Andrea Pirlo moet Club Brugge redden

door
Andrea Pirlo moet Club Brugge redden

De zoektocht naar een nieuwe hoofdcoach gaat onverminderd door bij Club Brugge. Alfred Schreuder, Dino Toppmöller, of toch maar … Andrea Pirlo? De Italiaan mislukte bij Juventus - dat toen al een club in crisis was - en staat vandaag aan het roer bij de bescheiden Turkse middenmoter Karagümrük, waar hij de ploeg wel volgens de verwachtingen laat presteren. Door zijn vreemd parcours wordt hij wel eens een ‘flopcoach’ genoemd, zeker in vergelijking met zijn glorieuze carrière als voetballer, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen zijn carrière als coach nog maar pas gestart is …


VREEMDE SITUATIE BIJ JUVENTUS
“We denken dat Andrea geboren is om dit te doen”, zei Fabio Paratici, toenmalig sportdirecteur van Juventus, in de zomer van 2020 over de aanstelling van Andrea Pirlo als de nieuwe hoofdcoach van La Vecchia Signora. “Als speler was hij voorbestemd voor succes, en we geloven sterk in hem als coach.” Ook Paolo Maldini, ex-ploegmaat bij AC Milan en de Italiaanse nationale ploeg, geloofde dat Pirlo zou slagen bij Juventus, en als coach in het algemeen. “Andrea is altijd al een coach geweest. Hij heeft al een goed idee over welk soort coach hij wil zijn”, zei Maldini.

Maar het eerste trainersavontuur van Andrea Pirlo was uiteindelijk geen groot succes. Al na zijn eerste seizoen bij Juventus werd hij de laan uitgestuurd. Pirlo won in zijn debuutjaar als hoofdcoach weliswaar twee prijzen, de beker en de supercup, maar een vierde plaats in de eindrangschikking van de Serie A werd hem uiteindelijk fataal. Pirlo had wel enkele relevante excuses in te roepen, zowel sportief als extrasportief, maar daar hield de clubleiding van Juventus dus geen rekening mee. De club stuurde wel een mooi communiqué de wereld in, vlak na zijn ontslag.



Juventus voorspelde hem een “briljante” carrière als coach en hij werd bewierookt door het winnen van de Italiaanse Supercup en de Coppa Italia. “En hij bracht ons enkele prestigieuze overwinningen, zoals op Camp Nou.” Na zijn ontslag bij Juventus leek Andrea Pirlo een tijd ‘verbrand’ te zijn voor de voetbaltop, omdat hij niet helemaal kon overtuigen bij de Oude Dame. Hij moest dan ook meer dan één jaar wachten op zijn volgende trainersopdracht, en die was meteen een verrassende. Pirlo ondertekende vorige zomer een eenjarig contract bij het Turkse Karagümrük.

HOE MOET JE PIRLO OVERTUIGEN?
En daar voldoet hij wel aan de verwachtingen. Karagümrük is een kleine naam in het Turkse voetbal, het is geen traditieclub zoals Galatasaray, Fenerbahçe of Besiktas, maar het is wel een club die goed gerund wordt. En die uit de box durft te denken, zoals het aantrekken van Andrea Pirlo als hoofdcoach met een bescheiden budget van amper zeven miljoen euro. De looneisen van Pirlo waren oorspronkelijk dan ook onbetaalbaar voor Karagümrük, maar door creatieve onderhandelingen slaagde sportdirecteur Murat Akin toch in zijn opzet.



“Met ons totaalplaatje”, verklaarde hij de opvallende - en voor de buitenwereld bizarre - transfer van Andraa Pirlo naar Karagümrük. “Wij willen de top bestormen op de Europese manier: met een goeie scouting, gerichte transfers van ervaren spelers - in het verleden haalden we bijvoorbeeld Biglia en Zukanovic - en een prima jeugdwerking”, zei Akin aan Het Nieuwsblad. “Door die moderne visie onderhouden we goede contacten met clubs als Juventus, en zo kregen we de kans om een legende als Pirlo te benaderen. Je krijgt niks cadeau.”

