SOS Genk: VD Brom hopeloos afgetroefd

1111
SOS Genk: VD Brom hopeloos afgetroefd

Een onherkenbaar KRC Genk ging zaterdag kopje onder tegen KV Kortrijk. Yves Vanderhaeghe leerde John van den Brom een belangrijke tactische les en troefde zijn Nederlandse collega af. Van den Brom moet dringend aan zet, wil hij met Genk strijden voor een plaats in de top vier.


DE ANALYSE VAN VD BROM 

KRC Genk voetbalde zaterdag met twee gezichten. Voor de rust acteerde de ploeg van John van den Brom tegen KV Kortrijk enigszins nog op hun gewoonlijk niveau, maar in de tweede helft kwam Genk opvallend zwak voor de dag. Ook van den Brom zag tot zijn grote teleurstelling twee verschillende helften. Na de wedstrijd legde de Nederlander de knelpunten bloot die volgens hem de 2-1 nederlaag inluidden. Van den Brom was correct in zijn analyse, en het is maar de vraag wat hij op de korte termijn zal doen met deze doorlichting.



“We hadden in de eerste helft vier prima kansen om de score te openen”, verklaarde John van den Brom aan Sporza. “Maar we lieten het na om afstand te nemen.” De Limburgers voetbalden in de eerste 45 minuten inderdaad vier kansen bij elkaar, en op basis van de kwaliteit van deze doelkansen waren twee doelpunten in de eerste helft niet gestolen. Paul Onuachu (41') tekende voor de 1-1 gelijkmaker maar hij liet na 7 minuten ook de opgelegde openingstreffer compleet liggen. Daarna verzuimde ook Theo Bongonda (17' en 44') om te scoren in Kortrijk.

STERKE ILIC 

Het moet ook gezegd dat Kortrijk-doelman Marko Ilic een erg goede wedstrijd keepte, vooral in de eerste helft had de Serviër veel werk op te knappen. Toch moest de 22-jarige zich slechts één keer gewonnen geven op een poging van Paul Onuachu. In die goede eerste helft scoorde Genk dus maar één doelpunt, terwijl de expected goals, een wetenschappelijk algoritme die de kwaliteit afweegt van de verworven doelkansen tegenover de effectieve afwerking ervan, echter op 1,68 doelpunt lag. Ilic kreeg in de nationale kranten dan ook terecht een goede beoordeling van 7 op 10. 



Marko Ilic hield dus meermaals de meubels recht voor KV Kortrijk, al hoefde hij dat enkel in de eerste helft te doen. Na de koffie was Genk echter een schim van zichzelf en in de tweede helft kon het de Serviër geen enkele keer meer bedreigen. “Onze tweede helft was echt heel slecht, in alle opzichten”, verklaarde John van den Brom. Waar Genk in de eerste helft nog 1,68 expected goals bijeen kon voetbalden, lag die parameter in de tweede helft slechts op 0,17. Dat is niet echt vreemd, want enkel Daniel Munoz (70') en Junya Ito (87') ondernamen nog een veredelde poging, die in beide gevallen overigens niet tussen de palen eindigde.

PASSING EN BALVERLIES 

In de tweede helft was KRC Genk op het aanvallend gebied dus helemaal afwezig, maar ook in het balbezit presteerden de Limburgers ondermaats. Tijdens de eerste 45 speelminuten haalde Genk nog een behoorlijke passing-zuiverheid van 85 procent, een cijfer dat helemaal in de lijn ligt van hun huidig seizoensgemiddelde. Na de rust daalde die passing-accuraatheid echter aanzienlijk naar een lage 78 procent. “We waren slordig in de passing en maakten verkeerde keuzes. Het verschil met de eerste helft was ontzettend groot.” Soms deed het zelfs pijn aan de ogen.



Die slechte passing in de tweede speelhelft resulteerde bijgevolg in een veelvuldig balverlies. Opmerkelijk veel zelfs. Vooral Junya Ito (23), Carlos Cuesta (18), Daniel Munoz (17) en Paul Onuachu (16) lieten zich opvallend vaak betrappen op het nemen van de verkeerde keuzes. In totaal leed Genk tegen Kortrijk maar liefst 142 keer balverlies, waarvan 81 keer in de tweede helft. De 142 opeengestapelde balverliezen tegen Kortrijk zijn merkwaardig hoog, want het Genkse seizoensgemiddelde op dat vlak ligt op 106. 

VAN DEN BROM AAN ZET 

Hoewel KRC Genk best wel een goede eerste helft speelde tegen KV Kortrijk, op het drassige speelveld in het Guldensporenstadion was de thuisploeg duidelijk in het voordeel. De technisch onderlegde spelers van Genk slaagden er niet in om efficiënt te zijn in hun dribbels en passing. Yves Vanderhaeghe speelde daar handig op in door te opteren voor de counteraanval, door de combinatie van een solide en fysieke verdediging met een snelle aanval kon hij dat ook wel.



