Nieuwe eigenaar Club Brugge bezorgt Deila ernstig probleem

1461
Nieuwe eigenaar Club Brugge bezorgt Deila ernstig probleem

Ronny Deila werd overtuigd om voor Club Brugge te kiezen vanwege de aantrekkelijke sportieve en financiële garanties die hem werden geboden. Bovendien krijgt de Noorse coach naar verluidt ook inspraak in het transferbeleid, net zoals hij dat dit seizoen had bij Standard. Dit gaf Deila een gerust gevoel terwijl hij uitkeek naar zijn nieuwe trainersopdracht in West-Vlaanderen, maar de mogelijke verkoop van Club Brugge zou wel eens een streep door zijn rekening kunnen betekenen.

LEES OOK: 'Club niet gerust: landskampioen klopt aan voor Tresoldi'

Deila’s inspraak op het transferbeleid van Club Brugge

De geruchten over Ronny Deila's mogelijke overstap naar Club Brugge deden al de ronde sinds 10 maart, maar pas vorige week werd zijn komst officieel bevestigd. Opmerkelijk genoeg heeft Club Brugge de afgelopen weken al enkele grote transfers afgerond, zoals die van Michal Skoras van Lech Poznan voor een bedrag van 6 miljoen euro. Daarnaast is ook de komst van Igor Thiago van FK Ludogorets al geruime tijd in voorbereiding en wordt deze transfer binnenkort afgerond voor bijna 7 miljoen euro. Dit is best wel opvallend omdat er toen officieel nog geen hoofdcoach was aangesteld voor het nieuwe seizoen.



Begin mei merkte Johan Boskamp op dat Club Brugge al wist wie volgend jaar op de bank zou zitten. “Ze hebben al een Pool gehaald (Michal Skoras, red.) en tonen interesse in Kadri van KV Kortrijk, dan kan je er toch vanuit gaan dat degene die volgend jaar trainer wordt inspraak zal gehad hebben?”, aldus Boskamp in Krant van West-Vlaanderen. Volgens een recent bericht van Sacha Tavolieri krijgt Ronny Deila effectief inspraak op de transfers bij Club Brugge, net zoals hij eerder had bij Standard, waardoor het mogelijk is dat de Noor invloed had bij de dossiers van Skoras en Igor Thiago. Daarnaast wil hij ook Steven Alzate (dit seizoen op huurbasis bij Standard) naar Club Brugge halen.

Wat gebeurt er met Club Brugge?

Die inspraak op het transferbeleid bij Club Brugge kan wel veranderen, aangezien Bart Verhaeghe deze week naar buiten heeft gebracht dat hij de club wil verkopen. Dit nieuws zorgt voor aanzienlijke onzekerheid bij de fans, spelers en technische staf, vooral omdat de precieze intenties van Verhaeghe met betrekking tot de verkoop nog niet bekend zijn. Volgens De Tijd worden verschillende exits overwogen, die elk op hun manier een grote invloed zullen hebben op de toekomst van Club Brugge. Een serieuze mogelijkheid is een volledige exit van de huidige aandeelhouders. Dit zou betekenen dat Grizzly Sports NV, dat momenteel 71,89% van de aandelen bezit en geleid wordt door voorzitter Bart Verhaeghe, CEO Vincent Mannaert, Peter Vanhecke en Jan Boone, evenals Orkila Capital (met 23,26% van de aandelen), zich volledig terugtrekken uit Club Brugge.



Een andere optie die wordt overwogen, is het toelaten van extern kapitaal door middel van een extra investeerder. Dit zou bijvoorbeeld kunnen dienen om het stadiondossier te financieren, dat momenteel voor de nodige uitdagingen zorgt. Op die manier behoort een gedeeltelijke verkoop van aandelenpakketten tot de mogelijkheden. Club Brugge zou ook overwegen om onderdeel te worden van een groter geheel, namelijk een Europees voetbalnetwerk dat verbonden is aan een moederclub uit een grote competitie. Elk van deze opties kan uiteenlopende gevolgen hebben op zowel sportief als financieel gebied, inclusief het transferbeleid. De grote mate van onzekerheid die hiermee gepaard gaat, zal ongetwijfeld zorgen baren bij Ronny Deila, aangezien de sportieve en financiële garanties en zijn inspraak op het transferbeleid juist factoren waren die hem overtuigden om voor Club Brugge te kiezen.

