EK-koorts: Lewandowski richt vizier op Spanje

133
EK-koorts: Lewandowski richt vizier op Spanje

Met nog 15 dagen tot de aftrap in Rome telt VoetbalNieuws vol ongeduld af naar het Europees Kampioenschap. Om ook bij u de EK-koorts stilaan te doen toenemen, stellen we daarom graag nu reeds de 24 landen voor die vanaf 11 juni in het middelpunt van de belangstelling zullen staan. Vandaag trekken we naar Groep E, waar Spanje, Zweden, Polen en Slowakije elkaar bekampen.


SELECTIES
De selectie die de afgelopen dagen het vaakst over de tongen ging, is ongetwijfeld de Spaanse. Niet alleen beperkte Luis Enrique zich tot 24 in plaats van 26 spelers, recordinternational Sergio Ramos behoorde zowaar niet tot de gelukkigen. Daarmee blijft meteen ook de huidige topschutter thuis, een eer die nu Alvaro Morata toebehoort. Sergio Busquets is met zijn 122 caps dan weer de nieuwe ancien, én een van slechts drie Barcelona-telgen. Real Madrid vaardigt zelfs niemand af. Het gevolg van een fikse verjongingsoperatie, want verder is Jordi Alba (72) de enige met meer dan 50 interlands op zijn conto. Wel beschikt Spanje nog steeds over kleppers in elke linie, én heeft het met onder andere Pedri, Ferran Torres en Mikel Oyarzabal ook zonder de gekwetste Ansu Fati een pak aanstormend talent in huis. Vooral op het middenveld is de weelde groot, diep in de punt blijft de spoeling net iets dunner.



Bij de Zweden dacht Janne Andersson een beroep te kunnen doen op Zlatan Ibrahimovic, maar een blessure besliste daar anders over. Niet getreurd, want met Alexander Isak is de opvolging verzekerd. De 21-jarige spits scoorde dit seizoen 17 keer voor Real Sociedad en lijkt klaar om in de voetsporen van de all-time topscorer te treden. Bovendien zijn de eveneens pas 23-jarige Jordan Larsson en flink wat oudere Marcus Berg, zesde op die lijst, waardige wisselopties. Op de flanken is het uitkijken naar dat andere toptalent Dejan Kulusevski (Juventus) en Emil Forsberg (Leipzig), achterin moet Victor Lindelöf (Man United) de boel gesloten houden. Net zoals Mattias Svanberg (Bologna) brengen Kulusevski en Isak tevens wat jeugd in de 26-koppige kern, die maar liefst 11 dertigers telt – waaronder Mikael Lustig, ex-AA Gent. Een ervaren ploeg dus, met tal van pionnen actief in Engeland, Italië, Duitsland en Rusland.



Geen zorgen in de punt voor Polen, waar Paulo Sousa met Robert Lewandowski wellicht over de beste nummer negen ter wereld beschikt. En ook Arkadiusz Milik, doublure van de man met de meeste caps én goals achter zijn naam, het doel weet staan. Daarnaast zijn Piotr Zielinski, Wojciech Szczesny en Jan Bednarek de bekendste namen in de 26-koppige selectie, zónder pakweg Fiorentina-doelman Bartlomiej Dragowski. Wel van de partij: Jakub Moder, een jonge middenvelder van Brighton, en de 17-jarige Kacper Kozlowski. Zelfs na het afzwaaien van onder meer Jakub Blaszczykowski en Lukasz Piszczek daartegenover tevens een resem oudgedienden, zoals Kamil Glik en Grzegorz Krychowiak. Ook hier trouwens weer een stevig aantal dertigers, acht stuks om precies te zijn, én heel wat spelers die hun brood in grote competities verdienen. Met zeven afgezanten is vooral de Serie A goed vertegenwoordigd.



Minder luxe voor Slovakije, al heeft het met Milan Skriniar en Stanislav Lobotka wel toppers bij Inter en Napoli lopen. En tekent ook recordinternational en topschutter Marek Hamsik, een icoon in Napels, nog altijd present. Hij maakt deel uit van het leger dertigers, wederom 10 routiniers sterk. En dat terwijl Stefan Tarkovic net als Luis Enrique voorlopig slechts 24 gelukkigen uitkoos. Daarbij voorzag hij een plek voor Genk-middenvelder Patrik Hrosovsky, hoewel de spoeling met ook nog Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (FC Köln) en Laszlo Bénes (Augsburg) er misschien wel het breedst is. Onder de lat zijn zowel nummer één Martin Dubravka als back-up Marek Rodak dan weer actief in de Premier League, voorin ogen de opties een pak schaarser. Gezien zijn prestaties in eigen land krijgt David Strelec zo wie weet wel de voorkeur op Feyenoord-spits Robert Bozenik, een van de drie Slovaken uit de Eredivisie.



