KRC Genk 'mag' dromen: "Verwacht je dat hij terugkeert?"

door
KRC Genk 'mag' dromen:

Anno 2026 zit er héél veel geld in het voetbal. Spelers verkopen is voor heel veel clubs absoluut noodzakelijk om te overleven. Zo ook bij KRC Genk. Ze hebben een geweldige jeugdopleiding, maar de afgelopen jaren is de concurrentie in eigen land groot geworden. Anderlecht, Club Brugge, Royal Antwerp FC… Maar ook vanuit het buitenland. We spraken over de ‘war on talent’ met Roland Breugelmans, algemeen directeur bij de jeugdacademie van KRC Genk. En keert er op termijn één van die toppers terug naar KRC Genk?

Racing Genk zag de afgelopen jaren talenten vertrekken naar ploegen als RSC Anderlecht, Club Brugge of andere concurrenten, maar haalde ook spelers weg bij die clubs. Daarnaast kwamen ploegen als pakweg RB Leipzig, Juventus en AS Monaco ook shoppen in Limburg. Het is een jungle geworden en deze evolutie valt door de toenemende financiële belangen niet meer te stoppen… Het is meegaan of afhaken.

LEES OOK: Toekomst Sporting Hasselt onzeker: “Dat is niet houdbaar”

War on talent is enorm in Europa

Roland, we kunnen er niet omheen: de ‘war on talent’ op héél jonge spelertjes is gigantisch. Hoe kijk je daar naar? 

"Ik vind dat natuurlijk niet oké. Het eerste profcontract kan je nu op je 15de in plaats van op je 16de ondertekenen in België. Enerzijds zijn we blij, omdat we ze nu al kunnen beschermen want dan heb je een voordeel op andere landen. Je kan ze drie jaar vastleggen en op hun 18de is hun middelbaar dan afgelopen. In principe een ideaal scenario."

"Anderzijds moet je al met een veertienjarig jongetje gaan praten of die wil blijven, dus moeten we iets aan gaan aanbieden. Ze hebben bij wijze van spraken hun communie pas gedaan, dus ze gaan zich laten begeleiden door een makelaar of dergelijke. Iedereen mag dat doen, maar daardoor komt er op jongere leeftijd dus al heel wat meer bij kijken. Dat wringt misschien toch ergens, want dat is toch allemaal heel vroeg…"

"In coronatijden hebben Koen Daerden en ik zes à zeven spelers laten bijtekenen en dat was met de ouders. Daar waren geen makelaars bij betrokken. Anno 2026 is dat onmogelijk geworden. Dat hoort er nu bij. Ik vind dat geen goede evolutie in het jeugdvoetbal. Er was eens in Brussel een gesprek of er niet een plafond moest komen over wat je mag aanbieden aan spelers van die leeftijd. Maar dat ga je nooit kunnen klaarspelen. Het is een feit dat er veel wordt gepraat over financiële zaken en het valt te hopen dat zo een jongen dit eigenlijk niet weet."

"Je gaat van een situatie waarbij je pakweg 20 euro zakgeld krijgt en plots weet zo een spelertje dan dat er maandelijks zoveel gaat binnenkomen met zijn eerste profcontract. We spreken daarbij niet over grote bedragen, dat is kleingeld in het voetbal, maar het is wel meer dan wat iemand verdient die bijvoorbeeld aan de kassa werkt in een winkel. Het valt niet te onderschatten wat dit allemaal kan teweegbrengen bij zo jonge voetballers. Dat het kinderen zijn die al te snel in een volwassen situatie worden gedropt? Klopt, ben ik het volledig mee eens."

Als club moet je echter mee…

"Inderdaad, wij kunnen als Genk zijnde niet zeggen dat we daar niet aan gaan meedoen. Dan weet je gewoon dat je anno 2026 héél veel talent door de handen ziet glippen. Daarin speelt een spelersbegeleider ook een rol in. De vraag is: waar stopt dit? We dachten na corona ook dat die enorme transfersommen in het voetbal gingen dalen, maar dat is ook niet gebeurd. Ik vind dit dus geen goede evolutie. We kunnen echter niet anders en dat zal iedereen zeggen bij de topclubs."

Is er nood aan een betere structuur in dit alles? Dat er meer begeleiding is voor de ouders, misschien wel via de voetbalbond. Zodat ze toch weten wat er op hen afkomt. Sommigen komen soms in een wereld terecht die héél ingewikkeld lijkt met tal van invloeden…

"Meer transparantie naar de ouders toe is zeker een goed idee. Ze komen inderdaad in een nieuwe wereld terecht en dat is niet altijd makkelijk. Uiteraard praten ze ook met andere ouders en dergelijke, maar sommigen verliezen zich daar soms wel in. Iedereen droomt dat zijn zoon de nieuwe Kevin De Bruyne, Thibaut Courtois of Konstantinos Karetsas wordt, maar dat zijn enkelingen. De meesten in de opleiding moeten na hun 35ste nog gaan werken. Het is een tendens die we al jaren heel erg merken, maar die ik niet meteen zie stoppen. Integendeel."

