Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

door
Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

RSC Anderlecht heeft de opvolger voor Albert Sambi Lokonga beet. Kristoffer Olsson moet volgend seizoen de nieuwe regisseur worden bij Sporting en die betreffende rol ligt de Zweedse international als gegoten. Olsson leeft helemaal wannneer bij een dominante ploeg speelt die veel balbezit vergaart, en dat werd nog eens pijnlijk duidelijk tijdens het voorbije Europees Kampioenschap. Toen kreeg Olsson bakken kritiek te slikken van de Zweedse media wegens zijn beperkte impact op het spel, maar die negatieve commentaren waren niet helemaal gegrond.


TOPTALENT BIJ ARSENAL 

Kristoffer Olsson treedt bij RSC Anderlecht in de voetsporen van zijn landgenoten Pär Zetterberg en Christian Wilhelmsson. De Zweedse middenvelder hoopt om in het Lotto Park een even grote sportieve erfenis na te laten als zijn voorgangers. “Ik hoop die lijn door te trekken”, verklaarde Olsson woensdag alvast op de officiële clubkanalen van Anderlecht. Bij Sporting krijgt de 26-jarige een uitgelezen kans om zijn grote potentieel voor eens en altijd te ontplooien. Want Olsson gold in zijn tienerjaren ooit als één van de grootste Zweedse talenten.

Kristoffer Olsson was op 13-jarige leeftijd actief bij het bescheiden IK Sleipner waar het grote Chelsea hem op het spoor kwam. The Blues wilden de jonge tiener graag op proef laten meedraaien in Londen maar Olsson verkoos uiteindelijk om naar de Zweedse grootheid IFK Norrköping over te stappen. En ook daar bleef de jonge Olsson in het vizier staan van verschillende Europese topclubs. Juventus en Ajax waagden hun kans, maar 't was uiteindelijk Arsenal FC, een club met een grote en uitstekende reputatie op het vlak van jeugdontwikkeling, die zijn slag thuishaalde.



Amper 16 lentes telde Kristoffer Olsson toen hij de overstap waagde naar het grote Arsenal. De jonge Zweed werd daarom zwaar gehyped in zijn thuisland, waar Olsson beschouwd werd als de ideale opvolger van zijn landgenoot en ex-Arsenal-icoon Freddie Ljungberg. De hype werd zelfs nog groter toen de middenvelder zijn eerste doelpunt scoorde in een oefenwedstrijd tegen een Indonesisch team. Die uitstekende start van de oefencampagne gaf Olsson uiteraard vleugels en de toenmalige coach Arsène Wenger had uiteraard geen spijt van zijn keuze om de youngster mee te nemen op de pre-season tour. 

DE GROTE SETBACK

Hoewel de verwachtingen bij Arsenal rond hem oorspronkelijk heel hoog lagen, kon Kristoffer Olsson die vooruitzichten helaas nooit waarmaken in Londen. De Zweed verkaste na zijn passage bij The Gunners naar respectievelijk FC Midtjylland (huur en daarna definitief), AIK Solna en FK Krasnodar. En dat was toch niet het verwachte carrièreverloop dat hem destijds werd voorspeld, toen topclubs zoals Chelsea, Ajax en Juventus nadrukkelijk naar zijn diensten hengelden.

Dergelijke terugvallen in de voetbalwereld zijn legio, denk bij Anderlecht alleen nog maar aan de voormalige wonderkinderen Charly Musonda Jr. of Jacob Bruun Larsen, maar sommigen van hen halen in hun carrière toch nog een meer dan behoorlijk niveau. Maar dan mogen er ook niet al te veel tegenslagen voorvallen, zoals zware blessures bijvoorbeeld. Krisoffer Olsson kan er alvast over meespreken want in januari 2015 brak hij zijn been op training bij de Zweedse nationale ploeg.



En dat uitgerekend tijdens zijn eerste selectie voor de Blågult. De toen 19-jarige Kristoffer Olsson kreeg zijn eerste internationale invite van bondscoach Janne Andersson voor oefeninterlands tegen Ivoorkust en Slowakije, maar tijdens trainingen sloeg het noodlot dus toe. Het verdict van Olsson, die één maand eerder definitief verkocht was door Arsenal aan FC Midtjylland, leek oorspronkelijk op een verstuikte enkel maar na de scan dook er een barstje op in zijn kuitbeen. 

TECHNISCHE SPELER 

Kristoffer Olsson heeft vooralsnog niet alles uit zijn grote potentieel gehaald, maar bij RSC Anderlecht zal hij alvast proberen om zijn capaciteiten voluit te benutten. Met zijn eigen persoonlijke omschrijving doet Olsson alvast het beste hopen voor de Anderlecht-fans. “Ik hou van technisch verzorgd voetbal en goeie passing, maar ik doe er ook alles aan om te winnen”, omschrijft hij zichzelf op de officiële clubkanalen van Sporting. Op het veld kan de 29-voudige international op zowat elke centrale positie uit de voeten: de zes, acht of zelfs tien. Die grote veelzijdigheid van Olsson was voor Anderlecht– naast zijn intrinsieke kwaliteiten uiteraard – alvast  een belangrijke asset om hem aan te trekken.



