Gouden zaak op Sclessin: Standard pronkt met 'nieuwe Mbokani'

door
Gouden zaak op Sclessin: Standard pronkt met 'nieuwe Mbokani'

Net zoals Club Brugge en RSC Anderlecht kampt ook Standard de Liège met een wederkerend probleem: efficiëntie voor doel. Op het vertrouwde Sclessin konden de Rouches vorig weekend nog wel met het kleinste verschil winnen van een matig Cercle Brugge, maar Standard miste toen wel een karrenvracht aan kansen. De Luikenaars zijn daarom op zoek naar een nieuwe spits, en die zou Jackson Muleka moeten worden. Door zijn natuurlijke spelstijl en afkomst van de Congolese topclub TP Mazembe wordt Muleka vaak vergeleken met Dieumerci Mbokani.

VERGUISDE AVENATTI II 

In Luik kijkt men tevreden terug op de geslaagde voorbereiding richting het nieuwe voetbalseizoen. Vooral Felipe Avenatti was de grote blikvanger tijdens de oefencampagne, waar hij plots blindelings de weg vond naar het doel. Nochtans werd de Uruguayaanse spits tijdens de vorige jaargang volledig verguisd aan de boorden van de Samber en de Maas. De Luikse achterban trakteerde Avenatti toen meermaals op stevige fluitconcerten, en meer dan twee competitiedoelpunten lukte hij destijds niet. 



Maar voor de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zou de échte Avenatti helemaal verrezen zijn. De grote spits tankte vertrouwen door veel doelpunten te scoren en ook de kersverse Standard-trainer Philippe Montanier was helemaal overtuigd van Avenatti's specifieke kwaliteiten. Maar in de eerste competitiematch tegen Cercle Brugge herviel Avenatti echter in zijn oude fouten: de lusteloze Uruguayaan straalde weinig initiatief uit en hij was te slap in de duels. Standard trachtte tegen de Vereniging dertien ondernemingen op het doel, waarvan slechts ééntje via Avenatti



De keuze om te starten met Avenatti was erg logisch gezien diens veelbelovende oefencampagne, maar als centrale spits heeft Montanier niet erg veel opties voorhanden. De blessuregevoelige Obbi Oulare is nog niet wedstrijdfit, de achttienjarige Abdoul Fessa Tapsoba is te jong om alleen de Luikse aanval te dragen en Duje Cop is niets meer dan een beperkte back-up. Daarom is het enerzijds logisch dat Standard, dat meer financiële mogelijkheden heeft dankzij de nieuwe en welgestelde aandeelhouder François Fornieri, haar pijlen richt op een extra aanvaller. En die zou dus Jackson Muleka moeten worden.

DE NIEUWE MBOKANI 

De 20-jarige Muleka heeft met de Congolese topclub TP Mazembe weliswaar nog maar één werkgever achter de kiezen, maar in zijn thuisland wekte hij al langer de interesse van talloze buitenlandse clubs. Vorig seizoen werd zijn naam ook bijvoorbeeld geciteerd bij RSC Anderlecht, waar men goede herinneringen heeft met het contracteren van Mazembe-spitsen. In 2006 ontdekte Paars-Wit bij Tout Puissant in 2006 bijvoorbeeld de onbekende en eveneens 20-jarige Dieumerci Mbokani. 



En laat Muleka nu ook een gelijkaardig profiel bezitten als Mbokani. De 20-jarige Congolees kan op zowat elke positie uit de voeten in het aanvallende compartiment, maar in de voorbije seizoenen specialiseerde hij zich vooral in een rol als diepe spits. Muleka kon zich perfectioneren in een 4-3-3-systeem, en ook die veldbezetting voert Philippe Montanier door bij Standard. Door zijn neus voor doelpunten, balvastheid en kwaliteiten in het luchtruim vertoont Muleka veel gelijkenissen met Mbokani, die na zijn passage bij Anderlecht volledig doorbrak bij Standard.

AFRIKAANSE TOPSCHUTTER  

De Afrikaanse commentaren over Muleka's kwaliteiten zijn erg veelbelovend, maar de 20-jarige heeft wel nog alles te bewijzen op het Europese grondgebied. Op het Afrikaanse continent is er op dit moment evenwel geen groter talent te vinden dan Muleka, die vorig seizoen nog de topschutter werd in de Afrikaanse Champions League met zeven doelpunten in slechts tien wedstrijden. Hij prijkt op zijn jonge leeftijd ook al op de elfde plaats in de all-time ranking van doelpuntenmakers in de Afrikaanse Champions League. En dat wil wel wat zeggen.



