De tekortkomingen van Deli: Ngadeu als grote voorbeeld

door
De tekortkomingen van Deli: Ngadeu als grote voorbeeld

Dit seizoen wordt de Jupiler Pro League gespeeld op twee snelheden. Club Brugge presteert dit seizoen een niveautje hoger dan de concurrentie, getuige de kloof van negen punten op eerste achtervolger AA Gent. De Buffalo's leggen dan weer meer sprankelend voetbal op de mat, en ze tellen ook al zeven punten meer dan Standard, de huidige nummer drie in de stand. Club Brugge als AA Gent scoorden dit seizoen het meeste competitiedoelpunten, maar ook hun defensies staan als een huis. Daarvoor mag gekeken worden in de richting van Michael Ngadeu, en ook Simon Deli – ondanks zijn onbegrijpelijke blunder tegen Manchester United.

PARELS UIT PRAAG

Simon Deli (28) en Michael Ngadeu (29) hebben erg veel overeenkomsten. Beide centrale verdedigers verschillen maar één jaartje in leeftijd, zijn afkomstig uit het Afrikaanse continent én zijn allebei stevige bonken. Daarnaast werden Deli en Ngadeu allebei opgehaald bij Slavia Praag, dat op die manier een gezamenlijke jackpot ving van maar liefst zeven miljoen euro. Deli kostte 2,5 miljoen euro en Ngadeu 4,5 miljoen euro. De huidige verdediger van AA Gent prijkt bij Slavia Praag daarmee op de derde plaats van duurste uitgaande transfers.



Ook qua prestaties is er moeilijk een onderscheid te maken tussen Deli en Ngadeu. Beide centrale verdedigers voetballen dit seizoen op een énorm hoog niveau, en zijn onmisbaar geworden bij de twee beste clubs van het land. Zowel Deli als Ngadeu konden dit seizoen ook genoeg proeven van het Europese voetbal, waardoor hun ontwikkeling nog vlotter verloopt. De marktwaarde van Deli bedraagt vandaag zelfs al zeven miljoen euro, terwijl die van Ngadeu eerder bescheiden blijft met vijf miljoen euro. Wellicht het gevolg van de overmacht van Club Brugge in België en de prestaties in de Champions League.

De gelijkenissen tussen Deli en Ngadeu zijn dus treffend, maar toch zijn er genoeg verschillen te constateren. Qua speelstijl bijvoorbeeld. Daar Ngadeu eerder slungelig en houterig oogt, bezit Deli een meer natuurlijke flair en misschien zelfs wat op het arrogante af – herinnert u zich nog het makke verdedigen van Deli tegen KV Kortrijk? Gelukkig voor Deli kwam zijn ware klasse nadien wat meer boven, maar zijn vreemde actie tegen Manchester United roept wel weer wat vragen op. Bij AA Gent vormen Ngadeu en Igor Plastun dan weer het plaatselijke koningskoppel achteraan. Voetbalintelligentie en onverzettelijkheid, AA Gent maakte een goede keuze door het clubrecord te breken voor Ngadeu.

VOETBALLENDE VERDEDIGERS: NGADEU

Club Brugge en AA Gent zijn twee voetballende ploegen, die steeds proberen op te bouwen van achteruit. Het mag dan ook geen verrassing heten dat de beste uitvoetballende verdedigers bij deze twee clubs zijn te vinden. De passing van Ngadeu (89%) is efficiënter dan die van Deli (85%), en de Kameroener bevindt zich daarmee ook in de top-vijf van de Jupiler Pro League. AA Gent-ploegmaat Igor Plastun spant daar de kroon, met Steeven Willems (Sporting Charleroi), Marco Kana (RSC Anderlecht) en Brandon Mechele (Club Brugge) als achtervolgers.



Ook bij de lange passes blijkt Ngadeu toch wat beter te presteren dan Deli. De ballen op lange afstand door Kameroener (68%) komen beduidend vaker aan bij een ploegmaat dan die van Deli (50%). En ook in dit onderdeel behoort Ngadeu tot de Belgische top, waarin ploegmaat Plastun opnieuw het klassement aanvoert. Dino Arslanagic (Royal Antwerp FC) en Jhon Lucumi (KRC Genk) vervolledigen de top-drie, en daarna volgt Ngadeu.

