EK-koorts: Lewandowski richt vizier op Spanje

133 stemmen
EK-koorts: Lewandowski richt vizier op Spanje

Met nog 15 dagen tot de aftrap in Rome telt VoetbalNieuws vol ongeduld af naar het Europees Kampioenschap. Om ook bij u de EK-koorts stilaan te doen toenemen, stellen we daarom graag nu reeds de 24 landen voor die vanaf 11 juni in het middelpunt van de belangstelling zullen staan. Vandaag trekken we naar Groep E, waar Spanje, Zweden, Polen en Slowakije elkaar bekampen.


SELECTIES
De selectie die de afgelopen dagen het vaakst over de tongen ging, is ongetwijfeld de Spaanse. Niet alleen beperkte Luis Enrique zich tot 24 in plaats van 26 spelers, recordinternational Sergio Ramos behoorde zowaar niet tot de gelukkigen. Daarmee blijft meteen ook de huidige topschutter thuis, een eer die nu Alvaro Morata toebehoort. Sergio Busquets is met zijn 122 caps dan weer de nieuwe ancien, én een van slechts drie Barcelona-telgen. Real Madrid vaardigt zelfs niemand af. Het gevolg van een fikse verjongingsoperatie, want verder is Jordi Alba (72) de enige met meer dan 50 interlands op zijn conto. Wel beschikt Spanje nog steeds over kleppers in elke linie, én heeft het met onder andere Pedri, Ferran Torres en Mikel Oyarzabal ook zonder de gekwetste Ansu Fati een pak aanstormend talent in huis. Vooral op het middenveld is de weelde groot, diep in de punt blijft de spoeling net iets dunner.



Bij de Zweden dacht Janne Andersson een beroep te kunnen doen op Zlatan Ibrahimovic, maar een blessure besliste daar anders over. Niet getreurd, want met Alexander Isak is de opvolging verzekerd. De 21-jarige spits scoorde dit seizoen 17 keer voor Real Sociedad en lijkt klaar om in de voetsporen van de all-time topscorer te treden. Bovendien zijn de eveneens pas 23-jarige Jordan Larsson en flink wat oudere Marcus Berg, zesde op die lijst, waardige wisselopties. Op de flanken is het uitkijken naar dat andere toptalent Dejan Kulusevski (Juventus) en Emil Forsberg (Leipzig), achterin moet Victor Lindelöf (Man United) de boel gesloten houden. Net zoals Mattias Svanberg (Bologna) brengen Kulusevski en Isak tevens wat jeugd in de 26-koppige kern, die maar liefst 11 dertigers telt – waaronder Mikael Lustig, ex-AA Gent. Een ervaren ploeg dus, met tal van pionnen actief in Engeland, Italië, Duitsland en Rusland.



Geen zorgen in de punt voor Polen, waar Paulo Sousa met Robert Lewandowski wellicht over de beste nummer negen ter wereld beschikt. En ook Arkadiusz Milik, doublure van de man met de meeste caps én goals achter zijn naam, het doel weet staan. Daarnaast zijn Piotr Zielinski, Wojciech Szczesny en Jan Bednarek de bekendste namen in de 26-koppige selectie, zónder pakweg Fiorentina-doelman Bartlomiej Dragowski. Wel van de partij: Jakub Moder, een jonge middenvelder van Brighton, en de 17-jarige Kacper Kozlowski. Zelfs na het afzwaaien van onder meer Jakub Blaszczykowski en Lukasz Piszczek daartegenover tevens een resem oudgedienden, zoals Kamil Glik en Grzegorz Krychowiak. Ook hier trouwens weer een stevig aantal dertigers, acht stuks om precies te zijn, én heel wat spelers die hun brood in grote competities verdienen. Met zeven afgezanten is vooral de Serie A goed vertegenwoordigd.



Minder luxe voor Slovakije, al heeft het met Milan Skriniar en Stanislav Lobotka wel toppers bij Inter en Napoli lopen. En tekent ook recordinternational en topschutter Marek Hamsik, een icoon in Napels, nog altijd present. Hij maakt deel uit van het leger dertigers, wederom 10 routiniers sterk. En dat terwijl Stefan Tarkovic net als Luis Enrique voorlopig slechts 24 gelukkigen uitkoos. Daarbij voorzag hij een plek voor Genk-middenvelder Patrik Hrosovsky, hoewel de spoeling met ook nog Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (FC Köln) en Laszlo Bénes (Augsburg) er misschien wel het breedst is. Onder de lat zijn zowel nummer één Martin Dubravka als back-up Marek Rodak dan weer actief in de Premier League, voorin ogen de opties een pak schaarser. Gezien zijn prestaties in eigen land krijgt David Strelec zo wie weet wel de voorkeur op Feyenoord-spits Robert Bozenik, een van de drie Slovaken uit de Eredivisie.