Nieuwe eigenaar, nieuwe wetten

Afhankelijk van hoe de club verkocht wordt, en wie de nieuwe eigenaar wordt, zal dat de meest uiteenlopende gevolgen hebben voor Club Brugge als voetbalclub. Het doel van Amerikaanse investeringsgroepen is vaak bijvoorbeeld om harde cash te verdienen en de waarde van de club te verhogen. In bepaalde gevallen loopt dat goed zoals bij Manchester United. De Amerikaanse Glazer-familie kocht de club in 2005 op voor 800 miljoen euro, maar hopen Manchester United naar verluidt voor een bedrag tussen de vijf en zes miljard euro te verkopen. Anderzijds speelden de Mancunians al jarenlang niet meer voor de titel in de Premier League.



Bij kleinere clubs, zoals KV Oostende met de Amerikaanse eigenaar Pacific Media Group, kan de situatie echter anders uitpakken. De kustploeg degradeert naar de Challenger Pro League en de financiële toestand van de club is absoluut niet rooskleurig. Amerikaanse investeerders richten zich op kleine clubs in kleinere competities, omdat deze interessante beleggingen kunnen zijn. Dergelijke clubs hebben doorgaans een lagere aankoopprijs en door beperkte maar gerichte investeringen kan de waarde ervan aanzienlijk stijgen, zoals in het geval van Wrexham, een Engelse vijfdeklasser die eigendom is van acteurs Ryan Reynolds en Rob McElhenney.

Een andere koper kan een kapitaalkrachtige mecenas zijn die bereid is om aanzienlijke investeringen te doen in de structuur, faciliteiten en transfers van de club, vergelijkbaar met Roman Abramovich bij Chelsea destijds. Maar met een grote geldschieter kan ook een zuinigere en meer doordachte aanpak op de transfermarkt worden gevolgd, zoals bij Union SG met de schatrijke eigenaar Tony Bloom en hun ‘goedkopere’ datagestuurde benadering. Ondanks de verschillende methoden hebben zowel Chelsea als Union zowel sportief als financieel succes behaald, maar dit geldt absoluut niet in alle gevallen.



Club Brugge kan ook overwegen om een onderdeel te worden van een groter geheel, zoals een Europees voetbalnetwerk dat verbonden is aan een moederclub uit een grote competitie. Denk bijvoorbeeld aan het Red Bull-concern met clubs als Leipzig, Salzburg en New York in hun netwerk, of de City Football Group met onder andere Manchester City, New York, Melbourne, Yokohama, Girona, Lommel en Troyes. Dergelijke netwerken versterken elkaar en zijn ondertussen een expliciet businessmodel geworden in het voetbal.



Bij een overname is het dus belangrijk om, indien mogelijk, op voorhand de intenties van de verkoper te kennen. Bart Verhaeghe wil Club Brugge verkopen met als doel om de club op alle vlakken te laten groeien, maar afhankelijk van hoe de club wordt verkocht en wat de doelen van de nieuwe eigenaar zijn, bestaat de mogelijkheid dat deze een andere koers gaat varen in vergelijking met de huidige werking bij Club Brugge. Dit kan gevolgen hebben voor Deila's inspraak op het transferbeleid, evenals voor iedereen binnen de club.

Welke optie verkies jij?

Meest recent

Wéér uitstel: proces Anderlecht herbegint met nieuwe rechter

In 2017 kreeg Marc Coucke Anderlecht in handen na een bewogen overnameproces. Nadien vielen er ...

9
9
Scorende Lukebakio schenkt klare wijn over toekomst

Donderdagavond waren Anderlecht en AA Gent lang niet de enige Belgen die in actie kwamen op het ...

20
20
AA Gent kondigt miljoenenvertrekker aan

AA Gent heeft zich donderdagavond geplaatst voor de play-offs van de Conference League, want het ...

51
51
Vitor Bruno gaat stevig in de clinch met coach van PAOK

Anderlecht kreeg in de derde voorronde van de Europa League met PAOK een zeer pittige tegenstander ...

