Nieuwe eigenaar Club Brugge bezorgt Deila ernstig probleem

1461
Nieuwe eigenaar Club Brugge bezorgt Deila ernstig probleem

Ronny Deila werd overtuigd om voor Club Brugge te kiezen vanwege de aantrekkelijke sportieve en financiële garanties die hem werden geboden. Bovendien krijgt de Noorse coach naar verluidt ook inspraak in het transferbeleid, net zoals hij dat dit seizoen had bij Standard. Dit gaf Deila een gerust gevoel terwijl hij uitkeek naar zijn nieuwe trainersopdracht in West-Vlaanderen, maar de mogelijke verkoop van Club Brugge zou wel eens een streep door zijn rekening kunnen betekenen.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Topcoach wil Tresoldi, Anderlecht heeft beet'

Deila’s inspraak op het transferbeleid van Club Brugge

De geruchten over Ronny Deila's mogelijke overstap naar Club Brugge deden al de ronde sinds 10 maart, maar pas vorige week werd zijn komst officieel bevestigd. Opmerkelijk genoeg heeft Club Brugge de afgelopen weken al enkele grote transfers afgerond, zoals die van Michal Skoras van Lech Poznan voor een bedrag van 6 miljoen euro. Daarnaast is ook de komst van Igor Thiago van FK Ludogorets al geruime tijd in voorbereiding en wordt deze transfer binnenkort afgerond voor bijna 7 miljoen euro. Dit is best wel opvallend omdat er toen officieel nog geen hoofdcoach was aangesteld voor het nieuwe seizoen.



Begin mei merkte Johan Boskamp op dat Club Brugge al wist wie volgend jaar op de bank zou zitten. “Ze hebben al een Pool gehaald (Michal Skoras, red.) en tonen interesse in Kadri van KV Kortrijk, dan kan je er toch vanuit gaan dat degene die volgend jaar trainer wordt inspraak zal gehad hebben?”, aldus Boskamp in Krant van West-Vlaanderen. Volgens een recent bericht van Sacha Tavolieri krijgt Ronny Deila effectief inspraak op de transfers bij Club Brugge, net zoals hij eerder had bij Standard, waardoor het mogelijk is dat de Noor invloed had bij de dossiers van Skoras en Igor Thiago. Daarnaast wil hij ook Steven Alzate (dit seizoen op huurbasis bij Standard) naar Club Brugge halen.

Wat gebeurt er met Club Brugge?

Die inspraak op het transferbeleid bij Club Brugge kan wel veranderen, aangezien Bart Verhaeghe deze week naar buiten heeft gebracht dat hij de club wil verkopen. Dit nieuws zorgt voor aanzienlijke onzekerheid bij de fans, spelers en technische staf, vooral omdat de precieze intenties van Verhaeghe met betrekking tot de verkoop nog niet bekend zijn. Volgens De Tijd worden verschillende exits overwogen, die elk op hun manier een grote invloed zullen hebben op de toekomst van Club Brugge. Een serieuze mogelijkheid is een volledige exit van de huidige aandeelhouders. Dit zou betekenen dat Grizzly Sports NV, dat momenteel 71,89% van de aandelen bezit en geleid wordt door voorzitter Bart Verhaeghe, CEO Vincent Mannaert, Peter Vanhecke en Jan Boone, evenals Orkila Capital (met 23,26% van de aandelen), zich volledig terugtrekken uit Club Brugge.



Een andere optie die wordt overwogen, is het toelaten van extern kapitaal door middel van een extra investeerder. Dit zou bijvoorbeeld kunnen dienen om het stadiondossier te financieren, dat momenteel voor de nodige uitdagingen zorgt. Op die manier behoort een gedeeltelijke verkoop van aandelenpakketten tot de mogelijkheden. Club Brugge zou ook overwegen om onderdeel te worden van een groter geheel, namelijk een Europees voetbalnetwerk dat verbonden is aan een moederclub uit een grote competitie. Elk van deze opties kan uiteenlopende gevolgen hebben op zowel sportief als financieel gebied, inclusief het transferbeleid. De grote mate van onzekerheid die hiermee gepaard gaat, zal ongetwijfeld zorgen baren bij Ronny Deila, aangezien de sportieve en financiële garanties en zijn inspraak op het transferbeleid juist factoren waren die hem overtuigden om voor Club Brugge te kiezen.

