anderlecht bij de pakken kan ...

514
514
Transferdilemma Club Brugge: vertrek na 138 wedstrijden?

Club Brugge dreigt tijdens de komende zomermercato afscheid te moeten nemen van verschillende ...

240
240
Voetbalfans Baetens en Huybrechts laten Wieze ontploffen

Een opsteker van formaat, zo kan je de 'Belgische' openingsdag noemen van de Euro Tour-manche in ...

29
29
Oosting onheilspellend over Antwerp-smaakmaker

Royal Antwerp FC neemt het op de laatste speeldag van de reguliere competitie op tegen Oud-Heverlee ...

148
148
Genk tóch naar Play-Off I? Boskamp doet voorspelling

Zondagavond worden de laatste tickets voor de Champions' Play-Offs uitgedeeld. Ook KRC Genk maakt ...

156
156
Alarm bij België: Godts duwt Garcia in een ongeziene crisis

Mika Godts zet Rudi Garcia meteen voor een lastige keuze bij de Rode Duivels. Met het WK in zicht ...

239
239
'Barça krijgt dikke 'njet': toptransfer van tafel geveegd'

De komende interland-periode komt voor een aantal clubs als een ideaal moment om hun transferplannen ...

57
57
Garcia genadeloos: de grootste afwezigen in selectie Duivels

Rudi Garcia heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt welke Rode Duivels volgende week mee op het vliegtuig ...

376
376
Merckx met verborgen strijd: RSCA fans diep geraakt

De naam van Eddy Merckx klinkt nog altijd als een klok in de wielerwereld. De grootste Belgische ...

114
114
Noodmiddenveld bij Anderlecht: verbazende naam op tafel

RSC Anderlecht wil zich zondagavond tegen Cercle Brugge verzekeren van zijn ticket voor de ...

294
294
'Zomertransfer bepaald: Club speelt steunpilaar kwijt' '

Club Brugge lijkt na amper één seizoen al afscheid te moeten nemen van Aleksandar ...

297
297
De Bruyne maakt 90 minuten vol: Conte geeft mooi compliment

Kevin De Bruyne heeft voor het eerst sinds zijn zware blessure opnieuw een volledige wedstrijd ...

142
142
Maguire antiheld United, Leipzig en Lens halen stevig uit

Geen vrijdagavond voetbal in de Jupiler Pro League, maar elders in Europa ging de bal wel aan het ...

35
35
'Made in Neerpede' : Anderlecht eist selectie Duivels op

Bij RSC Anderlecht zal ongetwijfeld tevreden zijn geweest met de selectie van de Rode Duivels. Met ...

228
228
'Monstertransfer Kompany: titanengevecht met City en United'

Bayern München is onder leiding van Vincent Kompany bezig aan een fenomenaal seizoen. Maar ook ...

218
218
Beerschot haalt Patro door gehaktmolen, Eupen mist kansen

In de Challenger Pro League heeft een efficiënt Beerschot vanavond Patro door de gehaktmolen ...

144
144
Publieke opinie tegen Garcia: één naam zorgt voor storm

Bondscoach Rudi Garcia heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt welke 28 spelers volgende week mee op het ...

130
130

Meer sportnieuws