De Boer gooit eigen ruiten in bij Oranje

door
De Boer gooit eigen ruiten in bij Oranje

Cynisme en chagrijn heersen na de eerste oefenwedstrijd van Nederland in aanloop naar het Europees Kampioenschap. Oranje speelde woensdag 2-2 gelijk tegen Schotland en het spelniveau was van een bedroevend laag niveau. De vaak bekritiseerde bondscoach Frank de Boer staat aldus onder grote druk, en er worden veel vragen gesteld bij zijn tactische aanpak.


BEDROEVEND NIVEAU

In september werd Frank de Boer benoemd tot de nieuwe bondscoach van Nederland. Toen al rezen er veel vragen over de aanstelling van de ex-international en sindsdien is de scepsis ook nooit weggeweest. Als clubcoach was De Boer oorspronkelijk erg succesvol bij Ajax, maar daarna werd hij bij Internazionale, Crystal Palace en Atalanta Bergamo telkens vroegtijdig de laan uitgestuurd. Nederlandse analisten en waarnemers zijn het nu al roerend eens: de Boer staat op het EURO 2020 voor zijn grote en finale examen als bondscoach van Oranje.

Frank de Boer heeft dus nog wat tijd om zich te bewijzen, maar de Nederlandse selectieheer heeft de lat wel hoog gelegd voor zichzelf. “We horen misschien niet bij de favorieten zoals België, Frankrijk en Spanje, maar ik zou graag minimaal de halve finale halen.” Dat is een gedurfde maar misschien onrealistische ambitie, want verschillende Oranje-sterkhouders zoals Frenkie de Jong (FC Barcelona) en Georgino Wijnaldum (Liverpool) hebben geen uitstekend seizoen achter de rug bij hun club. De voorbereiding duels tegen Schotland en Georgië zijn daarom belangrijke graadmeters met het oog op de start van EURO 2020.



Maar in de eerste oefeninterland in aanloop naar het Europees Kampioenschap ging het al meteen verkeerd. Nederland sleepte een moeizaam 2-2 gelijkspel uit de brand tegen Schotland maar bovendien was het spelbeeld erg teleurstellend. Het weinig optimisme en positivisme die er nog was voor de eerste oefeninterland tegen Schotland, smolt woensdagavond weg als sneeuw voor de zon. Het voetbal van Oranje werd getypeerd door doelloze balletjes breed en Wout Weghorst verkommerde in de eenzaamheid als diepe spits. De aanvaller van VfLWolfsburg kon zelfs geen enkele doelpoging laten noteren.

KRITIEK OP 5-3-2

Dat is heus niet de schuld van Wout Weghorst zelf. De 28-jarige deed zijn stinkende best als aanvalsleider van Oranje, maar hij kreeg bitter weinig bruikbare ballen van zijn ploegmaats. Weghorst stond weinig stil en verrichte veel arbeid maar dergelijk type was tegen Schotland toch niet meteen de beste optie. Het was vooral de collectieve veldbezetting van Frank de Boer die veel kritiek kreeg. De bondscoach koos namelijk voor een 5-3-2-formatie en dat leidde voor veel kopzorgen.



En voor onrust ook. Enkele spelers van Oranje hebben reeds ervaring met het voetballen in een 3-5-2 systeem, maar andere internationals helemaal niet. Daarnaast zorgt dergelijk behouden formatie ook niet voor snelle en vloeiende aanvallen, waardoor de opbouw erg traag en vooral lateraal verliep. Een bedroevend laag tempo. En dat is alvast heel nefast wanneer je moet opboksen tegen een stugge en georganiseerde tegenstander zoals Schotland. Oranje haalde weliswaar 60% balbezit, maar daar deed het dus niets mee.

VAN GAAL

De veelbesproken 5-3-2 opstelling zorgde dus voor veel negatieve commentaren in Nederland. Zeker omdat de Nederlandse filosofie steeds aanvallend gestoeld is en altijd uitgaat van de eigen sterkte. De voetbalcultuur van onze Noorderburen was daarom jarenlang herkenbaar en attractief in een 4-3-3 formatie. Maar nu schikt Oranje zich aldus meer in een ondergeschikte rol als underdog. Zelfs tegen een ploeg zoals Schotland.

Een opstelling is echter ‘enkel’ maar een opstelling. Een 5-3-2 ziet er op papier behouden en defensief uit, maar met de nodige offensieve accenten kan zo’n formatie wel efficiënt én succesvol zijn. In 2014 introduceerde Louis van Gaal al de 5-3-2 bij Oranje op het WK in 2014. Met die veldbezetting oogstte hij toen trouwens veel lof, maar van Gaal had toen wel topspelers zoals Robin van Persie, Arjen Robben en Wesley Sneijder ter zijner beschikking.



O ironie. Louis van Gaal was woensdag een aandachtige toeschouwer bij de wedstrijd tussen Nederland en Schotland, en de ex-bondscoach zal ongetwijfeld zijn ongezouten mening klaar hebben over de aanpak van Frank de Boer. De aanloop naar het EURO 2020 verloopt dus allerminst vlekkeloos voor Oranje, al zijn oefeninterlands toch nog van een ander allooi dan een wedstrijd op het Europees Kampioenschap.

