Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

door
Olsson naar Anderlecht: fel bekritiseerd maar gouden voetjes

RSC Anderlecht heeft de opvolger voor Albert Sambi Lokonga beet. Kristoffer Olsson moet volgend seizoen de nieuwe regisseur worden bij Sporting en die betreffende rol ligt de Zweedse international als gegoten. Olsson leeft helemaal wannneer bij een dominante ploeg speelt die veel balbezit vergaart, en dat werd nog eens pijnlijk duidelijk tijdens het voorbije Europees Kampioenschap. Toen kreeg Olsson bakken kritiek te slikken van de Zweedse media wegens zijn beperkte impact op het spel, maar die negatieve commentaren waren niet helemaal gegrond.


TOPTALENT BIJ ARSENAL 

Kristoffer Olsson treedt bij RSC Anderlecht in de voetsporen van zijn landgenoten Pär Zetterberg en Christian Wilhelmsson. De Zweedse middenvelder hoopt om in het Lotto Park een even grote sportieve erfenis na te laten als zijn voorgangers. “Ik hoop die lijn door te trekken”, verklaarde Olsson woensdag alvast op de officiële clubkanalen van Anderlecht. Bij Sporting krijgt de 26-jarige een uitgelezen kans om zijn grote potentieel voor eens en altijd te ontplooien. Want Olsson gold in zijn tienerjaren ooit als één van de grootste Zweedse talenten.

Kristoffer Olsson was op 13-jarige leeftijd actief bij het bescheiden IK Sleipner waar het grote Chelsea hem op het spoor kwam. The Blues wilden de jonge tiener graag op proef laten meedraaien in Londen maar Olsson verkoos uiteindelijk om naar de Zweedse grootheid IFK Norrköping over te stappen. En ook daar bleef de jonge Olsson in het vizier staan van verschillende Europese topclubs. Juventus en Ajax waagden hun kans, maar 't was uiteindelijk Arsenal FC, een club met een grote en uitstekende reputatie op het vlak van jeugdontwikkeling, die zijn slag thuishaalde.



Amper 16 lentes telde Kristoffer Olsson toen hij de overstap waagde naar het grote Arsenal. De jonge Zweed werd daarom zwaar gehyped in zijn thuisland, waar Olsson beschouwd werd als de ideale opvolger van zijn landgenoot en ex-Arsenal-icoon Freddie Ljungberg. De hype werd zelfs nog groter toen de middenvelder zijn eerste doelpunt scoorde in een oefenwedstrijd tegen een Indonesisch team. Die uitstekende start van de oefencampagne gaf Olsson uiteraard vleugels en de toenmalige coach Arsène Wenger had uiteraard geen spijt van zijn keuze om de youngster mee te nemen op de pre-season tour. 

DE GROTE SETBACK

Hoewel de verwachtingen bij Arsenal rond hem oorspronkelijk heel hoog lagen, kon Kristoffer Olsson die vooruitzichten helaas nooit waarmaken in Londen. De Zweed verkaste na zijn passage bij The Gunners naar respectievelijk FC Midtjylland (huur en daarna definitief), AIK Solna en FK Krasnodar. En dat was toch niet het verwachte carrièreverloop dat hem destijds werd voorspeld, toen topclubs zoals Chelsea, Ajax en Juventus nadrukkelijk naar zijn diensten hengelden.

Dergelijke terugvallen in de voetbalwereld zijn legio, denk bij Anderlecht alleen nog maar aan de voormalige wonderkinderen Charly Musonda Jr. of Jacob Bruun Larsen, maar sommigen van hen halen in hun carrière toch nog een meer dan behoorlijk niveau. Maar dan mogen er ook niet al te veel tegenslagen voorvallen, zoals zware blessures bijvoorbeeld. Krisoffer Olsson kan er alvast over meespreken want in januari 2015 brak hij zijn been op training bij de Zweedse nationale ploeg.



En dat uitgerekend tijdens zijn eerste selectie voor de Blågult. De toen 19-jarige Kristoffer Olsson kreeg zijn eerste internationale invite van bondscoach Janne Andersson voor oefeninterlands tegen Ivoorkust en Slowakije, maar tijdens trainingen sloeg het noodlot dus toe. Het verdict van Olsson, die één maand eerder definitief verkocht was door Arsenal aan FC Midtjylland, leek oorspronkelijk op een verstuikte enkel maar na de scan dook er een barstje op in zijn kuitbeen. 

TECHNISCHE SPELER 

Kristoffer Olsson heeft vooralsnog niet alles uit zijn grote potentieel gehaald, maar bij RSC Anderlecht zal hij alvast proberen om zijn capaciteiten voluit te benutten. Met zijn eigen persoonlijke omschrijving doet Olsson alvast het beste hopen voor de Anderlecht-fans. “Ik hou van technisch verzorgd voetbal en goeie passing, maar ik doe er ook alles aan om te winnen”, omschrijft hij zichzelf op de officiële clubkanalen van Sporting. Op het veld kan de 29-voudige international op zowat elke centrale positie uit de voeten: de zes, acht of zelfs tien. Die grote veelzijdigheid van Olsson was voor Anderlecht– naast zijn intrinsieke kwaliteiten uiteraard – alvast  een belangrijke asset om hem aan te trekken.



