Vanhaezebrouck ontketent radicale revolutie bij AA Gent

458 stemmen
Vanhaezebrouck ontketent radicale revolutie bij AA Gent

Onder de leiding van coach Hein Vanhaezebrouck ondergaat AA Gent een opvallende verschuiving in het transferbeleid. Vorige maand nam hoofdcoach Samuel Cardenas afscheid van de club, ontevreden over de nieuwe koers van de club.

Er lijkt een groeiende invloed van externe tussenpersonen op het transferbeleid van AA Gent, wat vragen oproept over de huidige rol van de scoutingafdeling. Tegelijkertijd blijkt de transfer van Ismaël Kandouss, niet gedragen door de scouting maar wel door makelaar Mogi Bayat, een schot in de roos te zijn.

LEES OOK: Fans gaan los na aanstelling van Bommel: “Gemiste kans!”

Kandouss: de ‘vikingtransfer’ van AA Gent

AA Gent presteerde vorig seizoen zeer wisselvallig en het incasseerde ook te veel tegendoelpunten. Ivan De Witte laakte het gebrek aan een “vikingmentaliteit" en het regelmatig slikken van doelpunten “die behoren tot de kleuterklas.” Als reactie hierop nam AA Gent vorige zomer drastische maatregelen op de transfermarkt.

Als eerste stap werd Tsuyoshi Watanabe aangetrokken, gevolgd door de komst van Ismaël Kandouss van Union SG. Hoewel de Frans-Marokkaanse speler een aflopend contract had bij de Brusselaars, heeft AA Gent naar verluidt een transfersom van 3 miljoen euro betaald om hem binnen te halen.

Hein Vanhaezebrouck was ook in zijn nopjes met de komst van de no-nonsense verdediger. De coach waardeerde het profiel van Kandouss, met zijn lengte van 1 meter 92, jonge leeftijd van 25 jaar en sterke duelkracht.

Zijn fysieke capaciteiten stellen hem bovendien in staat om veel opeenvolgende wedstrijden te spelen, wat belangrijk is gezien het feit dat AA Gent op drie fronten actief is.

Ondanks dat Kandouss vorige zomer verkocht werd op de top van zijn kunnen, weet hij bij Gent opnieuw een hoog niveau te halen. Hij is de rustige vastheid achterin en speelt zeer degelijk, zonder franjes.

Onder de vleugels van Vanhaezebrouck ontwikkelt de Marokkaan zich verder, met een speelstijl die veel meer gericht is op balbezit dan hij gewoon was. Samen met Watanabe en Jordan Torunarigha vormt Kandouss een bijzonder stabiel centraal trio in de verdediging van de Buffalo’s.

Kandouss is een tank: verdedigen tot op de limiet

Dit seizoen bevestigt Ismaël Kandouss zijn status van gerespecteerde centrale verdediger in de Jupiler Pro League. Een van de sterkste punten van Kandouss is zijn anticipatievermogen, maar het is vooral zijn fysieke kracht die opvalt. Het Laatste Nieuws omschrijft hem treffend als “een tank”, op basis van zijn enorme duelkracht.

“Houdt het altijd simpel in balbezit. Weet wat hij kan én wat hij niet kan. Een kwaliteit.” Kandouss is sterk in de duels, domineert in de lucht en verdedigt altijd tot op de limiet.

De robuuste en beenharde Marokkaan beschikt tevens over een goed positiespel, maar de meest verfijnde verdediger zal hij nooit worden. Zonder tierlantijntjes, maar hij geeft altijd alles aan honderd procent.

Hein Vanhaezebrouck werkt aan de tactische aspecten van Kandouss’ spel, waarbij de coach meer diagonale ballen en langer het balbezit verwacht van zijn verdediger, evenals een betere positionering dan bij Union SG.

Aan de andere kant kampt Kandouss soms met moeilijkheden bij het uitvoetballen, vooral onder druk. Zijn gebrek aan techniek en soms onnauwkeurige passing heeft Union SG vorig jaar bijvoorbeeld meerdere keren in gevaar gebracht.