Muleka legde in de Afrikaanse Champions League een enorme efficiëntie voor doel aan de dag, en op deze basis zou hij alvast een topper kunnen worden in de Jupiler Pro League. De Congolees zette maar liefst 30% van zijn kansen om in een effectief doelpunt, en daarmee zou hij behoren tot de efficiëntste spitsen uit de Belgische competitie. Klasbakken zoals Jonathan David (27%) en Dieumerci Mbokani (26%) haalden vorig seizoen bijvoorbeeld een iets lager gemiddelde. Uiteraard: tussen beide competities gapen er grote verschillen, maar het zet Muleka's impact op het hoogste niveau van het Afrikaanse voetbal alleen maar kracht bij.

IDEALE SPITS VOOR STANDARD  

Bij Standard hoopt men alvast dat Muleka in de voetsporen kan treden van Dieumerci Mbokani, die in het verleden erg succesvol was op Sclessin. In bepaalde facetten van het spel vertoont de 20-jarige veel gelijkenissen met zijn veertien jaar oudere landgenoot, zoals op het vlak van balvastheid, scorend vermogen en sterkte in de luchtduels. Maar Muleka koppelt aan de kwaliteiten ook een hoge mate van snelheid en techniek. Als hij al deze capaciteiten kan bevestigen in de Jupiler Pro League dan heeft Standard zonder twijfel een nieuw goudhaantje in haar rangen.



Door zijn ervaring in een 4-3-3-systeem lijkt Muleka zich op tactisch vlak weinig te moeten aanpassen bij de Rouches, al zal hij zich de specifieke Luikse accenten wel nog eigen moeten maken. Maar Muleka heeft zeker wel het juiste profiel dat Montanier voor ogen heeft. Ondanks zijn 1 meter 80 kan de Congolees acteren als een targetman die constant weegt op de defensies van de tegenpartijen. Bovendien beschikt hij ook over het talent om ruimte te maken voor zijn ploegmaats en op die manier kansen te creëeren. Met Muleka, Avenatti, Oulare, Tapsoba en Cop lijkt de positie van enige centrale spits bij Standard straks wel erg duur te worden.

GRIEZMANN EN DEMBELE 

Jackson Muleka heeft met Dieumerci Mbokani en Mbwana Samatta alvast twee uitstekende voorbeelden om straks te kunnen slagen in de Belgische competitie. Beide ex-spitsen van Tout Puissant Mazembe drukten zowat meteen hun stempel op de Jupiler Pro League, en het duo staat tot op vandaag nog steeds te boek als absolute kleppers. Muleka hoopt uiteraard om in de voetsporen te kunnen treden van Mbokani en Samatta, en qua profiel ziet het er alvast erg goed uit.



Ook bij Standard is het vertrouwen in het Congolese goudhaantje heel groot, wat de langdurige verbintenis van vier jaar plus één jaar optie alleen maar onderstreept. Bedachtzaam maar hoopvol kijkt men op Standard uit hoe Muleka zich zal ontwikkelen onder de vleugels van Philippe Montanier, die wel enige ervaring heeft met het perfectioneren van grote talenten zoals Antoine Griezmann bij Real Sociedad en Ousmane Dembélé bij Stade Rennes. Al zou een ontwikkeling als natuurlijke opvolger voor Mbokani ook al een groots succesverhaal betekenen.

LEES OOK: Euvrard op de sukkel met Standard; "Daardoor was het zwak"

Had Muleka goed gepast bij Anderlecht?

Meest recent

‘Hallucinante Benteke-blunder: Club Brugge-fans razend’

Op Jan Breydel is het gemor niet meer te negeren. Terwijl Christian Benteke zich transfervrij ...

52
52
Bart Verhaeghe krijgt volle laag: "Een schande!"

Bart Verhaeghe heeft zich niet bepaald populair gemaakt bij de eigen aanhang en binnen het Belgische ...

22
22
Euvrard op de sukkel met Standard; "Daardoor was het zwak"

Standard is en blijft een club op de dool. De Rouches staan nog héél ver van een ...