Je kan zeker niet indommelen: Anderlecht, Club Brugge… Heel veel (top)clubs zetten steeds meer in op de jeugdopleiding.

"Inderdaad. We mogen niet in slaap vallen bij KRC Genk en daar waken we ook over. Het is daarom zo leuk om naar jongens als Konstantinos Karetsas, Mike Penders of Maarten Vandevoordt te kijken. Dat houdt ons scherp en is ook genieten, maar we weten dat het bijzonder belangrijk is voor de club om dergelijke spelers klaar te stomen. Die combinatie zorgt ervoor dat de honger altijd zo groot is binnen Genk om talenten blijven te vinden én ontwikkelen."

Zou het niet mooi zijn als iemand van de allergrootsten en ondertussen dertigers zoals Trossard, Courtois of De Bruyne eens zou terugkeren naar KRC Genk?

"Verwacht je dat? Ik weet niet of Kevin of Thibaut ooit nog terugkeren naar België als voetballer. Ze zijn al zo lang weg en hebben het altijd zo goed gehad in het buitenland. En het is ook opletten, want er zijn al verschillende verhalen geweest die minder positief waren. De verwachtingen zijn altijd torenhoog, want ze verwachten die speler uit zijn topperiode uit het buitenland. Bovendien zijn er ook niet héél veel spelers van de Gouden Generatie die terugkeerden naar België. Je hebt Jan Vertonghen, Simon Mignolet, Vincent Kompany, Radja Nainggolan en Toby Alderweireld. Het zijn er niet zoveel."

Genieten van Karetsas

Het zou nochtans mooi zijn voor de jonkies binnen de academie. Ze kijken wel op naar zo kleppers. 

"Ja, al vervaagt dat ook wel. De Bruyne en Courtois zullen ze nu nog wel kennen, maar binnen een aantal jaren gaan de U8 die niet kennen. Ik weet dat Wesley Sonck hier rondliep als spitsentrainer. Andras Nemeth, die toen al een aantal jaren in België was, trainde met hem en die kende Wesley niet (lacht). Sonck: boegbeeld van Genk, Rode Duivel geweest, Gouden Schoen gewonnen… Om maar aan te geven, dat gaat soms snel."

Iets helemaal anders. Het fysieke wordt steeds belangrijker geacht bij veel clubs én het creatieve lijkt soms wat op de achtergrond te verdwijnen. Een Bruno Fernandes gaf nog aan dat er te vaak ‘robotvoetballers’ worden opgeleid. Is er bij jullie ook een switch gekomen door meer richting het fysieke te gaan? Hoe kijk je naar die evolutie in het voetbal? 

"Dat doen wij niet. KRC Genk staat voor technisch en begaafd voetbal. Het is uiteraard belangrijk dat het fysieke aspect ook aanwezig is in een team. Daar houden we zeker rekening mee, want het voetbal evolueert. Maar dat creatieve is een van onze basiselementen in de jeugdopleiding. Dat willen we zeker behouden, ook in de toekomst."

"We zullen niet meteen alleen maar krachtpatsers of dergelijke gaan opleiden in Genk. We blijven onze succesvolle visie trouw, uiteraard rekening houdend met de noden van het moderne voetbal. Maar dominant en technisch voetbal zal het kenmerk van de jeugdopleiding van Genk blijven. We worden ondertussen wereldwijd uitgenodigd om met onze jeugdopleiding te gaan spelen. Japan, de Verenigde Staten… Het werk dat we hier doen wordt echt wel hoog ingeschat in het buitenland."

Tot slot, Roland. Laten we nu maar nog héél erg genieten van iemand als Karetsas. Bedragen van 45 miljoen, Arsenal, PSG, Real Madrid… Chapeau om daar allemaal nuchter bij te blijven als achttienjarige.

"Ja, dan moet je heel sterk in je schoenen staan. ‘Kos’ is een goudhaantje. Er komt heel wat bij kijken, want het blijven nog piepjonge spelers. Dan is het belangrijk dat er een goede entourage rondom zo een speler is, en bij ‘Kos’ is dat zeer zeker het geval. Daar staan ze er heel nuchter in. En ‘Kos’ is een geweldige voetballer. Ik heb het heel erg voor dat type spelers, namelijk het creatieve. Ik herinner mij nog hoe hij als klein manneke zo boos kon zijn op het veld als ze eens verloren of dergelijke. Er zat toen al zo een geweldige winnaarsmentaliteit in, die hem ook vandaag nog steeds kenmerkt, naast zijn heerlijke voetballende kwaliteiten."

Volgende week wacht het laatste deel van dit exclusief gesprek met Roland Breugelmans. 

Moet Genk eens iemand zoals Courtois, KDB of Trossard proberen terug te halen?