Daarom streeft Kandouss er altijd naar om het overzicht te behouden en zijn passes eenvoudig te houden: safety first. Kandouss is ook niet de meest wendbare centrale verdediger, en het is duidelijk dat hij moeite heeft met kleine, snelle aanvallers.

Kandouss niet gedragen door de scouting, wel door makelaars

In het verleden waren de inkomende transfers bij AA Gent vaak het resultaat van samenwerking met bevriende makelaars zoals Roger Henrotay, Mogi Bayat en Dudu Dahan, maar onder de leiding van hoofdscout Samuel Cardenas werd de nadruk grotendeels verschoven naar de scouting.

“Vroeger brachten ze (makelaars, red.) er meer aan. Maar hoe scoutte je vroeger? Door te reizen. Nu bekijk je beelden, wereldwijd. En Samuel Cardenas ( hoofd scouting, red. ) is een encyclopedie”, zei Michel Louwagie.

Dit seizoen moest Cardenas met lede ogen vaststellen dat de nadruk grotendeels weer verschoof naar de tussenpersonen. Dat Bayat betrokken was bij de inkomende transfers van Noah Fadiga en Ismaël Kandouss in de vorige zomer was een doorn in het oog van Cardenas, zeker omdat deze twee spelers niet gedragen werden door de scouting.

Hetzelfde geldt voor Omri Gandelman, die gehaald werd via de vertrouwde makelaar Dudu Dahan. Vorige zomer bestond de selectie van de Buffalo’s slechts uit drie ‘scoutingstransfers’: Jordan Torunarigha, Gift Orban en Keegan Jelacic.

Uiteindelijk besloot Cardenas eind oktober om op te stappen bij AA Gent. Logisch ook. Vanhaezebrouck heeft onlangs zelfs verklaard dat de meeste transfers worden aangeleverd via externe personen.

“De media denken dat de scouting een groot aandeel heeft in de aankopen, maar dat is maximaal 20 procent.” Dat kan dan wel zo zijn bij AA Gent, maar een gezonde situatie is dat zeker niet.

Houten klaas blijkt vaardige passer te zijn

“Dat dit businessmodel van de ‘externe persoon’ nog steeds voor tachtig procent van de transfers verantwoordelijk is, geeft juist aan hoe ziek het voetbal is”, stelde Hans Vandeweghe zelfs in zijn column in De Morgen.

Hein Vanhaezebrouck voerde vorige zomer de gesprekken met Ismaël Kandouss om hem te overtuigen om voor AA Gent te kiezen. De coach vertelde hoe hij de kwaliteiten van de verdediger zag en hij kwam op de proppen met een merkwaardig verhaal.

“Zo had Gent in de beker vorig seizoen de strategie om mij aan de bal te laten”, zei Kandouss aan Het Nieuwsblad. “Toen zag hij dat ik behoorlijk veel goeie crosspasses gaf en snapte de coach dat hij zich had vergist in zijn plan.” Vanhaezebrouck gebruikte dat zelfs als argument om Kandouss te overhalen naar Gent te komen.

Franky Van der Elst vond dat een geweldige anekdote, maar Vandeweghe was veel scherper in zijn analyse. “Het blijft natuurlijk een voorbeeld van slechte/geen scouting of datascouting als de houten klaas uit je analyse een vaardige passer blijkt te zijn”, stelde Vandeweghe.

80% transfers via makelaars en 20% via scouting. Is dit gezond voor een voetbalclub?

Meest recent

'Anderlecht nu helemaal los: komst spelmaker in stroomversnelling'

RSC Anderlecht heeft zijn vierde zomeraanwinst binnen. Woensdagavond werd de Finse flankaanvaller ...

169
169
Club ziet transfer crashen: toptarget krijgt harde boodschap

Met Lee Han-beom lijkt Club Brugge zijn vierde zomeraanwinst beet te hebben. Maar er wordt nog meer ...

221
221
Kompany kijkt op: drastische transferbeslissing Bayern

Vincent Kompany en zijn troepen staan voor de lastige taak om de uitmuntende prestaties van vorig ...

68
68
Witte rook: Anderlecht presenteert nieuwe topaanvaller

Nadat het eerder al versterking haalde voor de defensie en het middenveld, heeft RSC Anderlecht ook ...

