Batshuayi ontketent rel: vonken vliegen eraf

783
Batshuayi ontketent rel: vonken vliegen eraf

Geen Romelu Lukaku, geen plan. En dus kiest Rudi Garcia maar voor Michy Batshuayi. Maar waarom geen frisse kansen voor Hugo Cuypers of Lucas Stassin? De keuze van de bondscoach doet meer vragen rijzen dan antwoorden.

LEES OOK: ‘Van Bommel schokt België met harde Lukaku-ingreep’

Geen Lukaku, geen plan

Romelu Lukaku is out. Niet even, maar voor een lange periode. De topschutter aller tijden van de Belgische nationale ploeg ligt met een blessure tot minstens het einde van de WK-kwalificaties aan de kant. En plots is er paniek, want de Duivels weten niet meer wie ze in de spits moeten zetten.

Niemand heeft zijn plaats opgeëist, niemand heeft het ‘killerprofiel’ van Big Rom, en dus grijpt Rudi Garcia naar een vergane glorie: Michy Batshuayi. “Wat Michy betreft, hij is de enige spits in de zestien die het voordeel heeft dat hij de nationale ploeg goed kent en doelpunten maakt”, aldus de bondscoach. “Tegen lage blokken kan hij van pas komen.”

Batshuayi is 31 jaar, derde spits bij Frankfurt. Had geen basisplek sinds april en speelde amper 386 minuten bij Frankfurt sinds februari. Drie basisplaatsen, drie goals en geen ritme. In de eerste twee WK-kwalificatiewedstrijden in juni zat hij zelfs niet in de selectie tegen Noord-Macedonië en Wales. En zijn laatste goal voor België viel in november 2022. Dat is alweer iets meer dan 1000 dagen geleden.

Batshuayi? Lui denken van Garcia

De afwezigheid van Lukaku, hoe zwaar ook, had evengoed een opportuniteit kunnen zijn om nieuwe namen op te roepen, om een frisse wind te laten waaien in de voorlinie. Om te bouwen aan een post-Lukaku-tijdperk, dat onvermijdelijk dichterbij komt.

Maar wat doet Garcia? Hij vindt een ‘oude’ tussenoplossing, omdat het makkelijk is. Het is een keuze die gemakzucht uitstraalt. Omdat het zogezegd veilig is. Omdat Batshuayi ‘altijd scoort’. Maar dat doet hij al een hele tijd niet meer.

Alsof niemand écht de moeite heeft gedaan om verder te kijken dan de eeuwige doelpuntenstatistieken van Batshuayi. 27 goals in 55 caps – het klinkt indrukwekkend, tot je beseft dat zijn laatste treffer al dateert van het WK in Qatar, tegen Canada. En dat hij sindsdien meer minuten op de bank verzamelde dan op het veld. In clubverband én bij de nationale ploeg.

En zelfs al zou hij scoren, dan nog is hij geen meerwaarde op termijn. Hij is niet de man rond wie je een aanval opbouwt. Hij is niet het type dat in combinatie werkt met Doku of De Ketelaere. Dat zelfs een ex-bondscoach als Tedesco hem anderhalf jaar lang links liet liggen, was geen toeval.

Statistieken verbergen de realiteit

Batshuayi is geen aanspeelpunt, geen loper, geen spelverdeler. Hij is een spits die kan scoren als je hem één keer goed bedient. En ook al speelt België tegen lage blokken, zelfs dan is het geen garantie dat hij functioneert. Want wat als de ballen niet perfect vallen? Wat als zijn ene kans niet binnen gaat? Wat als hij wéér onzichtbaar blijft?

Wat nog het meeste stoort: de selectie van Batshuayi sluit automatisch andere deuren. Een spits selecteren op basis van wat hij vroeger kon, is bovendien zelden een goed idee. En al zeker niet wanneer je weet dat er jonge, hongerige spelers staan te trappelen. Die wél ritme hebben, wél indruk maken.

Hugo Cuypers breekt potten in de MLS, scoort meer dan Benteke én is fysiek topfit. Lucas Stassin was vorig seizoen nog goed voor twaalf goals in Ligue 1. Bertaccini start sterk bij Anderlecht, maar is weliswaar geblesseerd. En dan zwijgen we nog over Romeo Vermant, die ook geblesseerd is, maar stilaan het profiel van een moderne duivel aanneemt.

Omdat de bondscoach liever teruggrijpt naar iemand die al lang bewezen heeft wat hij kan — en vooral wat hij niét meer kan. Batshuayi groeit niet meer. Hij is wat hij is: een spits die op het juiste moment op de juiste plek kan staan, maar te weinig meerwaarde biedt in het moderne voetbal.

Batshuayi is geen schande in een selectie. Maar hij is geen oplossing meer. Het is wél een fout om hem in 2025 nog als oplossing naar voren te schuiven. Deze selectie is een signaal dat lef ontbreekt.

Wat vind jij van de keuze voor Batshuayi als vervanger van Lukaku?