OVER DE GROND EN IN DE LUCHT: NGADEU

Het is eerder verrassend te noemen, maar toch komt Ngadeu voetballend beter uit de verf dan Deli. Het is wél minder flagrant dat Ngadeu op fysiek vlak de meerdere is van Deli. De 29-jarige Kameroener gaat per negentig minuten even vaak het duel aan als zijn Ivoriaanse collega, gemiddeld vechten Deli en Ngadeu 14 keer een duel uit met hun rechtstreekse tegenstander. Deli wint 58% van die duels, Ngadeu zelfs 64%, en dat is toch een significant verschil te noemen.



Ook in de luchtduels wordt Deli afgetroefd door Ngadeu. Deli is met zijn 1m92 nochtans twee centimeter groter dan de Kameroener, maar hij moet het in de lucht toch afleggen tegen Ngadeu. Per match gaat Deli vijf luchtduels aan, en zijn winstratio daarbij is 58%. Ngadeu houdt zich iets meer in met vier luchtduels per wedstrijd, die hij voor 66% als winnaar afsluit.

VERDEDIGEND EN OPBOUWEND: NGADEU

Het overwicht van Ngadeu op Deli is ook op verdedigend en opbouwend vlak heel merkbaar. Ngadeu is iedere wedstrijd goed voor bijna zes intercepties, terwijl Deli 'slechts' vier keer succesvol tussenkomt. In tegenstelling tot de vorige onderdelen behoort Ngadeu hier niét tot het kruin van de Jupiler Pro League.

Dat doen Aleksandar Vukotic (Waasland-Beveren, 8,19 intercepties per wedstrijd) en Wout Faes (KV Oostende, 7,97 intercepties per wedstrijd) wél. Niet toevallig spelen zij dit seizoen bij clubs onderaan de rangschikking, waar er als verdediger meer mogelijkheden zijn tot intercepteren. Bij dominant voetballende ploegen, zoals AA Gent en Club Brugge, krijgt de defensie daar minder mogelijkheden toe.



Op het vlak van pure balrecuperatie houden Deli en Ngadeu zich nog in evenwicht, beide verdedigers winnen twaalf keer per wedstrijd de bal van de tegenpartij. Maar qua balbezit trekt Ngadeu toch weeral aan het langste eind. De Kameroener verliest gemiddeld zeven keer per wedstrijd de bal, maar bij Deli is dat nog twee stuks meer. En dat is als centrale verdediger toch wel een groot werkpunt.

ONMISBAAR: NGADEU EN DELI

Ook al zijn de statistieken van Ngadeu net iets beter dan die van Deli, beide spelers zijn even belangrijk voor hun respectievelijke ploegen AA Gent en Club Brugge. Dat blijkt ook uit de speelminuten die Deli en Ngadeu dit seizoen al gemaakt hebben. Deli startte in de Jupiler Pro League zowat iedere wedstrijd, behalve tegen AS Eupen en op Sint-Truiden, toen de Ivoriaan telkens geblesseerd was. En enkel in de voorbije wedstrijd tegen Waasland-Beveren passeerde Philippe Clement zijn belangrijke verdediger, maar dat was met het oog op de Europese match tegen Manchester United.



Ngadeu werd bij AA Gent in de nationale competitie nog geen enkele keer gepasseerd. Iedere competitiewedstrijd koos coach Jess Thorup voor zijn onverzettelijke Kameroense verdediger, waarbij hij twee keer vroegtijdig werd vervangen, en telkens pas wanneer de buit al binnen was. Het wil toch wat zeggen. In de rangschikking der speelminuten maken doelmannen Arnaud Bodart (Standard), Nicolas Pennneteau (Sporting Charleroi) en Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht) deel uit van de top-drie. Daarna volgen verdedigers Maximiliano Caufriez (Waasland-Beveren), Kristof D'Haene (KV Kortrijk), Davy De fauw (Zulte Waregem) en … Michael Ngadeu.

LEES OOK: AA Gent pakt uit en legt toptalent langer vast

Trending:

'Lammens hakt knoop door over Antwerp-vertrek'
'Lammens hakt knoop door over Antwerp-vertrek'

Wie is de beste verdediger?

Meest recent

Hoe Ilay Camara véél zorgen van Besnik Hasi kan oplossen

RSC Anderlecht haalt Ilay Camara terug naar het Lotto Park. Twee jaar nadat hij voor ongeveer een ...

16
16
Heymans doet boekje open: “Zij wilden me ook”

Daan Heymans is voorlopig de enige zomeraanwinst van KRC Genk. De Limburgers haalden hem enkele ...

