Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

781 stemmen
Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

RSC Anderlecht heeft de opvolger voor Albert Sambi Lokonga beet. Kristoffer Olsson moet volgend seizoen de nieuwe regisseur worden bij Sporting en die betreffende rol ligt de Zweedse international als gegoten. Olsson leeft helemaal wannneer bij een dominante ploeg speelt die veel balbezit vergaart, en dat werd nog eens pijnlijk duidelijk tijdens het voorbije Europees Kampioenschap. Toen kreeg Olsson bakken kritiek te slikken van de Zweedse media wegens zijn beperkte impact op het spel, maar die negatieve commentaren waren niet helemaal gegrond.


TOPTALENT BIJ ARSENAL 

Kristoffer Olsson treedt bij RSC Anderlecht in de voetsporen van zijn landgenoten Pär Zetterberg en Christian Wilhelmsson. De Zweedse middenvelder hoopt om in het Lotto Park een even grote sportieve erfenis na te laten als zijn voorgangers. “Ik hoop die lijn door te trekken”, verklaarde Olsson woensdag alvast op de officiële clubkanalen van Anderlecht. Bij Sporting krijgt de 26-jarige een uitgelezen kans om zijn grote potentieel voor eens en altijd te ontplooien. Want Olsson gold in zijn tienerjaren ooit als één van de grootste Zweedse talenten.

Kristoffer Olsson was op 13-jarige leeftijd actief bij het bescheiden IK Sleipner waar het grote Chelsea hem op het spoor kwam. The Blues wilden de jonge tiener graag op proef laten meedraaien in Londen maar Olsson verkoos uiteindelijk om naar de Zweedse grootheid IFK Norrköping over te stappen. En ook daar bleef de jonge Olsson in het vizier staan van verschillende Europese topclubs. Juventus en Ajax waagden hun kans, maar 't was uiteindelijk Arsenal FC, een club met een grote en uitstekende reputatie op het vlak van jeugdontwikkeling, die zijn slag thuishaalde.



Amper 16 lentes telde Kristoffer Olsson toen hij de overstap waagde naar het grote Arsenal. De jonge Zweed werd daarom zwaar gehyped in zijn thuisland, waar Olsson beschouwd werd als de ideale opvolger van zijn landgenoot en ex-Arsenal-icoon Freddie Ljungberg. De hype werd zelfs nog groter toen de middenvelder zijn eerste doelpunt scoorde in een oefenwedstrijd tegen een Indonesisch team. Die uitstekende start van de oefencampagne gaf Olsson uiteraard vleugels en de toenmalige coach Arsène Wenger had uiteraard geen spijt van zijn keuze om de youngster mee te nemen op de pre-season tour. 

DE GROTE SETBACK

Hoewel de verwachtingen bij Arsenal rond hem oorspronkelijk heel hoog lagen, kon Kristoffer Olsson die vooruitzichten helaas nooit waarmaken in Londen. De Zweed verkaste na zijn passage bij The Gunners naar respectievelijk FC Midtjylland (huur en daarna definitief), AIK Solna en FK Krasnodar. En dat was toch niet het verwachte carrièreverloop dat hem destijds werd voorspeld, toen topclubs zoals Chelsea, Ajax en Juventus nadrukkelijk naar zijn diensten hengelden.

Dergelijke terugvallen in de voetbalwereld zijn legio, denk bij Anderlecht alleen nog maar aan de voormalige wonderkinderen Charly Musonda Jr. of Jacob Bruun Larsen, maar sommigen van hen halen in hun carrière toch nog een meer dan behoorlijk niveau. Maar dan mogen er ook niet al te veel tegenslagen voorvallen, zoals zware blessures bijvoorbeeld. Krisoffer Olsson kan er alvast over meespreken want in januari 2015 brak hij zijn been op training bij de Zweedse nationale ploeg.



En dat uitgerekend tijdens zijn eerste selectie voor de Blågult. De toen 19-jarige Kristoffer Olsson kreeg zijn eerste internationale invite van bondscoach Janne Andersson voor oefeninterlands tegen Ivoorkust en Slowakije, maar tijdens trainingen sloeg het noodlot dus toe. Het verdict van Olsson, die één maand eerder definitief verkocht was door Arsenal aan FC Midtjylland, leek oorspronkelijk op een verstuikte enkel maar na de scan dook er een barstje op in zijn kuitbeen. 

TECHNISCHE SPELER 

Kristoffer Olsson heeft vooralsnog niet alles uit zijn grote potentieel gehaald, maar bij RSC Anderlecht zal hij alvast proberen om zijn capaciteiten voluit te benutten. Met zijn eigen persoonlijke omschrijving doet Olsson alvast het beste hopen voor de Anderlecht-fans. “Ik hou van technisch verzorgd voetbal en goeie passing, maar ik doe er ook alles aan om te winnen”, omschrijft hij zichzelf op de officiële clubkanalen van Sporting. Op het veld kan de 29-voudige international op zowat elke centrale positie uit de voeten: de zes, acht of zelfs tien. Die grote veelzijdigheid van Olsson was voor Anderlecht– naast zijn intrinsieke kwaliteiten uiteraard – alvast  een belangrijke asset om hem aan te trekken.