KWALIFICATIES
Spanje en Zweden ontmoeten elkaar straks niet voor het eerst in deze EK-campagne, want ook in de voorronde werden ze reeds in dezelfde poule ingedeeld. La Roja trok er met 26 op 30 aan het langste eind, de Scandinaviërs pakten met slechts vijf punten minder de tweede plaats – voor de buren uit Noorwegen, Roemenië, Faeröer en Malta. Polen kende evenmin problemen met Oostenrijk, Noord-Macedonïe, Slovenië, Israël en Letland, tegen wie het vijf punten liet liggen. Slovakije tot slot finishte met 13 op 24 als derde in een groep met Kroatië, Wales, Hongarije en Azerbeidzjan, die als enige vier EK-deelnemers voortbracht. Net als nummer vier Hongarije kwalificeerden de Slovaken zich immers uiteindelijk via het vangnet van de Nations League. In de play-offs van Divisie B werd, respectievelijk na verlengingen en strafschoppen, achtereenvolgens afgerekend met Ierland en Noord-Ierland.

FIFA-RANKINGS
Ondanks dat parcours bezet Slovakije op de FIFA-ranking een al bij al respectabele 36e plaats – zes gekwalificeerde landen doen slechter bij aanvang van het toernooi. Niet bijster veel hoger vinden we bovendien zowel Polen (21) als Zweden (18) terug, Spanje staat momenteel op de zesde stek. Opgeteld zijn deze vier landen dus goed voor een totaalscore van 81, waarmee Groep E toch vrij afgetekend het brons in ontvangst mag nemen.

EK-PALMARES
Frontrunner hier blijft natuurlijk wel Spanje, dat voor de elfde keer aan een EK begint. Alleen Duitsland doet beter. Samen delen ze het record van aantal eindzeges, met name drie stuks. In 1964, 2008 en 2012 zwaaiden de Spanjaarden, die zichzelf zo als enige laureaat opvolgden, met de trofee. In 1984 verloren ze de finale, 2016 werd een domper met een exit in de achtste finale. Polen, dat zich opmaakt voor een vierde deelname op rij, bereikte toen voor het eerst de kwartfinale. Zweden is er zelfs al voor de zesde opeenvolgende keer bij, nadat het in 1996 ontbrak. Vier jaar eerder stootte de toenmalige debutant nog door tot de halve finale. Zo ver kwam het vijf jaar geleden niet voor Slovakije, dat wel vriend en vijand verraste door de groepsfase te overleven. Nadien strandde het schip tegen Duitsland.



PROGNOSE
Slovakije dwong die plek in de knock-outs toen af als een van de vier beste derdes. Polen en Zweden zijn dus gewaarschuwd. Nu de grote kuis helemaal achter de rug is, en het heropgebouwde elftal zonder de gebruikelijke clubautomatismen uit Barcelona en Madrid stilaan weer op elkaar ingespeeld lijkt, kan de groepswinst Spanje namelijk niet nogmaals ontsnappen. Luis Enrique hoopt alvast dat zijn gewaagde zetten niet zuur opbreken, want zowel Polen als Zweden ligt op vinkenslag om van iedere misstap te profiteren. In de strijd om de tweede plaats beschikt die eerste wellicht over de beste papieren. Niet alleen verkeert Lewandowski in de vorm van zijn leven, ook de overige sterkhouders zijn op de geschikte leeftijd gekomen om te oogsten – meer dan in Zweden, waar de splitsing tussen jong en oud nog iets prominenter aanwezig is. De scherpschutter van Bayern München wist trouwens tegen geen van zijn drie toekomstige tegenstanders ooit al te scoren. Tijd om het vizier op Spanje te richten?

LEES OOK: Garcia kraait victorie: Fernandez-Pardo kiest voor België

Hoeveel doelpunten zal Lewandowski scoren in de groepsfase?

Meest recent

Vrancken héél tevreden: "Dit is historisch"

STVV kent een waanzinnig mooi seizoen. Zij willen de komende speeldagen het seizoen in schoonheid ...

0
0
Weelde bij Rode Duivels: Garcia laat waanzinnig elftal thuis

Rudi Garcia maakte zijn WK-selectie van 26 spelers bekend. Heel wat jongens vielen uit de boot. Het ...

