De competitiehervorming blijft de gemoederen bezighouden. Vooral de verankering van U23-clubs deed al heel wat stof opwaaien. Zo werd de regel illegaal genoemd en zullen de beloftenclubs vanaf volgend seizoen wél kunnen degraderen.
En dat heeft ook grote gevolgen voor de amateurvleugel van het Belgische voetbal. Voetbal Vlaanderen moest de nieuwe regels accepteren, maar de Pro League schrikt zich een hoedje. Het amateurvoetbal gaat niét akkoord.
LEES OOK: Beloftenquota blijft beroeren: advocaat wijst op bizar gevolg
Hervorming op de schop?De Pro League vreest een jaarlijkse boete van 12 miljoen euro als het niet ingrijpt tegen de U23-regeling. De gesprekken tussen de profs en amateurs zijn echter op niets uitgelopen. “We hebben een analyse gemaakt van de potentiële voor- en nadelen en deze besproken met het Bestuur van Voetbal Vlaanderen waar vertegenwoordigers van alle geledingen van het amateurvoetbal in vertegenwoordigd zijn. Op 21 april volgde een tweede bestuursmeeting van Voetbal Vlaanderen, gevolgd door een overleg met de Pro League en het FFA.”
“Voetbal Vlaanderen heeft het voorstel van de Pro League afgewezen. We waren steeds koele minnaar van het systeem van de quota gezien dat ingaat tegen de zuivere sportieve logica van een sportcompetitie. Onze visie was dat zolang er geen impact was op de amateurcompetities, dit iets was wat de Pro League kon beslissen. In het algemeen belang van het voetbal hebben we toen ingestemd”, laat woordvoerder Nand De Clercq aan Het Laatste Nieuws weten.
Impact op amateurvoetbal
Een kampioen uit het amateurvoetbal wordt achteruitgeschoven door de regel dat een U23 een andere U23-club in 1B moet vervangen bij degradatie. “Het voorstel dat vandaag voorligt, heeft wél een impact op het amateurvoetbal. De kans dat een kampioen uit het amateurvoetbal kan stijgen, daalt heel sterk. Daarbovenop kan er in sommige situaties impact zijn tot in de provinciale afdelingen. Het voorstel maakt het systeem zo complex, en druist in tegen sportieve logica. Omwille van die redenen kon Voetbal Vlaanderen hier niet akkoord mee gaan.”
Stephan Calander