John van den Brom was op het tactisch vlak echter niet flexibel genoeg om een antwoord te vinden op de strategie van Vanderhaeghe. In de tweede helft koos de Nederlander door de inbreng van Cyriel Dessers voor twee centrumspitsen, maar die zet bleek niet succesvol. De nieuwe veldbezetting zorgde eerder voor verwarring in de ploeg en toont aan dat Genk geen meerdere systemen onder de knie heeft. Voorlopig dan toch. Van den Brom staat niet meteen te boek als de grootste tacticus maar als Genk dit seizoen wil meespelen voor de knikkers, dan is een tactische flexibiliteit wel een must. 

LEES OOK: Thorup vol lof: "Zij verdienen het"

Is van den Brom tactisch een goede coach?

Meest recent

Debast krijgt enorme persoonlijke tragedie te verwerken

De Rode Duivels zijn deze week begonnen aan hun voorbereiding op de nieuwe campagne in de Nations ...

27
27
Complete verrassing bij Duivels: "Ik denk niet dat ik speel"

De Rode Duivels hebben intussen hun eerste trainingen onder de leiding van nieuwe bondscoach Mark ...

61
61
De Bruyne nog titularis? Albert heeft zijn oordeel klaar

De Rode Duivels beginnen vrijdag in Italië aan hun nieuwe campagne in de Nations League. Dat ...

17
17
'JPL-clubs laten oog vallen op nieuwe Australische hoop'

Hoewel de transferperiode intussen al enkele weken voorbij is, zitten de Belgische clubs niet stil. ...

15
15
Eeuwig talent legt uit waarom hij niet doorbrak bij Club

Club Brugge wist de voorbije jaren met succes heel wat jonge talenten te lanceren uit binnen- en ...

119
119
Coucke toont grote ambities: "Ja, ik heb er het talent voor"

Sommige uitspraken van Marc Coucke doen meteen de wenkbrauwen fronsen. De ondernemer laat zich ...

8
8
De Bruyne: "Of ik gedacht heb aan vertrekken bij Napoli?"

De Rode Duivels beginnen deze week in de Nations League aan een nieuwe cyclus en dat gebeurt nog ...

23
23
Meunier breekt de stilte na niet-selectie Rode Duivels

Mark van Bommel heeft meteen zijn stempel gedrukt op de selectie voor zijn eerste opdracht als ...

215
215
'Selectie Stassin zorgt voor grote onvrede'

Mark van Bommel zorgde in zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels meteen voor een ...

61
61
Duitsland of Italië: Tresoldi speelt open kaart over keuze

Club Brugge stuurt tijdens deze interlandperiode weer zijn zonen uit. Het vaardigt maar liefst ...

117
117
Thorup vol lof: "Zij verdienen het"

De nationale beloftenploeg van België krijgt tijdens de komende interlandperiode een stevige ...

57
57
De Bruyne verklapt nu al: "Alle vier matchen spelen?"

De Nations League opent opnieuw de deuren. Bij de spelers leeft dit niet echt, het is vooral kijken ...

51
51
‘Kane dumpt Kompany voor laatste droomtransfer’

Harry Kane staat voor een cruciale keuze bij Bayern München. De Duitsers willen zijn contract ...

253
253
Deschacht voorspelt JPL-topdeal: "30 à 40 miljoen euro"

Christian Burgess is vertrokken naar AA Gent, maar bij Union Saint-Gilloise lijkt zijn vertrek ...

120
120
"Ooit terug naar Anderlecht? Waarom niet?"

Bij RSC Anderlecht krijgen de speler van eigen bodem de nodige speelkansen. Neerpede is en blijft ...

347
347
Verhuurde spelers: doelpunt, maar ook zorgen in Premier League

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

25
25
'KRC Genk ruikt jackpot: miljoenen uit Bundesliga'

KRC Genk heeft alweer een lucratieve zomer achter de rug, waarin het transferrecord tot tweemaal toe ...

541
541
'Leegloop bij Club Brugge: revelatie laat kassa rinkelen'

Club Brugge verloor afgelopen zomer opnieuw een pak sterkhouders, maar heel wat andere steunpilaren ...

275
275
Antwerp in vieze papieren: Compper krijgt ultimatum

De interlandbreak dient niet enkel om op adem te komen, voor Belgische bestuurslui is het ...

407
407
Anderlecht in nesten: Vanhaezebrouck waarschuwt Bruno

Met een vlotte zege tegen Zulte Waregem tankte RSC Anderlecht vertrouwen, al kan Vitor Bruno toch ...

403
403
Leko vreest fiasco: rampscenario voor Club Brugge?

Dankzij de lange interlandbreak krijgt ook Club Brugge uitgebreid de kans om de batterijen weer op ...

474
474
'Anderlecht keert kar: comeback Lukaku van de baan'

Of hij onder Mark van Bommel nog op een vaste basisplaats hoeft te rekenen valt voorlopig af te ...

623
623
Vanhaezebrouck schrapt al titelkandidaat: “Zakt verder weg”

De Jupiler Pro League is zeven speeldagen ver en een eerste kloofje is al een feit. Hein ...

511
511
De Bruyne doet boekje open over Courtois-situatie

Thibaut Courtois werd niet geselecteerd door Mark van Bommel voor Nations League-wedstrijden van ...

497
497
Nog allerlaatste knaltransfer Lionel Messi op komst?

Lionel Messi staat nog onder contract bij Inter Miami, maar de Argentijnse superster kan toch nog ...

81
81

Meer sportnieuws