Anderlecht strikt 'een van de beste ter wereld'

door
Anderlecht strikt 'een van de beste ter wereld'

RSC Anderlecht heeft vrijdag een belangrijke aanwinst binnengehaald om de jeugdwerking te versterken: Henk Mariman. Met een indrukwekkende staat van dienst en ervaring als Academy Director bij Oud-Heverlee Leuven, staat Mariman bekend als een van de beste opleiders ter wereld.

Zijn komst markeert een nieuwe fase voor de jeugdopleiding van Anderlecht, die al tot de top tien van Europa behoort. Samen met een nieuw gevormd triumviraat, waaronder Mikkel Hemmersam en Peter Verbeke, zal Mariman zich intensief richten op het herzien van trainingsmethoden, het integreren van datagestuurde aanpak, en het optimaliseren van scouting en talentrekrutering.

Met een reeds bestaande sterke jeugdwerking en de expertise van Mariman wordt verwacht dat Anderlecht snel resultaat zal boeken in het verder versterken van zijn jeugdafdeling.

LEES OOK: Heftige discussie met Coosemans: Hasi doet boekje open

Mariman moet Neerpede futureproof maken

Neerpede is verre van dood. De jeugdacademie van RSC Anderlecht behoort nog steeds tot de top tien van Europa, met een vlotte doorstroming van jong talent naar het eerste elftal. In het licht van het aanstaande vertrek van jeugddirecteur Jean Kindermans naar Antwerp FC, stond de jeugdopleiding wel open voor vernieuwing en modernisering.

Met behoud van het technische voetbal als uitgangspunt, wordt er nu ook een meer datagestuurde aanpak geïntegreerd, waarbij intensiteit en power als extra ingrediënten worden toegevoegd.

De nieuwe jeugdwerking van Anderlecht wordt aangevoerd door het triumviraat: Mikkel Hemmersam als Academy Director, bijgestaan door de recent aangestelde Peter Verbeke als Head of Talent and Innovation, en Henk Mariman als Head of Football.

Dit trio zal zich intensief bezighouden met het herzien van trainingsmethoden, het integreren van sportieve data, en het optimaliseren van scouting en talentrekrutering.

Mariman is een van de beste opleiders ter wereld

Vooral van Henk Mariman wordt er veel verwacht: hij wordt al jarenlang beschouwd als een autoriteit op het gebied van jeugdwerking en beschikt over een indrukwekkende staat van dienst.

Hij leidde de - toen gerenommeerde - jeugdacademie van Beerschot, waar hij in die periode nauw samenwerkte met talenten en latere Rode Duivels zoals Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen en Radja Nainggolan.

Hij ging daarna aan de slag bij de Club Academy, de jeugdwerking van Club Brugge, met zelfs een kortstondige rol als technisch directeur in West-Vlaanderen. Na deze periode vervulde hij een rol als consultant voor Double Pass, een bedrijf dat wereldwijd clubs ondersteunt en adviseert om een optimale jeugdopleiding te realiseren.

In die functie werkte hij als consultant voor gerenommeerde clubs zoals Flamengo, Galatasaray, en ook in landen als de Verenigde Staten, Japan, China, Hongarije en Denemarken.

Jesse De Preter, een spelersmakelaar, beschrijft Mariman als een van de beste opleiders ter wereld, die met de grootste clubs heeft samengewerkt.

Mariman brengt OHL-jeugd naar de Belgische top

De naam van Henk Mariman dook dan ook niet toevallig op in de coulissen van Anderlecht in augustus, toen het duidelijk werd dat Jean Kindermans, na zijn opzegperiode, zou vertrekken naar Antwerp FC.

“Hij kan adelbrieven voorleggen, maar zal zo iemand genoeg zijn om de ont­goocheling bij de fans te sussen?” vroeg Het Nieuwsblad zich toen af. Anderlecht haalt Mariman nu binnen van Oud-Heverlee Leuven, waar hij sinds 2020 de rol van Academy Director vervulde.

Bij OHL was de doorstroming van de jeugd naar het eerste elftal al jarenlang een belangrijke doelstelling, en in de laatste jaren werden de inspanningen van Mariman steeds zichtbaarder.

OHL geniet een uitstekende reputatie en imago als het gaat om jeugdopleiding, maar vóór de komst van Mariman braken er zelden zelfopgeleide jongeren door naar het eerste elftal.