46
46
WK Clubs: Nieuwe sensatie loodst Real naar halve finale

Na Chelsea en PSG heeft ook Real Madrid zich zaterdag weten te plaatsen voor de halve finale van het ...

81
81
'Standard pakt alweer uit: akkoord bereikt'

De Belgische transfermarkt blijft op volle toeren draaien. Geen club die daarbij zo actief is als ...

194
194
'Niet meer te houden: Anderlecht-vertrek krijgt vorm'

Anderlecht heeft zaterdag nog maar eens weten toe te slaan op de transfermarkt. Het rondde de ...

430
430
Geen Anderlecht of Antwerp: Nonge verbaast met transfer

Bij Juventus lieten ze de voorbije jaren een aantal Belgen proeven van de A-ploeg, maar geen van hen ...

130
130
'Charleroi heeft volgende goalgetter op het oog'

Voor Charleroi komt de start van het nieuwe seizoen er al snel aan. Enkele dagen voor de ...

46
46
'Eerste verdict over horrorblessure Musiala'

Voor Bayern München zijn de kwartfinales zaterdag het eindstation geworden op het WK voor clubs ...

607
607
‘Boodschap Saelemaekers maakt alles duidelijk’

Voor een aantal Rode Duivels belooft het nog een drukke transferzomer te worden. Verschillende ...

105
105
Hasi spreekt klare taal over nieuwe Anderlecht-deals

Het nieuwe Anderlecht voor komend seizoen krijgt alsmaar meer vorm. Zaterdag boekte het zijn tweede ...

857
857
AA Gent pakt uit en legt toptalent langer vast

Bij AA Gent slaan ze dit seizoen nog maar eens een nieuwe richting in. Na de desastreuze play-offs ...

165
165
Essevee pakt zeer fraaie oefenzege tegen AZ

Zulte Waregem maakt straks na twee jaar afwezigheid zijn rentree op het hoogste niveau. De stap ...

181
181
Anderlecht rondt spraakmakende terugkeer helemaal af

Anderlecht blijft deze zomer bijzonder actief op de transfermarkt. Er streken de voorbije weken al ...

290
290
WK Clubs: PSG nekt Bayern, Musiala-drama overschaduwt clash

Paris Saint-Germain blijft op koers om na de treble ook het WK voor clubs te winnen. De Franse ...

107
107
'Club rondt volgende transfer af: last-minute wijziging selectie'

Club Brugge reisde zaterdag af naar Groot-Brittanië voor een oefenwedstrijd en een stage. ...

826
826
Medespelers in schok: horror-blessure Musiala op WK Clubs

Zaterdag werd in Atlanta de mooiste affiche van de kwartfinales op het WK voor clubs afgewerkt. Zo ...

594
594
'Standard heeft negende (!) aanwinst helemaal beet'

Standard toont zich bijzonder actief op de zomerse transfermarkt. De Rouches haalden inmiddels al ...

358
358
KV Mechelen klopt promovendus, Dender vermorzelt Lierse

Op 25 juli wordt de nieuwe jaargang in de Jupiler Pro League op gang getrapt. Om zo goed mogelijk ...

235
235
Man in vorm bezorgt Anderlecht zege, aanwinst maakt indruk

RSC Anderlecht heeft zijn derde oefenwedstrijd van de voorbereiding al winnend kunnen afsluiten. De ...

793
793
Derde peperdure aankoop Chelsea, Inter shopt in eigen land

De zomerse transferperiode begint stilaan ook los te komen aan de Europese top. Chelsea FC pakte ...

63
63
Fink vol lof: verrassende uitblinker in oefenzege Genk

KRC Genk kan aanstaande maandag met een positief gevoel op stage naar Duitsland vertrekken. De ...

381
381
Miljoenendeal rond: Club Brugge kondigt vertrek De Cuyper aan

Club Brugge heeft zaterdag opnieuw afscheid genomen van één van zijn ...

361
361
Anderlecht heeft beet: aanwinst gespot op Neerpede

RSC Anderlecht werkte zaterdagnamiddag een oefenwedstrijd af tegen het Griekse Aris. De partij in ...

450
450
Transfervete escaleert: Jashari stuurt kat naar stage Club

De transfersoap rond Ardon Jashari blijft maar verder escaleren. Normaal gezien werd de middenvelder ...

1338
1338
Jonkie nekt Union in duel der Lage Landen-kampioenen

Union SG heeft zaterdagnamiddag zijn eerste nederlaag van de voorbereiding geleden. In de oefenmatch ...

79
79

Meer sportnieuws