Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

door
Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

RSC Anderlecht heeft de opvolger voor Albert Sambi Lokonga beet. Kristoffer Olsson moet volgend seizoen de nieuwe regisseur worden bij Sporting en die betreffende rol ligt de Zweedse international als gegoten. Olsson leeft helemaal wannneer bij een dominante ploeg speelt die veel balbezit vergaart, en dat werd nog eens pijnlijk duidelijk tijdens het voorbije Europees Kampioenschap. Toen kreeg Olsson bakken kritiek te slikken van de Zweedse media wegens zijn beperkte impact op het spel, maar die negatieve commentaren waren niet helemaal gegrond.


TOPTALENT BIJ ARSENAL 

Kristoffer Olsson treedt bij RSC Anderlecht in de voetsporen van zijn landgenoten Pär Zetterberg en Christian Wilhelmsson. De Zweedse middenvelder hoopt om in het Lotto Park een even grote sportieve erfenis na te laten als zijn voorgangers. “Ik hoop die lijn door te trekken”, verklaarde Olsson woensdag alvast op de officiële clubkanalen van Anderlecht. Bij Sporting krijgt de 26-jarige een uitgelezen kans om zijn grote potentieel voor eens en altijd te ontplooien. Want Olsson gold in zijn tienerjaren ooit als één van de grootste Zweedse talenten.

Kristoffer Olsson was op 13-jarige leeftijd actief bij het bescheiden IK Sleipner waar het grote Chelsea hem op het spoor kwam. The Blues wilden de jonge tiener graag op proef laten meedraaien in Londen maar Olsson verkoos uiteindelijk om naar de Zweedse grootheid IFK Norrköping over te stappen. En ook daar bleef de jonge Olsson in het vizier staan van verschillende Europese topclubs. Juventus en Ajax waagden hun kans, maar 't was uiteindelijk Arsenal FC, een club met een grote en uitstekende reputatie op het vlak van jeugdontwikkeling, die zijn slag thuishaalde.



Amper 16 lentes telde Kristoffer Olsson toen hij de overstap waagde naar het grote Arsenal. De jonge Zweed werd daarom zwaar gehyped in zijn thuisland, waar Olsson beschouwd werd als de ideale opvolger van zijn landgenoot en ex-Arsenal-icoon Freddie Ljungberg. De hype werd zelfs nog groter toen de middenvelder zijn eerste doelpunt scoorde in een oefenwedstrijd tegen een Indonesisch team. Die uitstekende start van de oefencampagne gaf Olsson uiteraard vleugels en de toenmalige coach Arsène Wenger had uiteraard geen spijt van zijn keuze om de youngster mee te nemen op de pre-season tour. 

DE GROTE SETBACK

Hoewel de verwachtingen bij Arsenal rond hem oorspronkelijk heel hoog lagen, kon Kristoffer Olsson die vooruitzichten helaas nooit waarmaken in Londen. De Zweed verkaste na zijn passage bij The Gunners naar respectievelijk FC Midtjylland (huur en daarna definitief), AIK Solna en FK Krasnodar. En dat was toch niet het verwachte carrièreverloop dat hem destijds werd voorspeld, toen topclubs zoals Chelsea, Ajax en Juventus nadrukkelijk naar zijn diensten hengelden.

Dergelijke terugvallen in de voetbalwereld zijn legio, denk bij Anderlecht alleen nog maar aan de voormalige wonderkinderen Charly Musonda Jr. of Jacob Bruun Larsen, maar sommigen van hen halen in hun carrière toch nog een meer dan behoorlijk niveau. Maar dan mogen er ook niet al te veel tegenslagen voorvallen, zoals zware blessures bijvoorbeeld. Krisoffer Olsson kan er alvast over meespreken want in januari 2015 brak hij zijn been op training bij de Zweedse nationale ploeg.



En dat uitgerekend tijdens zijn eerste selectie voor de Blågult. De toen 19-jarige Kristoffer Olsson kreeg zijn eerste internationale invite van bondscoach Janne Andersson voor oefeninterlands tegen Ivoorkust en Slowakije, maar tijdens trainingen sloeg het noodlot dus toe. Het verdict van Olsson, die één maand eerder definitief verkocht was door Arsenal aan FC Midtjylland, leek oorspronkelijk op een verstuikte enkel maar na de scan dook er een barstje op in zijn kuitbeen. 

TECHNISCHE SPELER 

Kristoffer Olsson heeft vooralsnog niet alles uit zijn grote potentieel gehaald, maar bij RSC Anderlecht zal hij alvast proberen om zijn capaciteiten voluit te benutten. Met zijn eigen persoonlijke omschrijving doet Olsson alvast het beste hopen voor de Anderlecht-fans. “Ik hou van technisch verzorgd voetbal en goeie passing, maar ik doe er ook alles aan om te winnen”, omschrijft hij zichzelf op de officiële clubkanalen van Sporting. Op het veld kan de 29-voudige international op zowat elke centrale positie uit de voeten: de zes, acht of zelfs tien. Die grote veelzijdigheid van Olsson was voor Anderlecht– naast zijn intrinsieke kwaliteiten uiteraard – alvast  een belangrijke asset om hem aan te trekken.