23
23
Hazard naar exit? 'Anderlecht hakt belangrijke knoop door'

RSC Anderlecht wil zich zaterdagavond tegen STVV herpakken na de blamage van vorige week in ...

56
56
Nieuwe elementen Club Brugge-bom: "Híj́ had probleem met Hayen"

Club Brugge heeft deze week voor een serieuze bom gezorgd. Maandag besloot Blauw-Zwart namelijk om ...

212
212
Alarmbellen gaan af rond Courtois: Spanje in absolute paniek

Je zag het aan zijn blik na affluiten: dit deed pijn, veel meer dan een gewone fout. Thibaut ...

90
90
Extra boost op Bosuil: "Wil graag bij Antwerp blijven"

Na de trainerswissel en enkele knappe resultaten, is de rust bij Antwerp FC weer helemaal ...

116
116
'Leko grijpt in: eerste slachtoffer in Brugse basiself'

De nederlaag tegen Arsenal FC was nog ietwat ingecalculeerd, dit weekend heeft Club Brugge echter ...

440
440
Anderlecht dropt bommetje in JPL: spraakmakend plan op tafel

Aanstaande woensdag staat een belangrijke afspraak in het Belgische voetbal gepland. Dat vindt de ...

231
231
Mazzu haalt eindelijk zijn gram: "Iedereen was gefrustreerd"

OH Leuven heeft vrijdagavond nog eens de zoeke smaak van de overwinning geproefd. Nadat het in de ...

67
67
Hommeles bij Standard: Henry krijgt het aan de stok met fans

Standard staat voorlopig nog op een knappe zesde plaats in het klassement, maar opperbest is de ...

142
142
'Belgische clubs willen slag slaan bij Red Bull Salzburg'

De wintermercato komt stilaan zeer dichtbij en de meeste Belgische clubs zullen hun shoppinglijstje ...

88
88
OHL stuit de opmars van Standard en doet goede zaak

Standard dook vorig weekend verrassend op in de top zes, maar dreigt het straks alweer uit te gaan ...

67
67
Nieuwe coach stuurt Charleroi meteen duidelijke boodschap

Bij Charleroi moesten ze de voorbije dagen met lede ogen de afwikkeling van de trainerssoap tussen ...

94
94
Heynen velt duidelijk oordeel over mogelijk ontslag Fink

De spanning was al te snijden bij KRC Genk voor de afreis naar Denemarken, maar daar liep het ...

196
196
Beveren in slotseconden langs Futures, Lommel wint vlotjes

In de Challenger Pro League is leider SK Beveren vrijdagavond maar net aan verrassend puntenverlies ...

101
101
'Einde van de soap? Liverpool neemt beslissing over Salah'

Het heeft de laatste dagen weer serieus gestormd bij Liverpool. Vorig weekend liet de Engelse ...

105
105
Brokken gelijmd bij Essevee: "We staan of vallen met hem"

Bij Zulte Waregem hinken ze momenteel wat op twee gedachten. De promovendus heeft nog altijd de top ...

148
148
Charleroi mag terugkeer bekende naam alvast schrappen

De trainerscarousel draaide dit seizoen al op volle toeren in de Jupiler Pro League en deze week was ...

58
58
'Club baalt: grootmacht schiet in actie voor smaakmaker'

Bij Club Brugge hebben ze een woelige week achter de rug met een trainerswissel en een zware ...

343
343
'Straffe transferwending rond 2 sterkhouders Antwerp'

Enkele weken geleden leek Antwerp nog een dode mus, maar de Great Old is sindsdien plots weer ...

356
356
‘Doku verbaast Guardiola: spectaculaire exit dreigt’

Jérémy Doku zal zelf wel eens met de ogen knipperen. Een jaar geleden vroegen we ons ...

171
171
Dolberg krijgt lof van icoon: "Zie je meteen"

Besnik Hasi laat zijn naam regelmatig vallen. Dat is geen toeval, want met Kasper Dolberg zag hij de ...

95
95
Straf gerucht Baouf meteen ontkracht: "Fake news"

Bij RSC Anderlecht zullen Olivier Renard en Tim Borguet van Kenneth Bornauw misschien toch eens de ...

52
52
Makelaar Benteke reageert op geruchten RSCA en Club Brugge

Christian Benteke is vanaf 1 januari 2026 een vrije speler. De 35-jarige Belgische aanvaller verlaat ...

327
327

Meer sportnieuws