Kristoffer Olsson is een technisch onderlegde voetballer en zo'n type heeft grote kans om aan te slaan in het Lotto Park. In Zweden voetbalde hij steeds op kunstgrasvelden waardoor hij een uitstekende balbehandeling onder de knie kreeg. Pas sinds zijn overstap naar Arsenal als zestienjarige, leerde Olsson ook spelen met ijzeren studs onder zijn voetbalschoenen. Maar zijn techniek en voetballend vermogen raakte hij nooit kwijt. “Olssen heeft z'n opleiding genoten in Arsenal, en dat zie je”, duidt sportief directeur Peter Verbeke de kwaliteiten van zijn nieuwste aanwinst. “Hij heeft graag de bal, denkt snel en creatief en verkiest een verticale manier van voetballen.”

ONDER VUUR OP HET EK 

Ondanks zijn woelige carrièreverloop, dat hem via Arsenal naar FC Midtjylland, AIK Solna, FK Krasnodar en uiteindelijk RSC Anderlecht bracht, groeide Kristoffer Olssen sinds 2019 uit tot een vaste waarde in de Zweedse nationale ploeg. In het afgelopen Europees Kampioenschap startte hij bijvoorbeeld ook in elke wedstrijd voor de Zweden, die in hun campagne op het EURO 2020 uiteindelijk strandden in de achtste finale tegen Oekraïne. Voor de start van dat toernooi werd Olsson bestempeld als één van de sleutelspelers van de Zweedse nationale ploeg, maar dat werd hij uiteindelijk niet.



Verschillende Zweedse analisten, zoals Daniel Nannskog van de televisiezender SVT, vonden namelijk dat een Kristoffer Olsson – in vorm – voor een aanzienlijke meerwaarde kon zorgen bij Zweden. Sinds 2019 is Olsson een vaste basisspeler bij de nationale ploeg, waar hij in elke competitieve wedstrijd startte in de EK-kwalificatiewedstrijden, de Nations League alsook de WK-kwalificatiewedstrijden. De kleine maar technisch gezegende Olsson brengt Zweden extra voetballend vermogen bij met een zuivere passing. Maar op het voorbije Europees Kampioenschap kreeg Olsson opvallend veel kritiek te slikken van de Zweedse media.

Tijdens het Europese landentoernooi werd Kristoffer Olsson opeens één van de meest in vraag gestelde Zweedse EK-gangers. Dat kwam niet zozeer door zijn individuele kwaliteiten maar eerder omdat Olsson moeilijk zijn draai vond in de veranderde tactische nuances, die nefast bleken te zijn voor zijn eigen spel. Zweden hield op het voorbije Europees Kampioenschap amper de bal bij, met een gemiddelde van 35,7% zelfs het op één na laagste balbezit van alle deelnemende ploegen, en dat speelde uiteraard niet in het voordeel van Olsson. De middenvelder moet het net hebben van zijn kwaliteiten aan de bal maar die kreeg hij dus maar sporadisch in zijn bezit.

LAAT OLSSON VOETBALLEN 

De verminderde invloed van Kristoffer Olsson op het Zweedse spel valt dus grotendeels te verklaren door de gehanteerde aanpak van bondscoach Janne Andersson. Hasse Backe, commentator bij TV4, nam het dan ook openlijk op voor de gehekelde Olsson. “Als je Olsson bekritiseert, dan moet je rekening houden dat de ballen meestal over hem gespeeld worden. Hij moest veel meer betrokken worden bij de opbouw van de aanvallen.” En dat wordt straks exact de opdracht die Olsson moet vervullen bij Anderlecht. In het Lotto Park moet de Zweed de verbindingsman worden tussen de verdediging en de aanval, een rol die hij overneemt van Albert Sambi Lokonga. (LEES HIER MEER)



In de voorbije twee seizoenen vergaarde RSC Anderlecht steeds een groot aandeel balbezit en dat wordt alvast een vereiste om Kristoffer Olsson helemaal te laten renderen. De Zweed is een speler die een grote behoefte heeft om de bal te voelen en passen, en in de rol van Albert Sambi Lokonga zal hij zich ongetwijfeld kiplekker voelen. Sambi Lokonga verstuurde vorig seizoen in totaliteit maar liefst 1915 passes, waarmee hij de primus was bij Anderlecht en zelfs de nummer vijf in de Jupiler Pro League. De voortekenen voor Olsson bij Anderlecht zijn dus alvast veelbelovend.

LEES OOK: Anderlecht-fans reageren unaniem na ontslag Hasi

Is Olsson een goede aanwinst voor Anderlecht?