BUITENKANS VOOR CLUB BRUGGE
Ook Club Brugge voert een moderne visie door, legt contacten met grote voetbalclubs, beschikt over een goede scouting, een goede mix van spelers, en zeker ook over een goede jeugdwerking. Op die manier kan Club Brugge wel eens een interessante piste zijn voor Andrea Pirlo. La Gazzetta dello Sport schreef eerder deze week dat Vincent Mannaert en Bart Verhaeghe aan hem denken als de nieuwe coach voor volgend seizoen, en het beleidsduo van Club Brugge weet alvast hoe ze de Italiaan moeten overtuigen om voor hun project te kiezen.



Pittig detail: volgens The Athletic was Andrea Pirlo in de vorige zomer ook een optie om de coach van Antwerp FC te worden. De voormalige Italiaanse sterspeler van AC Milan en Juventus zat toen al een jaar zonder club na zijn ontslag als trainer van Juventus in de zomer van 2021. Naar verluidt was het Omar Souidi, de advocaat, spelersmakelaar en extern adviseur van de Great Old, die zijn naam op tafel gooide. Maar uiteindelijk drukte Marc Overmars toch zijn eigen wil door met de aanstelling van zijn landgenoot Mark van Bommel.

ZOALS PEP GUARDIOLA
Oké, het parcours van Andrea Pirlo is niet zwaar indrukwekkend - en zelfs bizar - van start gegaan, maar het loont wel eens de moeite om te bekijken waar de Italiaan nu juist voor staat als coach. Niet geheel verrassend is de visie van Pirlo vooral passing- en balbezit georiënteerd, en houdt hij van een systeem met twee goed voetballende spelmakers. De 43-jarige wil zijn ploeg van achteruit laten opbouwen, het balbezit laten houden, en in balverlies de bal zo snel mogelijk recupereren. “Als je het spel niet controleert, dan is het moeilijk om te winnen”, zei hij eerder over zijn tactiek.



“Ik verlies liever op zo’n manier, in plaats van 90 minuten voor de eigen box te gaan liggen en een doelpunt proberen te scoren op de counter.” Anderzijds is Andrea Pirlo wel slim genoeg om zich eerst op de kwaliteiten van de beschikbare spelers af te stemmen. “Spelers zijn veel belangrijker dan de trainers. Het zijn de coaches die zich moeten aanpassen.” Pirlo spiegelt zich aan het Barcelona van Johan Cruijff en Pep Guardiola, het Ajax van Louis van Gaal, het AC Milan van Carlo Ancelotti en het Juventus van Antonio Conte.

LEES OOK: Miskleun bij Duivels: 'Enorme blunder met Hans Vanaken'

Past Pirlo bij Club Brugge?

Meest recent

DAZN-uitspraak: dit zijn de gevolgen voor de voetbalkijker

De Brusselse arbitragerechtbank CEPANI deed woensdag een voorlopige uitspraak in het veelbesproken ...

101
101
'Barça duikt mercato op: opzienbarende comeback op tafel'

FC Barcelona kan terugblikken op een meer dan degelijke eerste helft van het seizoen. Desondanks ...

26
26
Ondanks rentree Doku: City smoddert meteen in 2026

De eerste matchen van 2026 hebben meteen enkele verrassingen opgeleverd in de Premier League. In ...

27
27
'Antwerp onverbiddelijk: zomeraanwinst nu al naar uitgang'

De Belgische clubs zullen nog enkele dagen geduld moeten hebben, officieel gezien opent de ...

203
203
Miskleun bij Duivels: 'Enorme blunder met Hans Vanaken'

Ongeacht de prestaties van de Rode Duivels, wordt het WK van komende zomer speciaal voor Hans ...

307
307
Club Brugge-titularis schittert: nationale vedette lyrisch

Verschillende spelers uit de Jupiler Pro League vertoeven momenteel op de Africa Cup en een aantal ...