Kristoffer Olsson is een technisch onderlegde voetballer en zo'n type heeft grote kans om aan te slaan in het Lotto Park. In Zweden voetbalde hij steeds op kunstgrasvelden waardoor hij een uitstekende balbehandeling onder de knie kreeg. Pas sinds zijn overstap naar Arsenal als zestienjarige, leerde Olsson ook spelen met ijzeren studs onder zijn voetbalschoenen. Maar zijn techniek en voetballend vermogen raakte hij nooit kwijt. “Olssen heeft z'n opleiding genoten in Arsenal, en dat zie je”, duidt sportief directeur Peter Verbeke de kwaliteiten van zijn nieuwste aanwinst. “Hij heeft graag de bal, denkt snel en creatief en verkiest een verticale manier van voetballen.”

ONDER VUUR OP HET EK 

Ondanks zijn woelige carrièreverloop, dat hem via Arsenal naar FC Midtjylland, AIK Solna, FK Krasnodar en uiteindelijk RSC Anderlecht bracht, groeide Kristoffer Olssen sinds 2019 uit tot een vaste waarde in de Zweedse nationale ploeg. In het afgelopen Europees Kampioenschap startte hij bijvoorbeeld ook in elke wedstrijd voor de Zweden, die in hun campagne op het EURO 2020 uiteindelijk strandden in de achtste finale tegen Oekraïne. Voor de start van dat toernooi werd Olsson bestempeld als één van de sleutelspelers van de Zweedse nationale ploeg, maar dat werd hij uiteindelijk niet.



Verschillende Zweedse analisten, zoals Daniel Nannskog van de televisiezender SVT, vonden namelijk dat een Kristoffer Olsson – in vorm – voor een aanzienlijke meerwaarde kon zorgen bij Zweden. Sinds 2019 is Olsson een vaste basisspeler bij de nationale ploeg, waar hij in elke competitieve wedstrijd startte in de EK-kwalificatiewedstrijden, de Nations League alsook de WK-kwalificatiewedstrijden. De kleine maar technisch gezegende Olsson brengt Zweden extra voetballend vermogen bij met een zuivere passing. Maar op het voorbije Europees Kampioenschap kreeg Olsson opvallend veel kritiek te slikken van de Zweedse media.

Tijdens het Europese landentoernooi werd Kristoffer Olsson opeens één van de meest in vraag gestelde Zweedse EK-gangers. Dat kwam niet zozeer door zijn individuele kwaliteiten maar eerder omdat Olsson moeilijk zijn draai vond in de veranderde tactische nuances, die nefast bleken te zijn voor zijn eigen spel. Zweden hield op het voorbije Europees Kampioenschap amper de bal bij, met een gemiddelde van 35,7% zelfs het op één na laagste balbezit van alle deelnemende ploegen, en dat speelde uiteraard niet in het voordeel van Olsson. De middenvelder moet het net hebben van zijn kwaliteiten aan de bal maar die kreeg hij dus maar sporadisch in zijn bezit.

LAAT OLSSON VOETBALLEN 

De verminderde invloed van Kristoffer Olsson op het Zweedse spel valt dus grotendeels te verklaren door de gehanteerde aanpak van bondscoach Janne Andersson. Hasse Backe, commentator bij TV4, nam het dan ook openlijk op voor de gehekelde Olsson. “Als je Olsson bekritiseert, dan moet je rekening houden dat de ballen meestal over hem gespeeld worden. Hij moest veel meer betrokken worden bij de opbouw van de aanvallen.” En dat wordt straks exact de opdracht die Olsson moet vervullen bij Anderlecht. In het Lotto Park moet de Zweed de verbindingsman worden tussen de verdediging en de aanval, een rol die hij overneemt van Albert Sambi Lokonga. (LEES HIER MEER)



In de voorbije twee seizoenen vergaarde RSC Anderlecht steeds een groot aandeel balbezit en dat wordt alvast een vereiste om Kristoffer Olsson helemaal te laten renderen. De Zweed is een speler die een grote behoefte heeft om de bal te voelen en passen, en in de rol van Albert Sambi Lokonga zal hij zich ongetwijfeld kiplekker voelen. Sambi Lokonga verstuurde vorig seizoen in totaliteit maar liefst 1915 passes, waarmee hij de primus was bij Anderlecht en zelfs de nummer vijf in de Jupiler Pro League. De voortekenen voor Olsson bij Anderlecht zijn dus alvast veelbelovend.

LEES OOK: 'Anderlecht zet alles op alles voor terugkeer oude bekende'

Is Olsson een goede aanwinst voor Anderlecht?