Kristoffer Olsson is een technisch onderlegde voetballer en zo'n type heeft grote kans om aan te slaan in het Lotto Park. In Zweden voetbalde hij steeds op kunstgrasvelden waardoor hij een uitstekende balbehandeling onder de knie kreeg. Pas sinds zijn overstap naar Arsenal als zestienjarige, leerde Olsson ook spelen met ijzeren studs onder zijn voetbalschoenen. Maar zijn techniek en voetballend vermogen raakte hij nooit kwijt. “Olssen heeft z'n opleiding genoten in Arsenal, en dat zie je”, duidt sportief directeur Peter Verbeke de kwaliteiten van zijn nieuwste aanwinst. “Hij heeft graag de bal, denkt snel en creatief en verkiest een verticale manier van voetballen.”

ONDER VUUR OP HET EK 

Ondanks zijn woelige carrièreverloop, dat hem via Arsenal naar FC Midtjylland, AIK Solna, FK Krasnodar en uiteindelijk RSC Anderlecht bracht, groeide Kristoffer Olssen sinds 2019 uit tot een vaste waarde in de Zweedse nationale ploeg. In het afgelopen Europees Kampioenschap startte hij bijvoorbeeld ook in elke wedstrijd voor de Zweden, die in hun campagne op het EURO 2020 uiteindelijk strandden in de achtste finale tegen Oekraïne. Voor de start van dat toernooi werd Olsson bestempeld als één van de sleutelspelers van de Zweedse nationale ploeg, maar dat werd hij uiteindelijk niet.



Verschillende Zweedse analisten, zoals Daniel Nannskog van de televisiezender SVT, vonden namelijk dat een Kristoffer Olsson – in vorm – voor een aanzienlijke meerwaarde kon zorgen bij Zweden. Sinds 2019 is Olsson een vaste basisspeler bij de nationale ploeg, waar hij in elke competitieve wedstrijd startte in de EK-kwalificatiewedstrijden, de Nations League alsook de WK-kwalificatiewedstrijden. De kleine maar technisch gezegende Olsson brengt Zweden extra voetballend vermogen bij met een zuivere passing. Maar op het voorbije Europees Kampioenschap kreeg Olsson opvallend veel kritiek te slikken van de Zweedse media.

Tijdens het Europese landentoernooi werd Kristoffer Olsson opeens één van de meest in vraag gestelde Zweedse EK-gangers. Dat kwam niet zozeer door zijn individuele kwaliteiten maar eerder omdat Olsson moeilijk zijn draai vond in de veranderde tactische nuances, die nefast bleken te zijn voor zijn eigen spel. Zweden hield op het voorbije Europees Kampioenschap amper de bal bij, met een gemiddelde van 35,7% zelfs het op één na laagste balbezit van alle deelnemende ploegen, en dat speelde uiteraard niet in het voordeel van Olsson. De middenvelder moet het net hebben van zijn kwaliteiten aan de bal maar die kreeg hij dus maar sporadisch in zijn bezit.

LAAT OLSSON VOETBALLEN 

De verminderde invloed van Kristoffer Olsson op het Zweedse spel valt dus grotendeels te verklaren door de gehanteerde aanpak van bondscoach Janne Andersson. Hasse Backe, commentator bij TV4, nam het dan ook openlijk op voor de gehekelde Olsson. “Als je Olsson bekritiseert, dan moet je rekening houden dat de ballen meestal over hem gespeeld worden. Hij moest veel meer betrokken worden bij de opbouw van de aanvallen.” En dat wordt straks exact de opdracht die Olsson moet vervullen bij Anderlecht. In het Lotto Park moet de Zweed de verbindingsman worden tussen de verdediging en de aanval, een rol die hij overneemt van Albert Sambi Lokonga. (LEES HIER MEER)



In de voorbije twee seizoenen vergaarde RSC Anderlecht steeds een groot aandeel balbezit en dat wordt alvast een vereiste om Kristoffer Olsson helemaal te laten renderen. De Zweed is een speler die een grote behoefte heeft om de bal te voelen en passen, en in de rol van Albert Sambi Lokonga zal hij zich ongetwijfeld kiplekker voelen. Sambi Lokonga verstuurde vorig seizoen in totaliteit maar liefst 1915 passes, waarmee hij de primus was bij Anderlecht en zelfs de nummer vijf in de Jupiler Pro League. De voortekenen voor Olsson bij Anderlecht zijn dus alvast veelbelovend.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht ongenadig, knaltransfer Tzolis'

Is Olsson een goede aanwinst voor Anderlecht?

Meest recent

PSG stuurt meteen grote naam naar Eupen

Er kwam onlangs zeer opmerkelijk nieuws vanuit Eupen. De tweedeklasser werd immers overgenomen door ...