Kristoffer Olsson is een technisch onderlegde voetballer en zo'n type heeft grote kans om aan te slaan in het Lotto Park. In Zweden voetbalde hij steeds op kunstgrasvelden waardoor hij een uitstekende balbehandeling onder de knie kreeg. Pas sinds zijn overstap naar Arsenal als zestienjarige, leerde Olsson ook spelen met ijzeren studs onder zijn voetbalschoenen. Maar zijn techniek en voetballend vermogen raakte hij nooit kwijt. “Olssen heeft z'n opleiding genoten in Arsenal, en dat zie je”, duidt sportief directeur Peter Verbeke de kwaliteiten van zijn nieuwste aanwinst. “Hij heeft graag de bal, denkt snel en creatief en verkiest een verticale manier van voetballen.”

ONDER VUUR OP HET EK 

Ondanks zijn woelige carrièreverloop, dat hem via Arsenal naar FC Midtjylland, AIK Solna, FK Krasnodar en uiteindelijk RSC Anderlecht bracht, groeide Kristoffer Olssen sinds 2019 uit tot een vaste waarde in de Zweedse nationale ploeg. In het afgelopen Europees Kampioenschap startte hij bijvoorbeeld ook in elke wedstrijd voor de Zweden, die in hun campagne op het EURO 2020 uiteindelijk strandden in de achtste finale tegen Oekraïne. Voor de start van dat toernooi werd Olsson bestempeld als één van de sleutelspelers van de Zweedse nationale ploeg, maar dat werd hij uiteindelijk niet.



Verschillende Zweedse analisten, zoals Daniel Nannskog van de televisiezender SVT, vonden namelijk dat een Kristoffer Olsson – in vorm – voor een aanzienlijke meerwaarde kon zorgen bij Zweden. Sinds 2019 is Olsson een vaste basisspeler bij de nationale ploeg, waar hij in elke competitieve wedstrijd startte in de EK-kwalificatiewedstrijden, de Nations League alsook de WK-kwalificatiewedstrijden. De kleine maar technisch gezegende Olsson brengt Zweden extra voetballend vermogen bij met een zuivere passing. Maar op het voorbije Europees Kampioenschap kreeg Olsson opvallend veel kritiek te slikken van de Zweedse media.

Tijdens het Europese landentoernooi werd Kristoffer Olsson opeens één van de meest in vraag gestelde Zweedse EK-gangers. Dat kwam niet zozeer door zijn individuele kwaliteiten maar eerder omdat Olsson moeilijk zijn draai vond in de veranderde tactische nuances, die nefast bleken te zijn voor zijn eigen spel. Zweden hield op het voorbije Europees Kampioenschap amper de bal bij, met een gemiddelde van 35,7% zelfs het op één na laagste balbezit van alle deelnemende ploegen, en dat speelde uiteraard niet in het voordeel van Olsson. De middenvelder moet het net hebben van zijn kwaliteiten aan de bal maar die kreeg hij dus maar sporadisch in zijn bezit.

LAAT OLSSON VOETBALLEN 

De verminderde invloed van Kristoffer Olsson op het Zweedse spel valt dus grotendeels te verklaren door de gehanteerde aanpak van bondscoach Janne Andersson. Hasse Backe, commentator bij TV4, nam het dan ook openlijk op voor de gehekelde Olsson. “Als je Olsson bekritiseert, dan moet je rekening houden dat de ballen meestal over hem gespeeld worden. Hij moest veel meer betrokken worden bij de opbouw van de aanvallen.” En dat wordt straks exact de opdracht die Olsson moet vervullen bij Anderlecht. In het Lotto Park moet de Zweed de verbindingsman worden tussen de verdediging en de aanval, een rol die hij overneemt van Albert Sambi Lokonga. (LEES HIER MEER)



In de voorbije twee seizoenen vergaarde RSC Anderlecht steeds een groot aandeel balbezit en dat wordt alvast een vereiste om Kristoffer Olsson helemaal te laten renderen. De Zweed is een speler die een grote behoefte heeft om de bal te voelen en passen, en in de rol van Albert Sambi Lokonga zal hij zich ongetwijfeld kiplekker voelen. Sambi Lokonga verstuurde vorig seizoen in totaliteit maar liefst 1915 passes, waarmee hij de primus was bij Anderlecht en zelfs de nummer vijf in de Jupiler Pro League. De voortekenen voor Olsson bij Anderlecht zijn dus alvast veelbelovend.

LEES OOK: ‘Anderlecht gaat all-in voor piepjong Engels toptalent’

Is Olsson een goede aanwinst voor Anderlecht?

Meest recent

Speel gratis mee met de VoetbalNieuws WK Poule 2026!