Meest recent

Saudische rel rond ref Lambrechts: "Het is een schande!"

Op de Belgische velden krijgen de scheidsrechters er wekelijks van langs, maar ook in ...

20
20
STVV verrast met transfernieuws: betrouwbare schakel

Sint-Truiden VV is dit seizoen de grote revelatie van de Jupiler Pro League. De Kanaries linken naar ...

17
17
Rode Duivels én Chelsea? Martens geeft hint over Penders

Binnen twee weken maakt Rudi Garcia de selectie van de Rode Duivels voor het WK bekend. Daarin zijn ...

18
18
Een koopje? Ajax komt met Godts-statement

De voorbije dagen ging de naam van Mika Godts in heel Europa over de tongen, na zijn geweldige ...

58
58
STVV slaat terug na kritiek: "Ongelijke strijd"

STVV is nog steeds dé revelatie van het seizoen. De Kanaries lijken in de Champions' Play-Off ...

41
41
Grote verandering: hier zal CL vanaf 2027 te zien zijn

De voorbije jaren moest de Belgische voetbalfan zich al stevig aanpassen om naar voetbal te kunnen ...

247
247
'Garcia schokt: 2 certitudes vallen nog uit de boot voor WK'

De start van het WK nadert met rasse schreden. In de komende weken zullen de eerste selecties voor ...

206
206
Lukaku biedt zichzelf aan: pikante toptransfer lonkt

Romelu Lukaku werkt nog steeds in België aan zijn terugkeer, nadat eind maart een nieuwe ...

186
186
Zlatan Ibrahimović zet sociale media in brand met één video

Zlatan Ibrahimović heeft opnieuw van zich laten horen op sociale media, en zoals zo vaak deed hij ...

19
19
'Standard 'baalt': geen toptransfer naar Rusland'

Bij Standard gaat er deze zomer sowieso volk vertrekken. De Rouches moeten zoals elke Belgische ...

80
80
'Antwerp hakt knoop door over Janssen en Kerk'

Royal Antwerp FC kent alweer een pover seizoen en heeft de rol aan de Belgische top al even moeten ...

190
190
STVV geeft transferplan prijs: "Dat is de bedoeling"

Bij STVV zijn ze een voorbeeldclub inzake het financiële compartiment, dat maakten we al eerder ...

82
82
Wesley Sonck compleet voor schut gezet: "Wat is dit?"

Wesley Sonck heeft in zijn voetbalcarrière al heel wat meegemaakt. De ex-spits kreeg ...

61
61
Albert ziet Anderlecht fout maken: "Zijn vertrek is slecht nieuws"

RSC Anderlecht gaat nog zware weken tegemoet. De Brusselaars moeten alles op alles zetten voor een ...

215
215
'Ajax-nachtmerrie: Club Brugge-deal hakt er zwaar in'

Ajax zit met een probleem, want Club Brugge duwt stevig door voor een van de revelaties van de ...

341
341
'Alvarez verlaat Atlético: drie clubs en enorme monstersom'

Bij Atlético Madrid hebben ze met Julian Alvarez een topspits in de rangen. De kans is echter ...

83
83
Vanden Borre doet boekje open over RSCA-terugkeer Lukaku

Bij RSC Anderlecht hebben ze nood aan ervaring. Dé grote droomtransfer van de fans is Romelu ...

257
257
Taravel vindt oplossing: verrassende zet bij Anderlecht

RSC Anderlecht speelde een sterk eerste helft tegen Union SG en stond onverdiend achter bij de rust. ...

264
264
Club Brugge in dubio: twee spelers op zijspoor onder Leko

Bij Club Brugge willen ze nog meer de kaart van de jeugd trekken, maar na het vertrek van Kaye Furo ...

305
305
'War on talent bij Club Brugge: ook KRC Genk getroffen'

De transferperiode opent pas binnen enkele weken officieel zijn deuren, maar achter de schermen ...

279
279
VAR-discussie in Madrid: Alderweireld en De Boer duidelijk

In de Champions League hebben Atlético Madrid en Arsenal FC mekaar geen duimbreed toegegeven. ...

52
52
Gedurfde voorspelling: "Zíj́ gaan Club kampioen maken"

Money time is nu echt wel aangebroken in de titelstrijd van de Jupiler Pro League. Vanaf komend ...

358
358
Twee penalty's en VAR-ingreep: geen winnaar in Atlético-Arsenal

Ook de tweede halve finale van de Champions League kan na één wedstrijd nog alle ...

28
28
Gent ruikt extra miljoenen: vijf huurdossiers onder de loep

AA Gent strijdt momenteel nog volop voor een Europees ticket. Dat behalen zou de club alvast een ...

249
249
Penaltyfestijn in Atlético-Arsenal: analisten vellen verdict

In de Champions League stond woensdag de tweede heenmatch van de halve finales op het programma. ...

32
32

Meer sportnieuws