VN Special: De duistere reden waarom Marcos Alonso het WK mist

door
VN Special: De duistere reden waarom Marcos Alonso het WK mist

Chelsea heeft een wisselvallig seizoen achter de rug en speelt na de zomer geen Champions League-voetbal, maar een lichtpuntje in de duisternis op Stamford Bridge was toch wel Marcos Alonso. De linksback in het Premier League-Elftal van het Jaar gaat echter niet naar het aanstaande wereldkampioenschap in Rusland met Spanje. Nacho Monreal (Arsenal) krijgt de voorkeur en op het eerste oog lijkt dat een vreemde keuze. Alonso is echter persona non grata op het Iberisch schiereiland door een ongeluk in 2011.


Spanje was jarenlang dé te kloppen ploeg op diverse prestigieuze eindtoernooien. Op het WK van 2014 kwam er echter zand in de motor van La Roja en werd het al vroegtijdig uitgeschakeld. Tijdens het Europees kampioenschap van 2016 werd het er niet veel beter op en was het Italië dat de Spanjaarden in de achtste finales naar huis stuurde. In Rusland begint de ploeg echter weer op nul, onder een nieuwe bondscoach, Julen Lopetegui. En de voortekenen zijn bijzonder goed.

Twee maanden geleden speelde Spanje een oefenwedstrijdje tegen Argentinië. Onder aanvoering van spelers als Isco Alarcón en Thiago Alcântara liet de thuisploeg zijn tegenstander alle hoeken van het veld zien. Toegegeven, Lionel Messi bekeek het duel door een blessure vanuit een skybox, maar desalniettemin... Toen het laatste fluitsignaal geklonken had, zochten de Zuid-Amerikanen de kleedkamer op met een 6-1 nederlaag.

Een cocktail van ervaring en nieuwe namen

Om deze opleving te kunnen bewerkstelligen, heeft het Spaanse nationale team in de laatste jaren een metamorfose ondergaan. Oudgedienden als Andrés Iniesta en Sergio Busquets zijn nog wel van de partij, maar zij worden aangevuld door nieuwe gezichten: Rodrigo van Valencia bijvoorbeeld, Lucas Vázquez van Real Madrid en Saúl Ñíguez van Atlético. Zelfs de relatief onbekende rechtsback Álvaro Odriozola van Real Sociedad gaat naar het WK, en daarom is het des te opvallender dat Alonso niet van de partij is.

 Zijn clubmaten Cesc Fàbregas, Pedro Rodrigues en Álvaro Morata zijn dat overigens ook niet, en het is makkelijk om gelijk naar het dramatische seizoen van Chelsea in de Premier League te wijzen. Waar de spits; de winger en de aanvallende middenvelder door de mand vielen, bleef Alonso namelijk behoorlijk goed op de been. De 27-jarige vleugelverdediger speelde 46 wedstrijden voor de Blues en liet, naast defensieve kwaliteiten, ook nog eens zien over een gouden linkerbeen te beschikken. Waarom neemt Lopetegui hem dan niet mee? Heeft dat soms met een achterliggende, ietwat duistere reden te maken?

Alonso kocht familie af voor 500.000 euro

Alonso komt uit een echte voetbalfamilie: zijn vader Marcos Alonso Peña speelde voor FC Barcelona en Atlético Madrid, waar zijn opa Marcos Alonso Imaz furore maakte bij Real Madrid. Desondanks is junior een onvervalste persona non grata in Spanje, door een ‘jeugdzonde’. In 2011 had de toenmalige speler van Bolton Wanderers te diep in het glaasje gekeken, maar besloot hij wel achter het stuur te stappen. Een ernstig auto-ongeluk was het gevolg, waarbij zijn 22-jarige vrouwelijke passagier het leven liet en een andere inzittende ernstig gewond raakte. Alonso werd ingerekend door de Guardia Civil en op het politiebureau werd hem een alcoholtest voorgeschoteld, met als resultaat 930 promille, twee keer de wettelijk toegestane hoeveelheid.

Aanvankelijk leek de veelbelovende voetballer te moeten vrezen voor een lange gevangenisstraf. Hij diende namelijk in Madrid voor de rechter te verschijnen en hoorde het Openbaar Ministerie maar liefst vier jaar celstraf eisen. Na een stevig robbertje onderhandelen werd dit teruggebracht tot 21 maanden, maar daar was Alonso óók niet tevreden mee. Daarom kocht hij de familie van het slachtoffer af voor de geldsom van 500.000 euro. Waar men hem eerder nog wilde veroordelen voor dood door schuld, hield de back niet eens een strafblad over aan het ongeluk dat hij veroorzaakt had. De verdediger kon zich weer gaan richten op zijn carrière bij Bolton en transfereerde een paar jaar later naar de Serie A-club Fiorentina.

In Spanje bleef men echter in zijn maag zitten met wat Alonso op zijn geweten had. Want waarom is het voor een voetballer (iemand uit een welgestelde familie ook nog eens) mogelijk om een gevangenisstraf af te kopen, waar Jan met de pet wél gewoon naar het gevang gestuurd wordt? Dient hij niet benaderd te worden met het principe ‘gelijke monniken, gelijke kappen’ in het achterhoofd? Iemand die te veel drinkt, tóch achter het stuur van zijn BMW stapt en een dodelijk ongeluk veroorzaakt dient keihard gestraft te worden, zo was de algemene consensus.