55
55
Club-fans massaal geraakt door bericht Julie Vanloo

Julie Vanloo blijft niet bij de pakken zitten. Nadat de Belgian Cat onlangs opnieuw een zware ...

93
93
Hayen voert de druk op bij KRC Genk: "Cruciaal!"

KRC Genk staat voor een cruciaal duel tegen Standard. Wie wint lijkt op weg naar het winnen van de ...

49
49
‘PSG in shock door gigantisch plan van Kompany’

Bayern München davert. Vincent Kompany duwt zelf voor een transferstunt van 100 miljoen bij ...

66
66
Anderlecht-fans komen plots in opstand

RSC Anderlecht likt zijn wonden. De barslechte match tussen Union SG en Anderlecht werd in de ...

193
193
Beerschot neemt afscheid van ex-Rode Duivel

Beerschot speelt ook komend seizoen in de Challenger Pro League. De Kielse Ratten gaan de kern ...

27
27
Organisatie bekerfinale een flop: hallucinante taferelen

RSC Anderlecht verloor na een bijzonder zwakke bekerfinale al bij al verdiend met 3-1 na ...

123
123
De Mil broedt op debutant: blessuregolf bij AA Gent

Indien het niet alweer het kneusje van de Champions' Play-Offs wil worden, heeft AA Gent dringend ...

73
73
Coucke dient RSCA-fans & criticasters van antwoord

Met de verloren bekerfinale tegen Union is Marc Coucke alweer een teleurstelling rijker. Na afloop ...

327
327
'Antwerp tast in buidel: eerste zomeraankoop ligt vast'

Voor het derde jaar op rij dreigt Antwerp naast een Europees ticket te grijpen. Werk aan de winkel ...

279
279
'Van 30 miljoen naar gratis: stunt van Anderlecht'

Anderlecht speurt naar een ervaren verdediger die het niveau omhoog kan tillen, en plots duikt er ...

506
506
'Club Brugge dumpt topaankoop: miljoenen de vuilbak in'

Club Brugge gaat een lucratieve zomer tegemoet, waarin tal van smaakmakers de kassa zullen doen ...

518
518
Anderlecht verneemt verdict: De Cat in lappenmand?

Daags na de verloren bekerfinale tegen Union likt RSC Anderlecht zijn wonden. Niet alleen neemt de ...

249
249
Club Brugge zoekt doelman: Leko hakt knoop door

Zondag is het D-Day voor Club Brugge, dat dan Union over de vloer krijgt. Voor dat allicht ...

358
358
Anderlecht slikt bittere pil: einde seizoen sterkhouder

RSC Anderlecht heeft weinig tijd om stil te staan bij de verloren bekerfinale, want in de competitie ...

229
229
Leko sneert vlak voor titelkraker: “Heb ik toen geweend?”

Zondag staat de topper tussen Club Brugge en Union SG in het Jan Breydelstadion op het programma, de ...

276
276
Rudi Garcia verbaast met onthulling over Romelu Lukaku

De definitieve WK-selectie van de Rode Duivels is bekend. Bondscoach Rudi Garcia bracht 26 namen ...

167
167
Anderlecht grijpt hard in na ferme uithaal Bertaccini

De verloren bekerfinale komt hard aan bij RSC Anderlecht. Paars-Wit ging in de verlengingen met 3-1 ...

560
560
Garcia pakt extra speler mee naar WK: hoop voor De Cat?

Bondscoach Rudi Garcia heeft de definitieve selectie van de Rode Duivels bekendgemaakt. De Franse ...

224
224
‘Club Brugge baalt: al twee aanbiedingen van 40 miljoen’

Club Brugge staat voor een hete transferzomer. Verschillende sterkhouders lijken klaar voor een stap ...

353
353
Twee namen zorgen voor Duivelse storm: “Wat een grap!”

Bondscoach Rudi Garcia heeft de selectie voor het WK 2026 bekendgemaakt. De Rode Duivels trekken met ...

411
411
Sels, Openda, Godts: Garcia verklaart grote afwezigen

Vrijdagmiddag heeft Rudi Garcia bekendgemaakt welke 26 Rode Duivels straks mee mogen naar het WK. Om ...

300
300
WK-selectie Duivels: Met Fernandez-Pardo, geen Sels of Openda

De start van het WK nadert met rasse schreden en de Rode Duivels willen in de Verenigde Staten ...

342
342
Odoi moet na halfjaar alweer op zoek naar nieuwe club

Denis Odoi vertrok vorige zomer bij Antwerp, maar moest bijzonder lang wachten tot hij een nieuwe ...

102
102

Meer sportnieuws