266
266
'Huerta hakt knoop door over wintervertrek Anderlecht'

RSC Anderlecht wil zijn selectie tijdens de wintermercato versterken met enkele gerichte aanwinsten. ...

375
375
Onverwachte kampioen? Grootste titelfavorieten JPL bekend

De jaargang in de Jupiler Pro League is exact halfweg. Na de winterstop resteren nog tien speeldagen ...

619
619
'Genk zet zich schrap: absolute recordtransfer Karetsas'

KRC Genk zal ook in 2026 genoodzaakt zijn om enkele grote uitgaande transfers af te ronden. Gelukkig ...

729
729
Valse start 2026: Leeds bezorgt Liverpool nieuwjaarskater

De clubs uit de Premier League mogen ook dit jaar fluiten achter een winterstop, op de eerste dag ...

34
34
'Italië in shock: De Ketelaere weg voor hallucinant bedrag'

Atalanta wil De Ketelaere houden, maar hun transfermodel zegt: verkopen als de winst groot genoeg ...

471
471
DAZN-affaire: Belgisch voetbal tóch weer op Proximus en Telenet?

Op de laatste dag van 2025 kreeg de Pro League goed nieuws. Zo werd DAZN door de abitragerechtbank ...

1178
1178
Voetbalfans helemaal overtuigd: 'Híj́ wint de Gouden Schoen'

Het nieuwe kalenderjaar is aangebroken, maar de protagonisten van 2025 zullen weldra nog een keertje ...

746
746
Philippe Albert verbaast met top 3 voor 'Coach van het Jaar'

Vlak voor de tweede seizoenshelft van start gaat wordt traditiegetrouw de Gouden Schoen uitgereikt. ...

442
442
'Akkoord bereikt: knaltransfer Club Brugge krijgt vorm'

Club Brugge wil zijn huidige selectie tijdens de wintermercato zo goed mogelijk intact houden. Maar ...

1096
1096
Trainersbom deint uit: opvolger Guardiola al bekend?

Op de eerste dag van het nieuwe kalenderjaar, is de Premier League in de ban van een heuse ...

131
131
WK 2026: voetbalwereld kijkt uit naar dríé Rode Duivels

Het kalenderjaar 2026 gaat van start en daarin staat weer een historische voetbalafspraak op de ...

221
221
Vanhaezebrouck doet boekje open over AA Gent & Union

Hein Vanhaezebrouck neemt zelden een blad voor de mond. Precies om die reden mocht hij in Het ...

152
152
Gilles De Coster vertedert voetbalwereld met prachtbeelden

Wie Gilles De Coster volgt, weet dat hij zijn privéleven zorgvuldig buiten de spotlights ...

15
15
Benteke verbaast vriend & vijand met nieuwe bestemming

Net op het moment dat zowel Club Brugge, RSC Anderlecht als KRC Genk misschien wel een nieuwe spits ...

237
237
'Anderlecht casht op De Cat: record Doku aan diggelen?'

Vooraleer op zoek te kunnen gaan naar vers bloed moet RSC Anderlecht eerst de veel te brede kern ...

663
663
DAZN bijt van zich af: donkere wolken boven Pro League

De Belgische profclubs slaakten woensdag een collectieve zucht van opluchting toen de rechtbank DAZN ...

440
440
Vandaag Inside-schok: 'Derksen in ongeziene leugenstorm'

Johan Derksen ligt (andermaal) zwaar onder vuur. De Vandaag Inside-analist krijgt harde kritiek na ...

40
40
'Club Brugge breekt record: transfer in stroomversnelling'

Club Brugge gaat in januari op zoek naar een kwaliteitsinjectie, maar ook op uitgaand vlak kan het ...

914
914
'Grote kuis in Gent: peperduur viertal richting exit'

Rik De Mil kan gerust nog wat versterking gebruiken, maar een van de goede voornemens bij AA Gent ...

1493
1493

Meer sportnieuws