Het WK 2026 belooft een van de grootste voetbaltoernooien ooit te worden. Volg jij elke wedstrijd op ...

39
39
'Engelse miljoenen lonken voor Charleroi'

Charleroi beleefde een seizoen met twee gezichten, maar één speler werkte wel een ...

13
13
Garcia spreekt duidelijke taal over plan-Lukaku

Niets dan blije gezichten bij de Rode Duivels op dinsdagavond, want met een 0-2-zege in Kroatië ...

41
41
'AA Gent en Westerlo kloppen aan bij grootmacht'

Nu het seizoen er helemaal opzit, kunnen de Belgische clubs zich volop gaan storten op de ...

34
34
Experiment straks ook op WK? Garcia en De Bruyne oordelen

Minder dan twee weken voor hun openingswedstrijd op het WK leek het voor de Rode Duivels in ...

89
89
'Kompany grijnst: Bayern bereikt transferakkoord'

Vincent Kompany leidde Bayern München dit seizoen naar de Duitse dubbel, maar helemaal tevreden ...

78
78
'STVV kiest zeer verrassende opvolger Vrancken'

STVV maakt zich de komende maanden op voor een fantastisch avontuur. Doordat het dit seizoen als ...

161
161
'Meunier versiert transfer naar LaLiga'

Thomas Meunier is op het WK deze zomer nog één van de laatste overblijvers van de ...

194
194
'Perez pakt uit: eerste 4 zomeraanwinsten Real zijn bekend'

Real Madrid beleefde een woelig seizoen, maar Florentino Perez laat zich daardoor niet van de wijs ...

127
127
Garcia geeft aan wat hem het meest tevreden stemt na zege

De Rode Duivels zijn dinsdag uitstekend begonnen aan hun voorbereidingscampagne op het WK. Ze gingen ...

219
219
Ajax heeft beet en stelt nieuwe hoofdtrainer voor

Oscar Garcia hoopt om trainer te blijven, maar dat was nooit een optie. Ajax heeft een andere keuze ...

57
57
Grote Terugkeer Romelu Lukaku: "Met hem erbij..."

De Rode Duivels wonnen met 0-2 van Kroatië. Bondscoach Rudi Garcia kreeg voor de partij al ...

206
206
Experiment Garcia zorgt voor mooie zege Rode Duivels

De Rode Duivels speelden zopas een oefenmatch in en tegen Kroatië. Het werd een interessant ...

158
158
'Rigaux is Club Brugge meteen te snel af op transfermarkt'

Dévy Rigaux gaat een drukke transferzomer tegemoet bij Feyenoord. Hij zal ongetwijfeld zijn ...

207
207
Degryse scherp voor Garcia: "Ik zou dat niet doen"

De Rode Duivels hebben hun eerste helft tegen Kroatië achter de rug. De Belgen leiden met 0-1 ...

121
121
Experiment Rode Duivels: fans geven duidelijke mening

De Rode Duivels zijn momenteel bezig aan hun eerste match in de voorbereiding op het WK 2026. ...

159
159
Rode Duivel héél ambitieus: "Gaan om het WK te winnen"

De Rode Duivels zijn momenteel bezig aan hun oefenmatch tegen Kroatië. Rudi Garcia ...

82
82
Club Brugge heeft beslist: géén nieuw contract

Club Brugge is bezig aan een evaluatie van de spelerskern. Vandaag hebben ze een keuze gemaakt over ...

374
374
Carl Huybrechts hard voor collega's: "Om gek van te worden"

Carl Huybrechts was lange tijd de referentie op vlak van voetbalcommentaar in België. De ...

172
172
Garcia legt verrassingen uit: mosterd bij Martinez?

Met het oefenduel in Kroatië zetten de Rode Duivels zo dadelijk de laatste rechte lijn richting ...

73
73
'Klopjacht bij Club Brugge: recordtransfer krijgt vorm'

Meer nog dan de voorbije jaren stevent Club Brugge deze zomer af op een regelrechte leegloop. ...

453
453
Garcia botst al met Lukaku: "Dit gaat ontploffen"

Lukaku is terug, en dat voelen ze meteen bij de Rode Duivels. Hij wil spelen, Garcia wil hem erbij. ...

390
390
Garcia experimenteert: opstelling Rode Duivels bekend

Een week voor de opener tegen Egypte kan de WK-koorts stilaan al helemaal losbarsten. Straks ...

163
163
'Hayen op wenken bediend: Genk shopt in eigen land'

Ondanks de meer dan degelijke campagne in Europa werd het een seizoen om snel te vergeten voor KRC ...

604
604
'Tresoldi grof wild: woekerwinst voor Club Brugge'

Na de landstitel gaat Club Brugge een lucratieve zomer tegemoet, waarin tal van smaakmakers de kassa ...

609
609
KAA Gent grijpt in na KDB Cup: nieuw groeibriljant

De KDB Cup is afgelopen. Heel wat talenten lieten zien wat ze in huis hebben. Bij KAA Gent besloot ...

72
72

Meer sportnieuws