Mariman slaagde erin om meer zelf opgeleide spelers in de A-ploeg te brengen en de jeugdwerking verder te optimaliseren. Er werd zelfs een eigen OHL-DNA ontwikkeld, waarbij alle teams dezelfde speelstijl hanteren.

Deze speelstijl is gericht op balbezit, streeft altijd naar een man-meer-situatie en legt nadruk op hoge druk vanuit de achterhoede.

Mariman levert rendement bij Oud-Heverlee Leuven

Oud-Heverlee Leuven wilde met hun jeugdwerking aansluiting vinden bij de absolute top van het Belgische voetbal, en sinds de komst van Henk Mariman is deze ambitie in een stroomversnelling geraakt.

Op een bepaald moment waren er maar liefst elf fulltime medewerkers actief voor de jeugd van OHL, waarmee ze alle andere Belgische clubs overtroffen.

In juli 2021 stonden zeven grotendeels zelf opgeleide spelers op het wedstrijdblad voor de competitiewedstrijd tegen Zulte Waregem, waaronder Louis Patris (nu bij Oud-Heverlee Leuven) en Mandela Keita (nu bij Antwerp FC).

“De betrachting is, een beetje zoals Anderlecht dat doet, elk jaar opnieuw één, twee of meer zelf opgeleide talenten af te leveren voor de A-kern”, zei Marc Brys toen. “Dat vergt een gerichte, doorgedreven jeugdwerking, met individuele wetenschappelijke, mentale en sociale begeleiding, en dat vanaf de leeftijd van tien jaar.”

Dergelijk jeugdbeleid implementeren gaat niet op een-twee-drie, maar kost natuurlijk meerdere jaren. OHL zag al snel progressie door het goede werk van Mariman, maar uit ervaring wist hij dat het eventjes duurt voordat er écht rendement volgt.

“De eerste échte vruchten van die aanpak plukken we allicht pas over een jaar of vijf, zes”, beaamde Brys in 2021.

Sneller resultaat verwacht bij Anderlecht

Bij Anderlecht hoeft Henk Mariman niet vanaf nul te beginnen, maar krijgt hij de kans om zijn expertise toe te passen binnen een van de tien beste jeugdwerkingen van Europa.

Als Head of Football zal hij zich richten op het behouden van de sterke punten van de bestaande jeugdwerking, terwijl hij deze zal verrijken met een datagestuurde aanpak, waarbij power en intensiteit als extra accenten dienen.

Mariman heeft eerder een OHL-DNA ontwikkeld in de jeugdwerking van Leuven, gebaseerd op principes als balbezit, hoge druk en het streven naar man-meer-situaties. Opvallend is dat deze visie nauw aansluit bij de bestaande filosofie van Anderlecht.

Bovendien wordt verwacht dat de impact van Mariman in de jeugdwerking van Anderlecht sneller merkbaar zal zijn en sneller resultaat zal opleveren dan bij Oud-Heverlee Leuven, waar de volledige vruchten van zijn aanpak naar verwachting pas over een periode van vijf tot zes jaar zichtbaar zullen zijn.

🔥 Wat iedereen nu leest

Heel groot nieuws rond Antwerp-fan Viktor Verhulst
Heel groot nieuws rond Antwerp-fan Viktor Verhulst
'Mourinho choqueert Real Madrid met telefoontje'
'Mourinho choqueert Real Madrid met telefoontje'

Hebt u vertrouwen in Mariman bij Anderlecht?

Meest recent

AA Gent haalt opgelucht adem na zeer nipte zege

AA Gent begon vorige week dramatisch aan zijn seizoen met een nederlaag in Sint-Truiden. De ...

32
32
Club Brugge maakt stevig statement met Europese lijst

Club Brugge heeft vrijdag zijn eerste nederlaag van het nieuwe seizoen geleden door met 2-1 te gaan ...

133
133
'Antwerp blijft maar gaan: derde aanwinst in één klap'

Antwerp heeft nog heel veel transferhuiswerk voor de boeg, maar het lijkt erop dat ze op de Bosuil ...

114
114
Oude bekende behoedt Salzburg voor drama in aanloop naar Club

Club Brugge ging vrijdagavond verrassend onderuit op het veld van KV Mechelen. Het leed zo op de ...