Nieuwe eigenaar, nieuwe wetten

Afhankelijk van hoe de club verkocht wordt, en wie de nieuwe eigenaar wordt, zal dat de meest uiteenlopende gevolgen hebben voor Club Brugge als voetbalclub. Het doel van Amerikaanse investeringsgroepen is vaak bijvoorbeeld om harde cash te verdienen en de waarde van de club te verhogen. In bepaalde gevallen loopt dat goed zoals bij Manchester United. De Amerikaanse Glazer-familie kocht de club in 2005 op voor 800 miljoen euro, maar hopen Manchester United naar verluidt voor een bedrag tussen de vijf en zes miljard euro te verkopen. Anderzijds speelden de Mancunians al jarenlang niet meer voor de titel in de Premier League.



Bij kleinere clubs, zoals KV Oostende met de Amerikaanse eigenaar Pacific Media Group, kan de situatie echter anders uitpakken. De kustploeg degradeert naar de Challenger Pro League en de financiële toestand van de club is absoluut niet rooskleurig. Amerikaanse investeerders richten zich op kleine clubs in kleinere competities, omdat deze interessante beleggingen kunnen zijn. Dergelijke clubs hebben doorgaans een lagere aankoopprijs en door beperkte maar gerichte investeringen kan de waarde ervan aanzienlijk stijgen, zoals in het geval van Wrexham, een Engelse vijfdeklasser die eigendom is van acteurs Ryan Reynolds en Rob McElhenney.

Een andere koper kan een kapitaalkrachtige mecenas zijn die bereid is om aanzienlijke investeringen te doen in de structuur, faciliteiten en transfers van de club, vergelijkbaar met Roman Abramovich bij Chelsea destijds. Maar met een grote geldschieter kan ook een zuinigere en meer doordachte aanpak op de transfermarkt worden gevolgd, zoals bij Union SG met de schatrijke eigenaar Tony Bloom en hun ‘goedkopere’ datagestuurde benadering. Ondanks de verschillende methoden hebben zowel Chelsea als Union zowel sportief als financieel succes behaald, maar dit geldt absoluut niet in alle gevallen.



Club Brugge kan ook overwegen om een onderdeel te worden van een groter geheel, zoals een Europees voetbalnetwerk dat verbonden is aan een moederclub uit een grote competitie. Denk bijvoorbeeld aan het Red Bull-concern met clubs als Leipzig, Salzburg en New York in hun netwerk, of de City Football Group met onder andere Manchester City, New York, Melbourne, Yokohama, Girona, Lommel en Troyes. Dergelijke netwerken versterken elkaar en zijn ondertussen een expliciet businessmodel geworden in het voetbal.



Bij een overname is het dus belangrijk om, indien mogelijk, op voorhand de intenties van de verkoper te kennen. Bart Verhaeghe wil Club Brugge verkopen met als doel om de club op alle vlakken te laten groeien, maar afhankelijk van hoe de club wordt verkocht en wat de doelen van de nieuwe eigenaar zijn, bestaat de mogelijkheid dat deze een andere koers gaat varen in vergelijking met de huidige werking bij Club Brugge. Dit kan gevolgen hebben voor Deila's inspraak op het transferbeleid, evenals voor iedereen binnen de club.

Welke optie verkies jij?

Meest recent

‘Anderlecht-jeugdproduct gewild: terugkeer JPL lonkt’

RSC Anderlecht produceert jaarlijks veel talenten, maar een handvol breken door in de A-kern van ...

41
41
Nieuwe details oorlog Guiagon – Charleroi onthuld

Parfait Guiagon ligt in de clinch met Sporting Charleroi. Vooral een zware ruzie met Mehdi Bayat ...

51
51
'Toch nog kassa Club Brugge? Hernieuwde interesse Ordonez'

Vertrekt Joel Ordonez deze zomermercato nog? De centrale verdediger ligt in de lappenmand, maar ...