7
7
Vandenbempt verrast: "Grote gelijk van Verhaeghe"

Bij Club Brugge trokken ze zondag een streep onder een zeer woelige week. Er was heel wat te doen ...

52
52
Rechtbank velt ontluisterend vonnis na crash Sofian Kiyine

Meer dan twee jaar na een ongeval dat het land met verstomming sloeg, viel er opnieuw een ...

42
42
RC Genk zoekt nieuwe coach: dit zijn 10 mogelijke kandidaten

Thorsten Fink werd dan toch ontslagen door KRC Genk. Het magere 1-1-gelijkspel tegen KVC Westerlo ...

454
454
Genk bezwijkt en zet Fink dan toch op straat

KRC Genk beleefde zondag opnieuw een ontgoocheling. Na drie nederlagen op rij was een zege tegen ...

300
300
'Saelemaekers heeft fraaie deal helemaal beet'

Alexis Saelemaekers blikt terug op enkele woelige jaren. De Rode Duivel belandde 2,5 jaar geleden op ...

61
61
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht ongenadig, knaltransfer Tzolis'

De winterse transferperiode nadert met rasse schreden. Heel wat ploegen zijn dan ook druk in de weer ...

241
241
‘KRC Genk vreest: monstertransfer El Ouahdi weer op tafel’

Zakaria El Ouahdi stond vorige zomer al dicht bij een toptransfer, maar uiteindelijk bleef de ...

95
95
Groot mysterie rond Doku: Guardiola voedt geruchten

Jérémy Doku is dit seizoen onmisbaar voor Manchester City. De buitenspeler is een ...

137
137
Zware uithaal: emotionele Roef maakt korte metten met Leko

Het zijn harde tijden voor KAA Gent. Ivan Leko verliet de club plots voor Club Brugge en ook onder ...

355
355
Volgend JPL-ontslag aanstaande? Vandenbempt legt uit

Union SG, Club Brugge, AA Gent, Standard en Royal Antwerp FC wisselden allemaal al van trainer. ...

316
316
Tranen en gif: WK-darts breekt Antwerp-fan Van den Bergh

Het is voorlopig een absoluut horror-WK voor de Belgen in Ally Pally. Gisteren ging met Antwerp-fan ...

78
78
Neerpede-talent geeft héél duidelijk signaal aan Hasi

RSC Anderlecht won verdiend met 2-1 van STVV. Een verdiende zege, maar voetballend was het niet ...

304
304
Vandenbempt waarschuwt topclub: "Voetbal moet beter"

Het niveau in de Belgische eerste klasse is niet bepaald indrukwekkend te noemen dit jaar. Royal ...

225
225
Van Crombrugge velt oordeel over positie van Fink

KRC Genk speelde alweer geen goede match tegen KVC Westerlo. De Kemphanen pakten een punt tegen een ...

157
157
Bornauw speelt open kaart over investeerders bij Anderlecht

RSC Anderlecht maakt al twee jaar op rij nipt winst, maar de Brusselaars moeten financieel een ...

358
358
Legt Antwerp miljoenen op tafel? Hein oordeelt

Royal Antwerp FC is plots zeer goed bezig en de Great Old droomt meer dan ooit van de top zes. ...

327
327
Eén dissonant bij overtuigend Anderlecht: "Uitbrander Hasi"

RSC Anderlecht heeft opnieuw beslag gelegd op de tweede plaats in het klassement. De Brusselaars ...

259
259
Slag om Vlaanderen: Degryse doet drastische voorspelling

De 18de speeldag van de Jupiler Pro League zit erop, maar het is nu al reikhalzend uitkijken naar de ...

758
758
Actie Courtois gaat Europa rond: Spaanse pers gaat los

Real Madrid heeft zijn sluimerende crisis ietwat kunnen bezweren. De Koninklijke moest zondag tegen ...

316
316
‘Club Brugge flirt met ramp: Tzolis-bom op ontploffen’

Club Brugge staat voor een gevaarljike keuze rond Christos Tzolis: nu, of komende zomer, cashen, of ...

641
641
Antwerp zet Jupiler Pro League op stelten: "Onwaarschijnlijk!"

Vlak na de heenronde van de reguliere competitie, was Antwerp FC nog op sterven na dood. Maar ...

621
621
'Supporters keren zich tegen Fink, meeting bestuur gepland'

KRC Genk sleepte zondagavond weliswaar op het nippertje nog een punt uit de brand op eigen veld ...

628
628
Anderlecht aan VAR-fiasco ontsnapt? Oud-ref gaat tekeer

RSC Anderlecht herpakte zich zaterdagavond met een verdiende 2-1-overwinning tegen STVV. Desondanks ...

582
582
Leko drukt stempel: pittige details Brugse ommekeer

Ivan Leko heeft zijn competitierentree als hoofdcoach van Club Brugge niet gemist. Zijn ploeg ...

443
443

Meer sportnieuws