471
471
Club haalt international binnen: transfersom valt lager uit

Club Brugge heeft zijn vierde aanwinst van de zomermercato zo goed als beet. Behoudens last-minute ...

319
319
Contract tot 2028: Janssen heeft opvallende nieuwe club

Met Vincent Janssen heeft de Jupiler Pro League één van zijn smaakmakers van de ...

76
76
Cercle strikt Belgische aanwinst, ook Charleroi versterkt middenveld

Nog anderhalve week te gaan en het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League gaat van start. De ...

33
33
Onverwachte climax DAZN-soap: groot nieuws voor voetbalkijker

De Pro League kwam woensdag met groot nieuws naar buiten. Niet alleen onthulde het zijn nieuwe ...

491
491
'Club pakt fors uit: enorm bedrag voor vierde zomeraanwinst'

Club Brugge staat op punt om zijn achterhoede van een kwaliteitsinjectie te voorzien. Volgens ...

655
655
'Arsenal wil titel verlengen: monstersom voor PL-smaakmaker'

Arsenal FC won afgelopen seizoen de Engelse titel en haalde de finale van de Champions League. Om ...

173
173
‘Anderlecht slaat toe: geniale 10 met gouden linker’

Anderlecht zoekt deze zomer extra creativiteit en is daarbij op een opvallend spoor beland. Het ...

713
713
'Plots nieuwe opening voor transfer De Ketelaere naar PSG'

Hij genoot de voorbije dagen van een welverdiende vakantie in het gezelschap van onder meer Kevin De ...

65
65
Godts spreekt klare taal over mogelijke transfer

Het bleek uiteindelijk net niet genoeg voor een plaats in de WK-selectie van de Rode Duivels, maar ...

84
84
'Standard troeft Essevee af voor nieuwste aanwinst'

Iets meer dan een week voor de start van het seizoen in de Jupiler Pro League zijn de meeste ...

173
173
De Bruyne en De Ketelaere laten internet ontploffen

Kevin De Bruyne geniet momenteel van een vakantie op Ibiza, maar de Rode Duivel zorgt ook naast het ...

86
86
'Hasi blijft Belgisch gaan en klopt nu ook aan bij Union'

Besnik Hasi werd in februari op straat gezet bij Anderlecht omdat de resultaten tegenvielen, maar ...

108
108
Grote verrassing: Pro League en DAZN samen verder tot 2030

Het vorige seizoen was bijzonder tumultueus voor de Belgische voetbalclubs én ...

277
277
Anderlecht heeft aanwinst beet: coach bevestigt transfer

Anderlecht zit met de volle focus bij zijn terugwedstrijd van donderdagavond tegen Hammarby in de ...

490
490
Standard is toptalent definitief kwijt

Standard droomt volgend seizoen van een Europees ticket en heeft daarvoor deze zomer al de nodige ...

98
98
Leko haalt keihard uit naar concurrenten: "Dat is raar"

Binnen twee dagen gaat het Belgische voetbalseizoen officieel van start met de Supercup. Die wordt ...

410
410
Alarmbellen gaan af: Genk slikt wéér pandoering

Een dikke week voor de start van de competitie lijken ze bij KRC Genk met zorgen te zitten. De ...

413
413
Bruno doet oproep aan de fans van Anderlecht

Het is morgen al een cruciaal duel voor RSC Anderlecht. Er moét gewonnen worden van Hammarby, ...

338
338
Lokeren rondt zeer lucratieve transfer officieel af

Net zoals elke Belgische club leeft ook Sporting Lokeren van de transfergelden van uitgaande ...

112
112
Realistische Kana: "Zijn geen favoriet tegen Hammbarby"

RSC Anderlecht speelde degelijk, maar zeker niet overweldigend goed tegen Hammarby. Dat kan ook niet ...

251
251
Cercle Brugge pakt uit met enorme stunttransfer

Cercle Brugge heeft zopas een nieuwe speler voorgesteld. De Bruggelingen wisten voor een toch wel ...

197
197

Meer sportnieuws