300
300
‘Lukaku krijgt meteen eerste mokerslag bij Fenerbahçe’

Romelu Lukaku lijkt bij Fenerbahçe zijn ideale uitweg te hebben gevonden. Een ...

115
115
'Here we go: Union heeft nieuwe recordtransfer beet'

Union moest deze week een kruis maken over de vetpotten van de Champions League, want het sneuvelde ...

68
68
'KV Kortrijk duwt door en legt tweede bod neer'

KV Kortrijk is er bij zijn terugkeer in de Jupiler Pro League niet in geslaagd om te stunten, want ...

65
65
De Mil ziet progressie bij Gent: "Beter en beter"

AA Gent is erin geslaagd ook zijn tweede horde in de voorrondes van de Conference League met succes ...

94
94
Bertaccini in tranen na match: Vitor Bruno geeft uitleg

Anderlecht heeft zich donderdagavond geplaatst voor de play-offs van de Europa League nadat het ook ...

933
933
Nieuwe chouchou bij Anderlecht: kranten zwieren met lof

RSC Anderlecht blijft zijn goede seizoensstart bevestigen. Donderdagavond werd de laatste voorronde ...

550
550
Anderlecht, Gent en STVV: Europese tegenstanders gekend

Club Brugge treedt aan in de Champions League, Union SG is zeker van de Europa League. Er zijn ...

708
708
UEL/UECL: Rangers sneuvelt, Nederlanders blameren zich

De tickets voor de laatste Europese voorrondes zijn verdeeld. In de Europa League leidde dat tot de ...

328
328
Ondanks eerste tegengoal: AA Gent kan League Phase ruiken

AA Gent staat op één horde van de League Phase van de Conference League. De Buffalo's ...

171
171
Europees najaar binnen: Anderlecht voorbij negenkoppig PAOK

RSC Anderlecht is zeker van Europees voetbal tot minstens eind dit kalenderjaar. De Brusselaars ...

301
301
Héérlijke aankondiging: Dries Mertens stapt in Belgische club

Dries Mertens maakte van zijn pensioen als profvoetballer de voorbije maanden gretig gebruik om te ...

169
169
'Club niet gerust: landskampioen klopt aan voor Tresoldi'

Nicolo Tresoldi kan terugblikken op een sterk eerste seizoen bij Club Brugge. De Belgische kampioen ...

592
592
'PSG nóg sterker: WK-held tekent in Parijs voor 50 mil'

Paris Saint-Germain legde woensdag beslag op de Europese Supercup. Ondertussen blijft men werken aan ...

78
78
Terugval Anderlecht na sterke start: dissonant aangeduid

RSC Anderlecht wil zich donderdagavond verzekeren van een plek in de laatste voorronde van de Europa ...

150
150
'Duivel vindt mondeling akkoord: vraagprijs van 70 miljoen'

In de slotweken van de zomermercato komt ook nog een aantal (kandidaat-)Rode Duivels in aanmerking ...

136
136
'Nervositeit bij Club Brugge: United broedt op miljoenenbod'

Het einde van de transferperiode nadert en dus neemt de nervositeit bij bepaalde clubs toe. ...

1149
1149
‘Anderlecht pakt uit met spurtbom van 8 miljoen’

Anderlecht heeft in Duitsland een opvallende transferpiste op het oog. Paars-wit kijkt naar een ...

865
865
Union in alle staten: gebeten hond na UCL-eliminatie

Geen League Phases van de Champions League dit seizoen voor Union SG. In de derde voorronde ...

673
673
Drie wissels bij Anderlecht; Burgess toch fit bij AA Gent

Donderdagavond worden de resterende heenwedstrijden in de derde voorronde van de Europa en ...

74
74
Bruno eerste keer hard aangepakt: "Zéér storende uitspraak"

RSC Anderlecht besloot in het tussenseizoen om Vitor Bruno aan te stellen als nieuwe hoofdcoach. Een ...

538
538
Xavi schrikt op: 'Ophefmakende transfer Tijjani Reijnders'

Xavi Hernandez is de nieuwe bondscoach van Nederland. De Spanjaard zal in de komende weken dus ...

132
132

Meer sportnieuws