KWALIFICATIES
Spanje en Zweden ontmoeten elkaar straks niet voor het eerst in deze EK-campagne, want ook in de voorronde werden ze reeds in dezelfde poule ingedeeld. La Roja trok er met 26 op 30 aan het langste eind, de Scandinaviërs pakten met slechts vijf punten minder de tweede plaats – voor de buren uit Noorwegen, Roemenië, Faeröer en Malta. Polen kende evenmin problemen met Oostenrijk, Noord-Macedonïe, Slovenië, Israël en Letland, tegen wie het vijf punten liet liggen. Slovakije tot slot finishte met 13 op 24 als derde in een groep met Kroatië, Wales, Hongarije en Azerbeidzjan, die als enige vier EK-deelnemers voortbracht. Net als nummer vier Hongarije kwalificeerden de Slovaken zich immers uiteindelijk via het vangnet van de Nations League. In de play-offs van Divisie B werd, respectievelijk na verlengingen en strafschoppen, achtereenvolgens afgerekend met Ierland en Noord-Ierland.

FIFA-RANKINGS
Ondanks dat parcours bezet Slovakije op de FIFA-ranking een al bij al respectabele 36e plaats – zes gekwalificeerde landen doen slechter bij aanvang van het toernooi. Niet bijster veel hoger vinden we bovendien zowel Polen (21) als Zweden (18) terug, Spanje staat momenteel op de zesde stek. Opgeteld zijn deze vier landen dus goed voor een totaalscore van 81, waarmee Groep E toch vrij afgetekend het brons in ontvangst mag nemen.

EK-PALMARES
Frontrunner hier blijft natuurlijk wel Spanje, dat voor de elfde keer aan een EK begint. Alleen Duitsland doet beter. Samen delen ze het record van aantal eindzeges, met name drie stuks. In 1964, 2008 en 2012 zwaaiden de Spanjaarden, die zichzelf zo als enige laureaat opvolgden, met de trofee. In 1984 verloren ze de finale, 2016 werd een domper met een exit in de achtste finale. Polen, dat zich opmaakt voor een vierde deelname op rij, bereikte toen voor het eerst de kwartfinale. Zweden is er zelfs al voor de zesde opeenvolgende keer bij, nadat het in 1996 ontbrak. Vier jaar eerder stootte de toenmalige debutant nog door tot de halve finale. Zo ver kwam het vijf jaar geleden niet voor Slovakije, dat wel vriend en vijand verraste door de groepsfase te overleven. Nadien strandde het schip tegen Duitsland.



PROGNOSE
Slovakije dwong die plek in de knock-outs toen af als een van de vier beste derdes. Polen en Zweden zijn dus gewaarschuwd. Nu de grote kuis helemaal achter de rug is, en het heropgebouwde elftal zonder de gebruikelijke clubautomatismen uit Barcelona en Madrid stilaan weer op elkaar ingespeeld lijkt, kan de groepswinst Spanje namelijk niet nogmaals ontsnappen. Luis Enrique hoopt alvast dat zijn gewaagde zetten niet zuur opbreken, want zowel Polen als Zweden ligt op vinkenslag om van iedere misstap te profiteren. In de strijd om de tweede plaats beschikt die eerste wellicht over de beste papieren. Niet alleen verkeert Lewandowski in de vorm van zijn leven, ook de overige sterkhouders zijn op de geschikte leeftijd gekomen om te oogsten – meer dan in Zweden, waar de splitsing tussen jong en oud nog iets prominenter aanwezig is. De scherpschutter van Bayern München wist trouwens tegen geen van zijn drie toekomstige tegenstanders ooit al te scoren. Tijd om het vizier op Spanje te richten?

Hoeveel doelpunten zal Lewandowski scoren in de groepsfase?

Meest recent

'Anderlecht weigerde 28-voudig Frans international'

RSC Anderlecht kreeg deze zomer een opvallende naam aangeboden. Presnel Kimpembe, de ervaren Franse ...

10
10
AA Gent maakt nog een uitgaande transfer bekend

Bij AA Gent lijken ze een goede mercato achter de rug hebben. De Buffalo's hebben een aantal goede ...