Meest recent

'Genk weigert miljoenenbod en haalt nog toptalent'

Bij KRC Genk is het tot dusver een vrij rustige wintermercato geweest, maar maandag lijkt er op de ...

29
29
'Club hakt transferknopen door: 100 miljoen geweigerd'

De voorbije dagen draaide de geruchtenmolen bij Club Brugge op volle toeren. Zowel aan inkomende als ...

109
109
'Vermeeren slachtoffer van knaltransfer Essevee'

Arthur Vermeeren mocht zaterdag nog eens tien minuten meedoen bij Olympique Marseille. Onze ...

39
39
'Anderlecht verrast: toch nog aanwinst op komst'

Besnik Hasi verwachtte ingaand geen nieuws meer bij RSC Anderlecht. Al haalde onze redactie aan dat ...

113
113
Anderlecht-fans reageren unaniem na ontslag Hasi

Anderlecht ging zondag opnieuw onderuit, deze keer in de Clasico op het veld van Standard. Dat ...

120
120
KV Mechelen valt ondanks knappe comeback uit top zes

KV Mechelen is zijn plaats in de top zes kwijt. Op het veld van OH Leuven redden ze dankzij een ...

67
67
Anderlecht zoekt coach: dit zijn 10 mogelijke kandidaten

Besnik Hasi is ontslagen als trainer van RSC Anderlecht. Een logische beslissing na 18 zeges in 43 ...

1374
1374
Kogel is door de kerk: Anderlecht ontslaat Hasi

RSC Anderlecht heeft zopas Besnik Hasi ontslagen. Dat heeft de club meegedeeld via de officiële ...

440
440
Union SG haalt zwak Club Brugge meteen van zijn wolk

De beste Belgische ploegen van de afgelopen jaren stonden vanavond in het Dudenpark tegenover ...

182
182
‘Antwerp snel verlost van floptransfer’

De zomermercato van Royal Antwerp FC was zeker geen groot succes. De Great Old gaat mogelijk een van ...

129
129
‘Race tegen de klok: Club Brugge wil €7,5M-powerhouse’

Club Brugge heeft een transfertarget op de radar die deze winter plots overal opduikt. Zijn dossier ...

600
600
Ajax flikt het en heeft zeer grote transfer beet

Ajax verloor vandaag weer punten en telt achttien puntern minder dan PSV. Zo gaan voor het vierde ...

56
56
Man City loopt alweer kater op tegen Tottenham

In de Premier League moest Manchester City op bezoek gaan bij het povere Tottenham. De troepen van ...

26
26
PSV pakt na demonstratie uit met geweldig nieuws

Het moet bijzonder plezant zijn om vandaag fan te zijn van PSV. Ze domineren de Nederlandse ...

39
39
Club Brugge én Cercle Brugge kondigen transfers aan

De wintermercato loopt op zijn laatste benen. Er mogen nog de nodige transfers worden verwacht. Zo ...

116
116
Hasi op straat? Kleedkamer spreekt duidelijke taal

Het beloven spannende dagen te worden op Neerpede. Na de nederlaag op het veld van Standard, lijken ...

365
365
Anderlecht-zondebok schuldbewust: "Kijk vooral naar mezelf"

RSC Anderlecht is een nieuwe teleurstelling rijker. De gevallen recordkampioen verloor zondagmiddag ...

226
226
Ontslag Hasi in de maak: zondagavond nog crisisoverleg

RSC Anderlecht staat aanstaande donderdag voor een levensbelangrijk bekerduel tegen Antwerp FC. De ...

647
647
Genk bibbert en beeft maar verzilvert bliksemstart op Dender

KRC Genk heeft zijn eerste competitiezege onder Nicky Hayen beet. Op het veld van FCV Dender nam het ...

88
88
Union - Club Brugge: Leko kiest grote verrassing in basiself

In de Jupiler Pro League staat zondagavond een absolute topaffiche op het programma. Met Union SG en ...

279
279
Courtois én Lammens cruciaal in zeges, straf statement PSV

In La Liga blijft Real Madrid voorlopig op een zucht van leider FC Barcelona. Het won zondag immers ...

84
84
CPL: Spectaculaire zege Kortrijk, mooie comeback Beerschot

In de Challenger Pro League heeft KV Kortrijk zich herpakt na de slipper van vorig weekend tegen ...

105
105
Coosemans in zak en as: "Dit klinkt belachelijk, maar ..."

RSC Anderlecht blijft voorlopig op zoek naar zijn eerste competitiezege sinds 13 december. ...

490
490
Crisis bij Anderlecht: fans schreeuwen om dubbel ontslag

De zoveelste crisis bij RSC Anderlecht lijkt compleet. Na de recente 5 op 18 werd zondagmiddag ook ...

459
459
'Coach geeft groen licht: Genk-transfer op de valreep'

KRC Genk beleefde een erg rustige wintermercato tot dusver. Maar daar kan daags voor het verstrijken ...

420
420

Meer sportnieuws