66
66
Rednic kondigt volgende transfer bij Standard aan

Standard is er zaterdag niet in geslaagd om een foutloos rapport te behouden, want in de slotfase ...

122
122
Volgende smaakmaker hint op vertrek bij Westerlo

Westerlo heeft zich zaterdag herpakt na de zware nederlaag van vorige week op Anderlecht. Dankzij ...

53
53
'Antwerp gaat hard en rondt dubbelslag snel af'

Voor Antwerp wacht zondag alweer een grote test, want dan moeten ze op bezoek bij Genk. De Great Old ...

164
164
Standard geeft op 6 op 6 in slot nog uit handen

Standard heeft de kans laten liggen om met een zes op zes aan de leiding te komen in de Jupiler Pro ...

110
110
Vrancken brengt transfervuurwerk met spannende boodschap

STVV kende al een zeer lucratieve zomermercato. De Limburgers verkochten met Adriano Bertaccini ...

139
139
Karetsas lanceert zeer verrassende transferboodschap

Bij KRC Genk verkochten ze al stevig. Christopher Bonsu Baah bracht al heel wat geld op en Tolu ...

300
300
'Grote verrassing rond Leandro Trossard'

Leandro Trossard lijkt Arsenal te gaan verlaten. De club staat niet weigerachtig vertrek van de ...

222
222
Transferchaos bij Club: Vanaken doorbreekt het stilzwijgen

Bij Club Brugge halen ze nog geen goed niveau, dat beseffen ze ook. Tegen RB Salzburg zal het ...

1126
1126
'Topspeler verlaat Antwerp: bestemming lijkt bekend'

Michel-Ange Balikwisha gaat Antwerp FC deze zomer allicht verlaten. De dure flankaanvaller wordt al ...

671
671
Sporting CP verrast iedereen met Belgische transfer

Sporting CP heeft vandaag een toch wel verrassende Belgische transfer meegedeeld. De Portugezen ...

119
119
Westerlo zorgt in vernieuwd Kuipje meteen voor feest

Om 16u namen KVC Westerlo en Zulte Waregem het tegen elkaar op in 't Kuipje. De fans van de ...

71
71
'Knaltransfer Openda: jongensdroom wordt werkelijkheid'

Loïs Openda is gewild op de zomermercato. De aanvaller van RB Leipzig is klaar voor een nieuwe ...

115
115
'Transferbom bij AA Gent: Gudjohnsen op weg naar uitgang'

Gaat AA Gent weldra een volgende uitgaande transfer afronden? Het zou zomaar kunnen, want er beweegt ...

650
650
Westerlo wacht 'bang' af: "Wat als hij nog vertrekt?"

Bij KVC Westerlo zullen ze toch dringend versterking moeten halen. Daarmee bedoelen we: meer ...

56
56
'Mourinho choqueert Real Madrid met telefoontje'

In Turkije hebben ze blijkbaar ergens nog enorme zakken geld gevonden, want plots lijkt er alles te ...

180
180
Hasi scherp voor Dolberg en Hazard: "Moét anders bij hen"

Bij RSC Anderlecht lijkt het dezer dagen enkel en alleen nog maar over mentaliteit en intensiteit te ...

453
453
Straf! NBA-ster kijkt met open mond naar... Anderlecht-pion

Heel wat voetballers volgen de NBA en kijken ook wel op naar de sterren in de populaire Amerikaanse ...

61
61
'Cercle Brugge en Charleroi passeren langs de kassa'

Cercle Brugge en Sporting Charleroi moeten de kassa vullen met uitgaande transfers om de tekorten af ...

106
106
'Witsel grof wild: twee clubs doen concreet voorstel'

Axel Witsel is nog steeds een clubloze speler. De tijd begint wel te dringen voor een transfer, want ...

144
144
Leko eindelijk tevreden: "Hij heeft het talent"

Ivan Leko zal zich dit weekend moeten herpakken. Een 0 op 6 is uit den boze en thuis tegen La ...

185
185
Druk neemt toe bij Club Brugge: Hayen ziet énorm werkpunt

Club Brugge verloor al bij al verdiend met 2-1 van KV Mechelen. Nordin Jackers had veel meer werk ...

501
501

Meer sportnieuws