8
8
Fans Anderlecht verliefd op nieuwe parel: "Geweldige speler"

Bij RSC Anderlecht krijgen de jonge talenten voorlopig héél veel speelkansen. De fans ...

60
60
Vanaken emotioneel diep geraakt: “Dat vergeet ik nooit”

Hans Vanaken heeft vanavond een bijzondere reden om met extra aandacht naar Lommel te kijken. De ...

36
36
Dolle transfermolen JPL: 17 transfers als record, Genk wint jackpot

De transferperiode ligt achter de rug. Het is opvallend: er werden deze zomer héél ...

38
38
‘Schandalige actie Allegri met De Bruyne’

Massimiliano Allegri heeft Kevin De Bruyne opnieuw hard aangepakt. Zelfs na zijn beslissende ...

120
120
Leko heeft gekozen: Club Brugge start met deze elf

Vanavond staat er nog eens oudewetse Lommel SK-Club Brugge op het programma. In het verleden hadden ...

116
116
Beveren verrast nog met aanwinst uit de MLS

SK Beveren heeft zich op de laatste dag van de zomermercato nog heel stevig versterking. Zopas ...

28
28
Van der Elst vol lof: "Misschien wel beste transfer in JPL"

Franky Van der Elst volgt het Belgische voetbal op de voet. Als analist bekijkt hij zeer veel ...

156
156
'Transferitis bij Club Brugge: meer details lekken uit'

In het absolute slot van de mercato was het nog alle hens aan dek bij Club Brugge, waar enkele ...

265
265
Coucke in shock: doodsbedreigingen raken heel hard

Marc Coucke staat opnieuw volop in de belangstelling, al gaat het deze keer niet alleen over wat er ...

65
65
'Leko hakt knoop door: vervanger Forbs al bekend'

De voorbije weken was er al sprake van een duidelijke typeploeg bij Club Brugge, maar voor de ...

217
217
'Frisse wind in Anderlecht: volgend trio bij grof huisvuil'

Met maar liefst 11 nieuwkomers ging RSC Anderlecht met de grove borstel door de kleedkamer. Hoewel ...

718
718
Antwerp verklaart oorlog: fans niet welkom in Sclessin

Antwerp gaat zaterdag op bezoek bij Standard, dat net zoals de Great Old vrij degelijk uit de ...

231
231
Europese spelerslijsten: opvallende aan -en afwezigen

Donderdag was het Deadline Day in België, maar de ploegen die Europees actief zijn waren liefst ...

365
365
'Vermeeren maakt slachtoffers: hard verdict Compper'

"Welkom thuis, Tuur", klonk het donderdag op de clubwebsite van Antwerp. Bij zijn tijdelijke ...

214
214
Op de valreep: Club Brugge kondigt twee transferdeals aan

De transfermarkt sloot donderdagavond al zijn deuren, maar daags nadien sijpelen er nog deals naar ...

485
485
Musiala kampt nog steeds met aanvallen: Kompany sust

De bezorgdheid rond Jamal Musiala was na de voorbereiding van Bayern München erg groot. Het ...

47
47
Patro plukt op nippertje nog smaakmaker bij concurrent weg

Patro Eisden zag op het slot van de zomermercato nog enkele pionnen vertrekken. Zo ging Japhet ...

45
45
Droomscenario OHL Women in Champions League

OH Leuven Women wist zich te kwalificeren voor de League Phase van de Champions League en de loting ...

47
47
Karetsas ontploft in Duitsland: “Bij Kompany zelfde gevoel”

Konstantinos Karetsas maakte deze zomermercato de overstap van KRC Genk naar Borussia Dortmund. In ...

173
173
SK Beveren blijft gaan: Bob Peeters pakt wéér uit

SK Beveren blijft maar gaan op de zomermercato. De promovendus wil dit seizoen indruk maken in de ...

98
98
KRC Genk draait Anderlecht een loer: toptalent keert terug

De Belgische topclubs focussen zich meer en meer op de eigen jeugd, maar af en toe plukken ze ook ...

357
357
'Talbi krijgt mokerslag: opmerkelijke transfer in de maak'

In een aantal landen is de transfermarkt voorlopig nog geopend. En daar willen verschillende clubs ...

309
309
Vierde Gouden Schoen op komst? Vader Vanaken spreekt zich uit

Nu de transferperiode erop zit en de ploegen uit de Jupiler Pro League geen nieuwe spelers meer ...

125
125

Meer sportnieuws