221
221
Kompany schept duidelijkheid over gezondheid Musiala

Jamal Musiala is één van de grootste talenten, maar tijdens de voorbereiding werd de ...

23
23
‘Jackpot voor Antwerp: Ahoka op zucht van knaltransfer’

Royal Antwerp FC moet elke mercato spelers verkopen om het hoofd boven water te houden en dat is nog ...

268
268
Vandenbempt fileert de kritiek op Van Bommel

Binnen iets meer dan een maand staat Mark van Bommel voor zijn vuurdoop als bondscoach van de Rode ...

235
235
'UEFA onthult zeer straf plan met Nations League'

In september gaat de nieuwe campagne in de Nations League van start. Het zou weleens de laatste ...

127
127
'Ghana of Rode Duivels: Bisiwu hakt knoop door'

Jesse Bisiwu is hot dezer dagen. Sinds de 18-jarige flankaanvaller voor maar liefst 8,5 miljoen euro ...

319
319
Anderlecht ontdekt eindelijk de échte Kana

Anderlecht herstelde zich donderdagavond optimaal van de opdoffer die het vorig weekend slikte in ...

436
436
Tielemans meteen afgemaakt: "Niet goed genoeg voor Man Utd"

Youri Tielemans versierde deze zomer op zijn 29ste eindelijk een absolute droomtransfer. Vlak na het ...

680
680
'KV Mechelen heeft beet: verdediger én miljoenenverkoop'

KV Mechelen is zijn seizoen begonnen met een tegenvallende één op zes, al kan het zich ...

230
230
TRANSFERUURTJE: 'Topcoach wil Tresoldi, Anderlecht heeft beet'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

397
397
‘Standard kijkt rond in JPL om Epolo te vervangen’

Standard Luik vreest nog een vertrek van doelman Mathieu Epolo. De Congolees wordt genoemd bij ...

166
166
‘Fofana zorgt voor onrust bij Lyon: entourage zet druk’

Malick Fofana wordt al een tijdje in verband gebracht met een knaltransfer, maar de buitenspeler ...

49
49
'Anderlecht heeft eindelijk beet: ferme deal Sibierski'

RSC Anderlecht staat op een zucht van een nieuwe miljoenentransfer, dat laat Het Laatste Nieuws ...

932
932
Lommel rondt straffe transfer af: toptalent van Ajax

Lommel SK heeft nog een straffe zomerdeal afgesloten. De Limburgse club is dit seizoen in de Jupiler ...

43
43
Club Brugge pakt uit met derde shirt: knap eerbetoon

Club Brugge heeft het derde shirt voor dit seizoen voorgesteld op de officiële kanalen. Onder ...

188
188
Kompany grijpt hard in bij Musiala na zorgwekkende situatie

De zorgen om Jamal Musiala zijn groot. De Duitser zakte al twee keer in vier dagen in elkaar op het ...

121
121
'Sibierski blijft gaan: ook Engelse winger op lijst'

Anderlecht blijft zeer druk in de weer op de transfermarkt. Ook dezer dagen is sportief directeur ...

242
242
'Exit Saliba: Anderlecht eist absolute jackpot'

In zijn eerste weken als trainer van Anderlecht liet Vitor Bruno al zien dat hij er niet voor ...

767
767
Transfer op komst? Raskin plots op bank bij Rangers

Donderdagavond kwamen verschillende Belgen in actie in de Europese voorrondes, al waren er ook een ...

121
121
'Tottenham dropt nieuwe transferbom: 87 miljoen'

De voorbije twee seizoenen flirtte Tottenham met degradatie uit de Premier League en vooral vorig ...

123
123
'Anderlecht keihard: einde verhaal na laatste aanwinst'

De nederlaag van vorig weekend op Beveren deed Anderlecht even schrikken, maar donderdag herpakte ...

637
637
'Transferitis Fernandez-Pardo: Lille spreekt klare taal'

Verschillende Rode Duivels hebben deze zomer al een zeer fraaie transfer versierd. In de laatste ...

116
116
'Lommel overtuigt Ajax: nog één jawoord nodig'

Lommel maakte dit seizoen verrassend zijn rentree op het hoogste niveau na meer dan 20 jaar ...

71
71

Meer sportnieuws