“De bondscoach kijkt niet naar de Premier League”

We schrijven inmiddels zeven jaar later, maar de Spanjaarden vormen een koppig volkje. Alonso zelf liet in oktober van 2017 weten: “Waarom ik nooit geselecteerd wordt? Omdat de bondscoach de Premier League niet goed in de gaten houdt. Hij richt zich enkel op de Primera División.” Maar de selectie van Monreal staat daar natuurlijk haaks op. Alonso heeft gewoon net wat minder krediet dan anderen: trekt hij het shirt van het Spaanse nationale elftal aan (dat gebeurde slechts één keer), dan is er op het Iberisch schiereiland een heel contingent aan mensen dat eventjes moet slikken... Met de gevangenisstraf die nooit uitgezeten werd als oorzaak.

POLL: Alonso had altijd in de WK-selectie moeten zitten ...

Meest recent

Zeldzaam lichtpunt bij Gent: "Voorbeeld voor andere spelers"

AA Gent blijft voorlopig maar aanmodderen in de Champions' Play-Offs en verloor donderdag ook met ...

50
50
Vermant titularis in finale? Hayen licht tipje van sluier

Club Brugge veegde donderdagnamiddag de vloer aan met AA Gent en haalde het met duidelijke ...

82
82
Eén positief punt bij pover Antwerp: "Dan is vijfde plaats binnen"

Antwerp FC maakte afgelopen weekend nog indruk met een overwinning op het veld van KRC Genk. Maar ...

147
147
Engelse finale in UEL lonkt, Chelsea blijft foutloos

Het heeft er alle schijn van dat de Europa League dit seizoen een Engelse finale krijgt. In de ...

52
52
'Totale exodus bij City: volgende grote naam kan beschikken'

Manchester City strijdt in de Premier League momenteel volop voor een Champions League-ticket. Toch ...

149
149
Anderlecht onder stoom: kaarten in bekerfinale herschud?

Aanstaande zondag is het zover, dan wordt op de Heizel gestreden om de Beker van België. Club ...

333
333
Delorge kijkt ogen uit bij Club Brugge: "Hij is ongelooflijk"

AA Gent wist donderdagnamiddag zijn tweede doelpunt in de Champions' Play-Offs te scoren, maar ...

1046
1046
'Xabi Alonso vraagt meteen om transferbom bij Real'

Real Madrid strijdt momenteel nog volop voor de Spaanse titel, toch is het bij de Koninklijke ook al ...

177
177
"Te goed voor JPL" - miljoenentransfer Club onvermijdelijk

In afwachting van de clash tussen Union SG en KRC Genk, heeft Club Brugge beslag gelegd op de ...

403
403
De Cat duidelijk over Anderlecht-toekomst: "Mijn grootste droom"

RSC Anderlecht lijkt een nieuwe publiekslieveling te hebben. Na enkele veelbelovende optredens ...

249
249
Tzolis dankt één specifieke ploegmaat na nieuwe glansrol

Christos Tzolis is momenteel bezig aan zijn allereerste campagne in de Champions' Play-Offs en die ...

331
331
JPL-topclub ruikt buitenkans: Mensah komt in beeld

Antwerp FC is op zoek naar versterking op de linksachter en richt zijn pijlen op Gideon Mensah, een ...

108
108
'Onvrede bij Real Madrid: smaakmaker vraagt om vertrek'

Behoudens een last-minute wending in de titelstrijd, dreigt Real Madrid dit seizoen zonder grote ...

320
320
Rooskleurige toekomst Genk: "De club heeft hem superhard nodig"

KRC Genk heeft een tegenvallende periode achter de rug en gooide de landstitel te grabbel na een ...

408
408
Anderlecht-doublure valt hard door de mand: 4 op 10

RSC Anderlecht tankte donderdagmiddag een extra portie vertrouwen voor de bekerfinale door met 1-3 ...

453
453
'Titanenstrijd City en Bayern voor dé zomertransfer van 2025'

Kevin De Bruyne vertrekt na het seizoen bij Manchester City. Het wordt dus uitkijken wat zijn nieuwe ...

112
112
Club-smaakmaker peuzelt Gent op: "Beste speler van het land"

Club Brugge kreeg donderdagnamiddag de kans om voorlopig beslag te leggen op de leidersplaats in de ...

694
694
Viva Romeo: Club vermorzelt op Jan Breydel zwalpend AA Gent

Ook Club Brugge mag met veel vertrouwen toeleven richting de bekerfinale. Een oppermachtig ...

162
162
Straffe taal Hasi doet Club Brugge bibberen

Zondag staat de bekerfinale tussen Club Brugge en RSC Anderlecht op het programma. Eerst moet er ...

1351
1351
Ulderink maakt Antwerp genadeloos met de grond gelijk

Royal Antwerp FC kon de strijd om plek 4 weer spannend maken, maar The Great Old ging roemloos ten ...

556
556

Meer sportnieuws