Meest recent

Bayern München zet 3-0 alsnog recht na weergaloze helft

In de Bundesliga stonden er maar liefst vijf matchen op het programma. Vincent Kompany trok met ...

22
22
Van der Elst begrijpt Leko niet: "Raar..."

Club Brugge deed midweeks een zeer goede zaak door met 6-1 te winnen van KV Mechelen. Union SG ...

32
32
‘Cuypers grof wild: toptransfer lonkt’

Hugo Cuypers hoopt met de Rode Duivels alsnog mee te gaan naar het WK, maar dat wordt moeilijk. De ...

42
42
Deschacht messcherp voor RSCA en ziet dure fout

Er is al héél veel gezegd en geschreven over de viering van Keisuke Goto na de zege ...

67
67
Taravel komt met straffe boodschap over Kompany

Jeremy Taravel valt niet te benijden. De coach probeert RSC Anderlecht naar een Europees ticket te ...

95
95
Belangrijke Castagne bezorgt Tielemans zware namiddag

In de Premier League stond Aston Villa om 13u30 voor een verplaatsing naar Fulham. De club van Youri ...

14
14
'Club Brugge krijgt gouden kans op transfer Rode Duivel'

Club Brugge gaat in de zomer flink aan de bak moeten op de transfermarkt. Blauw-Zwart zal jonge ...

286
286
Union SG gaat voor groots project: “In 2030”

Union SG is de afgelopen jaren sportief op het niveau van Club Brugge gekomen. De twee beste clubs ...

68
68
'Anderlecht zet alles op alles voor terugkeer oude bekende'

RSC Anderlecht gaat komende zomer een vijftal echte basisspelers moeten halen. Jongens die de ploeg ...

214
214
'Club Brugge duwt door en gaat voor transfer bij Ajax'

Club Brugge gaat een zeer drukke zomermercato tegemoet. In elke linie zal de club versterking moeten ...

215
215
'KRC Genk duizelt: transferstrijd Karetsas helemaal los'

Hoewel het nog steeds in de running is voor een Europees ticket, kan KRC Genk niet bepaald tevreden ...

259
259
Goto-relletje zindert serieus na: "Populistisch gedrag"

Keisuke Goto heeft zich deze week niet bepaald populair gemaakt bij zijn moederclub RSC Anderlecht. ...

243
243
Leko spreekt duidelijke titeltaal: "Dan is Union kampioen"

De titelstrijd in de Champions' Play-Offs blijft zich maar in bochten wringen. Afgelopen zondag leek ...

286
286
'Trieste terugtocht: Ajax serveert Dolberg nu alweer af'

Begin september verkocht RSC Anderlecht zijn spits Kasper Dolberg voor zo'n 10 miljoen euro aan ...

203
203
'PSG wil onklopbaar worden: miljoenen voor knaltransfer'

Paris Saint-Germain blijft goed in de running om zichzelf op te volgen als Frans kampioen én ...

140
140
TRANSFERUURTJE: 'Schoktransfer Jashari, vuurwerk bij Club'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

548
548
Sporting Hasselt wil uitpakken: met Courtois naar 1B?

Sporting Hasselt kan zondagmiddag kampioen spelen in Eerste Amateur. Drie punten tegen Dessel Sport ...

151
151
‘Terugkeer Lukaku naar Anderlecht: pion geeft extra duwtje’

Romelu Lukaku kent een rampseizoen bij Napoli en een zomerse transfer wordt nadrukkelijk genoemd. ...

290
290
Échte reden voor reactie Leko: “Verhaeghe in kleedkamer”

Ivan Leko reageerde na de 6-1 winst van Club Brugge tegen KV Mechelen erg droog voor de ...

214
214
Sam Kerkhofs slaat keihard terug na licentieperikelen

Sporting Hasselt staat op het punt kampioen te worden in Eerste Amateur, maar voorlopig heeft de ...

175
175
‘Club Brugge praat met Barça: Bisiwu hakt knoop door’

Na de geweldige prestaties van Club NXT in de Youth League staat de jeugdopleiding van Club Brugge ...

411
411
Boskamp fileert Anderlecht: woorden komen hard aan

RSC Anderlecht verloor roemloos van rechtstreekse concurrent Sint-Truiden VV. De revelatie staat nu ...

164
164
Hoogspanning in Genk: "Dé kans tegen Standard"

Voor Nicky Hayen staat er toch wel wat druk op de ketel. Weer verliezen tegen Standard is absoluut ...

165
165
Westerlo kraait victorie: miljoenen in aantocht

KVC Westerlo is zeer sterk bezig in de Europe Play-Offs. Ze strijden volop mee voor winst en dat ...

81
81
Hubert ziet 'compleet ander' Anderlecht

Zondag trekt Union SG als grote favoriet naar het Lotto Park, waar ze RSC Anderlecht partij zullen ...

211
211

Meer sportnieuws