Haalt Oranje de halve finale op het EK?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Arsenal wil shoppen bij Club, waanzin bij Spurs'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

15
15
Vandenbempt kijkt ogen uit: “Onverwacht succes in JPL”

De plekjes werden afgelopen speeldag uitgedeeld. KV Mechelen wist tegen RSC Anderlecht een plek in ...

36
36
Antwerp zoekt jackpot: drie spelers richting knaltransfer?

Royal Antwerp FC kent een teleurstellend seizoen. The Great Old kan Play-Off 1 vergeten en dat ...

55
55
Drama lonkt voor Hayen: serieuze loer KRC Genk

KRC Genk kent hoogtes en laagtes dit seizoen. In Europa verdedigen de Limburgers een goede ...

129
129
KV Mechelen in PO1: Sprookje voor onverwachte held

We vermoeden dat veel fans van KV Mechelen deze morgen zijn opgestaan met een tekort aan stemvolume, ...

29
29
Finale Croky Cup: belangrijke wijziging op politieverzoek

Op donderdag 14 mei vindt in het Koning Boudewijn-stadion de finale van de Croky Cup. Dat wordt dit ...

150
150
Laatste tickets Play-Off I: Vandenbempt kijkt in glazen bol

Komend weekend valt het doek over de reguliere competitie in de Jupiler Pro League. Tijdens die ...

278
278
'Deal van 160 miljoen: Florentino Pérez doet Kompany beven'

Bayern München is bezig aan een grandioos seizoen. Die dominantie wil de Duitse supermacht in ...

110
110
Brusselmans haalt BV's door gehaktmolen: "Absolute sukkels!"

Herman Brusselmans doet weer waar hij al decennia het beste in is: stoken, schoppen en tegelijk ...

84
84
'Club Brugge sputtert: ingreep Leko doet bestuur steigeren'

Club Brugge heeft zaterdagavond de volle buit gepakt op het veld van KVC Westerlo: 1-2. Maar op ...

450
450
De Bruyne nú al cruciaal: Napoli-maats door dolle heen

In amper zijn tweede optreden na zijn zware blessure, heeft Kevin De Bruyne meteen zijn stempel ...

66
66
Biertje in hand, tranen in ogen: RSCA-geste ontroert Raman

KV Mechelen schreef zondagavond geschiedenis door zich voor de eerste keer ooit te plaatsen voor de ...

341
341
'Standard grijpt in: transfervizier op JPL-uitblinker'

Behoudens een onwaarschijnlijk mirakel, zal Standard dit seizoen geen Champions' Play-Offs spelen. ...

189
189
Vervanger Vanaken: drie alternatieven voor Ivan Leko

Bij Club Brugge werd zondagavond een collectieve zucht van opluchting geslaakt: de blessure van Hans ...

318
318
Hayen grijpt drastisch in: groot slachtoffer bij KRC Genk

KRC Genk heeft een mooie week achter de rug. De Limburgers wonnen in de Europa League van SC ...

453
453
Dissonant bij matig Anderlecht: kranten delen 4 op 10 uit

RSC Anderlecht is er zondag dan toch niet in geslaagd om zich mathematisch te verzekeren van zijn ...

267
267
Nachtmerrie Kompany komt uit: code rood bij Bayern

Deze week worden de tickets voor de kwartfinales van de Champions League uitgedeeld. Bayern ...

227
227
Nieuw goudklompje bij Genk: El Ouahdi zwaait met lof

KRC Genk heeft zijn kansen op de Champions' Play-Offs zondagmiddag intact kunnen houden. Racing won ...

314
314
WK-ticket op helling: Rode Duivel maakt zich onmogelijk

Bondscoach Rudi Garcia maakt aanstaande vrijdag zijn selectie bekend voor de oefenstage eind deze ...

383
383
Club Brugge blundert zwaar: groot drama rond Vanaken

Club Brugge pakte in Westerlo de drie punten, maar schrok zich vooral een hoedje toen Hans Vanaken ...

384
384
Race om Play-Off I: dit scenario heeft elke kandidaat nodig

Naar jaarlijkse gewoonte belooft de slotspeeldag van de reguliere competitie in de Jupiler Pro ...

323
323
Taravel reageert na domme rode kaart Bertaccini

Anderlecht heeft zondagavond de kans laten liggen om al zekerheid te verkrijgen over deelname aan de ...

494
494
'Genk op stelten: Real Madrid dropt 50 miljoen'

KRC Genk zal volgende week alles uit de kast moeten halen om de top zes nog binnen te dringen. Het ...

707
707
Cercle in play-downs: Van der Bruggen trekt harde conclusie

Na FCV Dender is nu ook Cercle Brugge helemaal zeker dat het straks in de Relegation Play-Off aan de ...

265
265
AC Milan laat unieke kans liggen in titelstrijd

De Italiaanse titelstrijd had dit weekend een volledig nieuw elan kunnen krijgen. Leider Inter had ...

48
48

Meer sportnieuws