Meest recent

'Nieuwe coach bij Kortrijk: eerste kandidaat bekend'

Het eerste trainersontslag van het seizoen in de Jupiler Pro League is een feit. Na een pijnlijke ...

11
11
Bruno hard voor topaankoop: RSCA slaat zich voor het hoofd

Anderlecht slaagde er vrijdag in om een belangrijke zege te pakken op het veld van KV Mechelen, want ...

66
66
Antwerp ontdekt sensatie: "Maar ik moet nog bijleren"

De sterke start van Antwerp behoort intussen helemaal tot het verleden, want de zeven op negen van ...

52
52
TRANSFERUURTJE: 'Eerste ontslag in JPL, Anderlecht bepaalt wintertarget'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

248
248
Ferme opsteker KAA Gent ondanks eerste puntenverlies

KAA Gent speelde afgelopen speeldag 1-1 gelijk in de Jupiler Pro League tegen KRC Genk. Daardoor ...

70
70
Anderlecht haalt opgelucht adem: crisis nipt afgewend

RSC Anderlecht was wisselvallig aan het seizoen begonnen, maar afgelopen speeldag werd tegen KV ...

177
177
De Mil toont harde hand bij KAA Gent: Sonko boven water

Momodou Sonko was belangrijk voor KAA Gent. De aanvaller werd binnengehaald als een groot talent, ...

96
96
Onverwachte uitblinker bij Club: "Sinds Leko er is"

Het middenveld van Club Brugge is minder goed dan vorig jaar, dat is simpelweg een feit. Dat wil ...

329
329
Vandenbempt over JPL-topclub: "Zou een nachtmerrie zijn"

Union SG, AA Gent en Club Brugge zijn inzake punten uitstekend gestart aan het seizoen. USG en Club ...

247
247
Heynen met vaststelling: "Dat heeft AA Gent getoond"

KRC Genk speelde 1-1 tegen AA Gent. De Limburgers speelden een matige en een goede tweede helft. ...

165
165
Vandenbempt geeft gouden raad aan Sommer

Yann Sommer is pover begonnen bij Club Brugge. De ervaren Zwitser staat onder stevige druk en zal de ...

382
382
Albert ziet nieuwe uitblinker opstaan bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht moeten een aantal aanwinsten zich nog doorzetten. Paars-Wit won vrijdag met 0-1 ...

499
499
Karel Geraerts weldra weer aan de slag?

Het is al een tijdje stil rondom Karel Geraerts. De Belgische trainer werd, ten onrechte, gelinkt ...

200
200
Degryse tipt Thorup: gloednieuwe aanvalslinie bij Genk?

KRC Genk is zijn perfecte thuisrapport kwijt. De Limburgers bleven zondagnamiddag immers op een ...

162
162
Crisis bij Kortrijk compleet: Jonckheere stapt zelf op

KV Kortrijk is bezig aan een dramatische start van het seizoen. Na zes speeldagen staan de Kerels ...

433
433
Vanaken op tribunes bij Club: Leko speelt open kaart

Club Brugge hield zondagmiddag de drie punten thuis tegen Antwerp FC: 3-1. Nochtans verscheen de ...

492
492
4 op 12 voor United: optreden Tielemans verdeelt Engelse pers

Manchester United heeft een tegenvallende start van de Premier League genomen. De grootmacht telt ...

140
140
Gent blijft ongeslagen: "Dát is het verschil met vorig seizoen"

Na zes speeldagen is AA Gent zijn maximum van de punten kwijt. Maar ondertussen hebben de Buffalo's ...

98
98
‘Van Bommel schokt België met harde Lukaku-ingreep’

Romelu Lukaku begon donderdag tegen AS Roma voor de zesde keer op rij op de bank bij ...

522
522
Antwerp pakt 0 op 9: Compper uit grootste frustratie

Antwerp FC is er niet in geslaagd om net als vorig seizoen te gaan stunten op het veld van Club ...

482
482
'Alarm bij Club: oorzaak gevonden voor Sommer-debacle'

Club Brugge won zondagmiddag met 3-1 van Antwerp FC. Achteraf ging het echter vooral over Yann ...

919
919
Anderlecht krijgt uitsluitsel over blessure Biancone

In aanloop naar het Europese duel tegen Olympique Lyon, heeft RSC Anderlecht nog wat extra ...

308
308
Nainggolan op de bank: Stijnen haalt stevig uit

De voorbije seizoenen was Patro Eisden nog een vaste waarde in de strijd om de play-offs in de ...

561
561
Adedeji-Sternberg doet opvallend boekje open over Club-soap

KRC Genk slaagde er zondag als eerste in om dit seizoen AA Gent punten te ontfutselen. Vooral ...

403
403
Napoli kan weer winnen: De Bruyne krijgt enorme lof

Bij Napoli slaakten ze zondag een zucht van opluchting. Na een nul op zes in de Serie A én ...

352
352

Meer sportnieuws